Afghanistan-gezant VS stapt op
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse Afghanistan-gezant Zalmay Khalilzad stapt op. De 70-jarige diplomaat maakte zijn vertrek bekend op de zender al-Jazeera, wat kort daarna werd bevestigd door het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington. Hij wordt opgevolgd door zijn rechterhand Thomas West, die volgens Amerikaanse media recent gesprekken met de Taliban in Qatar heeft gevoerd.
Khalilzad liet eerder onvrede doorschemeren over de gang van zaken rond Afghanistan, maar is volgens Amerikaanse overheidsbronnen van persbureau Reuters zelf het gezicht van diplomatiek falen van de Amerikanen in Afghanistan.
Hij zei ruim een maand geleden dat een deal met de Taliban was mislukt, nadat president Ashraf Ghani in augustus zijn land was ontvlucht. De daaropvolgende intocht van de fundamentalisten in Kabul leidde tot een chaotische evacuatie van westerse burgers, die volgens Khalilzad had kunnen worden voorkomen.
De drie jaar geleden aangetreden gezant zei destijds tegen de Financial Times dat de Taliban de hoofdstad nog niet zouden binnentrekken, maar dat de VS uiteindelijk geen verantwoordelijkheid wilden nemen voor de veiligheid van Kabul. Hij leidde eerder de gesprekken met de Taliban in Qatar, waarin de regering-Trump afsprak dat het Amerikaanse leger al in mei van dit jaar zou zijn teruggetrokken. President Biden stelde het vertrek uit tot het najaar.
Ondertussen lijkt de westerse invloed in Afghanistan af te nemen. Rusland houdt woensdag gesprekken met de Taliban, China en Pakistan. De VS lieten maandag weten om "logistieke redenen" niet aanwezig te zijn, maar bij vervolgoverleg mogelijk wel.
Meer uit Buitenland
KATHMANDU (ANP) - De overstromingen in de Nepalese regio Rasuwa zijn nog niet voorbij, waarschuwt het Rode Kruis. Volgens de hulporganisatie is het gevaar nog niet geweken voor de mensen die stroomafwaarts aan de overstroomde rivieren wonen.
14 minuten geledenMOSKOU (ANP) - Rusland heeft de Duitse journalist Michael Martens op een internationale opsporingslijst geplaatst. Dat melden Russische en Oekraïense media, waaronder TASS. Een rechter in Moskou vaardigde eerder al bij verstek een arrestatiebevel uit tegen de correspondent Zuidoost-Europa voor de Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), om aantijgingen van haatzaaien.
15 minuten geledenKATHMANDU (ANP/RTR) - Het dodental na de overstroming in Nepal blijft oplopen. De politie meldt dat er zeker 95 doden zijn gevallen door de plotselinge overstroming van woensdag.
42 minuten geledenAMSTELVEEN (ANP) - Nederland heeft er het afgelopen jaar tienduizenden AOW'ers bijgekregen. De Sociale Verzekeringsbank (SVB) meldt woensdag dat ruim 3,7 miljoen mensen eind juni een AOW-uitkering ontvingen. Dat zijn 78.569 mensen meer dan eind juni vorig jaar.
1 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Het dodental door de overstroming in Nepal is opgelopen tot 31, melden de autoriteiten in het land volgens de BBC. Er zijn 93 mensen gewond geraakt. Over de grens in China zijn volgens staatsmedia ook veel slachtoffers. Daar ontbreken cijfers.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven zijn op dit moment niet bezorgd dat Nederland te weinig gas heeft deze winter. Dat laat brancheorganisatie Energie-Nederland weten, nadat Gasunie eerder woensdag verwachtte dat ons land het vuldoel voor de gasvoorraden voor de winter niet gaat halen.
1 uur geledenONHAYE (ANP/BELGA) - De doodsoorzaak van de twee gevonden overleden personen in België, waarschijnlijk het 5-jarige vermiste jongetje Tyméo en zijn vader, is nog niet bekend. Dat meldt het parket van Namen na autopsie op de lichamen.
1 uur geleden