Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Afgetreden Idsinga over kritiek: niet hoe we land moeten besturen

Afgetreden Idsinga over kritiek: niet hoe we land moeten besturen

DEN HAAG (ANP) - De afgetreden staatssecretaris Folkert Idsinga (Financiën, NSC) is tot zijn besluit gekomen na harde kritiek die hij kreeg op zijn keuze om geen verdere inzage te geven in zijn persoonlijke financiële belangen. Hij schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat hij is "geraakt" door "de omgangsvormen en toon in het politieke debat". Idsinga benadrukte vrijdag in een toelichting dat hij zich aan alle regels heeft gehouden.

De grootste coalitiepartij PVV gaf steun aan het verzoek tot meer openbaarheid. "Maar beter openbaar maken die miljoenen", schreef Geert Wilders op X. "Lijkt me geen goed bestuur en niet dragend gemotiveerd", zei Wilders verder over Idsinga's weigering meer informatie te delen. 'Goed bestuur' is een kernpunt van NSC, en 'dragende motivering' werd door NSC vaak als voorwaarde genoemd voor asielnoodwetgeving.

Dat de PVV het verzoek van oppositiepartijen steunde om Idsinga tot meer transparantie te dwingen, vindt de staatssecretaris "onverteerbaar". Volgens hem heeft Wilders hem met zijn tweet "met het mes op de keel" gedwongen om openbaarheid te geven, terwijl hij zich aan de procedures hield. "Dit was onnodig, en ik trek hier een streep in het zand: ik ga hierin niet mee."

'Geraakt'

Volgens de staatssecretaris toont het verzoek dat een meerderheid van de Kamer twijfelt aan zijn betrouwbaarheid. "Ik ben geraakt door het politieke krachtenveld en de dynamiek rondom omgangsvormen. De wijze waarop via sociale media boodschappen worden verspreid, ervaar ik als zeer schadelijk voor de politiek", zei hij. Het leidt er volgens hem ook toe dat mensen van buiten de politiek ontmoedigd kunnen worden om zich in te zetten voor de politieke zaak en het land. Idsinga was eerder ondernemer.

De NSC'er gaf verder aan "binnenkort" meer inzage te geven, op "persoonlijke titel". Vrijdag zei hij al dat het vooral gaat om spaargeld en buitenlandse aandelen. Alles is op afstand gezet. "Ik heb slechts belangen in twee Nederlandse multinationals en die komen uit onder de 25.000 euro", zo zei hij deze week te hebben gecheckt.

Geen contact gehad

Idsinga heeft voorafgaand aan zijn besluit geen contact gehad met Wilders, om het bijvoorbeeld uit te praten, antwoordde hij op vragen. Hij vindt het niet zijn verantwoordelijkheid om als lid van het kabinet druk uit te oefenen op een Kamerlid.

Idsinga weet niet of dit echt het einde is van zijn politieke carrière of dat hij mogelijk nog eens terugkeert in het parlement als er een plaats vrijkomt.

Meer uit Politiek

VVD houdt vol: begrotingsregels niet oprekken voor investeringen

DEN HAAG (ANP) - De VVD voelt er nog altijd weinig voor om investeringen in het toekomstige verdienvermogen van de economie te financieren door de staatsschuld te laten oplopen. Dat heeft Wendy van Eijk, de financiële specialist van de VVD-fractie in de Tweede Kamer, gezegd tijdens het debat over de najaarsnota.

16 uur geleden
Hoge rechter geeft Van Weel gelijk in zaak Ethiopische vrouw

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State geeft demissionair asielminister David van Weel (VVD) gelijk in een rechtszaak die is aangespannen door een Ethiopische asielzoeker. De vrouw vroeg in 2022 asiel aan in Nederland, omdat ze bang was voor geweld in de Ethiopische regio Tigray. Maar volgens Van Weel was in de stad in die regio waar zij vandaan kwam, namelijk Mek'ele, geen sprake van willekeurig geweld en gewapend conflict. Dat heeft hij volgens de hoge bestuursrechter voldoende onderbouwd.

17 uur geleden
CU: steun aan kabinet vraagt 'zelfbeheersing' op ethische thema's

DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie blijft bereid constructief samen te werken met het toekomstige kabinet, maar dat moet dan wel "zelfbeheersing" betrachten bij kwesties die voor die partij belangrijk zijn. Dat heeft partijleider Mirjam Bikker gezegd na afloop van een gesprek met informateur Rianne Letschert. Zij doelde met name op medisch-ethische wetgeving en de vrijheid van christelijke scholen.

18 uur geleden
Kabinet wil VOG voor ambtenaren die paspoorten uitgeven

DEN HAAG (ANP) - Gemeenteambtenaren die paspoorten en identiteitskaarten uitgeven, moeten een Verklaring Omtrent het Gedrag (VOG) hebben, vindt het kabinet. Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (Binnenlandse Zaken, BBB) wil daarom de regels aanpassen. De aanscherping is bedoeld om fraude te voorkomen en moet ook voor uitzendkrachten gaan gelden.

22 uur geleden
Schoof vindt gebruik tegoeden zonder steun Belgen zeer ongewenst

DEN HAAG (ANP) - Het zou "zeer ongewenst" zijn als de Europese Unie zonder instemming van België gebruik gaat maken van bevroren Russische tegoeden. Dat zei demissionair premier Dick Schoof dinsdag in een debat over de EU-top later deze week waar een besluit valt over financiële steun aan Oekraïne voor de komende twee jaar.

1 dag geleden
Informateur spreekt met leiders kleinere fracties

DEN HAAG (ANP) - Informateur Rianne Letschert spreekt woensdag met de leiders van zeven kleinere fracties. Het gaat om de fractievoorzitters van de ChristenUnie, Volt, DENK, Partij voor de Dieren, BBB, SGP en SP. Tussendoor en ook 's avonds overlegt ze met de leiders van D66, CDA en VVD.

1 dag geleden
Tweede Kamer: geen steun voor militaire actie VS bij Venezuela

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft dinsdag meerdere moties aangenomen waarin staat dat Nederland de Amerikaanse militaire acties in het Caribisch gebied niet moet steunen. De Kamer wil niet dat Nederland militaire steun biedt, helpt bij de voorbereidingen of inlichtingen deelt met de Verenigde Staten. Ook heeft de Kamer militaire steun voor het Caribische deel van het koninkrijk uitgesproken.

1 dag geleden