Afghanistan-gezant VS stapt op
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse Afghanistan-gezant Zalmay Khalilzad stapt op. De 70-jarige diplomaat maakte zijn vertrek bekend op de zender al-Jazeera, wat kort daarna werd bevestigd door het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington. Hij wordt opgevolgd door zijn rechterhand Thomas West, die volgens Amerikaanse media recent gesprekken met de Taliban in Qatar heeft gevoerd.
Khalilzad liet eerder onvrede doorschemeren over de gang van zaken rond Afghanistan, maar is volgens Amerikaanse overheidsbronnen van persbureau Reuters zelf het gezicht van diplomatiek falen van de Amerikanen in Afghanistan.
Hij zei ruim een maand geleden dat een deal met de Taliban was mislukt, nadat president Ashraf Ghani in augustus zijn land was ontvlucht. De daaropvolgende intocht van de fundamentalisten in Kabul leidde tot een chaotische evacuatie van westerse burgers, die volgens Khalilzad had kunnen worden voorkomen.
De drie jaar geleden aangetreden gezant zei destijds tegen de Financial Times dat de Taliban de hoofdstad nog niet zouden binnentrekken, maar dat de VS uiteindelijk geen verantwoordelijkheid wilden nemen voor de veiligheid van Kabul. Hij leidde eerder de gesprekken met de Taliban in Qatar, waarin de regering-Trump afsprak dat het Amerikaanse leger al in mei van dit jaar zou zijn teruggetrokken. President Biden stelde het vertrek uit tot het najaar.
Ondertussen lijkt de westerse invloed in Afghanistan af te nemen. Rusland houdt woensdag gesprekken met de Taliban, China en Pakistan. De VS lieten maandag weten om "logistieke redenen" niet aanwezig te zijn, maar bij vervolgoverleg mogelijk wel.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/RTR/DPA) - Het Iraanse regime laat nog eens twintig Pakistaanse schepen de Straat van Hormuz passeren. Dat heeft de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Ishaq Dar gemeld in een bericht op X. Het zou volgens de minister gaan om twee schepen per dag.
4 uur geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - De Jemenitische Houthi's zeggen een tweede aanval met raketten en drones op Israël te hebben uitgevoerd.
4 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De twee zeilboten met hulpgoederen voor Cuba die eerder vermist raakten, hebben de Cubaanse hoofdstad Havana bereikt.
5 uur geledenGENT (ANP/BELGA) - Het parket in Oost-Vlaanderen heeft een tiener vastgezet voor zijn rol in een sadistisch Telegram-netwerk. Dat heeft Het Laatste Nieuws gemeld, wat nu wordt bevestigd door een bron aan persbureau Belga. Het parket doet nog geen mededelingen over de zaak.
5 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - President Ahmed al-Sharaa van Syrië brengt volgende week een bezoek aan Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. Het wordt zijn tweede Europese bezoek sinds zijn aantreden.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij een gerichte Israëlische luchtaanval op een auto circa 35 kilometer ten zuiden van Beiroet zijn drie journalisten gedood. Dit hebben de Libanese strijdkrachten bevestigd. De president van Libanon, Joseph Aoun, heeft het "een schandalige misdaad" genoemd, in strijd met alle rechtsbeginselen.
6 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Door Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon zijn zaterdag negen paramedici omgekomen. Dat schrijft directeur-generaal Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in een post op sociale media. Zeven anderen raakten gewond.
7 uur geleden