Afgezette leider Myanmar ook beschuldigd van overtreding noodwet
YANGON (ANP/AFP) - De begin deze maand afgezette gekozen leider van Myanmar, Aung San Suu Kyi, wordt ook beschuldigd van het overtreden van de wet op noodsituaties bij natuurrampen. Het is nog niet duidelijk wat de nieuwe aanklacht precies behelst, mogelijk gaat het om negeren van coronamaatregelen.
Suu Kyi werd kort na de militaire staatsgreep van 1 februari al beschuldigd van het schenden van de wet op de import van elektronische apparatuur. Dat bleek later te gaan om de illegale invoer van walkietalkies.
Volgens de militaire junta maakt Suu Kyi het verder prima en is ze onder huisarrest geplaatst in de hoofdstad Naypyidaw. Een speciale gezant van de Verenigde Naties, Christine Schraner Burgener, heeft met een topman van de militaire junta, Soe Win, gebeld. De VN hebben gewaarschuwd dat het bruut neerslaan van de massale protesten tegen de coup "zeer ernstige consequenties" zal hebben voor de leiders in Naypÿidaw.
Betogingen
De betogingen tegen de staatsgreep gaan nog steeds door en dinsdag waren ze onder meer in de hoofdstad en in de tweede stad van het land, Mandalay, ruim 200 kilometer noordelijker. De BBC heeft ook melding gemaakt van blokkades van spoorwegen door demonstranten.
De omvang van de betogingen neemt volgens ooggetuigen ten opzichte van afgelopen week wel sterk af. Zaterdag hebben de coupplegers besloten dat journalisten de staatsgreep geen staatsgreep meer mogen noemen en dat iedereen zonder tussenkomst van een rechter minstens 24 uur kan worden vastgezet. Het hinderen van veiligheidstroepen of politie kan twintig jaar cel opleveren en het aanwakkeren van onrust drie tot zeven jaar cel.
In Myanmar, dat destijds Birma heette, werd in 1962 een militaire staatsgreep gepleegd waarmee officieren een op communistische leest geschoeide totalitaire staat vestigden die pas sinds het einde van de vorige eeuw heel langzaam vrijer is geworden. De 'staatsraad' waar de militairen mee regeerden werd pas in 2011 ontbonden. In vrije verkiezingen werd de activiste en Nobelprijswinnaar Aung San Suu Kyi in 2015 met een enorme meerderheid tot regeringsleider gekozen. Bij de laatste verkiezingen in november won ze weer, maar dat was frauduleus volgens de militairen die deze maand de macht grepen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - België dirigeert een van zijn mijnenjagers naar het Midden-Oosten, melden Belgische media. Het marineschip is zo dichter bij de Straat van Hormuz, waar een groep landen mogelijk zeemijnen gaat ruimen om de belangrijke zeestraat weer bevaarbaar te maken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Iran heeft er volgens de Amerikaanse president Donald Trump mee ingestemd het eigen nucleaire programma voor onbepaalde tijd stil te leggen. Onderhandelingen over een deal worden "waarschijnlijk" dit weekend weer gehouden, zei hij tegen persbureau Bloomberg. "De meeste hoofdpunten zijn afgerond. Het zal vrij snel gaan."
1 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/DPA/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat het versterken van het bestand met Israël zijn prioriteit is. Ook na het ingaan van het bestand werden nog aanvallen op Libanon gemeld, maar toch noemt Aoun het "een kans om stabiliteit en wederopbouw te promoten."
1 uur geledenWARSCHAU (ANP) - Ook het concert van rapper Ye, beter bekend als Kanye West, dat half juni in Polen stond gepland, gaat niet door. Dat heeft de directie van het Śląski-stadion in de stad Chorzów vrijdag gemeld.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Een dozijn landen heeft bijdragen toegezegd aan een "multinationale missie" om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen, aldus Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Die twee landen zullen de missie leiden zodra de omstandigheden dat toelaten, zeiden ze na topoverleg met 49 deelnemers aan de 'Hormuz-coalitie'.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het internationaal recht staat onder druk, juist ook door "landen die unieke verantwoordelijkheden hebben voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid", zei VN-chef António Guterres bij een viering van tachtig jaar Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daar zijn ook onder anderen minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen en koning Willem-Alexander aanwezig.
6 uur geledenDOUALA (ANP/DPA/AFP) - Paus Leo heeft de grootste bijeenkomst geleid sinds hij begon aan zijn rondreis door Afrika. Zo'n 120.000 mensen woonden volgens het Vaticaan een mis bij in Kameroen.
6 uur geleden