Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AFM waarschuwt over stilletjes voorkennis geven aan analisten

AFM waarschuwt over stilletjes voorkennis geven aan analisten

AMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Financiële Markten (AFM) heeft "veel bedrijven" gewaarschuwd dat ze financieel analisten niet stilletjes voorkennis mogen geven die niet met andere beleggers wordt gedeeld. Dit stelt de financiële waakhond nadat de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) dinsdag aanstipte dat beleggers bij verfconcern AkzoNobel mogelijk niet gelijktijdig zijn geïnformeerd over koersgevoelige ontwikkelingen.

Voorkennis en de plicht om belangrijke informatie onmiddellijk naar buiten te brengen, is een serieuze zaak in de financiële wereld. In het verleden zijn er miljoenenboetes uitgedeeld aan bedrijven die zich op dit vlak niet aan de regels hielden. Maar de AFM kan niet zeggen of de toezichthouder onderzoek doet naar AkzoNobel. "We kunnen niet op individuele gevallen ingaan vanwege toezichtvertrouwelijkheid. Dat is wettelijk zo bepaald", zegt een woordvoerster.

"Wat we wel kunnen melden is dat we veel bedrijven recent nog een mail hebben gestuurd." Daarin heeft de toezichthouder bedrijven in Nederland gewezen op een eerdere waarschuwing over ditzelfde onderwerp door de Europese toezichtkoepel ESMA. Die sprak in mei van "potentiële zorgen" en merkte op dat er vaker sprake lijkt van flinke koersbewegingen bij sommige aandelen nadat analisten door de betreffende ondernemingen zijn bijgepraat.

Adviesverlagingen

AkzoNobel, bekend van verfmerken als Sikkens en Flexa, wil geen commentaar geven.

De VEB signaleerde vorige week een "opvallende reeks adviesverlagingen" voor het aandeel AkzoNobel. "De ene na de andere analist stelde zijn taxaties en koersdoel voor het aandeel AkzoNobel neerwaarts bij. En dat in een week waarin de verfproducent geen officieel bedrijfsnieuws naar buiten bracht", staat in een bericht op de website.

Bijpraatsessie

"Wat is hier aan de hand?", vroeg de VEB zich hardop af. Volgens de belangenbehartiger van particuliere beleggers baseren de analisten zich waarschijnlijk op informatie die ze recent in een bijpraatsessie van AkzoNobel hebben gehoord. Die informatie is na afloop alleen nooit in de vorm van opnames of transcript naar buiten gebracht.

"Dat Akzo zogenoemde pre-earnings-gesprekken houdt in aanloop naar de (kwartaal)resultaten, waarbij kennelijk stilletjes verwachtingen worden getemperd, roept de nodige vragen op", vindt de VEB. "Het had voor de hand gelegen dat AkzoNobel een persbericht had uitgestuurd waarin iedereen tegelijkertijd over het zwakke tweede kwartaal werd geïnformeerd."

Meer uit Financieel

KHN: extra omzet WK voetbal essentieel voor horeca

WOERDEN (ANP) - Extra omzet tijdens het WK voetbal helpt ondernemers in de horeca om hun hoofd boven water te houden. Dat stelt Koninklijke Horeca Nederland (KHN) in een brief die het heeft opgesteld voor horeca-ondernemers om in de gemeente een verruiming van de openingstijden te vragen.

9 minuten geleden
Seats and Sofas compenseert klanten voor kosten rond garanties

AMSTERDAM (ANP) - Meubelwinkelketen Seats and Sofas gaat bijna 1500 klanten compenseren voor kosten die zij maakten rond garanties. Uit onderzoek van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) kwam naar voren dat klanten van Seats and Sofas die een beroep deden op hun garantie het meubel zelf bij een winkel moesten brengen of moesten betalen voor het laten ophalen of voor een monteur. De ACM stelt dat zij hierdoor onterecht werden belast met extra kosten.

17 minuten geleden
Frankfurt Airport: dit jaar nog geen herstel van coronacrisis

FRANKFURT (ANP/DPA) - Frankfurt Airport, de grootste luchthaven van Duitsland, verwacht dat het aantal passagiers dit jaar verder zal groeien, maar nog steeds onder het niveau van voor de coronacrisis blijft. Luchthavenexploitant Fraport rekent voor dit jaar op 65 miljoen tot 66 miljoen reizigers. In 2019, het jaar voor de uitbraak van de wereldwijde pandemie, waren dat er nog ruim 70,5 miljoen.

42 minuten geleden
Minister: Irak praat met Iran over veilige doorgang olietankers

BAGDAD (ANP/RTR) - Irak is in gesprek met Iran om olietankers veilig de Straat van Hormuz te laten passeren. Dat heeft de Irakese minister van Olie Hayan Abdel-Ghani gezegd, meldt een Iraaks staatsmedium dinsdag. De zeestraat is sinds het uitbreken van de Iranoorlog grotendeels gesloten.

44 minuten geleden
Ook ABN AMRO beperkt mogelijkheden aflossingsvrije hypotheek

AMSTERDAM (ANP) - Ook ABN AMRO beperkt de mogelijkheden voor aflossingsvrije hypotheken. Voor nieuwe hypotheken geldt vanaf 1 juni dat de aflossingsvrije hypotheek maximaal 30 procent van de woningwaarde mag bedragen. Bij huizen met een waarde tot 1 miljoen euro geldt bovendien een maximaal aflossingsvrij bedrag van 150.000 euro.

53 minuten geleden
AEX opent licht lager, olieprijzen gaan omhoog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag met een kleine min geopend, na de plus op maandag. De aandacht van beleggers ging vooral uit naar de olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Die lieten weer een stijging zien, na de daling een dag eerder. Iran heeft opnieuw aanvallen uitgevoerd op energiefaciliteiten in de regio. Bij het grote Shah-gasveld in de Verenigde Arabische Emiraten is brand ontstaan. De brand is onder controle en er zijn geen gewonden door de aanval.

1 uur geleden
Nieuwe staking rijksambtenaren, bijeenkomsten door hele land

DEN HAAG (ANP) - Rijksambtenaren voeren met een landelijke staking op 14 april opnieuw actie tegen de zogeheten nullijn. Ze leggen dan door heel het land het werk neer, melden de vakbonden. Tijdens de stakingsdag worden bijeenkomsten georganiseerd in Groningen, Utrecht, Apeldoorn, Rotterdam, Eindhoven, Amsterdam en Maastricht.

1 uur geleden