Afghanistan-gezant VS stapt op
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse Afghanistan-gezant Zalmay Khalilzad stapt op. De 70-jarige diplomaat maakte zijn vertrek bekend op de zender al-Jazeera, wat kort daarna werd bevestigd door het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington. Hij wordt opgevolgd door zijn rechterhand Thomas West, die volgens Amerikaanse media recent gesprekken met de Taliban in Qatar heeft gevoerd.
Khalilzad liet eerder onvrede doorschemeren over de gang van zaken rond Afghanistan, maar is volgens Amerikaanse overheidsbronnen van persbureau Reuters zelf het gezicht van diplomatiek falen van de Amerikanen in Afghanistan.
Hij zei ruim een maand geleden dat een deal met de Taliban was mislukt, nadat president Ashraf Ghani in augustus zijn land was ontvlucht. De daaropvolgende intocht van de fundamentalisten in Kabul leidde tot een chaotische evacuatie van westerse burgers, die volgens Khalilzad had kunnen worden voorkomen.
De drie jaar geleden aangetreden gezant zei destijds tegen de Financial Times dat de Taliban de hoofdstad nog niet zouden binnentrekken, maar dat de VS uiteindelijk geen verantwoordelijkheid wilden nemen voor de veiligheid van Kabul. Hij leidde eerder de gesprekken met de Taliban in Qatar, waarin de regering-Trump afsprak dat het Amerikaanse leger al in mei van dit jaar zou zijn teruggetrokken. President Biden stelde het vertrek uit tot het najaar.
Ondertussen lijkt de westerse invloed in Afghanistan af te nemen. Rusland houdt woensdag gesprekken met de Taliban, China en Pakistan. De VS lieten maandag weten om "logistieke redenen" niet aanwezig te zijn, maar bij vervolgoverleg mogelijk wel.
Meer uit Buitenland
NASHVILLE (ANP) - De advocaten van de ter dood veroordeelde Christa Pike kregen maandagavond te horen dat ze hersendood was en dat de beademing zou worden stopgezet. Een dag later werd ze wakker en begon ze te praten. Dat vertelde een van haar advocaten woensdag in een persconferentie. "Ik heb er geen verklaring voor."
14 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk mag niet "onverschillig" blijven over de zorgen van scholieren, wier protesten het land op zijn kop hebben gezet. Dat heeft de Franse premier Sébastien Lecornu gezegd in een televisietoespraak. Volgens hem komt de "woede van jongeren" niet uit de lucht vallen.
30 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - Rusland zou volgens een medewerkster van de Deense inlichtingendienst PET defensiebedrijven die producten voor Oekraïne maken, proberen te saboteren. Volgens Josefine Christensen van de PET is dit een belangrijke escalatie.
1 uur geledenNASHVILLE (ANP/RTR) - De advocaten van Christa Pike hebben toestemming gevraagd om onder meer de injectiespuiten te inspecteren die zijn gebruikt bij de mislukte executie van hun cliënt vorige week. Ze willen dat de gebruikte apparatuur bewaard wordt, zodat die kan worden gebruikt in een mogelijke nieuwe rechtszaak. De advocaten betogen namelijk dat de manier waarop de executie is voltrokken neerkomt op marteling.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Een Israëlische rechtbank heeft een man veroordeeld tot zeven jaar cel voor de diefstal van geluidsapparatuur na de aanval door Hamas op het muziekfestival Nova, drie jaar geleden. Dat schrijft de nieuwssite Times of Israel. Enkele dagen na de aanslag, waarbij honderden doden vielen, kwam hij apparatuur halen die was achtergebleven. Deze had een waarde van ongeveer een half miljoen dollar (447.000 euro).
2 uur geledenNICE (ANP) - De Franse politie heeft in verscheidene delen van het land zes arrestaties verricht in verband met de diefstal van vier werken van de beroemde schilder Pierre-Auguste Renoir. Die werden een maand geleden gestolen uit het Renoir Museum in Cagnes-sur-Mer, vlak bij Nice.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Bij de protesten en ongeregeldheden die sinds eind vorige maand vooral op en rond Franse scholen zijn geweest, zijn volgens binnenlandminister Laurent Nuñez 6629 aanhoudingen verricht. Bij uit de hand gelopen manifestaties zijn volgens de bewindsman 761 politiemensen gewond geraakt. Daarnaast raakten 215 scholieren en 89 medewerkers of leden van het onderwijzend personeel gewond.
3 uur geleden