
Afgelopen kwartaal minder asielzoekers naar Nederland
DEN HAAG (ANP) - Het aantal nieuwe asielzoekers daalt iets. In april, mei en juni hebben 7710 mensen asiel aangevraagd in Nederland. Volgens statistiekbureau CBS waren er in dezelfde maanden vorig jaar 7950 asielverzoeken. Het CBS geeft geen verklaring voor de afname.
Het aantal asielverzoeken is ook lager dan de bijna 9000 in het eerste kwartaal van dit jaar. Dat is vrij uitzonderlijk. De laatste keer dat er in april, mei en juni minder asielzoekers kwamen dan in januari, februari en maart, was in 2020. Toen was het coronavirus net uitgebroken en werden overal reisbeperkingen opgelegd.
Sinds het begin van dit jaar zijn ruim 22.500 mensen naar Nederland gekomen. Dit zijn niet alleen asielzoekers, maar ook de nareizigers die zich mogen aansluiten bij een familielid dat een verblijfsvergunning heeft gekregen. In de eerste helft van vorig jaar waren er bijna 19.500 nieuwkomers, net als in de eerste zes maanden van 2022.
De meeste asielzoekers in het afgelopen kwartaal kwamen uit Syrië en Irak. Ook waren er relatief veel asielaanvragen van "mensen met een onbekende nationaliteit". Ook hier geeft het CBS geen verklaring voor.
Meer uit Binnenland
KYIV (ANP) - Met de Nederlandse bijdrage aan de versterking van het Oekraïense luchtschild zal Oekraïne, en daarmee heel Europa, beter zijn beschermd tegen Russische terreur. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op het platform X. Kort daarvoor werd bekend dat Nederland voor 500 miljoen euro wapens, onder meer voor de Patriot-luchtafweer, koopt en aan Oekraïne geeft.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland koopt voor 500 miljoen euro aan wapens in de VS, om die aan Oekraïne te geven. Dat meldt het ministerie van Defensie. Het gaat onder meer om munitie en onderdelen voor luchtafweersystemen. Nederland is het eerste NAVO-land dat op deze manier, via de VS, middelen aan Oekraïne doneert, aldus het departement.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft de komende maanden zicht op nieuwe noodopvangplekken voor achthonderd mensen. Dat zijn er 1800 minder dan de asielopvangorganisatie in de tweede week van juli had gevraagd aan de provincies Gelderland, Limburg, Noord-Brabant, Noord-Holland, Overijssel, Utrecht, Zeeland en Zuid-Holland.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Amsterdam gaat een straat vernoemen naar de in 2007 overleden presentator Jos Brink. Burgemeester Femke Halsema laat maandag via Instagram weten dat ze samen met de adviesraad straatnamen op zoek gaat naar een geschikte straat.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat stap voor stap weer online, meldt justitie maandag. Het OM had als gevolg van een hack de verbinding met internet half juli uitgezet. Dat gebeurde na een waarschuwing van het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) over "een kwetsbaarheid" in het systeem.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Nederlands militair transportvliegtuig vertrekt woensdagochtend vanaf Eindhoven naar Jordanië om het droppen van hulpgoederen boven Gaza mogelijk te maken. Dat meldt het ministerie van Defensie via een woordvoerder. Het toestel van het type C-130 wordt van tevoren gereed gemaakt voor de taak. De hulppakketten worden niet in Nederland ingeladen.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis van de rechtbank in de ontnemingszaak tegen de voortvluchtige drugshandelaar Jos Leijdekkers, ook bekend onder de bijnaam Bolle Jos. Dat heeft het OM maandag bekendgemaakt. Het OM had ruim 221 miljoen euro van Leijdekkers geëist, maar de rechtbank becijferde het aan de Staat te betalen bedrag op ruim 96 miljoen. Justitie volhardt in die eis.
5 uur geleden