Afgezette premier Soedan komt weer aan de macht na deal met leger
KHARTOEM (ANP/RTR/AFP) - De afgezette premier van Soedan mag na onderhandelingen met het leger toch weer een regering gaan leiden. Ook worden politieke gevangenen vrijgelaten die waren opgepakt na de staatsgreep van vorige maand, zeggen bemiddelaars.
Het leger in Soedan, een van de grootste landen in Afrika, schoof premier Abdullah Hamduk eind oktober opzij en riep de noodtoestand uit. Volgens de militairen was dat nodig om een burgeroorlog te vermijden. Hamduk stond aan het hoofd van een overgangsregering. Die moest Soedan leiden naar vrije verkiezingen nadat dictator Omar al-Bashir in 2019 was afgezet na massaprotesten.
Het optreden van het leger leidde tot grote protesten in Soedan, waarbij tientallen doden vielen. Ook was er veel internationale kritiek. De Europese Unie, de Verenigde Staten en andere landen eisten dat Hamduk zijn oude functie zou terugkrijgen. Dat lijkt nu te gaan gebeuren. Soedanese bemiddelaars verklaarden dat een deal is gesloten tussen militairen, politieke groeperingen en andere organisaties om een einde te maken aan de crisis.
Onrust
Het leger hield Hamduk na de coup vast in zijn woning, maar zou hem inmiddels hebben laten gaan. "Het huisarrest van premier Abdullah Hamduk is opgeheven en de troepen die zijn huis bewaakten hebben zich teruggetrokken", liet een naaste medewerker van de minister-president weten aan persbureau AFP.
Het nieuws over het akkoord maakt geen einde aan de onrust in het Oost-Afrikaanse land, dat onder meer grenst aan Egypte en de Rode Zee. Een ooggetuige zei tegen persbureau Reuters dat duizenden demonstranten oprukken naar het presidentieel paleis in hoofdstad Khartoem. Ze hebben afbeeldingen bij zich van betogers die zijn gedood tijdens de recente protesten en scanderen leuzen tegen de legerleider, Abdel Fattah al-Burhan.
Meer uit Buitenland
MINNEAPOLIS (ANP) - Duizenden mensen doen in Minneapolis mee aan een protest tegen de Amerikaanse immigratiedienst ICE, melden lokale media als The Minnesota Reporter en Bring Me The News. Ze lopen ondanks extreme kou mee in een mars door de stad.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump overweegt om een maritieme blokkade in te stellen bij Cuba, zoals eerder gebeurde bij Venezuela. Dat melden drie ingewijden aan Politico. Volgens hen zou die blokkade bedoeld zijn om een regimewissel op het eiland te bereiken.
2 uur geledenNUUK (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen is aangekomen in Groenland. Ze is daar om te tonen dat ze het semiautonome deel van het Deense koninkrijk steunt in deze "zeer moeilijke tijd", nu de Amerikanen hun oog hebben laten vallen op het arctische eiland.
6 uur geledenMADRID (ANP) - Het Spaanse Openbaar Ministerie heeft de zaak tegen Julio Iglesias geseponeerd. De reden is dat Spaanse rechtbanken geen bevoegdheid hebben om de zaak te behandelen omdat het vermeende misbruik niet in Spanje plaatsvond. Ook wonen de vermeende slachtoffers in het buitenland.
6 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer vindt de uitspraken die de Amerikaanse president Donald Trump deed over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan "beledigend en ronduit afschuwelijk". Trump beledigde bondgenoten rond zijn bezoek aan Davos met de opmerking dat in de strijd in Afghanistan Amerikanen aan het front vochten en andere NAVO-landen de frontlinie schuwden.
6 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Iraakse premier Mohammed Shia al-Sudani vindt dat Europese landen IS-gevangenen moeten terughalen die door de VS vanuit Syrië naar Irak worden overgebracht. Hij zei tegen de Franse president Emmanuel Macron dat landen, met name uit de EU, hun "verantwoordelijkheid moeten nemen door deze personen met hun nationaliteit terug te halen" en te vervolgen.
9 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Het geweld tegen demonstranten in Iran van de voorbije weken is het dodelijkste sinds de Iraanse Revolutie van 1979. Dat zegt de VN-verkenningsmissie die onderzoek doet naar de situatie.
9 uur geleden