Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Afghaanse president wil gevangenenruil met Taliban versnellen

Afghaanse president wil gevangenenruil met Taliban versnellen

KABUL (ANP/DPA) - De Afghaanse regering wil de uitwisseling van gevangenen met de militant-islamitische Taliban verder versnellen. "Mijn collega's en ik hebben het besluit genomen om binnen zeer korte tijd nog eens 2000 gevangenen vrij te laten", zei president Ashraf Ghani donderdag tijdens een online-evenement dat door de Amerikaanse denktank Atlantic Council was georganiseerd. "We zullen de datum binnenkort bekendmaken."

Na wekenlange militaire spanningen hadden de regering en de Taliban zich maandag opnieuw bereid getoond om geplande vredesbesprekingen te voeren. De regeringswoordvoerder sprak donderdag in Kabul voor het eerst over een onofficieel staakt-het-vuren. President Ghani benadrukte echter dat er elke dag tussen de zestig en zeventig aanvallen door islamisten worden gepleegd en dat er elke dag gemiddeld dertig doden vallen.

Een drie dagen durend staakt-het-vuren tussen de regering en de Taliban aan het einde van de ramadan zorgde voor tekenen van ontspanning nadat het conflict dreigde te escaleren. Ook de vastgelopen ruil van gevangenen kwam weer op gang. Volgens haar eigen verklaringen heeft de regering tot nu toe 3000 gevangenen vrijgelaten, de Taliban vijfhonderd.

De gevangenenruil maakt deel uit van de overeenkomst tussen de VS en de Taliban, die beide partijen eind februari in Doha hebben ondertekend. De overeenkomst voorziet in een terugtrekking van de internationale troepen die in het land verblijven en is bedoeld om de weg te effenen voor vredesbesprekingen in het land. Zo'n 5000 Taliban zouden moeten worden vrijgelaten in ruil voor duizend soldaten. De Afghaanse regering was niet betrokken bij de deal, wat tot spanningen leidde.

Meer uit Buitenland

Activisten hangen foto van Andrew na arrestatie op in Louvre

PARIJS (ANP) - Activisten hebben in het Louvre in Parijs een foto van de Britse oud-prins Andrew opgehangen. Het gaat om een inmiddels bekende foto van afgelopen donderdag, waarop Andrew onderuitgezakt op de achterbank van zijn auto zit na een urenlang politieverhoor.

26 minuten geleden
Ruim 200 gevangenen in Venezuela in hongerstaking om amnestiewet

CARACAS (ANP/AFP) - Meer dan tweehonderd politieke gevangenen in Venezuela zijn in hongerstaking gegaan om hun vrijlating te eisen. Dat zeggen familieleden van de gevangenen, enkele dagen nadat een nieuwe amnestiewet is ingegaan.

1 uur geleden
Reisverbod in New York vanwege naderende winterstorm

NEW YORK (ANP) - In de Amerikaanse stad New York geldt vanaf vanavond (lokale tijd) een tijdelijk reisverbod vanwege een naderende winterstorm. Dat heeft burgemeester Zohran Mamdani aangekondigd in een persconferentie.

2 uur geleden
Syrië sluit IS-kamp Al-Hol

DAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben het kamp Al-Hol gesloten. In het kamp verbleven lange tijd familieleden van vermoedelijke IS-strijders. Eerder deze week haalde Syrië de laatste gevangenen weg uit het kamp.

3 uur geleden
FT: Rusland gaat draagbare raketsystemen leveren aan Iran

MOSKOU (ANP) - Iran en Rusland zijn in het geheim een wapendeal overeengekomen ter waarde van 500 miljoen euro, schrijft de Britse krant Financial Times (FT). In het akkoord, dat al in december werd getekend in Moskou, spraken de partijen af dat Rusland draagbare Verba-lanceereenheden en raketten levert aan Iran.

3 uur geleden
Buitenlandminister Iran verwacht oplossing in gesprekken met VS

NEW YORK (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken heeft gezegd dat er nog steeds een "goede kans" is op een diplomatieke oplossing voor het conflict met de Verenigde Staten over Teherans nucleaire ambities. Abbas Araqchi heeft waarschijnlijk donderdag in Genève een ontmoeting met de Amerikaanse gezant Steve Witkoff, zei hij tegen CBS News.

3 uur geleden
Premier Groenland over Trumps ziekenhuisschip: nee, bedankt

NUUK (ANP) - Groenland heeft geen medische hulp van buitenaf nodig, zei premier Jens-Frederik Nielsen nadat Donald Trump aankondigde een ziekenhuisschip te sturen naar het gebied. Hij bedankte de Amerikaanse president vriendelijk, maar wijst het af: "nee bedankt".

5 uur geleden