Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Afkoelende Nederlandse inflatie stelt IMF gerust

Afkoelende Nederlandse inflatie stelt IMF gerust

AMSTERDAM (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft genoeg aanwijzingen dat de Nederlandse inflatie eind volgend jaar op de gewenste 2 procent uitkomt. Daardoor heeft de VN-organisatie de nog altijd bovengemiddelde prijsstijgingen anders dan eerdere jaren niet meer als punt van zorg opgenomen in een rapport over de Nederlandse economie, zei Fabian Bornhorst, die de afgelopen weken een onderzoeksmissie van het IMF in Nederland leidde.

De Nederlandse inflatie behoort al langer tot de kopgroep binnen de Europese Unie, waar het gemiddelde juist wel al in de buurt komt van het doel van 2 procent. Afgelopen maand nam de inflatie in ons land juist weer toe naar 4,1 procent, van 3,7 procent in maart. Dat kwam onder meer door de timing van Pasen en de meivakantie.

Ook de krappe arbeidsmarkt speelt volgens Bornhorst nog altijd een rol bij de aanhoudend hoge inflatie. Bedrijven moeten hun best doen om personeel te behouden en aan te trekken en verhogen mede daardoor de lonen fors, waardoor zij ook hogere prijzen vragen. Ook leiden de gestegen salarissen tot meer uitgaven van consumenten, wat de inflatie opdrijft.

Voor heel dit jaar gaat het IMF uit van een inflatie van 3 procent, tegenover 3,3 procent vorig jaar. "De loongroei neemt naar verwachting wat af, als we kijken naar de meest recente cao-afspraken. Ook vermindert de krapte op de arbeidsmarkt. Verder zouden de geopolitieke spanningen de prijsstijgingen kunnen beperken, doordat de wereldwijde economische groei lager uitvalt, energieprijzen dalen en de waarde van de euro stijgt", concludeert het IMF na de onderzoeksmissie. Verstoringen in de toeleveringsketen zouden de inflatie juist weer kunnen aanwakkeren.

De onderzoekers waarschuwen wel dat het beter is om huishoudens niet meer grootschalig te helpen met het stutten van de koopkracht, omdat hun koopkracht voldoende is hersteld. Doorgaan met deze maatregelen kan een prijsopdrijvend effect hebben.

Meer uit Financieel

Air France-KLM schrapt in najaar vluchten om dure brandstof

PARIJS (ANP) - Air France-KLM gaat in de laatste maanden van dit jaar op grotere schaal vluchten schrappen door de hoge brandstofkosten. Vooral het aantal vluchten op de korte en middellange afstand gaat omlaag, maakte het concern bekend bij de resultaten over het afgelopen kwartaal. Volgens KLM komt dit vooral voor rekening van Air France.

8 minuten geleden
IJsbedrijf Magnum profiteert van warm weer in Europa

AMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company heeft meer omzet geboekt in de eerste zes maanden van 2026 ten opzichte van dezelfde periode in 2025. Het bedrijf profiteert van het warme weer in Europa. Vooral in Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk stegen de verkopen. "Ons belangrijke zomerseizoen is goed gestart", aldus topman Peter ter Kulve.

24 minuten geleden
Dsm-firmenich positiever over omzetgroei dit jaar

MAASTRICHT (ANP) - Gezondheids- en voedingsbedrijf dsm-firmenich is iets positiever geworden over de omzetgroei in 2026, meldt het Nederlands-Zwitserse concern. Topman Dimitri de Vreeze sprak van een goede, door volume gedreven groei in de eerste zes maanden van het jaar in alle bedrijfsonderdelen.

34 minuten geleden
Onrust op energiemarkt jaagt winst Shell omhoog

LONDEN (ANP) - Olie- en gasconcern Shell heeft in het afgelopen kwartaal fors meer winst gemaakt als gevolg van de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De winst kwam in het tweede kwartaal uit op 9,8 miljard dollar (8,6 miljard euro), vergeleken met 6,9 miljard dollar in het voorgaande kwartaal, maakte het concern donderdag bekend.

36 minuten geleden
Bouwer BAM profiteert van energietransitie en boekt meer winst

BUNNIK (ANP) - Bouwconcern BAM heeft in de eerste helft van dit jaar de winst flink opgevoerd. De bouwer profiteerde van projecten in de energietransitie en voor de Nederlandse woningbouw en defensie. Tegelijkertijd bleef het grootste bouwbedrijf van Nederland streng op de kosten letten.

57 minuten geleden
KLM berekent duurdere kerosine door en maakt meer winst

PARIJS (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM heeft afgelopen kwartaal meer winst gemaakt ondanks de verstoringen door de Iranoorlog. De maatschappij slaagde erin de kosten van de veel duurdere kerosine door te berekenen aan reizigers, vooral op langeafstandsvluchten. KLM profiteerde van het feit dat concurrenten als Qatar Airways en Emirates minder konden vliegen door de onrust in het Midden-Oosten en kon daardoor hogere prijzen vragen voor vluchten van en naar Azië.

1 uur geleden
Winst BMW gekelderd, reorganisatie moet kosten drukken

MÜNCHEN (ANP/DPA) - De Duitse autofabrikant BMW heeft de winst in het afgelopen kwartaal hard zien dalen. In het tweede kwartaal verdiende het concern onder de streep nog slechts 1,2 miljard euro, 35 procent minder dan in dezelfde periode een jaar eerder, maakte het bedrijf bekend.

1 uur geleden