
AFM beboet 'finfluencers' om promoten illegale partij
AMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Financiële Markten (AFM) heeft twee zogeheten 'finfluencers' beboet voor in totaal 800.000 euro, omdat zij hebben samengewerkt met de illegale vermogensbeheerder Grinta Invest. De zelfbenoemde beleggingsadviseurs hebben Grinta Invest gepromoot en ervoor gezorgd dat mensen zijn ingestapt bij de illegale partij. Zelf hielden zij daar forse beloningen aan over.
Finfluencers Koen Nieuwenhuijs en Mories van de Venne hebben boetes opgelegd gekregen van respectievelijk 256.000 en 544.000 euro. Ze hebben zich volgens de AFM schuldig gemaakt aan het medeplegen van illegaal vermogensbeheer. "Dit is ernstig. Mede door het promoten en aanbrengen door deze personen zijn beleggers ingestapt en kon Grinta Invest er met hun geld vandoor gaan", aldus de toezichthouder.
Finfluencers, een samentrekking van financial en influencer, verspreiden content over beleggen en financiële zaken op sociale media en websites. De meesten van hen hebben ook geen relevante financiële opleiding of werkervaring, maar worden door hun volgers wel als expert gezien. De twee beboete finfluencers ontvingen hoge beloningen voor hun diensten, waaronder 10 procent van het geld dat beleggers inlegden. Dat heeft mede de hoogte van de boetes bepaald.
Geen vergunning
De AFM waarschuwde in 2021 al dat Grinta geen vergunning had en was verdwenen met het geld van beleggers. De finfluencers hebben dat niet gewild, maar hebben Grinta daar wel toe in staat gesteld door samen te werken, aldus de AFM.
In juni legde de AFM al een boete van 620.000 euro op aan een andere 'fiscaal en financieel adviseur' die de illegale vermogensbeheerder ook had gepromoot.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/RTR) - De Europese Centrale Bank (ECB) kan de tijd nemen bij het verder bepalen van het rentebeleid, want volgens de Duitse centralebankpresident Joachim Nagel is het renteniveau nu "neutraal". Dat zei Nagel zondag op radiozender Deutschlandfunk. Bij een neutraal renteniveau is er geen remmend of stimulerend effect voor de economie.
16 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De Duitse supermarktketen Lidl laat in China vijf nieuwe containerschepen bouwen om goederen uit Azië naar Europa te kunnen vervoeren. Dat meldt de Duitse zakenkrant Handelsblatt. Lidl gaat die schepen toevoegen aan zijn eigen rederij Tailwind Shipping Lines die sinds drie jaar goederen uit China en Bangladesh vervoert naar de ruim 1200 Lidl-winkels in Europa. Maar tot dusver maakte Tailwind daarbij vooral gebruik van gecharterde schepen, aldus Handelsblatt.
18 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/DPA) - China heeft bevestigd dat er maandag nieuwe handelsgesprekken zijn met de Verenigde Staten in Londen die eerder al werden aangekondigd door de Amerikaanse president Donald Trump. De Chinese vicepremier He Lifeng zal dan in de Britse hoofdstad praten met de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent, handelsvertegenwoordiger Jamieson Greer en handelsminister Howard Lutnick.
22 uur geledenDUBROVNIK (ANP/BLOOMBERG) - De renteverlagingen van de Europese Centrale Bank (ECB) zijn bijna voorbij. Dat zei ECB-beleidsmaker Boris Vujcic zaterdag. "Ik ben het ermee eens dat we er bijna zijn", aldus de gouverneur van de Kroatische centrale bank. ECB-president Christine Lagarde hintte er ook al op dat de centrale bank bijna klaar is met een cyclus van renteverlagingen.
1 dag geledenHANOI (ANP/BLOOMBERG) - Vietnamese bedrijven hebben twintig overeenkomsten getekend ter waarde van in totaal 3 miljard dollar (zo'n 2,6 miljard euro) om meer Amerikaanse landbouwproducten te importeren. Ze deden dat in aanloop naar de derde ronde van officiële onderhandelingen over de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump die volgende week plaatsvindt.
1 dag geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - China heeft verklaard dat gesprekken met de Europese Unie over het vaststellen van minimumprijzen voor in China geproduceerde elektrische voertuigen "in de laatste fase zijn beland". Er is nog wel meer werk nodig om tot een akkoord te komen.
1 dag geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De Duitse industrie heeft in een jaar tijd ruim 100.000 banen verloren door de economische malaise in het land. Dat meldt het Duitse persbureau dpa op basis van een ingeziene analyse van accountants- en adviesbureau EY. De belangrijke autosector is het zwaarst getroffen: alleen al in die sector zijn ongeveer 45.400 banen verdwenen.
1 dag geleden