Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Afgetreden Idsinga over kritiek: niet hoe we land moeten besturen

Afgetreden Idsinga over kritiek: niet hoe we land moeten besturen

DEN HAAG (ANP) - De afgetreden staatssecretaris Folkert Idsinga (Financiën, NSC) is tot zijn besluit gekomen na harde kritiek die hij kreeg op zijn keuze om geen verdere inzage te geven in zijn persoonlijke financiële belangen. Hij schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat hij is "geraakt" door "de omgangsvormen en toon in het politieke debat". Idsinga benadrukte vrijdag in een toelichting dat hij zich aan alle regels heeft gehouden.

De grootste coalitiepartij PVV gaf steun aan het verzoek tot meer openbaarheid. "Maar beter openbaar maken die miljoenen", schreef Geert Wilders op X. "Lijkt me geen goed bestuur en niet dragend gemotiveerd", zei Wilders verder over Idsinga's weigering meer informatie te delen. 'Goed bestuur' is een kernpunt van NSC, en 'dragende motivering' werd door NSC vaak als voorwaarde genoemd voor asielnoodwetgeving.

Dat de PVV het verzoek van oppositiepartijen steunde om Idsinga tot meer transparantie te dwingen, vindt de staatssecretaris "onverteerbaar". Volgens hem heeft Wilders hem met zijn tweet "met het mes op de keel" gedwongen om openbaarheid te geven, terwijl hij zich aan de procedures hield. "Dit was onnodig, en ik trek hier een streep in het zand: ik ga hierin niet mee."

'Geraakt'

Volgens de staatssecretaris toont het verzoek dat een meerderheid van de Kamer twijfelt aan zijn betrouwbaarheid. "Ik ben geraakt door het politieke krachtenveld en de dynamiek rondom omgangsvormen. De wijze waarop via sociale media boodschappen worden verspreid, ervaar ik als zeer schadelijk voor de politiek", zei hij. Het leidt er volgens hem ook toe dat mensen van buiten de politiek ontmoedigd kunnen worden om zich in te zetten voor de politieke zaak en het land. Idsinga was eerder ondernemer.

De NSC'er gaf verder aan "binnenkort" meer inzage te geven, op "persoonlijke titel". Vrijdag zei hij al dat het vooral gaat om spaargeld en buitenlandse aandelen. Alles is op afstand gezet. "Ik heb slechts belangen in twee Nederlandse multinationals en die komen uit onder de 25.000 euro", zo zei hij deze week te hebben gecheckt.

Geen contact gehad

Idsinga heeft voorafgaand aan zijn besluit geen contact gehad met Wilders, om het bijvoorbeeld uit te praten, antwoordde hij op vragen. Hij vindt het niet zijn verantwoordelijkheid om als lid van het kabinet druk uit te oefenen op een Kamerlid.

Idsinga weet niet of dit echt het einde is van zijn politieke carrière of dat hij mogelijk nog eens terugkeert in het parlement als er een plaats vrijkomt.

Meer uit Politiek

Nederland stuurt twee helikopters naar Belgische natuurbrand

DEN HAAG (ANP) - Nederland schiet België met twee helikopters van Defensie te hulp om te helpen met het blussen van de natuurbrand in het natuurgebied van de Hoge Venen. Dat meldt buitenlandminister Tom Berendsen op X. Het gaat om twee Chinook-transporthelikopters, die met een speciale waterzak (bambi bucket) duizenden liters water tegelijk kunnen scheppen en die boven een brand uitstorten.

1 dag geleden
Dekker vervangt De Vos tijdelijk als fractievoorzitter FVD

DEN HAAG (ANP) - Ralf Dekker vervangt Lidewij de Vos als fractievoorzitter van Forum voor Democratie tijdens het zwangerschapsverlof van De Vos. Dat bevestigt hij na een berichtje op X. De Vos meldde eerder dat zij na het zomerreces van de Tweede Kamer met verlof gaat. De Tweede Kamer komt op 1 september terug van het zomerreces.

2 dagen geleden
Boelema: nog niets onomkeerbaars gebeurd met vergunningen

DEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant heeft het voornemen de vergunning van vijf pluimveebedrijven in te trekken, maar "er is nog niets onomkeerbaars gebeurd". Die boodschap gaf gedeputeerde Saskia Boelema (handhaving en vergunningen) vrijdag tijdens de extra vergadering van de Brabantse provinciale politiek over het plan.

2 dagen geleden
Jetten nodigde BBB niet uit voor gesprek, maar staat ervoor open

DEN HAAG (ANP) - Rob Jetten heeft oppositiepartij BBB nog niet uitgenodigd voor gesprekken over de begroting. "Omdat we voor de zomer tot de conclusie kwamen dat het wat minder zin had. Als dat nu wel het geval is, ga ik graag dat gesprek aan", zei hij bij zijn wekelijkse persconferentie. Zonder steun van de BBB heeft de minderheidscoalitie PRO nodig om in de Eerste Kamer tot een meerderheid te komen. Coalitiepartij VVD heeft moeite met samenwerking met de linkse partij.

2 dagen geleden
Jetten: niet optreden bij snelwegtractoren is geen goed signaal

DEN HAAG (ANP) - Het was "geen goed signaal" van de politie Oost-Brabant, die donderdag aankondigde alleen in te grijpen als tractoren de snelweg blokkeerden en niet als zij daar langzaam zouden rijden, zei premier Rob Jetten vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Vrijdagochtend kwamen twee mensen om het leven bij een botsing in de staart van de file, die ontstond door tractoren op de snelweg. Volgens de premier moeten de politie, het Openbaar Ministerie (OM) en de burgemeester "nabespreken" hoe het vrijdag zo fout kon gaan.

2 dagen geleden
Kabinet tegen boeren na ongeval: demonstreer niet op snelwegen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet roept boeren op niet met tractoren op snelwegen te demonstreren. Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA), die gaat over het demonstratierecht, doet die oproep nadat er vrijdag twee doden waren gevallen op de A59. Zij kwamen om bij een botsing in de staart van een file, die het gevolg was van trekkers op de snelweg.

2 dagen geleden
Wilders pleit op social media voor 'massadeportaties'

DEN HAAG (ANP) - Geert Wilders heeft in een bericht op X gepleit voor "massadeportaties". Tegen welke groep de PVV-leider zich richt, maakt hij niet precies duidelijk, maar hij heeft het over "crimineel tuig". Daarbij deelt hij een bericht van AT5 over een man die iemand in Amsterdam tot seksuele handelingen dwong.

2 dagen geleden