
AFM: communicatie van pensioenfondsen bevat nog regelmatig fouten
AMSTERDAM (ANP) - In de communicatie van pensioenfondsen aan deelnemers zitten nog regelmatig fouten. Daarvoor waarschuwt de Autoriteit Financiële Markten (AFM). De toezichthouder roept partijen in de pensioensector op dit te verbeteren vóórdat de overgangsfase naar het nieuwe pensioenstelsel ingaat. Daarbij is niet uitgesloten dat er komend jaar nog extra onderzoek gedaan wordt bij verschillende partijen om te zien of wettelijke verplichtingen rond de communicatie worden nageleefd.
Eigen onderzoek van de AFM wijst uit dat de administratie zelf vaak wel op orde is, maar dat het misgaat bij de vertaalslag van informatie in brieven naar werkenden en gepensioneerden. Dan gaat het bijvoorbeeld om verkeerde weergaven van de verlening van toeslagen, fouten bij overgangsregelingen of het niet versturen van brieven. Vaak raakt dit maar een klein percentage van deelnemers, erkent de AFM in een rapport. Maar door de grote aantallen gaat het al snel over tienduizenden of soms wel honderdduizenden deelnemers per jaar. En daar zitten ook mensen bij die financieel kwetsbaar zijn.
Volgens de financiële waakhond speelt mee dat berekeningen soms nog handmatig gebeuren. Ook wordt er nog wel eens gebruik gemaakt van verouderde gegevens of wordt er een verkeerde selectie gemaakt binnen de administratie. De aandacht voor verbeteringen op dit vlak is de afgelopen tijd wel toegenomen, maar er moet toch nog het nodige gebeuren.
De toezichthouder verwacht ook van pensioenuitvoerders dat zij helder aangeven hoe het beleid rondom de afhandeling van correcties is geregeld. Dit is volgens de AFM van belang omdat deelnemers behoren te weten waar zij aan toe zijn en wat zij kunnen verwachten. Van de onderzochte partijen had maar drie op de tien zo'n beleid opgesteld. En slechts 6 procent had dit beleid openbaar gemaakt, ondanks een oproep daartoe door het kabinet.
In Den Haag wordt al jaren gewerkt aan een grote hervorming van het pensioenstelsel. Het moest straks duidelijker worden wat je aan premie inlegt en wat je aan vermogen opbouwt. Ook is het de bedoeling dat pensioenen eerder omhoog kunnen als het economisch goed gaat, en eerder omlaag als het economisch slechter gaat. Het kabinet stuurde de nieuwe pensioenwet eind maart naar de Tweede Kamer. De verwachting is dat de nieuwe regels volgend jaar al ingaan. Maar fondsen krijgen wel vier jaar de tijd om alle pensioenregelingen aan te passen aan de nieuwe wetgeving, dus tot 1 januari 2027.
Meer uit Financieel
SOFIA (ANP/BLOOMBERG) - In Bulgarije is zaterdag massaal geprotesteerd tegen de invoering van de euro in het Zuidoost-Europese land. Duizenden mensen gingen de straat op in tientallen steden, terwijl de autoriteiten zich voorbereiden op de overstap naar de Europese munt begin volgend jaar.
9 uur geledenESSEN (ANP/BLOOMBERG) - Aan de al meer dan een halve eeuw oude breuk binnen de Duitse supermarktketen Aldi komt mogelijk een eind. De families achter organisaties Aldi Nord, waartoe de Nederlandse Aldi's behoren, en Aldi Süd voeren gesprekken over een mogelijke fusie, meldde het Duitse zakenblad WirtschaftsWoche zaterdag op basis van ingewijden.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/DPA) - De Europese Commissie betreurt de verdere verhoging van Amerikaanse tarieven op staalimport, heeft een woordvoerder uit Brussel zaterdag laten weten. Europa zou klaarstaan om tegenmaatregelen te nemen.
12 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Het verbond van olie-exporterende landen OPEC+ verhoogt de olieproductie in juli opnieuw flink. Dit wordt de derde maand op rij dat het kartel de productie sterker verhoogt dan oorspronkelijk gepland, waardoor de olieprijzen verder kunnen dalen. Voor automobilisten kan dit gunstig uitpakken bij het tanken.
13 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Chinese industriële bedrijvigheid is in mei voor de tweede maand op rij gekrompen, komt naar voren uit zaterdag verschenen cijfers van het Chinese statistiekbureau. Het feit dat Beijing een tijdelijk staakt-het-vuren had bereikt in de verhitte handelsoorlog met de Verenigde Staten kon een verdere afname van de economische activiteit niet voorkomen.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Donald Trump wil de private sector inschakelen om de weg te effenen voor bemande missies naar Mars. Daarvoor wordt veel geld vrijgemaakt in de uitgeklede begroting van ruimtevaartorganisatie NASA. Tientallen andere wetenschappelijke missies lijken daardoor juist niet door te gaan. Ook dreigen veel banen te verdwijnen bij NASA.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump kan voorlopig niet doorgaan met plannen om tienduizenden federale banen te schrappen en veel overheidskantoren en -programma's te sluiten. Een Amerikaans hof van beroep heeft vrijdag geweigerd de regering toestemming te geven voor massale ontslagen van federale werknemers en een herstructurering van overheidsdiensten. Hiermee blijft een eerder vonnis van een lagere rechtbank van kracht dat deze ingrijpende overheidshervorming blokkeerde.
18 uur geleden