AFM waarschuwt over stilletjes voorkennis geven aan analisten
AMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Financiële Markten (AFM) heeft "veel bedrijven" gewaarschuwd dat ze financieel analisten niet stilletjes voorkennis mogen geven die niet met andere beleggers wordt gedeeld. Dit stelt de financiële waakhond nadat de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) dinsdag aanstipte dat beleggers bij verfconcern AkzoNobel mogelijk niet gelijktijdig zijn geïnformeerd over koersgevoelige ontwikkelingen.
Voorkennis en de plicht om belangrijke informatie onmiddellijk naar buiten te brengen, is een serieuze zaak in de financiële wereld. In het verleden zijn er miljoenenboetes uitgedeeld aan bedrijven die zich op dit vlak niet aan de regels hielden. Maar de AFM kan niet zeggen of de toezichthouder onderzoek doet naar AkzoNobel. "We kunnen niet op individuele gevallen ingaan vanwege toezichtvertrouwelijkheid. Dat is wettelijk zo bepaald", zegt een woordvoerster.
"Wat we wel kunnen melden is dat we veel bedrijven recent nog een mail hebben gestuurd." Daarin heeft de toezichthouder bedrijven in Nederland gewezen op een eerdere waarschuwing over ditzelfde onderwerp door de Europese toezichtkoepel ESMA. Die sprak in mei van "potentiële zorgen" en merkte op dat er vaker sprake lijkt van flinke koersbewegingen bij sommige aandelen nadat analisten door de betreffende ondernemingen zijn bijgepraat.
Adviesverlagingen
AkzoNobel, bekend van verfmerken als Sikkens en Flexa, wil geen commentaar geven.
De VEB signaleerde vorige week een "opvallende reeks adviesverlagingen" voor het aandeel AkzoNobel. "De ene na de andere analist stelde zijn taxaties en koersdoel voor het aandeel AkzoNobel neerwaarts bij. En dat in een week waarin de verfproducent geen officieel bedrijfsnieuws naar buiten bracht", staat in een bericht op de website.
Bijpraatsessie
"Wat is hier aan de hand?", vroeg de VEB zich hardop af. Volgens de belangenbehartiger van particuliere beleggers baseren de analisten zich waarschijnlijk op informatie die ze recent in een bijpraatsessie van AkzoNobel hebben gehoord. Die informatie is na afloop alleen nooit in de vorm van opnames of transcript naar buiten gebracht.
"Dat Akzo zogenoemde pre-earnings-gesprekken houdt in aanloop naar de (kwartaal)resultaten, waarbij kennelijk stilletjes verwachtingen worden getemperd, roept de nodige vragen op", vindt de VEB. "Het had voor de hand gelegen dat AkzoNobel een persbericht had uitgestuurd waarin iedereen tegelijkertijd over het zwakke tweede kwartaal werd geïnformeerd."
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - De Britse marktwaakhond CMA start een onderzoek naar Just Eat, onderdeel van het concern achter het Nederlandse Thuisbezorgd, en vier andere bedrijven omdat zij mogelijk "neppe en misleidende" reviews op hun sites plaatsten. De toezichthouder onderzoekt onder meer of de bedrijven lage beoordelingen expres niet publiceerden, personeel vroegen om positieve reviews te schrijven, of kortingen aanboden in ruil voor positieve reviews.
28 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag licht lager begonnen. Beleggers verwerkten het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de staking van de aanvallen op Iraanse energievoorzieningen met tien dagen te verlengen tot 6 april. De verlenging geeft meer tijd voor gesprekken. Volgens Trump volgt het besluit op een verzoek vanuit Iran en verlopen de onderhandelingen met het land "zeer goed".
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India heeft een reeks belastingwijzigingen aangekondigd om consumenten te beschermen tegen de gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten. India behoort tot de landen die erg veel last hebben van de oorlog en de vrijwel afgesloten Straat van Hormuz. Het land kampt met grote tekorten aan vloeibaar petroleumgas (lpg), dat wordt gebruikt voor koken, en vloeibaar aardgas (lng).
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Jarenlang is er voor miljoenen per jaar gefraudeerd met de bpm-belasting bij de import van tweedehands motoren. Dat vermoedt RAI Vereniging, die berichtgeving hierover door De Telegraaf bevestigt. De branchekoepel schreef eerder over soortgelijke fraude met de import van tweedehands auto's. Volgens Tom Crooijmans, voorzitter van de sectie motoren bij RAI Vereniging, is dit probleem bij motoren "mogelijk nog groter".
1 uur geledenMECHELEN (ANP) - Het Belgisch-Nederlandse biotechnologiebedrijf Galapagos wil zijn naam veranderen in Lakefront Biotherapeutics. Dat meldt het aan de beurs in Amsterdam genoteerde bedrijf bij het publiceren van zijn jaarverslag.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese consumentenrechtenkoepel BEUC is blij dat in Brussel een akkoord is bereikt over een hervorming van de Europese douaneregels. Voortaan kunnen webshops die onveilige producten naar de Europese Unie importeren een boete krijgen. Dat moet de stroom aan pakjes uit onder meer China met spullen die niet aan Europese regels voldoen, tegengaan.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen lieten vrijdagochtend een kleine daling zien na de stijging een dag eerder. De prijsdaling volgde op het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de deadline voor aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten verder uit te stellen tot 6 april. Het uitstel zorgt voor enige rust op de gespannen oliemarkt, maar verlengt tegelijkertijd de onzekerheid over het verloop van de oorlog tot ver in april.
3 uur geleden