Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AFM waarschuwt over stilletjes voorkennis geven aan analisten

AFM waarschuwt over stilletjes voorkennis geven aan analisten

AMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Financiële Markten (AFM) heeft "veel bedrijven" gewaarschuwd dat ze financieel analisten niet stilletjes voorkennis mogen geven die niet met andere beleggers wordt gedeeld. Dit stelt de financiële waakhond nadat de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) dinsdag aanstipte dat beleggers bij verfconcern AkzoNobel mogelijk niet gelijktijdig zijn geïnformeerd over koersgevoelige ontwikkelingen.

Voorkennis en de plicht om belangrijke informatie onmiddellijk naar buiten te brengen, is een serieuze zaak in de financiële wereld. In het verleden zijn er miljoenenboetes uitgedeeld aan bedrijven die zich op dit vlak niet aan de regels hielden. Maar de AFM kan niet zeggen of de toezichthouder onderzoek doet naar AkzoNobel. "We kunnen niet op individuele gevallen ingaan vanwege toezichtvertrouwelijkheid. Dat is wettelijk zo bepaald", zegt een woordvoerster.

"Wat we wel kunnen melden is dat we veel bedrijven recent nog een mail hebben gestuurd." Daarin heeft de toezichthouder bedrijven in Nederland gewezen op een eerdere waarschuwing over ditzelfde onderwerp door de Europese toezichtkoepel ESMA. Die sprak in mei van "potentiële zorgen" en merkte op dat er vaker sprake lijkt van flinke koersbewegingen bij sommige aandelen nadat analisten door de betreffende ondernemingen zijn bijgepraat.

Adviesverlagingen

AkzoNobel, bekend van verfmerken als Sikkens en Flexa, wil geen commentaar geven.

De VEB signaleerde vorige week een "opvallende reeks adviesverlagingen" voor het aandeel AkzoNobel. "De ene na de andere analist stelde zijn taxaties en koersdoel voor het aandeel AkzoNobel neerwaarts bij. En dat in een week waarin de verfproducent geen officieel bedrijfsnieuws naar buiten bracht", staat in een bericht op de website.

Bijpraatsessie

"Wat is hier aan de hand?", vroeg de VEB zich hardop af. Volgens de belangenbehartiger van particuliere beleggers baseren de analisten zich waarschijnlijk op informatie die ze recent in een bijpraatsessie van AkzoNobel hebben gehoord. Die informatie is na afloop alleen nooit in de vorm van opnames of transcript naar buiten gebracht.

"Dat Akzo zogenoemde pre-earnings-gesprekken houdt in aanloop naar de (kwartaal)resultaten, waarbij kennelijk stilletjes verwachtingen worden getemperd, roept de nodige vragen op", vindt de VEB. "Het had voor de hand gelegen dat AkzoNobel een persbericht had uitgestuurd waarin iedereen tegelijkertijd over het zwakke tweede kwartaal werd geïnformeerd."

Meer uit Financieel

Inval FIOD in woning, volgens omroep bij oud-topman Damen

UTRECHT (ANP) - De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft dinsdag een inval gedaan in een woning in het Zuid-Hollandse dorp Noordeloos, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van Rijnmond. Volgens die regionale omroep gebeurde dat bij de woning van Kommer Damen, de voormalige topman van scheepsbouwer Damen.

1 uur geleden
Beurzen New York sluiten licht hoger na herstel bitcoin

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten de handel uitgegaan. Een dag eerder sloten de belangrijkste graadmeters nog met aanzienlijke verliezen nadat de bitcoin en andere cryptomunten onderuit waren gegaan. Dinsdag herstelde de bitcoin, 's werelds meest verhandelde cryptomunt, weer van de val begin deze week.

1 uur geleden
Trump maakt keuze nieuwe Fed-voorzitter begin 2026 bekend

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump maakt begin volgend jaar bekend wie de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve wordt. De termijn van Jerome Powell als preses van de centralebankenkoepel eindigt in mei. Trump vertelde journalisten dat hij al weet wie de opvolger zal zijn. Amerikaanse media meldden onlangs dat Kevin Hassett, een belangrijke economisch adviseur van Trump, favoriet is om de Fed voor te zitten.

1 uur geleden
OpenAI meldt problemen met ChatGPT

SAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI meldt dat er meer storingen dan normaal zijn bij zijn populaire chatbot ChatGPT. Het techbedrijf onderzoekt wat er precies misgaat, staat op de pagina met statusupdates van OpenAI.

2 uur geleden
Bol haalt sekspoppen offline na bericht over kinderlijke modellen

DEN HAAG (ANP) - Webwinkel bol heeft zijn gehele categorie sekspoppen voorlopig offline gehaald, naar aanleiding van berichtgeving van RTL. Het nieuwsmedium schreef dat tot dinsdag op kinderen lijkende sekspoppen via die webwinkel werden verkocht.

5 uur geleden
Oprichter Dell doneert 6 miljard aan jeugdprogramma Trump

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Miljardair Michael Dell en zijn echtgenote Susan Dell hebben aangekondigd 6,25 miljard dollar (5,4 miljard euro) te doneren aan een programma waarmee de regering-Trump kinderen van een beleggingsrekening wil voorzien. Met de gift hoopt de oprichter van computerconcern Dell meer kinderen te laten profiteren van het programma.

6 uur geleden
Damrak blijft in het rood ondanks herstel op Wall Street

AMSTERDAM (ANP) - De belangrijkste beursgraadmeters in Amsterdam slaagden er dinsdag niet in te profiteren van hogere openingskoersen op Wall Street. Ook het scherpe herstel van de bitcoin en andere cryptomunten bood geen soelaas. Het vooruitzicht dat de Bank of Japan de rente mogelijk later deze maand gaat verhogen, zorgde opnieuw voor terughoudendheid.

6 uur geleden