AFM schrijft accountants aan om te oppervlakkig fraudeonderzoek
AMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Financiële Markten (AFM) heeft accountantskantoren in Nederland aangeschreven na een kritisch rapport over hun onderzoek naar risico's op fraude bij bedrijven. Uit een steekproef van controles van jaarrekeningen maakt de toezichthouder op dat accountants vaak te weinig doen om mogelijke fraude te ontdekken.
"Gezien het belang en de bijzondere aard van frauderisico's vragen deze risico's om extra aandacht in de controle. De accountant dient de aard, timing en omvang van de controlewerkzaamheden aan te passen om op deze risico's in te spelen", schreef de AFM aan accountants.
Bedrijven en organisaties kunnen bijvoorbeeld frauderen door omkoping of door onjuiste informatie over de omzet te geven. Accountants spelen volgens de AFM een belangrijke rol bij het signaleren van dit soort risico's op fraude.
Houding
De AFM bekeek bij 32 controles hoe accountants onderzoek deden naar de risicogebieden die ze zelf hadden uitgelicht. In 23 gevallen vond de toezichthouder dat de accountant onvoldoende of ongeschikte informatie had gekregen om die frauderisico's goed te kunnen beoordelen. Ook stemden ze vaak de manier van controleren niet goed af op specifieke risico's.
Bij zes controles vond de AFM ook dat de accountant geen goede "professioneel-kritische houding" had. Ze deden dan onvoldoende extra onderzoek bij opvallende informatie, bijvoorbeeld over betalingen aan landen waar veel corruptie is.
Plan van aanpak
De AFM hamert al langer op een verbetering van accountantscontroles op mogelijke fraude. In 2023 klaagde de instantie bijvoorbeeld over tekortkomingen in de analyse waarmee accountants bepalen waar de grootste risico's op fraude bij een specifieke onderneming zitten.
In de deze week verstuurde brieven roept de AFM accountantskantoren op een plan van aanpak op te stellen voor beter onderzoek naar frauderisico's. De kantoren zouden vervolgens ook moeten nagaan hoe effectief verbetermaatregelen zijn.
De Koninklijke Nederlandse Beroepsorganisatie van Accountants (NBA) noemt de uitkomsten van het onderzoek "teleurstellend". Tegelijkertijd benadrukt de NBA dat de AFM ook positieve voorbeelden signaleert van accountants die controles met "de juiste diepgang hebben uitgevoerd".
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Vertegenwoordigers uit het Duitse bedrijfsleven bezoeken binnenkort een economisch forum in de Russische stad Sint-Petersburg, na vier jaar afwezigheid door de oorlog in Oekraïne. Dat meldt het Duitse persbureau dpa.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbonden en werkgevers tasten af of zij samen, buiten het kabinet om, oplossingen kunnen bedenken voor de arbeidsmarkt en de economie. Dat bevestigen ingewijden zondag na berichtgeving door De Telegraaf.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie overweegt een tijdelijke bevriezing van het prijsplafond voor Russische olie nu de oorlog in het Midden-Oosten de vierde maand ingaat. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dit om te voorkomen dat de sanctiemaatregel tegen Rusland aan kracht verliest door de gestegen olieprijzen.
7 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft dit weekend gewaarschuwd dat het "resoluut" zal terugslaan als de Europese Unie met nieuwe beperkende handelsmaatregelen komt. De uitspraak is een reactie op een conclusie van de Europese Commissie op vrijdag dat de huidige handelsrelatie met China niet houdbaar is.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.
1 dag geleden