AFM schrijft accountants aan om te oppervlakkig fraudeonderzoek
AMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Financiële Markten (AFM) heeft accountantskantoren in Nederland aangeschreven na een kritisch rapport over hun onderzoek naar risico's op fraude bij bedrijven. Uit een steekproef van controles van jaarrekeningen maakt de toezichthouder op dat accountants vaak te weinig doen om mogelijke fraude te ontdekken.
"Gezien het belang en de bijzondere aard van frauderisico's vragen deze risico's om extra aandacht in de controle. De accountant dient de aard, timing en omvang van de controlewerkzaamheden aan te passen om op deze risico's in te spelen", schreef de AFM aan accountants.
Bedrijven en organisaties kunnen bijvoorbeeld frauderen door omkoping of door onjuiste informatie over de omzet te geven. Accountants spelen volgens de AFM een belangrijke rol bij het signaleren van dit soort risico's op fraude.
Houding
De AFM bekeek bij 32 controles hoe accountants onderzoek deden naar de risicogebieden die ze zelf hadden uitgelicht. In 23 gevallen vond de toezichthouder dat de accountant onvoldoende of ongeschikte informatie had gekregen om die frauderisico's goed te kunnen beoordelen. Ook stemden ze vaak de manier van controleren niet goed af op specifieke risico's.
Bij zes controles vond de AFM ook dat de accountant geen goede "professioneel-kritische houding" had. Ze deden dan onvoldoende extra onderzoek bij opvallende informatie, bijvoorbeeld over betalingen aan landen waar veel corruptie is.
Plan van aanpak
De AFM hamert al langer op een verbetering van accountantscontroles op mogelijke fraude. In 2023 klaagde de instantie bijvoorbeeld over tekortkomingen in de analyse waarmee accountants bepalen waar de grootste risico's op fraude bij een specifieke onderneming zitten.
In de deze week verstuurde brieven roept de AFM accountantskantoren op een plan van aanpak op te stellen voor beter onderzoek naar frauderisico's. De kantoren zouden vervolgens ook moeten nagaan hoe effectief verbetermaatregelen zijn.
De Koninklijke Nederlandse Beroepsorganisatie van Accountants (NBA) noemt de uitkomsten van het onderzoek "teleurstellend". Tegelijkertijd benadrukt de NBA dat de AFM ook positieve voorbeelden signaleert van accountants die controles met "de juiste diepgang hebben uitgevoerd".
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Meer mensen gaan dit jaar de Huishoudbeurs bezoeken, verwacht de organisatie op basis van de ticketverkoop. De 79e editie in de RAI in Amsterdam gaat zaterdag van start en duurt een week.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag een presidentieel decreet ondertekend waarmee een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent op buitenlandse goederen wordt ingevoerd. Daarmee handelt hij snel, in een poging zijn handelsagenda overeind te houden, nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof veel van de heffingen die hij vorig jaar invoerde onwettig verklaarde.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over het onwettig verklaren van een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump. Trump kondigde vervolgens een nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent aan die maximaal 150 dagen gaat gelden.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt het besluit van het Hooggerechtshof over het onwettig verklaren van een groot deel van zijn importheffingen "zeer teleurstellend". Dat zei Trump bij een persconferentie in het Witte Huis. Volgens hem is dat besluit "verschrikkelijk" en "niet-vaderlandslievend".
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat een decreet ondertekenen voor een nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent. Dat zei Trump in een persconferentie na het besluit van het Amerikaanse Hooggerechtshof waarin een groot deel van zijn eerder ingevoerde importheffingen onwettig werd verklaard.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met winst gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof waarin een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump onwettig werd verklaard. Volgens de rechters heeft Trump zijn bevoegdheden overschreden door die heffingen op buitenlandse goederen op te leggen.
16 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt de uitspraak van het Hooggerechtshof dat een groot deel van zijn importheffingen onwettelijk is een "schande". Dat meldt een verslaggever van CNN. De president had ten tijde van de uitspraak een ontbijt met gouverneurs in het Witte Huis. Hij zou de aanwezigen hebben gezegd dat hij een plan B heeft. Trump is nog niet met een officiële reactie gekomen.
17 uur geleden