Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AFM richt zich in toezicht extra op big tech en digitalisering

AFM richt zich in toezicht extra op big tech en digitalisering

AMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Financiële Markten (AFM) waarschuwt in haar nieuwe toezichtagenda voor de afhankelijkheid van IT-systemen en het belang en gebruik van data. Volgens de waakhond kan het uitvallen van één cruciale partij in de keten de dienstverlening in een groot deel van de sector stilleggen. Deze afhankelijkheid van grote technologiebedrijven behoort dit jaar tot de belangrijkste aandachtspunten van de toezichthouder.

De AFM constateert dat de digitalisering binnen de financiële sector gestaag doorzet en bedrijfsprocessen en verdienmodellen verandert. "De financiële sector wordt meer en meer data- en IT-gedreven", verklaart AFM-topvrouw Laura van Geest. In de toezichtagenda staat daarnaast dat de toenemende verdeeldheid in de wereld de kans op cyberaanvallen vergroot. De financiële sector zou daarbij een aantrekkelijk doelwit zijn voor cybercriminelen - al dan niet verbonden aan buitenlandse overheden - die de infrastructuur willen verstoren.

Dit jaar werkt de AFM onder meer aan verkennende onderzoeken naar het gebruik van kunstmatige intelligentie (AI) om de risico's voor klanten van financiële partijen in kaart te brengen. Ook staat een vervolgonderzoek naar de risico's van het gebruik van AI bij handelsalgoritmes op het programma. De AFM heeft er verder nieuwe taken bijgekregen. Een daarvan is dat de AFM toezicht gaat houden op de (cyber)weerbaarheid van een groot aantal instellingen.

Meer uit Financieel

Staat wil belang in ABN AMRO verlagen naar 10,5 procent

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse staat gaat zijn belang in ABN AMRO verder afbouwen naar 10,5 procent, van de huidige 20,7 procent. Dat meldt NLFI, de stichting die namens de Staat de overheidsbelangen in financiële instellingen beheert.

1 uur geleden
Invallen bij Japanse bierbrouwers vanwege prijsafspraken

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De Japanse mededingingsautoriteit heeft woensdag invallen gedaan bij vier grote Japanse bierbrouwers. Onder meer Asahi Breweries, het moederbedrijf van Grolsch, wordt verdacht van onderlinge prijsafspraken.

1 uur geleden
Centrale bank India verhoogt rente tegen hoge inflatie

MUMBAI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Indiase centrale bank heeft woensdag de rente verhoogd om de hoge inflatie tegen te gaan. Het belangrijkste rentetarief stijgt met een kwart procentpunt tot 5,5 procent. Het is voor het eerst sinds februari 2023 dat de Reserve Bank of India (RBI) met een verhoging komt.

1 uur geleden
Huurprijzen vrije sector weer gestegen na daling kwartaal eerder

DEN HAAG (ANP) - De huurprijzen in de vrije sector zijn in het derde kwartaal van 2026 met zo'n 2 procent gestegen ten opzichte van een kwartaal eerder. Dat melden woningplatforms Huurwoningen.nl en Pararius. De stijging volgt op een lichte daling in het tweede kwartaal.

2 uur geleden
Arbeidsproductiviteit gestegen in 2025 na twee jaar daling

DEN HAAG (ANP) - De arbeidsproductiviteit in het Nederlandse bedrijfsleven is in 2025 met 2,5 procent toegenomen ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Dit lijkt een opsteker, want in de twee jaar ervoor nam de arbeidsproductiviteit juist af. Veel economen maakten zich ook al langer zorgen over het uitblijven van duidelijke productiviteitsgroei.

2 uur geleden
S&P 500 op Wall Street sluit voor het eerst boven de 7800 punten

NEW YORK (ANP) - De S&P 500-index op de aandelenbeurzen in New York is dinsdag voor het eerst boven de 7800 punten gesloten. Koersstijgingen van technologieaandelen en gedaalde rentes op staatsobligaties zorgden voor een positieve stemming. Beleggers keken daarnaast uit naar het aankomende cijferseizoen, dat binnenkort begint.

10 uur geleden
Kledingsite ASOS bevestigt 'ongeautoriseerde' melding aan klanten

LONDEN (ANP) - De Britse kledingwebsite ASOS heeft bevestigd dat dinsdagochtend een "ongeautoriseerde klantmelding" is verstuurd. Eerder op de dag werd bekend dat gebruikers van de app een melding hadden ontvangen, waaruit kon worden opgemaakt dat de systemen van ASOS zijn gehackt. Het bedrijf laat weten onderzoek te doen naar "ongeoorloofde activiteiten via platforms van derden" die het gebruikt voor communicatie met klanten.

12 uur geleden