Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Afgetreden Idsinga over kritiek: niet hoe we land moeten besturen

Afgetreden Idsinga over kritiek: niet hoe we land moeten besturen

DEN HAAG (ANP) - De afgetreden staatssecretaris Folkert Idsinga (Financiën, NSC) is tot zijn besluit gekomen na harde kritiek die hij kreeg op zijn keuze om geen verdere inzage te geven in zijn persoonlijke financiële belangen. Hij schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat hij is "geraakt" door "de omgangsvormen en toon in het politieke debat". Idsinga benadrukte vrijdag in een toelichting dat hij zich aan alle regels heeft gehouden.

De grootste coalitiepartij PVV gaf steun aan het verzoek tot meer openbaarheid. "Maar beter openbaar maken die miljoenen", schreef Geert Wilders op X. "Lijkt me geen goed bestuur en niet dragend gemotiveerd", zei Wilders verder over Idsinga's weigering meer informatie te delen. 'Goed bestuur' is een kernpunt van NSC, en 'dragende motivering' werd door NSC vaak als voorwaarde genoemd voor asielnoodwetgeving.

Dat de PVV het verzoek van oppositiepartijen steunde om Idsinga tot meer transparantie te dwingen, vindt de staatssecretaris "onverteerbaar". Volgens hem heeft Wilders hem met zijn tweet "met het mes op de keel" gedwongen om openbaarheid te geven, terwijl hij zich aan de procedures hield. "Dit was onnodig, en ik trek hier een streep in het zand: ik ga hierin niet mee."

'Geraakt'

Volgens de staatssecretaris toont het verzoek dat een meerderheid van de Kamer twijfelt aan zijn betrouwbaarheid. "Ik ben geraakt door het politieke krachtenveld en de dynamiek rondom omgangsvormen. De wijze waarop via sociale media boodschappen worden verspreid, ervaar ik als zeer schadelijk voor de politiek", zei hij. Het leidt er volgens hem ook toe dat mensen van buiten de politiek ontmoedigd kunnen worden om zich in te zetten voor de politieke zaak en het land. Idsinga was eerder ondernemer.

De NSC'er gaf verder aan "binnenkort" meer inzage te geven, op "persoonlijke titel". Vrijdag zei hij al dat het vooral gaat om spaargeld en buitenlandse aandelen. Alles is op afstand gezet. "Ik heb slechts belangen in twee Nederlandse multinationals en die komen uit onder de 25.000 euro", zo zei hij deze week te hebben gecheckt.

Geen contact gehad

Idsinga heeft voorafgaand aan zijn besluit geen contact gehad met Wilders, om het bijvoorbeeld uit te praten, antwoordde hij op vragen. Hij vindt het niet zijn verantwoordelijkheid om als lid van het kabinet druk uit te oefenen op een Kamerlid.

Idsinga weet niet of dit echt het einde is van zijn politieke carrière of dat hij mogelijk nog eens terugkeert in het parlement als er een plaats vrijkomt.

Meer uit Politiek

Kamermeerderheid wil Europese waterregels 'versimpelen'

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat Europese regels voor een betere waterkwaliteit simpeler worden. De coalitie van D66, VVD en CDA heeft dit voornemen opgeschreven in haar akkoord, en in een debat over water klaagden ook de Groep Markuszower en de BBB over de regels. Een versimpeling lijkt neer te komen op een versoepeling, al ziet niet elke partij dat zo.

24 minuten geleden
FVD: coalitie slaat met regeerakkoord verkeerde richting in

DEN HAAG (ANP) - Fractieleider Lidewij de Vos van het uiterst rechtse Forum voor Democratie heeft weinig goede woorden over voor het regeerakkoord van D66, VVD en CDA. "Op vrijwel alle vlakken slaan deze partijen de verkeerde richting in", laat De Vos in een verklaring weten.

2 dagen geleden
Nieuw kabinet moet besluiten over medische evacuaties uit Gaza

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet gaat geen nieuwe medische evacuatie van kinderen uit Gaza meer regelen. Het is aan het volgende kabinet om hierover een besluit te nemen, schrijven staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) en minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag aan de Tweede Kamer.

2 dagen geleden
Wetten toetsen aan grondwet moet mogelijk worden, vindt coalitie

DEN HAAG (ANP) - De rechter moet wetten kunnen toetsen aan de grondwet, vindt de coalitie. D66, VVD en CDA willen daarvoor artikel 120 van de grondwet aanpassen, waarin het toetsingsverbod is vastgelegd.

2 dagen geleden
BBB ziet veel tekentafelplannen in coalitieakkoord

DEN HAAG (ANP) - Wat Caroline van der Plas betreft staat het coalitieakkoord vol met "tekentafelplannen waarvan de rekening terechtkomt op de keukentafel". De BBB-leider vindt dat de partijen te weinig aandacht hebben voor gebieden buiten de Randstad en ziet forse lastenverzwaringen voor huishoudens. Het pakket aan plannen is volgens haar "desastreus voor het platteland".

2 dagen geleden
PvdD: nieuw kabinet is stap vooruit, maar dat is niet moeilijk

DEN HAAG (ANP) - Het aankomende kabinet is een stap vooruit vergeleken met het huidige, schrijft Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren op Bluesky. "Maar laten we het zeggen zoals het is: zo moeilijk was dat niet."

2 dagen geleden
Dassen (Volt) mist keuzes in coalitieakkoord

DEN HAAG (ANP) - Volt-leider Laurens Dassen is blij dat er "weer een normaal regeerakkoord" ligt, maar mist daarin wel enkele keuzes op onderwerpen die hij belangrijk vindt. Zo mist hij de keuze voor een Europees leger "waar Trump 'U' tegen zegt", miljarden voor groene industrie en een minister van Digitale Zaken.

2 dagen geleden