Afghaans VN-personeel zit voorlopig thuis vanwege vrouwenverbod
NEW YORK (ANP/RTR) - De 3300 Afghaanse mannen en vrouwen die in hun thuisland voor de Verenigde Naties werken, blijven de komende weken thuis. De VN hebben dat besloten omdat Afghaanse vrouwen niet meer voor de organisatie mogen werken. De Afghaanse VN-missie (UNAMA) is bezig met een evaluatie van het werk in Afghanistan.
Afghaans personeel zit vanwege het verbod al sinds eind vorige week thuis. De maatregel van de VN was in eerste instantie voor een paar dagen afgekondigd, maar geldt nu tot in ieder geval 5 mei. De VN hebben ook nog ongeveer zeshonderd medewerkers van andere nationaliteiten. Volgens UNAMA dwingen de Taliban de VN met het verbod een "afschuwelijke keuze" te maken over het wel of niet verlenen van hulp in Afghanistan.
De Taliban grepen in augustus 2021 de macht in Afghanistan. Onder het bewind van de extremisten verliezen meisjes en vrouwen steeds meer rechten en vrijheden. Zo hebben zij nu zeer beperkt toegang tot onderwijs en verdwijnen banen voor vrouwen. In december kwam een verbod op vrouwelijk personeel bij niet-gouvernementele organisaties (ngo's), wat internationaal veel kritiek opleverde.
Het werk van vrouwen bij de VN ging na de invoering van dat verbod nog wel door. Volgens de VN-missie is met de uitbreiding van het verbod niet alleen sprake van opzettelijke discriminatie. De maatregel "daagt het vermogen van de bevolking uit om toegang te blijven houden tot levensreddende hulp en diensten" en schendt daarom mensenrechten, aldus UNAMA.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Republikeins congreslid Marjorie Taylor Greene verlaat op 5 januari het Huis van Afgevaardigden, laat zij weten in een verklaring op X. De aankondiging volgt op een conflict met de Amerikaanse president Donald Trump. Taylor Greene bekritiseerde Trump recent omdat hij zich lang verzette tegen de publicatie van documenten in de Epstein-affaire.
3 uur geledenBELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém is bijna voorbij, maar in de teksten die tot dusver naar buiten zijn gekomen en de reacties van onderhandelaars daarop zijn geen grote doorbraken te bespeuren. Laat op de avond (lokale tijd) zijn onderhandelaars nog wel met elkaar in gesprek op de COP30. Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) is bijvoorbeeld gaan praten met de voorzitter van de top, André Corrêa do Lago.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin noemt het conceptvoorstel voor vrede in Oekraïne van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump een mogelijke basis om tot vrede in Oekraïne te komen. Hij zei dat het Kremlin het zogenoemde 28-puntenplan heeft ontvangen.
9 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.
11 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne zegt met "alternatieven" te komen voor het Amerikaanse plan om de oorlog te beëindigen. Dat zegt Volodymyr Zelensky in een videoboodschap.
14 uur geledenBELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Colombia, Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.
15 uur geleden