Afghanistan hervat omstreden vrijlating Talibanleden
KABUL (ANP/RTR/AFP) - De Afghaanse regering heeft begin deze week zo'n tweehonderd gevangen Talibanleden vrijgelaten. De extremistische opstandelingen lieten op hun beurt zes leden van de elitetroepen van de Afghaanse strijdkrachten gaan.
De regering liet de afgelopen tijd ook al duizenden Taliban vrij om vredesoverleg mogelijk te maken. De opstandelingen spraken in februari met de Verenigde Staten af dat zo'n 5000 opgepakte rebellen zouden worden vrijgelaten. Pas daarna willen ze met de Afghaanse regering praten over vrede in het door conflict verscheurde land.
De gevangenen die nu zijn vrijgelaten, behoren tot de laatste 320 Taliban die nog op vrije voeten moeten komen. Dat ligt ook buiten Afghanistan gevoelig omdat het gaat om opstandelingen die worden verdacht van betrokkenheid bij bloedige aanslagen of andere ernstige misdrijven.
Bezwaar
Zo hebben onder meer Australië en Frankrijk bezwaar gemaakt tegen de vrijlating van sommige geharde extremisten. Het zou gaan om mensen die een rol speelden bij de dood van Australiërs en Fransen. Het is onduidelijk of die protesten iets hebben uitgehaald.
Er worden woensdag naar verwachting nog meer Taliban vrijgelaten. "We willen de gevangenenruil afronden, omdat we het vredesproces zo snel mogelijk willen starten", zegt een hoge functionaris, die anoniem wilde blijven.
Het begin van het langverwachte vredesoverleg lijkt daarmee in zicht te zijn. De regering zou alvast een "technisch team" naar golfstaat Qatar hebben gestuurd om voorbereidingen te treffen voor de onderhandelingen met de Taliban. De onderhandelaars stappen naar verwachting donderdag op het vliegtuig.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechtbank doet op 7 juli uitspraak in het hoger beroep van Marine Le Pen. De radicaal-rechtse politica is veroordeeld voor gesjoemel met EU-geld en mag daarom niet deelnemen aan de presidentsverkiezingen in 2027.
8 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De nieuwe Noordpoolmissie Arctic Sentry komt tegemoet aan de afspraak met de Amerikaanse president Donald Trump om het poolgebied gezamenlijk te beschermen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Maar hij wijst erop dat de Verenigde Staten meer wensen hebben en daarover nog met Denemarken en Groenland onderhandelen.
1 uur geledenOTTAWA (ANP) - In Canada is geschokt gereageerd op een dodelijke schietpartij op een school. Vlaggen bij overheidsgebouwen hangen komende week halfstok, meldde een geëmotioneerde premier Mark Carney volgens omroep CBC.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft de "strijd tegen corruptie" binnen de krijgsmacht geprezen. Hij maakte daarmee in een virtuele toespraak tot militairen een zeldzame publieke verwijzing naar de corruptieonderzoeken naar de hoogste generaals van het land.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het luchtruim boven El Paso is onverwacht snel weer geopend. De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA kondigde aan dat er om "speciale veiligheidsredenen" tien dagen niet gevlogen mocht worden, maar trok de beperkingen al na enkele uren weer in. Volgens minister van Transport Sean Duffy hield de sluiting verband met een "schending door karteldrones".
3 uur geledenEL PASO (ANP/RTR) - Alle vluchten van en naar de Amerikaanse stad El Paso zijn voor tien dagen opgeschort. Dat meldt de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA. De luchthaven in de aan Mexico grenzende stad is volgens de FAA gesloten om "speciale veiligheidsredenen", zonder te specificeren wat die inhouden. De maatregel duurt tot 21 februari.
4 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Spaanse boeren zijn massaal met trekkers Madrid binnengereden als protest tegen de handelsovereenkomst met Zuid-Amerikaanse landen. Zij vrezen te lijden onder de Mercosur-deal.
4 uur geleden