Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Afghanistan-gezant VS stapt op

Afghanistan-gezant VS stapt op

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse Afghanistan-gezant Zalmay Khalilzad stapt op. De 70-jarige diplomaat maakte zijn vertrek bekend op de zender al-Jazeera, wat kort daarna werd bevestigd door het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington. Hij wordt opgevolgd door zijn rechterhand Thomas West, die volgens Amerikaanse media recent gesprekken met de Taliban in Qatar heeft gevoerd.

Khalilzad liet eerder onvrede doorschemeren over de gang van zaken rond Afghanistan, maar is volgens Amerikaanse overheidsbronnen van persbureau Reuters zelf het gezicht van diplomatiek falen van de Amerikanen in Afghanistan.

Hij zei ruim een maand geleden dat een deal met de Taliban was mislukt, nadat president Ashraf Ghani in augustus zijn land was ontvlucht. De daaropvolgende intocht van de fundamentalisten in Kabul leidde tot een chaotische evacuatie van westerse burgers, die volgens Khalilzad had kunnen worden voorkomen.

De drie jaar geleden aangetreden gezant zei destijds tegen de Financial Times dat de Taliban de hoofdstad nog niet zouden binnentrekken, maar dat de VS uiteindelijk geen verantwoordelijkheid wilden nemen voor de veiligheid van Kabul. Hij leidde eerder de gesprekken met de Taliban in Qatar, waarin de regering-Trump afsprak dat het Amerikaanse leger al in mei van dit jaar zou zijn teruggetrokken. President Biden stelde het vertrek uit tot het najaar.

Ondertussen lijkt de westerse invloed in Afghanistan af te nemen. Rusland houdt woensdag gesprekken met de Taliban, China en Pakistan. De VS lieten maandag weten om "logistieke redenen" niet aanwezig te zijn, maar bij vervolgoverleg mogelijk wel.

Meer uit Buitenland

Frans onderwijsministerie telt 564 ongeregeldheden bij scholen

PARIJS (ANP) - Op de vierde achtereenvolgende dag van ongeregeldheden rond middelbare scholen in heel Frankrijk telt het ministerie van Onderwijs 564 onderwijsinstellingen waar problemen zijn. Het land heeft naar schatting 10.700 middelbare scholen.

3 uur geleden
Indiase piloot flydubai: ik kon al die mensen niet laten sterven

ABU DHABI (ANP/AFP) - De Indiase piloot Smit Machchhar, die woensdag gewond raakte na een aanval van zijn copiloot op een flydubai-vlucht, heeft gezegd dat hij de passagiers wilde beschermen. Hij zei dit tijdens een videogesprek met de Indiase premier Narendra Modi.

5 uur geleden
Noord-Korea ontkent mijnen te hebben gelegd in grensgebied

PYONGYANG (ANP) - Noord-Korea ontkent aantijgingen van Seoul dat het mijnen zou hebben gelegd in de zogenoemde gedemilitariseerde zone tussen de twee landen. Zuid-Korea beschuldigde zijn noorderbuur er in september van dat drie militairen daardoor ernstig gewond zijn geraakt. Ook dat ontkent het autoritaire regime.

5 uur geleden
Maatschappij El Al annuleert repatriëringsvluchten Israëliërs

DUBAI (ANP/AFP) - Israëls belangrijkste luchtvaartmaatschappij, El Al, heeft bekendgemaakt dat zij de repatriëringsvluchten voor Israëliërs uit Dubai vrijdag heeft geannuleerd. Deze vluchten waren gepland nadat luchtvaartmaatschappij flydubai vluchten naar Tel Aviv had opgeschort vanwege een mesaanval tijdens een vlucht op woensdag. Volgens Israël wilde de piloot die zijn copiloot aanviel het vliegtuig laten neerstorten.

7 uur geleden
Franse regio schat schade onderwijsdemonstraties op 25 miljoen

LYON (ANP) - De Franse regio Auvergne-Rhône-Alpes, waar onder meer Lyon onder valt, schat de schade als gevolg van de aanhoudende onderwijsprotesten op circa 25 tot 30 miljoen euro. Dat zeggen de lokale autoriteiten tegen BFMTV.

8 uur geleden
VS sturen meer marineschepen naar Midden-Oosten

SAN DIEGO/WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De VS hebben zeven extra marineschepen naar het Midden-Oosten gestuurd, inclusief het vliegdekschip USS Theodore Roosevelt, melden verscheidene media. Ze zijn eerder deze week uit San Diego vertrokken en komen half of eind november in de beoogde regio aan.

8 uur geleden
Russische luchtaanvallen treffen opnieuw belangrijke brug Kyiv

KYIV (ANP/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben opnieuw de Zuidelijke Brug in de Oekraïense hoofdstad Kyiv getroffen, meldde burgemeester Vitali Klitsjko vrijdag op Telegram. Donderdag werd de brug, die over de rivier de Dnipro loopt, ook al geraakt.

9 uur geleden