Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Afghaanse president wil gevangenenruil met Taliban versnellen

Afghaanse president wil gevangenenruil met Taliban versnellen

KABUL (ANP/DPA) - De Afghaanse regering wil de uitwisseling van gevangenen met de militant-islamitische Taliban verder versnellen. "Mijn collega's en ik hebben het besluit genomen om binnen zeer korte tijd nog eens 2000 gevangenen vrij te laten", zei president Ashraf Ghani donderdag tijdens een online-evenement dat door de Amerikaanse denktank Atlantic Council was georganiseerd. "We zullen de datum binnenkort bekendmaken."

Na wekenlange militaire spanningen hadden de regering en de Taliban zich maandag opnieuw bereid getoond om geplande vredesbesprekingen te voeren. De regeringswoordvoerder sprak donderdag in Kabul voor het eerst over een onofficieel staakt-het-vuren. President Ghani benadrukte echter dat er elke dag tussen de zestig en zeventig aanvallen door islamisten worden gepleegd en dat er elke dag gemiddeld dertig doden vallen.

Een drie dagen durend staakt-het-vuren tussen de regering en de Taliban aan het einde van de ramadan zorgde voor tekenen van ontspanning nadat het conflict dreigde te escaleren. Ook de vastgelopen ruil van gevangenen kwam weer op gang. Volgens haar eigen verklaringen heeft de regering tot nu toe 3000 gevangenen vrijgelaten, de Taliban vijfhonderd.

De gevangenenruil maakt deel uit van de overeenkomst tussen de VS en de Taliban, die beide partijen eind februari in Doha hebben ondertekend. De overeenkomst voorziet in een terugtrekking van de internationale troepen die in het land verblijven en is bedoeld om de weg te effenen voor vredesbesprekingen in het land. Zo'n 5000 Taliban zouden moeten worden vrijgelaten in ruil voor duizend soldaten. De Afghaanse regering was niet betrokken bij de deal, wat tot spanningen leidde.

Meer uit Buitenland

Rechtbank VS halveert megaboete voor Greenpeace

MANDAN (ANP/AFP) - Een Amerikaanse rechtbank heeft een boete voor Greenpeace gehalveerd naar 345 miljoen dollar (292 miljoen euro). De milieuorganisatie kreeg vorig jaar een megaboete voor betrokkenheid bij protesten tegen de aanleg van een oliepijpleiding in de staat North Dakota.

2 uur geleden
Zweden: neergehaalde drone was inderdaad van Rusland

MALMÖ (ANP) - De verdachte drone die donderdag door Zweden werd neergehaald, was inderdaad van Russische komaf. Dat bevestigt de Zweedse defensieminister Pål Jonson op X. De drone vloog in de buurt van het Franse vliegdekschip Charles de Gaulle, dat Malmö bezoekt. De minister noemt de inbreuk op het Zweedse luchtruim "ernstig en onverantwoord".

4 uur geleden
Noorwegen arresteert tiener om aanslagplannen op NAVO-basis

STAVANGER (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft een 17-jarige jongen gearresteerd die een aanslag had willen plegen op een NAVO-basis, meldt de Noorse omroep NRK. Hij wordt verdacht van een jihadistisch motief, omdat hij eerder zijn steun heeft uitgesproken voor terreurgroep Islamitische Staat.

4 uur geleden
Trump oppert 'vriendelijke overname' van Cuba

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat er mogelijk een "vriendelijke overname" van Cuba komt. Hij verduidelijkte niet wat hij daarmee bedoelt, maar dat zou mogelijk betekenen dat de Cubaanse regering moet instemmen met een machtsoverdracht aan de Verenigde Staten.

5 uur geleden
Doden en tientallen gewonden door tramontsporing Milaan

MILAAN (ANP/DPA/AFP) - Een tramontsporing heeft in de Italiaanse stad Milaan twee mensen het leven gekost. Ook zijn ongeveer veertig anderen gewond geraakt. Een van hen is volgens de brandweer in kritieke toestand.

6 uur geleden
Clinton: als ik wist wat Epstein deed, had ik hem zelf aangegeven

CHAPPAQUA (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton had geen idee van de misstanden die zedendelinquent Jeffrey Epstein beging, zei hij in een openingsverklaring die hij ook op X deelt. Clinton getuigt voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden over Epstein. "Als ik ook maar enig idee had gehad van wat hij deed, zou ik hem zelf hebben aangegeven."

6 uur geleden
Oud-president Clinton getuigt over Epstein-banden

CHAPPAQUA (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton getuigt voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden over zijn banden met de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Clinton is meermaals opgedoken in vrijgegeven documenten over Epstein, al zijn er geen aanwijzingen voor concrete misstanden.

7 uur geleden