Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AFM schrijft accountants aan om te oppervlakkig fraudeonderzoek

AFM schrijft accountants aan om te oppervlakkig fraudeonderzoek

AMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Financiële Markten (AFM) heeft accountantskantoren in Nederland aangeschreven na een kritisch rapport over hun onderzoek naar risico's op fraude bij bedrijven. Uit een steekproef van controles van jaarrekeningen maakt de toezichthouder op dat accountants vaak te weinig doen om mogelijke fraude te ontdekken.

"Gezien het belang en de bijzondere aard van frauderisico's vragen deze risico's om extra aandacht in de controle. De accountant dient de aard, timing en omvang van de controlewerkzaamheden aan te passen om op deze risico's in te spelen", schreef de AFM aan accountants.

Bedrijven en organisaties kunnen bijvoorbeeld frauderen door omkoping of door onjuiste informatie over de omzet te geven. Accountants spelen volgens de AFM een belangrijke rol bij het signaleren van dit soort risico's op fraude.

Houding

De AFM bekeek bij 32 controles hoe accountants onderzoek deden naar de risicogebieden die ze zelf hadden uitgelicht. In 23 gevallen vond de toezichthouder dat de accountant onvoldoende of ongeschikte informatie had gekregen om die frauderisico's goed te kunnen beoordelen. Ook stemden ze vaak de manier van controleren niet goed af op specifieke risico's.

Bij zes controles vond de AFM ook dat de accountant geen goede "professioneel-kritische houding" had. Ze deden dan onvoldoende extra onderzoek bij opvallende informatie, bijvoorbeeld over betalingen aan landen waar veel corruptie is.

Plan van aanpak

De AFM hamert al langer op een verbetering van accountantscontroles op mogelijke fraude. In 2023 klaagde de instantie bijvoorbeeld over tekortkomingen in de analyse waarmee accountants bepalen waar de grootste risico's op fraude bij een specifieke onderneming zitten.

In de deze week verstuurde brieven roept de AFM accountantskantoren op een plan van aanpak op te stellen voor beter onderzoek naar frauderisico's. De kantoren zouden vervolgens ook moeten nagaan hoe effectief verbetermaatregelen zijn.

De Koninklijke Nederlandse Beroepsorganisatie van Accountants (NBA) noemt de uitkomsten van het onderzoek "teleurstellend". Tegelijkertijd benadrukt de NBA dat de AFM ook positieve voorbeelden signaleert van accountants die controles met "de juiste diepgang hebben uitgevoerd".

Meer uit Financieel

Zuid-Koreaanse bedrijven zeggen binnenlandse investeringen toe

SUWON (ANP/BLOOMBERG) - Een aantal van Zuid-Korea's grootste bedrijven, waaronder Samsung en Hyundai, hebben toegezegd gezamenlijk ongeveer 550 miljard dollar te investeren in Zuid-Korea in de komende jaren. De aankondiging volgt op een ontmoeting met president Lee Jae-myung, die de economie probeert te versterken na de handelsdeal met de Verenigde Staten.

7 uur geleden
ASML-topman maakt zich geen zorgen over Nexperia-conflict

AMSTERDAM (ANP) - Topman Christophe Fouquet van ASML maakt zich geen zorgen over het conflict tussen de Nederlandse overheid en China over de Nijmeegse chipmaker Nexperia. "We maken ons geen zorgen. Ik denk dat de zaak wel onder controle is", zei de topman van de chipmachinefabrikant uit Veldhoven zondag bij het programma Buitenhof.

8 uur geleden
Oekraïne gaat gas uit Griekenland importeren

KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne gaat gas importeren uit Griekenland om deze winter in de behoeften te kunnen voorzien. Daarover hebben de twee landen zondag een overeenkomst gesloten. De gasinfrastructuur van Oekraïne is geregeld doelwit van Russische aanvallen.

9 uur geleden
Australië wil alle importheffingen VS op goederen geschrapt zien

SYDNEY (ANP/RTR/AFP) - Australië spoort de Verenigde Staten aan om alle importheffingen op Australische goederen te schrappen, nadat Donald Trump importheffingen op onder meer rundvlees heeft verlaagd. De Amerikaanse president verlaagde ook tarieven op ruim tweehonderd andere voedingsproducten, waaronder koffie, bananen en tomaten.

11 uur geleden
WSJ: Tesla stopt met Chinese onderdelen in Amerikaanse fabrieken

AUSTIN (ANP) - Autoproducent Tesla heeft zijn toeleveranciers gevraagd geen in China gemaakte onderdelen meer te gebruiken voor auto's die in de Verenigde Staten worden geproduceerd. Leidinggevenden van de elektrische autofabrikant hebben moeite met de wisselende importtarieven in het handelsconflict tussen de VS en China. Dit bemoeilijkt de prijsstrategieën van het bedrijf, meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen.

1 dag geleden
Agractie: minder regeldruk nodig tegen stijgende rundvleesprijzen

DEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.

1 dag geleden
Akkoord over EU-begroting 2026, Nederland onthoudt zich van stem

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.

1 dag geleden