
Afgezette premier Soedan komt weer aan de macht na deal met leger
KHARTOEM (ANP/RTR/AFP) - De afgezette premier van Soedan mag na onderhandelingen met het leger toch weer een regering gaan leiden. Ook worden politieke gevangenen vrijgelaten die waren opgepakt na de staatsgreep van vorige maand, zeggen bemiddelaars.
Het leger in Soedan, een van de grootste landen in Afrika, schoof premier Abdullah Hamduk eind oktober opzij en riep de noodtoestand uit. Volgens de militairen was dat nodig om een burgeroorlog te vermijden. Hamduk stond aan het hoofd van een overgangsregering. Die moest Soedan leiden naar vrije verkiezingen nadat dictator Omar al-Bashir in 2019 was afgezet na massaprotesten.
Het optreden van het leger leidde tot grote protesten in Soedan, waarbij tientallen doden vielen. Ook was er veel internationale kritiek. De Europese Unie, de Verenigde Staten en andere landen eisten dat Hamduk zijn oude functie zou terugkrijgen. Dat lijkt nu te gaan gebeuren. Soedanese bemiddelaars verklaarden dat een deal is gesloten tussen militairen, politieke groeperingen en andere organisaties om een einde te maken aan de crisis.
Onrust
Het leger hield Hamduk na de coup vast in zijn woning, maar zou hem inmiddels hebben laten gaan. "Het huisarrest van premier Abdullah Hamduk is opgeheven en de troepen die zijn huis bewaakten hebben zich teruggetrokken", liet een naaste medewerker van de minister-president weten aan persbureau AFP.
Het nieuws over het akkoord maakt geen einde aan de onrust in het Oost-Afrikaanse land, dat onder meer grenst aan Egypte en de Rode Zee. Een ooggetuige zei tegen persbureau Reuters dat duizenden demonstranten oprukken naar het presidentieel paleis in hoofdstad Khartoem. Ze hebben afbeeldingen bij zich van betogers die zijn gedood tijdens de recente protesten en scanderen leuzen tegen de legerleider, Abdel Fattah al-Burhan.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP) - De enorme en langdurige stroomstoring van maandag heeft in Spanje aan zeker vijf mensen het leven gekost. Volgens de Spaanse krant El País kwamen bij Ourense (Galicië) een echtpaar en hun zoon om het leven door koolmonoxidevergiftiging omdat ze een slecht werkende stroomgenerator gebruikten.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Russische militaire inlichtingendienst zit achter een reeks cyberaanvallen in Frankrijk, waaronder die op het campagneteam van president Emmanuel Macron in 2017. Volgens het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken waren aanvallen ook gericht tegen organisaties in de defensie- en de financiële en economische sector. Ook een sportorganisatie die betrokken was bij de Olympische en Paralympische Spelen van 2024 werd slachtoffer.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - In tien jaar tijd zijn wereldwijd meer dan 72.000 migranten omgekomen of vermist geraakt tijdens hun reis. Dat staat in een nieuw rapport van de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM).
4 uur geledenMADRID (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De Spaanse regering heeft een commissie aangesteld om de oorzaken van de landelijke stroomstoring te onderzoeken. Premier Pedro Sánchez stelde dat dat nodig is om te voorkomen dat zo'n grote stroomuitval nog eens gebeurt.
5 uur geledenHANOI (ANP/AFP) - Vietnam laat rond het vijftigste jubileum van de val van Saigon ruim 8000 gevangenen vrij. Het gaat volgens een overheidsverklaring ook om 25 buitenlanders met negen verschillende nationaliteiten.
5 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR) - Een groep filantropen, waaronder de stichting van Microsoft-oprichter Bill Gates, heeft een nieuw fonds opgericht om onder meer babysterfte in Afrikaanse landen tegen te gaan. Er is bijna 500 miljoen dollar (440 miljoen euro) vrijgemaakt en door de deelnemers wordt ook nog 100 miljoen dollar direct geïnvesteerd in geboortezorg.
6 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse netbeheerder Red Eléctrica (REE) stuurt aan op betere verbindingen met het Franse stroomnet, onder meer via de Golf van Biskaje. Dat moet de elektriciteitsvoorziening op het Iberisch schiereiland stabieler maken, zei een bestuurder van de netbeheerder na de grote stroomstoring van maandag. Die ontregelde het dagelijks leven van miljoenen mensen in Spanje en Portugal.
7 uur geleden