Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Afghaanse arts: situatie Kabul wordt met de dag erger

Afghaanse arts: situatie Kabul wordt met de dag erger

KABUL (ANP/RTR) - Nu de evacuaties door westerse landen zijn afgerond, wordt de situatie in Kabul met de dag erger, vertelt een Afghaanse arts die met zijn familie het land wil verlaten. De Taliban vergroten hun aanwezigheid rondom de Afghaanse hoofdstad, waar de angst voor het nieuwe regime groeit. Ondertussen vluchten mensen naar de landsgrenzen en proberen ze buurlanden in te komen.

Rondom Kabul hebben de Taliban controleposten opgezet. Ze ondervragen iedereen die wil passeren, zegt de arts tegen het ANP. Hij hoort ook dat de Taliban steeds gewelddadiger worden in andere provincies. "Ik leef in nog meer angst dan eerder", aldus de Afghaan. Na de overname beloofden de Taliban dat mensen veilig waren, maar veel inwoners geloven dit niet. Na de eerste machtsovername in 1996 deden de Taliban soortgelijke beloftes, maar al snel moesten vrouwen thuisblijven en werden mensen met stokslagen naar de moskee gedwongen onder gebedstijd.

Afghanen krijgen ook te maken met geldproblemen, nu het volgens de arts lastiger is om banken te bereiken. Uit angst voor zijn veiligheid kan hij zijn verblijfplaats niet verlaten en wordt het lastiger om zijn familie te ondersteunen. Hij en andere Afghanen leven in moeilijke omstandigheden en hopen op hulp van buitenaf. Nu de Taliban het vliegveld van Kabul hebben overgenomen, proberen veel mensen om over land de grens over te steken. Bij een Pakistaanse grenspost wacht al enige tijd een menigte tot autoriteiten de poort openen.

Onderwijs

De arts hoopte naar Nederland te kunnen komen. Hij zette met de Afghaans-Nederlandse stichting Keihan anatomisch onderwijs op in Afghanistan na de val van het Taliban-regime, maar dergelijk onderwijs is streng verboden onder Talibanwetten. Zijn vrouw is onder meer vrouwenrechtenactivist. De arts kwam uiteindelijk niet in aanmerking voor evacuatie naar Nederland.

De arts is één van naar schatting tienduizenden kwetsbare Afghanen die hun hoop hadden gevestigd op de grote internationale evacuatieoperatie van de afgelopen twee weken. Hierbij zijn ruim 123.000 buitenlandse staatsburgers en Afghanen opgehaald. Meerdere Europese landen overleggen inmiddels over een tijdelijke aanwezigheid in Kabul om nog meer mensen op te halen. Volgens Duitse bondskanselier Angela Merkel zijn er tienduizenden mensen in Afghanistan die naar Duitsland zouden mogen.

De Afghaanse arts hoopt dat hij en mensen in soortgelijke situaties snel hulp krijgen. "De inactiviteit van de internationale gemeenschap zal mijn dood en die van anderen betekenen."

Meer uit Buitenland

VS roepen Amerikanen in Iran op te vertrekken

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten raden hun burgers die in Iran zijn aan om dat land onmiddellijk te verlaten. De afdeling consulaire zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken meldde dat op X.

2 uur geleden
Bloomberg: SpaceX maakt internetdienst Starlink gratis in Iran

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX van Elon Musk biedt zijn internetdienst Starlink gratis aan in Iran, zeggen bronnen tegen persbureau Bloomberg. De Iraanse autoriteiten hebben vorige week een internetblokkade ingevoerd wegens de aanhoudende demonstraties in het land.

4 uur geleden
Aanklagers VS stappen op na dodelijke schietpartij in Minneapolis

MINNEAPOLIS (ANP) - Drie federale aanklagers in Minnesota hebben dinsdag ontslag genomen vanwege de schietpartij in Minneapolis waarbij Nicole Renee Good werd neergeschoten door de immigratiedienst (ICE), schrijft The New York Times. Volgens de krant stapten ze op vanwege een onderzoek naar de weduwe van Good en de terughoudendheid van het ministerie om de schutter te onderzoeken.

5 uur geleden
Axios: Witkoff ontmoette ex-kroonprins Iran in geheim overleg

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft het afgelopen weekend in het geheim de voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, ontmoet. Dat meldt een hoge Amerikaanse functionaris aan nieuwssite Axios. Ze zouden het hebben gehad over de aanhoudende protesten in Iran.

6 uur geleden
VS bestempelen Moslimbroederschap als terroristische organisatie

WASHINGTON (AFP) - De Verenigde Staten hebben de Moslimbroederschap in Egypte, Libanon en Jordanië aangemerkt als een buitenlandse terroristische organisatie. Afgelopen november gaf de Amerikaanse president Donald Trump al aan hiervoor de eerste stappen te hebben gezet.

7 uur geleden
Amerikaanse oud-president Clinton blijft weg van Epstein-verhoor

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton is dinsdag niet verschenen bij een verhoor voor een commissie van het Huis van Afgevaardigden, die onderzoek doet naar de invloedrijke contacten van zedendelinquent Jeffrey Epstein. De commissie wil daarom volgende week een procedure beginnen voor minachting van het Congres.

8 uur geleden
HRANA meldt ruim 2000 geverifieerde doden bij protesten Iran

TEHERAN (ANP/RTR) - HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran, meldt meer dan 2000 geverifieerde doden bij de protesten in Iran. Door een internetblokkade is het moeilijk om informatie te krijgen over slachtoffers. Getallen hierover lopen tot nu toe erg uiteen.

8 uur geleden