Afhankelijkheid van Rusland bij exporteurs en importeurs beperkt
DEN HAAG (ANP) - Voor de meeste Nederlandse bedrijven die handelen met Rusland is dat land een relatief kleine markt. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft uitgezocht dat iets minder dan één op de twintig bedrijven die importeren of exporteren met Rusland voor meer dan de helft van de handelswaarde afhankelijk is van dat land. Wanneer wordt gekeken naar specifieke producten dan kan de afhankelijkheid wel groter zijn.
In totaal waren er vorig jaar ruim drieduizend Nederlandse bedrijven die goederen exporteerden naar Rusland. Het gaat vooral om groothandels en ondernemingen in de machine-industrie. Volgens het statistiekbureau was het aantal exporteurs naar het sinds de oorlog in Oekraïne sterk geïsoleerde land al jaren min of meer constant. Het aantal importeurs uit Rusland nam vorig jaar wel met bijna vierhonderd toe tot een kleine tweeduizend ondernemingen. Dit waren ook voornamelijk groothandelaren en machinebouwers. Slechts 4 procent van de importeurs kwam uit de detailhandel.
Voor drie op de tien bedrijven die exporteren naar Rusland geldt dat ze voor ten minste één productgroep voor minstens de helft afhankelijk zijn van Russische klanten. Dit betreft vooral groothandelsactiviteiten in bloemen en planten, plus bepaalde machines, computers en software. Bij de import gaat het bijvoorbeeld om de olie-industrie en de groothandel in chemische producten.
Fossiele brandstoffen
Eerder deze maand melde het CBS al dat het overgrote deel van de import vanuit Rusland fossiele brandstoffen betrof zoals olie en gas. Nederland haalt verder onder meer metalen als nikkel en koper uit Rusland. De totale waarde van de import bedroeg vorig jaar 18,4 miljard euro.
Bij de Nederlandse export naar Rusland ging het om beduidend minder geld, namelijk 6,6 miljard euro, waarvan 4,1 miljard euro aan goederen ook echt in Nederland gemaakt was. Belangrijke goederenstromen naar het land zijn bijvoorbeeld geneesmiddelen, wegvoertuigen en bloemen. Wederuitvoer, de export van eerder in Nederland ingevoerde producten, betreft onder meer elektronische schakelingen, telefoons en geneesmiddelen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Moderna ging vrijdag 7,1 procent omlaag op de beurzen in New York. De farmaceut raakte een dag eerder al bijna 18 procent aan beurswaarde kwijt na uitgelekte resultaten van een mogelijk nieuw vaccin tegen huidkanker van het bedrijf. Hoewel het vaccin, dat Moderna samen met branchegenoot Merck heeft ontwikkeld, het risico op terugkeer of overlijden door huidkanker flink verlaagt, bleven de resultaten achter bij de hoge verwachtingen van beleggers.
10 minuten geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn verwacht dat vanaf aankomende woensdag alle boodschappen weer bezorgd kunnen worden. De capaciteit is, na een cybersecurityincident van ongeveer twee weken geleden, nog niet terug op het oude niveau. Die ligt momenteel op een derde van normaal.
1 uur geledenPRIMORSK (ANP/RTR/AFP) - De eerste Russische diesel uit het akkoord tussen presidenten Vladimir Poetin en Donald Trump is onderweg naar de Verenigde Staten. De bijna 300.000 vaten werden donderdag in de Russische havenstad Primorsk op een middelgrote tanker geladen en zijn vrijdag onderweg naar New York, blijkt uit gegevens van databureaus Kpler en LSEG. De verwachting is dat de olie op 7 november in de VS aankomt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De signalen van mogelijk misbruik van de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP komen niet uit Nederland. Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) ontving die signalen uit zijn internationale netwerk en onderzoekt die nu. Volgens een woordvoerder zijn er in Nederland zelf nog geen incidenten gemeld.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Heineken heeft Britse pubs opgeroepen om in te spelen op de populariteit van afslankmedicijnen, omdat ze anders te veel klandizie en omzet zullen mislopen. In een presentatie die is ingezien door persbureau Reuters erkent de brouwer dat de medicijnen een risico vormen voor de bierverkoop in de horeca.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - De economische bedrijvigheid in de eurozone is in oktober sterker afgezwakt dan verwacht. Volgens marktonderzoeker S&P Global komt dit door een stijging van de kosten van bedrijven door de hogere energieprijzen als gevolg van de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. Een hernieuwde krimp van de economische activiteit in Frankrijk door de politieke onrust in de op een na grootste economie van het eurogebied, drukte ook op de bedrijvigheid.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt vrijdag voor het eerst in bijna twee weken weer boodschappen bij mensen thuis. De capaciteit is nog niet terug op het oude niveau. De supermarktketen kan nu een derde van de normale hoeveelheid leveringen aan, laat een woordvoerster weten.
5 uur geleden