Afhandeling van Woo-verzoeken Landbouwministerie kost miljoenen
AMSTERDAM (ANP) - Het kost miljoenen om de Woo-verzoeken bij het landbouwministerie naar uitstootgegevens van veehouders af te handelen. Dat komt onder meer door de werkwijze die minister Femke Wiersma wil aanhouden om veehouders te informeren over het vrijgeven van hun gegevens.
De Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) schat dat de kosten kunnen uitkomen tussen de 15 en 60 miljoen euro per jaar. Dit komt naar voren uit een nota gericht aan het ministerie die Wakker Dier met een Woo-verzoek heeft opgevraagd. Met de Wet open overheid (Woo) mag iedereen informatie opvragen over wat de overheid doet en hoe ze dat doet. Daaronder vallen ook de geregistreerde emissiegegevens van bedrijven.
De Woo-verzoeken blijven erg lang liggen, doordat boeren met de werkwijze van Wiersma individueel geïnformeerd moeten worden. Die kunnen ook een zienswijze indienen voordat gegevens worden vrijgegeven. Dat kost veel capaciteit, zeker als veel veehouders een zienswijze indienen.
Staatscourant
Normaliter worden belanghebbenden via de Staatscourant geïnformeerd over het mogelijk vrijgeven van gegevens. In de nota geeft de RVO aan dat dit ook de voorkeur heeft voor het informeren van veehouders. In veel van de ingediende Woo-verzoeken wordt gevraagd om de gegevens van de hele agrarische sector van ongeveer 59.000 ondernemers.
De RVO voegt toe dat boeren via belangenbehartigers uit de sector ook op de Staatscourant kunnen worden gewezen. Op die manier wordt de melding niet per ongeluk gemist. Het landbouwministerie heeft laten weten dat berichtgeving via de Staatscourant onvoldoende is. De minister houdt eraan vast dat boeren individueel geïnformeerd moeten worden.
Wakker Dier
De Wet open overheid bepaalt dat emissiegegevens openbaar moeten worden gemaakt. "Deze bepaling biedt geen ruimte voor een belangenafweging", schrijft de RVO aan het ministerie. Dit is in zaken over soortgelijke Woo-verzoeken bevestigd door de rechter en de Raad van State. Inmiddels zijn die gegevens gepubliceerd.
Wakker Dier heeft zelf ook in mei 2023 een Woo-verzoek ingediend om inzicht te krijgen in gegevens van varkenshouders en hun dieren. De beslistermijn is al langere tijd verlopen en de dierenrechtenorganisatie heeft de gegevens nog niet ontvangen, laat een woordvoerder weten.
Meer uit Binnenland
ANKARA (ANP) - Nederland zal bij de NAVO-top meer dan 3 miljard euro aan defensiecontracten en plannen daartoe aankondigen, meldt defensieminister Dilan Yeşilgöz (VVD). Zo trekt ze samen op met België om de luchtverdediging te versterken en met het Verenigd Koninkrijk voor de marine. Ook met Duitsland staan investeringsplannen op stapel, bevestigt het ministerie van Defensie na berichtgeving van persbureau Reuters.
46 minuten geledenTIEL (ANP) - De politie heeft zondagmiddag vijf mensen aangehouden, omdat zij een 33-jarige man uit het Gelderse Meteren zouden hebben gegijzeld in een woning aan de Hertog Arnoldstraat in Tiel. De Dienst Speciale Interventies viel rond 17.30 uur binnen in de woning, waar ze de gegijzelde man en vier van de vijf verdachten vonden. Later hield de politie de vijfde verdachte aan in een woning aan de Diderik Vijghstraat, een paar honderd meter verderop.
2 uur geledenBEVERWIJK (ANP) - De gemeente Beverwijk zegt graag met de minister van Asiel en Migratie in gesprek te willen over de opvang van asielzoekers. De gemeente noemt het "jammer" dat zij in de media moesten vernemen dat minister Bart van den Brink de gemeente ontbiedt omdat ze niet voldoen aan hun wettelijke taak om voor voldoende opvangplekken voor asielzoekers te zorgen. Naast Beverwijk moeten ook Aalten, Achtkarspelen, Bergen (Limburg), Gemert-Bakel, Overbetuwe, Sluis, Valkenswaard, Voerendaal en Westland zich melden op het ministerie voor gesprekken die ertoe moeten leiden dat de gemeenten alsnog opvanglocaties gaan regelen.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO brengt het aantal directies binnen de organisatie terug van zes naar vijf en het aantal directeuren van zeven naar vijf. De koepelorganisatie van de publieke omroep zet daarmee de laatste stap in de al eerder aangekondigde reorganisatie, meldt de NPO maandag in een bericht op de eigen website.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reza Pahlavi kijkt terug op een "positief gesprek" met Tweede Kamerleden. Dat de zoon van de laatste sjah van Iran hiervoor was uitgenodigd, leidde binnen en buiten de Tweede Kamer tot veel commotie. Hij werpt zich op als een prominente vertegenwoordiger van de oppositie, terwijl een deel van de oppositie en de Iraanse diaspora het daar niet mee eens is.
3 uur geledenZWIJNDRECHT (ANP) - De politie heeft vrijdag een 23-jarige man uit de gemeente Zwijndrecht aangehouden op verdenking van het maken en bezitten van beelden van kindermisbruik. Hij wordt ook verdacht van sextortion, het online afpersen van mensen met naaktbeelden. De man zou een "groot aantal" slachtoffers hebben gemaakt in Nederland en in het buitenland. Zijn slachtoffers waren minderjarige meisjes en jonge vrouwen. Een politiewoordvoerder wilde maandagmiddag niet zeggen om hoeveel meisjes het gaat.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens een gesprek met Tweede Kamerleden waren verschillende vertegenwoordigers van de Iraanse oppositie en diaspora kritisch op Reza Pahlavi. De zoon van de laatste sjah van het land presenteert zich volgens hen ten onrechte als de vertegenwoordiger van de oppositie tegen het huidige regime in Iran. Zij spraken voordat Pahlavi zelf aan het woord kwam tijdens het besloten deel van het gesprek.
5 uur geleden