Afgezette leider Myanmar ook beschuldigd van overtreding noodwet
YANGON (ANP/AFP) - De begin deze maand afgezette gekozen leider van Myanmar, Aung San Suu Kyi, wordt ook beschuldigd van het overtreden van de wet op noodsituaties bij natuurrampen. Het is nog niet duidelijk wat de nieuwe aanklacht precies behelst, mogelijk gaat het om negeren van coronamaatregelen.
Suu Kyi werd kort na de militaire staatsgreep van 1 februari al beschuldigd van het schenden van de wet op de import van elektronische apparatuur. Dat bleek later te gaan om de illegale invoer van walkietalkies.
Volgens de militaire junta maakt Suu Kyi het verder prima en is ze onder huisarrest geplaatst in de hoofdstad Naypyidaw. Een speciale gezant van de Verenigde Naties, Christine Schraner Burgener, heeft met een topman van de militaire junta, Soe Win, gebeld. De VN hebben gewaarschuwd dat het bruut neerslaan van de massale protesten tegen de coup "zeer ernstige consequenties" zal hebben voor de leiders in Naypÿidaw.
Betogingen
De betogingen tegen de staatsgreep gaan nog steeds door en dinsdag waren ze onder meer in de hoofdstad en in de tweede stad van het land, Mandalay, ruim 200 kilometer noordelijker. De BBC heeft ook melding gemaakt van blokkades van spoorwegen door demonstranten.
De omvang van de betogingen neemt volgens ooggetuigen ten opzichte van afgelopen week wel sterk af. Zaterdag hebben de coupplegers besloten dat journalisten de staatsgreep geen staatsgreep meer mogen noemen en dat iedereen zonder tussenkomst van een rechter minstens 24 uur kan worden vastgezet. Het hinderen van veiligheidstroepen of politie kan twintig jaar cel opleveren en het aanwakkeren van onrust drie tot zeven jaar cel.
In Myanmar, dat destijds Birma heette, werd in 1962 een militaire staatsgreep gepleegd waarmee officieren een op communistische leest geschoeide totalitaire staat vestigden die pas sinds het einde van de vorige eeuw heel langzaam vrijer is geworden. De 'staatsraad' waar de militairen mee regeerden werd pas in 2011 ontbonden. In vrije verkiezingen werd de activiste en Nobelprijswinnaar Aung San Suu Kyi in 2015 met een enorme meerderheid tot regeringsleider gekozen. Bij de laatste verkiezingen in november won ze weer, maar dat was frauduleus volgens de militairen die deze maand de macht grepen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De NAVO is veel sterker dan een jaar geleden en dat komt volgens de Amerikaanse president Donald Trump door zijn beleid. Hij noemde als voorbeeld dat NAVO-landen nu naar defensieuitgaven van 5 procent van het bruto binnenlands product per jaar gaan. Hij erkende dat er momenteel problemen zijn, maar er komen volgens hem ook oplossingen die zijn regering én de NAVO heel gelukkig zullen maken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump is niet geïnteresseerd om af te reizen naar Parijs voor een bijeenkomst van de G7. Dat zei de Amerikaanse president in reactie op vragen van journalisten tijdens zijn persmoment rond zijn eenjarige jubileum van zijn tweede termijn als president.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zou de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado "graag" een rol geven in dat land. Dat zei hij tijdens een persconferentie in Washington rond zijn eenjarig jubileum in zijn tweede termijn als president.
2 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, en andere hooggeplaatste personen in de staat hebben dagvaardingen ontvangen, meldt een functionaris van het ministerie van Justitie aan persbureau Reuters. Volgens CBS News hebben de dagvaardingen te maken met een strafonderzoek naar het hinderen van federale agenten.
3 uur geledenRICHMOND HILL (ANP) - Het wereldwijde watersysteem verkeert niet alleen in crisis, maar is op veel plaatsen ronduit "failliet", volgens een dinsdag verschenen VN-rapport. "Dit rapport vertelt een ongemakkelijke waarheid: veel regio's leven boven hun hydrologische stand en veel kritieke watersystemen zijn al bankroet", vat hoofdauteur Kaveh Madani van het VN-instituut voor Water, Milieu en Gezondheid de boodschap samen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politicus Marine Le Pen heeft in hoger beroep opnieuw bestreden dat ze schuldig is aan het sjoemelen met Europese gelden. Daarvoor werd ze eerder veroordeeld tot een celstraf.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil EU-lidstaten kunnen verplichten risicovolle ict-leveranciers uit 5G-netwerken te weren, bevestigt Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologische soevereiniteit). Eerder op dinsdag presenteerde de Europese Commissie een voorstel voor een nieuw maatregelenpakket voor cyberveiligheid. Daarmee zouden landen en ict-leveranciers uit die landen kunnen worden aangemerkt als "hoog risico" voor de Europese cyberveiligheid en zo worden geweerd van Europese ict-netwerken, verduidelijkt de Eurocommissaris.
4 uur geleden