AFM richt zich in toezicht extra op big tech en digitalisering
AMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Financiële Markten (AFM) waarschuwt in haar nieuwe toezichtagenda voor de afhankelijkheid van IT-systemen en het belang en gebruik van data. Volgens de waakhond kan het uitvallen van één cruciale partij in de keten de dienstverlening in een groot deel van de sector stilleggen. Deze afhankelijkheid van grote technologiebedrijven behoort dit jaar tot de belangrijkste aandachtspunten van de toezichthouder.
De AFM constateert dat de digitalisering binnen de financiële sector gestaag doorzet en bedrijfsprocessen en verdienmodellen verandert. "De financiële sector wordt meer en meer data- en IT-gedreven", verklaart AFM-topvrouw Laura van Geest. In de toezichtagenda staat daarnaast dat de toenemende verdeeldheid in de wereld de kans op cyberaanvallen vergroot. De financiële sector zou daarbij een aantrekkelijk doelwit zijn voor cybercriminelen - al dan niet verbonden aan buitenlandse overheden - die de infrastructuur willen verstoren.
Dit jaar werkt de AFM onder meer aan verkennende onderzoeken naar het gebruik van kunstmatige intelligentie (AI) om de risico's voor klanten van financiële partijen in kaart te brengen. Ook staat een vervolgonderzoek naar de risico's van het gebruik van AI bij handelsalgoritmes op het programma. De AFM heeft er verder nieuwe taken bijgekregen. Een daarvan is dat de AFM toezicht gaat houden op de (cyber)weerbaarheid van een groot aantal instellingen.
Meer uit Financieel
BASTROP (ANP) - De storing bij X is voorbij. Vrijdagmiddag rond 16.00 uur kwamen op de website allestoringen.nl duizenden meldingen binnen van gebruikers die problemen ondervonden en op de Engelstalige website Downdetector tienduizenden.
21 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag licht lager gesloten. Beleggers reageerden op een opmerking van de Amerikaanse president Donald Trump over een mogelijke opvolger van Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, wil binnenkort advertenties aan gebruikers van de populaire chatbot laten zien. Het bedrijf meldt de komende weken te beginnen met het testen van het aanbieden van reclames onder gebruikers in de Verenigde Staten.
3 uur geledenKEULEN (ANP/RTR) - De Europese luchtvaartautoriteit EASA heeft Europese luchtvaartmaatschappijen opgeroepen het luchtruim van Iran te mijden. De EASA kwam vrijdag met dit advies vanwege de aanhoudende spanningen en dreigingen van de Amerikaanse president Donald Trump met militaire acties in Iran.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Europees Parlement overweegt de goedkeuring van het handelsakkoord met de Verenigde Staten te koppelen aan het terugtrekken van Donald Trumps bedreiging om Groenland over te nemen. De overeenkomst die de Europese Commissie en de VS afgelopen zomer sloten, moet nog worden goedgekeurd door het Europees Parlement.
5 uur geledenKIEL (ANP/DPA) - De bouw van de Fehmarnbelttunnel loopt opnieuw vertraging op. De projectontwikkelaar verwacht dat de tunnel tussen het Duitse eiland Fehmarn en het Deense eiland Lolland niet voor 2031 af is. De tunnel moest oorspronkelijk in 2024 klaar zijn en kost miljarden euro's.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is vrijdag iets lager gesloten. Beleggers waren terughoudender, nadat de hoofdindex donderdag een opmars maakte en voor het eerst de mijlpaal van 1000 punten bereikte.
6 uur geleden