Afgezette ondervoorzitter EU-parlement blijft vastzitten
BRUSSEL (ANP) - De wegens Qatargate afgezette ondervoorzitter van het Europees Parlement blijft voorlopig vastzitten. De Griekse sociaaldemocrate Eva Kaili wilde het onderzoek naar het corruptieschandaal verder thuis met een elektronische enkelband afwachten, maar de raadkamer heeft haar voorarrest met een maand verlengd.
Het voorarrest van twee andere verdachten, Kaili's Italiaanse partner Francesco Giorgi en de voormalige Italiaanse Europarlementariër Pier Antonio Panzeri, werd vorige week al verlengd. De Griekse kon die dag vanwege een staking niet naar de rechtbank komen. Een vierde verdachte, ook Italiaan, zit met een elektronische enkelband thuis.
Kaili "werkt actief mee" aan het onderzoek, verzekerden haar raadslieden eerder donderdag tijdens een zitting van de raadkamer. Ze beweerde volgens haar advocaat dat ze niet wist dat haar partner met dubieuze bedoelingen geld verborg en het slechts hebben willen teruggeven aan de rechtmatige eigenaar, melden Griekse en internationale media. De 44-jarige Europarlementariër en voormalige nieuwslezer zou zich door Giorgi bedrogen voelen en onschuldig zijn.
Qatar en Marokko
De corruptieaffaire, die inmiddels Qatargate is gaan heten, draait om het kopen van invloed in het Europees Parlement door Qatar en Marokko. De vier verdachten zouden zich schuldig hebben gemaakt aan corruptie, witwassen en het vormen van een criminele organisatie. Bij huiszoekingen vond de politie ongeveer anderhalf miljoen euro aan contanten. Bijna de helft daarvan trof ze aan in het huis van Panzeri, die geldt als de spil in de zaak. Een ander belangrijk deel zat in een koffer die Kaili aan haar vader zou hebben gegeven. Die werd daarmee betrapt in een Brussels hotel.
Kaili's advocaten maken zich al enkele dagen boos dat informatie uit het onderzoek van het Belgische Openbaar Ministerie bij journalisten terechtkomt. Dat hebben ze "op zo'n manier nog nooit meegemaakt". Het OM heeft inmiddels een onderzoek ingesteld naar de lekken.
Meer uit Buitenland
CRANS-MONTANA (ANP/RTR) - De eigenaar van de Zwitserse bar waar de dodelijke brand heeft plaatsgevonden, meent dat zijn zaak drie keer in tien jaar is gecontroleerd en dat "alles volgens de normen is gedaan". Dat zei hij in gesprek met het Zwitserse nieuwsmedium 24 Heures.
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het aantal migranten dat Spanje bereikte in 2025 is met meer dan 40 procent teruggelopen. Dat blijkt uit statistieken van het ministerie van Binnenlandse Zaken van dat land. Volgens het ministerie ging het om circa 37.800 migranten die het voorbije jaar Spanje bereikten, veelal over zee. In 2024 waren dat er nog zo'n 64.000.
2 uur geledenADEN (ANP/RTR/AFP) - Separatisten in het zuiden van Jemen willen binnen twee jaar een referendum houden over de onafhankelijkheid van dat deel van het land. Hun recente opmars in het zuiden van Jemen heeft geleid tot een conflict tussen Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten.
2 uur geledenHELSINKI (ANP/AFP/RTR) - Finland zegt al enige voortgang te hebben gemaakt in het onderzoek naar de beschadigde bekabeling in de Finse Golf. De autoriteiten in dat land legden woensdag beslag op de Fitburg, een vrachtschip dat met Russisch staal onderweg was van Sint-Petersburg naar Israël, om verdenkingen van betrokkenheid bij een sabotagepoging aan de bekabeling tussen Helsinki en Tallinn. Veertien opvarenden werden gearresteerd.
4 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - De brand in het Zwitserse Crans-Montana op nieuwjaarsnacht lijkt te zijn ontstaan door het afsteken van ijsfonteinen op flessen champagne, meldt het OM op een persconferentie. Deze fakkels werden te dicht bij het plafond gehouden, waardoor het vuur zich kon verspreiden.
5 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - De Zwitserse wintersportplaats Crans-Montana blijft na de dodelijke brand van nieuwjaarsnacht grotendeels open voor vakantievierders, aldus het lokale toerismekantoor. Dat herhaalt ook de oproep tot voorzichtigheid om onnodige druk op de ziekenhuizen te voorkomen.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft een nieuwe stafchef aangesteld. Het gaat om Kyrylo Boedanov, hoofd van de inlichtingendienst. Afgelopen november stapte voormalig stafchef Andri Jermak op na een groot corruptieschandaal in de energiesector.
7 uur geleden