Afgezette president Peru blijft 18 maanden vastzitten
LIMA (ANP/AFP/RTR) - De vorige week afgezette en gearresteerde president van Peru, Pedro Castillo, blijft de komende 18 maanden in voorarrest zitten. Het Hooggerechtshof van het land besloot dat donderdag. De rechters gingen mee met de eis van de aanklagers omdat het risico bestaat dat Castillo anders ontsnapt. Hij vroeg na zijn arrestatie asiel aan in Mexico.
In Peru is sinds de dramatische politieke ontwikkelingen van vorige week de noodsituatie afgekondigd. Er wordt in tal van plaatsen gedemonstreerd tegen de arrestatie van de oud-president, die wordt verdacht van corruptie, rebellie en samenzwering. Hij probeerde het parlement te ontbinden in een poging onder zijn afzetting uit te komen.
Castillo's opvolger Dina Boluarte roept al dagen op tot kalmte, maar demonstranten eisen dat Peru opnieuw naar de stembus trekt. Bij de protesten zijn volgens de autoriteiten al zeker acht mensen om het leven gekomen, tweehonderd anderen raakten gewond. Het terrein buiten de gevangenis waar Castillo vastzit wordt door demonstranten bezet.
Als Castillo wordt veroordeeld riskeert hij volgens de officier van justitie tot tien jaar gevangenisstraf. Hij deed in Mexico een asielaanvraag omdat hij naar eigen zeggen in Peru een "groot risico" loopt en daar "ongegrond vervolgd wordt".
Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwt intussen voor de "zeer onvoorspelbare" situatie in het Zuid-Amerikaanse land. Al tientallen Nederlanders hebben zich bij het ministerie gemeld omdat ze wegens de politieke onrust in de problemen zijn gekomen.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/RTR) - Ook Duitsland stuurt militairen naar Groenland. Denemarken kondigde eerder op woensdag aan de militaire aanwezigheid op het eiland te versterken, ook met hulp van bondgenoten.
2 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft bemiddeling aangeboden tussen Cuba en de Verenigde Staten. President Claudia Sheinbaum stelde dat haar regering zich wil inzetten voor het "bevorderen van de dialoog" tussen de landen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het overleg tussen Denemarken, Groenland en de Verenigde Staten heeft het geschil over Groenland niet opgelost, meldt de Deense minister van Buitenlandse Zaken Lars Løkke Rasmussen. Hij zegt dat de "fundamentele meningsverschillen" nog steeds bestaan, maar dat ze in gesprek blijven met de Amerikanen. Er wordt nu een werkgroep "op hoog niveau" opgericht om verder te praten over de toekomst van Groenland.
2 uur geledenKYIV (ANP) - In Oekraïne wordt de noodtoestand afgekondigd voor de energiesector, zegt president Volodymyr Zelensky. Russische aanvallen hebben de afgelopen tijd geleid tot grootschalige stroomuitval in de koude winter.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.
4 uur geledenOSLO (ANP) - Het dodental door de protesten in Iran is opgelopen tot zeker 3428. Dat meldt mensenrechtenorganisatie Iran Human Rights, die ook spreekt over minstens 10.000 arrestaties sinds het begin van de onrust.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft de tweede fase aangekondigd van het bestandsakkoord voor de Gazastrook. Hij spreekt op X van een "overgang van een staakt-het-vuren naar demilitarisering, technocratisch bestuur en wederopbouw".
5 uur geleden