AFM richt zich in toezicht extra op big tech en digitalisering
AMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Financiële Markten (AFM) waarschuwt in haar nieuwe toezichtagenda voor de afhankelijkheid van IT-systemen en het belang en gebruik van data. Volgens de waakhond kan het uitvallen van één cruciale partij in de keten de dienstverlening in een groot deel van de sector stilleggen. Deze afhankelijkheid van grote technologiebedrijven behoort dit jaar tot de belangrijkste aandachtspunten van de toezichthouder.
De AFM constateert dat de digitalisering binnen de financiële sector gestaag doorzet en bedrijfsprocessen en verdienmodellen verandert. "De financiële sector wordt meer en meer data- en IT-gedreven", verklaart AFM-topvrouw Laura van Geest. In de toezichtagenda staat daarnaast dat de toenemende verdeeldheid in de wereld de kans op cyberaanvallen vergroot. De financiële sector zou daarbij een aantrekkelijk doelwit zijn voor cybercriminelen - al dan niet verbonden aan buitenlandse overheden - die de infrastructuur willen verstoren.
Dit jaar werkt de AFM onder meer aan verkennende onderzoeken naar het gebruik van kunstmatige intelligentie (AI) om de risico's voor klanten van financiële partijen in kaart te brengen. Ook staat een vervolgonderzoek naar de risico's van het gebruik van AI bij handelsalgoritmes op het programma. De AFM heeft er verder nieuwe taken bijgekregen. Een daarvan is dat de AFM toezicht gaat houden op de (cyber)weerbaarheid van een groot aantal instellingen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) heeft in de afgelopen dagen 3,3 miljard euro opgehaald met de verkoop van aandelen aan institutionele investeerders uit Nederland en daarbuiten. De aandelen werden verkocht voorafgaand aan de beursintroductie in Amsterdam. Vrijdag gaat de handel in het aandeel op het Damrak van start.
17 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De fabrikant van bioplastics, Avantium, verwacht zijn fabriek in Delfzijl later te kunnen openen dan verwacht. Het bedrijf laat weten dat tijdens de bouw van het leidingwerk kwaliteitsproblemen zijn ontdekt. Daardoor is een veiligheidsrisico ontstaan.
19 minuten geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR) - Maleisië heeft de toegang tot chatbot Grok hersteld, nadat het socialemediaplatform X veiligheidsmaatregelen had getroffen. Dat meldt de communicatietoezichthouder van het land.
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse tak van de video-app TikTok is officieel overgedragen aan de nieuw opgerichte joint venture TikTok USDS. De vorige eigenaar, de in Beijing gevestigde ByteDance-groep, behoudt een belang van iets minder dan 20 procent in TikTok USDS, aldus het bedrijf in een verklaring.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De bouwsector heeft de komende vijf jaar 94.000 nieuwe mensen nodig, anders wordt het een "serieus probleem" om alle opdrachten te realiseren en dreigen vertragingen. Dit heeft directeur Taco van Hoek van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) gezegd in gesprek met het ANP. De geplande personeelsuitbreiding bij Defensie kan het de bouw nog lastiger maken.
2 uur geledenZEIST (ANP) - Het aantal juridische conflicten over de koop en verkoop van woningen neemt toe, ziet verzekeraar Achmea. Die trend wordt door de verzekeraar toegeschreven aan de krapte op de woningmarkt. Achmea Rechtsbijstand ontving vorig jaar 3600 meldingen van geschillen tussen kopers en verkopers, een toename van ruim 14 procent.
7 uur geledenSEATTLE (ANP) - Webwinkelconcern Amazon is van plan volgende week een tweede ronde van ontslagen door te voeren als onderdeel van een breder doel om zo'n 30.000 kantoorfuncties te schrappen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
9 uur geleden