Afghaanse arts: situatie Kabul wordt met de dag erger
KABUL (ANP/RTR) - Nu de evacuaties door westerse landen zijn afgerond, wordt de situatie in Kabul met de dag erger, vertelt een Afghaanse arts die met zijn familie het land wil verlaten. De Taliban vergroten hun aanwezigheid rondom de Afghaanse hoofdstad, waar de angst voor het nieuwe regime groeit. Ondertussen vluchten mensen naar de landsgrenzen en proberen ze buurlanden in te komen.
Rondom Kabul hebben de Taliban controleposten opgezet. Ze ondervragen iedereen die wil passeren, zegt de arts tegen het ANP. Hij hoort ook dat de Taliban steeds gewelddadiger worden in andere provincies. "Ik leef in nog meer angst dan eerder", aldus de Afghaan. Na de overname beloofden de Taliban dat mensen veilig waren, maar veel inwoners geloven dit niet. Na de eerste machtsovername in 1996 deden de Taliban soortgelijke beloftes, maar al snel moesten vrouwen thuisblijven en werden mensen met stokslagen naar de moskee gedwongen onder gebedstijd.
Afghanen krijgen ook te maken met geldproblemen, nu het volgens de arts lastiger is om banken te bereiken. Uit angst voor zijn veiligheid kan hij zijn verblijfplaats niet verlaten en wordt het lastiger om zijn familie te ondersteunen. Hij en andere Afghanen leven in moeilijke omstandigheden en hopen op hulp van buitenaf. Nu de Taliban het vliegveld van Kabul hebben overgenomen, proberen veel mensen om over land de grens over te steken. Bij een Pakistaanse grenspost wacht al enige tijd een menigte tot autoriteiten de poort openen.
Onderwijs
De arts hoopte naar Nederland te kunnen komen. Hij zette met de Afghaans-Nederlandse stichting Keihan anatomisch onderwijs op in Afghanistan na de val van het Taliban-regime, maar dergelijk onderwijs is streng verboden onder Talibanwetten. Zijn vrouw is onder meer vrouwenrechtenactivist. De arts kwam uiteindelijk niet in aanmerking voor evacuatie naar Nederland.
De arts is één van naar schatting tienduizenden kwetsbare Afghanen die hun hoop hadden gevestigd op de grote internationale evacuatieoperatie van de afgelopen twee weken. Hierbij zijn ruim 123.000 buitenlandse staatsburgers en Afghanen opgehaald. Meerdere Europese landen overleggen inmiddels over een tijdelijke aanwezigheid in Kabul om nog meer mensen op te halen. Volgens Duitse bondskanselier Angela Merkel zijn er tienduizenden mensen in Afghanistan die naar Duitsland zouden mogen.
De Afghaanse arts hoopt dat hij en mensen in soortgelijke situaties snel hulp krijgen. "De inactiviteit van de internationale gemeenschap zal mijn dood en die van anderen betekenen."
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft meer militairen nodig voor in Zuid-Libanon, meldde legerwoordvoerder Effie Defrin donderdag in een televisietoespraak. Die zijn volgens hem hard nodig voor de bufferzone die Israël aan het creëren is.
35 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De VS schorten de aanvallen op Iraanse energievoorzieningen tien dagen langer op, tot 6 april. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn kanaal Truth Social. Volgens Trump volgt het besluit op een verzoek vanuit Iran. De onderhandelingen met dat land zouden "zeer goed verlopen", aldus Trump.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is niet onder druk gezet bij het besluit om Zuid-Afrika niet uit te nodigen voor een bijeenkomst van de G7 in juni, heeft buitenlandminister Jean-Noël Barrot benadrukt in de marge van een overleg van de G7. De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa zei eerder op donderdag dat zijn uitnodiging was ingetrokken, volgens hem onder druk van de VS.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - The Academy of Motion Picture Arts and Sciences, de organisatie achter de Oscars, neemt na 27 jaar afscheid van het wereldberoemde Dolby Theatre in Los Angeles. Vanaf 2029 worden de filmprijzen een paar kilometer verderop uitgereikt in het Peacock Theater, onderdeel van evenementencomplex L.A. Live.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De wapens die door bondgenoten van Oekraïne in de Verenigde Staten zijn gekocht, gaan gewoon naar Oekraïne, verzekert de NAVO. Het bondgenootschap reageert op berichten dat de VS bijvoorbeeld schaarse luchtverdedigingsraketten liever naar het Midden-Oosten zouden willen sturen om Iraanse raketten en drones af te slaan.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Venezolaanse president Nicolás Maduro is voor de tweede keer voor de rechter verschenen in New York. Volgens zijn advocaat hebben Maduro en zijn vrouw geen geld voor hun eigen verdediging, omdat de VS de betalingen blokkeren.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft als "geschenk" toegestaan dat in totaal tien olietankers door de Straat van Hormuz mochten varen, zei de Amerikaanse president Donald Trump tegen de pers.
5 uur geleden