AFM: niet alle fondsen duidelijk over gevolgen pensioenverhoging
AMSTERDAM (ANP) - Een aantal pensioenfondsen heeft vorig jaar onvolledige informatie gegeven over de gevolgen van de verhoging van de pensioenen die ze doorvoerden. Ze belichtten daarbij vooral de voordelen van de indexatie en waren minder duidelijk over de nadelen, concludeert de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek.
Van de 39 pensioenfondsen die vorig jaar gebruikmaakten van tijdelijk versoepelde regels om de pensioenen te verhogen, hebben er veertien volgens de AFM niet goed genoeg gecommuniceerd. Naast een gebrek aan informatie over de nadelen van de indexatie, hebben sommige fondsen ook niet goed duidelijk gemaakt hoe ze de belangen van alle deelnemers hebben meegewogen bij het besluit. Dat was wel een voorwaarde om van die soepelere regels gebruik te mogen maken.
Voor de generaties toekomstige gepensioneerden kunnen de verhogingen van vorig jaar mogelijk negatief uitpakken, merkt de toezichthouder op. De financiële positie van het pensioenfonds verslechtert namelijk als deelnemers recht hebben op hogere pensioenen en het vermogen niet groeit.
Waarschuwingsbrief
Dat betekent volgens de AFM ook dat er mogelijk minder vermogen is als het fonds overgaat naar het nieuwe pensioenstelsel, waarbij de oudedagsvoorziening veel meer in persoonlijke potjes wordt opgespaard. Daarnaast kan indexatie nu uitmonden in kortingen in de toekomst. "Waar deelnemers erop vooruitgaan doordat zij eerder meer uitgekeerd krijgen, zijn er dus ook deelnemers die erop achteruitgaan", legt de AFM uit in het rapport.
De veertien pensioenfondsen met gebrekkige communicatie hebben een waarschuwingsbrief gekregen van de toezichthouder. AFM-bestuurder Jos Heuvelman spreekt van een "testcase", omdat het "voor deelnemers aan een pensioenfonds de eerste keer is dat ze iets merken van mogelijke wijzigingen van het pensioenstelsel".
"Door nu goed te communiceren, kunnen fondsen werken aan vertrouwen en voorkomen dat deelnemers straks voor verrassingen komen te staan", zegt Heuvelman. "We roepen de sector daarom op om waar nodig lessen te trekken uit dit onderzoek."
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Japan ging donderdag hard omhoog door de hoop op een spoedig einde aan de Iranoorlog. De Nikkei in Tokio steeg bijna 6 procent en bereikte een nieuw recordniveau van meer dan 63.000 punten. De Japanse beurs maakte daarmee een inhaalslag na de sterke koerswinsten op de beurzen wereldwijd eerder deze week. De financiële markten in Tokio waren toen dicht door een lange vakantieperiode in het land.
13 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De landelijke adviesprijzen van de grote oliemaatschappijen voor benzine en diesel zijn donderdag licht gedaald. Dat komt na een sterke daling van de olieprijzen door hoop op de oliemarkt op een snel einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers zakte de adviesprijs voor een liter Euro95 naar 2,630 euro, van 2,646 euro een dag eerder. Die voor diesel daalde naar 2,561 euro, van 2,587 euro op woensdag.
22 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Vakbond FNV klaagt dat HEMA bepaalde afspraken uit de oude HEMA-cao niet meer toepast sinds de keten in 2023 is overgestapt naar de cao Retail Non-Food. Volgens de bond mag dat niet en zou de overgang naar een andere cao geen vrijbrief zijn om arbeidsvoorwaarden te verslechteren.
32 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR/DPA) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement zijn donderdag tot een voorlopig akkoord gekomen over veranderingen binnen de AI-verordening. Ze bereikten onder meer overeenstemming over een verbod op AI-toepassingen die zonder toestemming seksueel expliciete beelden creëren.
33 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De hoge energie- en brandstofprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten zetten Nederlandse consumenten aan tot bezuinigen. Dat constateert ING, dat hierover eind maart en in april online vragen voorlegde aan klanten van de bank. Zes op de tien van de tienduizenden respondenten gaven aan hun uitgaven te willen temperen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De tweedeling tussen kopers en huurders op de woningmarkt groeit, constateert ABN AMRO in een nieuw rapport. Volgens deskundigen van de bank is wonen de laatste jaren over de gehele linie beter betaalbaar geworden. Echter, vooral zittende huiseigenaren profiteren. Voor koopstarters en jonge huurders gaat dit minder op. In sommige regio's, vooral in de grote steden, gaan zij er juist op achteruit.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hoge energie- en brandstofprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten zetten Nederlandse consumenten aan tot bezuinigen. Dat constateert ING, dat hierover eind maart en in april online vragen voorlegde aan klanten van de bank. Zes op de tien van de tienduizenden respondenten gaven aan hun uitgaven te willen temperen.
6 uur geleden