Afgezette president Peru blijft 18 maanden vastzitten
LIMA (ANP/AFP/RTR) - De vorige week afgezette en gearresteerde president van Peru, Pedro Castillo, blijft de komende 18 maanden in voorarrest zitten. Het Hooggerechtshof van het land besloot dat donderdag. De rechters gingen mee met de eis van de aanklagers omdat het risico bestaat dat Castillo anders ontsnapt. Hij vroeg na zijn arrestatie asiel aan in Mexico.
In Peru is sinds de dramatische politieke ontwikkelingen van vorige week de noodsituatie afgekondigd. Er wordt in tal van plaatsen gedemonstreerd tegen de arrestatie van de oud-president, die wordt verdacht van corruptie, rebellie en samenzwering. Hij probeerde het parlement te ontbinden in een poging onder zijn afzetting uit te komen.
Castillo's opvolger Dina Boluarte roept al dagen op tot kalmte, maar demonstranten eisen dat Peru opnieuw naar de stembus trekt. Bij de protesten zijn volgens de autoriteiten al zeker acht mensen om het leven gekomen, tweehonderd anderen raakten gewond. Het terrein buiten de gevangenis waar Castillo vastzit wordt door demonstranten bezet.
Als Castillo wordt veroordeeld riskeert hij volgens de officier van justitie tot tien jaar gevangenisstraf. Hij deed in Mexico een asielaanvraag omdat hij naar eigen zeggen in Peru een "groot risico" loopt en daar "ongegrond vervolgd wordt".
Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwt intussen voor de "zeer onvoorspelbare" situatie in het Zuid-Amerikaanse land. Al tientallen Nederlanders hebben zich bij het ministerie gemeld omdat ze wegens de politieke onrust in de problemen zijn gekomen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - België dirigeert een van zijn mijnenjagers naar het Midden-Oosten, melden Belgische media. Het marineschip is zo dichter bij de Straat van Hormuz, waar een groep landen mogelijk zeemijnen gaat ruimen om de belangrijke zeestraat weer bevaarbaar te maken.
32 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Iran heeft er volgens de Amerikaanse president Donald Trump mee ingestemd het eigen nucleaire programma voor onbepaalde tijd stil te leggen. Onderhandelingen over een deal worden "waarschijnlijk" dit weekend weer gehouden, zei hij tegen persbureau Bloomberg. "De meeste hoofdpunten zijn afgerond. Het zal vrij snel gaan."
35 minuten geledenBEIROET (ANP/RTR/DPA/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat het versterken van het bestand met Israël zijn prioriteit is. Ook na het ingaan van het bestand werden nog aanvallen op Libanon gemeld, maar toch noemt Aoun het "een kans om stabiliteit en wederopbouw te promoten."
37 minuten geledenWARSCHAU (ANP) - Ook het concert van rapper Ye, beter bekend als Kanye West, dat half juni in Polen stond gepland, gaat niet door. Dat heeft de directie van het Śląski-stadion in de stad Chorzów vrijdag gemeld.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Een dozijn landen heeft bijdragen toegezegd aan een "multinationale missie" om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen, aldus Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Die twee landen zullen de missie leiden zodra de omstandigheden dat toelaten, zeiden ze na topoverleg met 49 deelnemers aan de 'Hormuz-coalitie'.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het internationaal recht staat onder druk, juist ook door "landen die unieke verantwoordelijkheden hebben voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid", zei VN-chef António Guterres bij een viering van tachtig jaar Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daar zijn ook onder anderen minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen en koning Willem-Alexander aanwezig.
5 uur geledenDOUALA (ANP/DPA/AFP) - Paus Leo heeft de grootste bijeenkomst geleid sinds hij begon aan zijn rondreis door Afrika. Zo'n 120.000 mensen woonden volgens het Vaticaan een mis bij in Kameroen.
5 uur geleden