Afghaanse president wil gevangenenruil met Taliban versnellen
KABUL (ANP/DPA) - De Afghaanse regering wil de uitwisseling van gevangenen met de militant-islamitische Taliban verder versnellen. "Mijn collega's en ik hebben het besluit genomen om binnen zeer korte tijd nog eens 2000 gevangenen vrij te laten", zei president Ashraf Ghani donderdag tijdens een online-evenement dat door de Amerikaanse denktank Atlantic Council was georganiseerd. "We zullen de datum binnenkort bekendmaken."
Na wekenlange militaire spanningen hadden de regering en de Taliban zich maandag opnieuw bereid getoond om geplande vredesbesprekingen te voeren. De regeringswoordvoerder sprak donderdag in Kabul voor het eerst over een onofficieel staakt-het-vuren. President Ghani benadrukte echter dat er elke dag tussen de zestig en zeventig aanvallen door islamisten worden gepleegd en dat er elke dag gemiddeld dertig doden vallen.
Een drie dagen durend staakt-het-vuren tussen de regering en de Taliban aan het einde van de ramadan zorgde voor tekenen van ontspanning nadat het conflict dreigde te escaleren. Ook de vastgelopen ruil van gevangenen kwam weer op gang. Volgens haar eigen verklaringen heeft de regering tot nu toe 3000 gevangenen vrijgelaten, de Taliban vijfhonderd.
De gevangenenruil maakt deel uit van de overeenkomst tussen de VS en de Taliban, die beide partijen eind februari in Doha hebben ondertekend. De overeenkomst voorziet in een terugtrekking van de internationale troepen die in het land verblijven en is bedoeld om de weg te effenen voor vredesbesprekingen in het land. Zo'n 5000 Taliban zouden moeten worden vrijgelaten in ruil voor duizend soldaten. De Afghaanse regering was niet betrokken bij de deal, wat tot spanningen leidde.
Meer uit Buitenland
BELÉM (ANP) - De afsluitende zitting van de VN-klimaattop gaat zaterdagmiddag weer verder. De voorzitter had de vergadering stilgelegd na meerdere klachten, maar de slotverklaring had hij al afgehamerd.
56 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op Hezbollah-doelen in Libanon. Volgens Libanese media zijn er twee doden gevallen. Israël heeft onder meer een dorp op bijna twee kilometer van de grens met een drone bestookt. Elders in de grensstreek werd een auto gebombardeerd en is de inzittende gedood. Bij luchtaanvallen in de streek van Jezzine, ruim 30 kilometer ten zuidoosten van Beiroet, zijn meerdere slachtoffers gevallen volgens lokale media die spreken van vijftien aanvallen met raketten of drones in een half uur tijd.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op de Gazastrook zijn zaterdag zeker 21 doden gevallen en tientallen mensen gewond geraakt, meldt de Burgerbescherming. Er zouden vijf aanvallen hebben plaatsgevonden in het gebied, waaronder op een auto in Gaza-Stad waarbij vijf mensen zouden zijn omgekomen.
3 uur geledenBELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém heeft na moeizame onderhandelingen toch een akkoord opgeleverd. Alle aanwezige landen accepteerden zaterdag de slotverklaring die gastland Brazilië had opgesteld. Hoewel het op de COP30 veel ging over afbouw van fossiele brandstoffen, is daarover niets concreets afgesproken. De EU is daar erg ontevreden over, maar stemde toch in, omdat er niet meer inzat.
3 uur geledenBELÉM (ANP) - De Europese Unie ziet in de afspraken die landen op de klimaattop in Belém hebben gemaakt "een stap in de juiste richting", zegt Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat). "We gaan niet verbergen dat we graag meer ambitie hadden gezien, want dat is mogelijk en noodzakelijk", verzuchtte hij nadat de Europese delegatie schoorvoetend akkoord was gegaan met de voorstellen van de Braziliaanse voorzitter.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Italië en de EU zijn ook aanwezig bij overleg tussen Oekraïne en de VS zondag in Genève om een einde te maken aan de oorlog met Rusland, melden functionarissen. Ze gaan het 28-puntenplan van de VS bespreken.
5 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische luchtaanval op een auto in Gaza-Stad zijn minstens vijf mensen omgekomen, melden lokale gezondheidsautoriteiten in de Gazastrook. Meerdere anderen raakten gewond. In totaal zouden bij Israëlische aanvallen in het gebied zeker negen doden zijn gevallen.
6 uur geleden