Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Afghanistan hervat omstreden vrijlating Talibanleden

Afghanistan hervat omstreden vrijlating Talibanleden

KABUL (ANP/RTR/AFP) - De Afghaanse regering heeft begin deze week zo'n tweehonderd gevangen Talibanleden vrijgelaten. De extremistische opstandelingen lieten op hun beurt zes leden van de elitetroepen van de Afghaanse strijdkrachten gaan.

De regering liet de afgelopen tijd ook al duizenden Taliban vrij om vredesoverleg mogelijk te maken. De opstandelingen spraken in februari met de Verenigde Staten af dat zo'n 5000 opgepakte rebellen zouden worden vrijgelaten. Pas daarna willen ze met de Afghaanse regering praten over vrede in het door conflict verscheurde land.

De gevangenen die nu zijn vrijgelaten, behoren tot de laatste 320 Taliban die nog op vrije voeten moeten komen. Dat ligt ook buiten Afghanistan gevoelig omdat het gaat om opstandelingen die worden verdacht van betrokkenheid bij bloedige aanslagen of andere ernstige misdrijven.

Bezwaar

Zo hebben onder meer Australië en Frankrijk bezwaar gemaakt tegen de vrijlating van sommige geharde extremisten. Het zou gaan om mensen die een rol speelden bij de dood van Australiërs en Fransen. Het is onduidelijk of die protesten iets hebben uitgehaald.

Er worden woensdag naar verwachting nog meer Taliban vrijgelaten. "We willen de gevangenenruil afronden, omdat we het vredesproces zo snel mogelijk willen starten", zegt een hoge functionaris, die anoniem wilde blijven.

Het begin van het langverwachte vredesoverleg lijkt daarmee in zicht te zijn. De regering zou alvast een "technisch team" naar golfstaat Qatar hebben gestuurd om voorbereidingen te treffen voor de onderhandelingen met de Taliban. De onderhandelaars stappen naar verwachting donderdag op het vliegtuig.

Meer uit Buitenland

WSJ: VS willen coalitie voor escorteren schepen Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan om mogelijk al deze week aan te kondigen dat meerdere landen hebben ingestemd met de vorming van een coalitie die schepen escorteert door de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute die langs de Iraanse kust loopt. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.

1 uur geleden
Iran arresteert 500 mensen om doorspelen informatie aan vijanden

TEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse autoriteiten hebben vijfhonderd mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd informatie te hebben gedeeld met vijanden. Dat zei Ahmadreza Radan, een brigadegeneraal die als politiechef van de Islamitische Republiek fungeert, zondag tegen staatsmedia.

2 uur geleden
Israël: grensovergang Rafah heropent woensdag met beperkingen

JERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.

4 uur geleden
Gewonden bij raketaanval op vliegveld Bagdad

BAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.

4 uur geleden
Netanyahu reageert met video op Iraanse geruchten over zijn dood

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.

5 uur geleden
Tienduizenden Hongaren bezoeken verkiezingsmarsen Orbán en Magyar

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.

6 uur geleden
Ngo: ruim 3000 doden in Iran, grotendeels burgers, door oorlog

TEHERAN (ANP/DPA) - Door de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran zijn volgens mensenrechtenorganisatie HRANA meer dan 3000 mensen omgekomen, onder wie meer burgers dan militairen. De in de VS gevestigde ngo zegt zich bij die cijfers te baseren op een uitgebreid Iraans netwerk, evenals op meldingen uit de gezondheidszorg en van hulpdiensten.

6 uur geleden