Afdwingen terugkeer asielzoekers moet in hele EU hetzelfde zijn
WARSCHAU (ANP) - Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) vindt dat de terugkeer van uitgeprocedeerde asielzoekers in de hele Europese Unie op dezelfde manier moet worden afgedwongen. Dat vergt meer coördinatie in de EU, zei Brunner na afloop van overleg van EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor migratie. Brunner denkt daarbij aan uniforme regels in de EU op basis waarvan uitgeprocedeerde asielzoekers naar hun land van herkomst worden teruggestuurd.
"Wanneer iemand wordt bevolen een lidstaat te verlaten, geldt dat bovendien voor de hele Europese Unie", zei Brunner. Effectieve handhaving van terugkeerbesluiten is daarbij volgens hem van essentieel belang.
Nieuwe en strengere EU-regels voor het uitzetten van asielzoekers stonden donderdag centraal in het overleg van de EU-ministers, onder wie Marjolein Faber (Asiel en Migratie). De Europese Commissie komt in maart met een voorstel voor nieuwe EU-wetgeving voor terugkeer. Brunner zei in Warschau vooral te hebben geluisterd naar de wensen en behoeften van de lidstaten. Dat gaat hij de komende weken gebruiken voor zijn voorstel.
Nieuwe visumstrategie
De nieuwe EU-wetgeving moet in ieder geval "heel ambitieus zijn, met duidelijke verplichtingen voor terugkeerders", zei Brunner. Strengere regels voor terugkerende asielzoekers die een bedreiging vormen voor de veiligheid zijn ook "zeer belangrijk voor ons".
Naast het verbeteren van terugkeer in en door de EU, moet de samenwerking met derde landen worden geïntensiveerd. Het gaat om landen waar asielzoekers vandaan komen en waar de EU-lidstaten ze weer naartoe willen terugsturen. Lang niet alle landen willen dat. Volgens de Eurocommissaris is het tijd om "grotere stappen te zetten om de Europese migratiebelangen ook te verankeren in de partnerschappen die we wereldwijd zullen onderhouden".
De EU moet daarvoor onder meer beter gebruikmaken van bestaande instrumenten, zoals het visabeleid, zei Brunner. Later dit jaar komt hij daartoe met een nieuwe visumstrategie.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/RTR) - Het Franse museum Louvre laat voor eind 2026 honderd externe bewakingscamera's plaatsen. Daarmee moet de beveiliging worden verbeterd na de geruchtmakende roof van vorige maand, zei directeur Laurence Des Cars tijdens een hoorzitting in het parlement.
18 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Deense Sociaaldemocraten zijn voor het eerst in meer dan honderd jaar niet meer de grootste partij in Kopenhagen. De partij waartoe ook premier Mette Frederiksen behoort, kreeg bij de lokale verkiezingen grofweg een op de acht kiezers in de hoofdstad achter zich. Dat is ver achter de Rood-Groenen, die bijna een kwart van de stemmen in Kopenhagen wisten te halen. Denen konden dinsdag hun stem uitbrengen voor zowel de gemeenteraad als een regionaal bestuur.
35 minuten geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door Russische aanvallen op de Oekraïense stad Ternopil is opgelopen naar zestien, meldt de politie. Nog eens 64 mensen raakten gewond, onder wie veertien kinderen.
53 minuten geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Polen sluit het laatste Russische consulaat in het land, de vestiging in Gdansk. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Radosław Sikorski woensdag in het Poolse parlement, de Sejm. De minister kondigde verder aan "de komende dagen" te komen met meer maatregelen tegen Rusland. Hij voegde eraan toe dat die niet slechts diplomatiek van aard zullen zijn. Als het consulaat wordt gesloten, is de enige resterende Russische diplomatieke post in Polen de ambassade in Warschau.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Zeker negen mensen zijn om het leven gekomen bij nachtelijke aanvallen op Oekraïne. Dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die stelt dat Rusland opnieuw honderden aanvalsdrones en tientallen raketten heeft ingezet om zijn land te bestoken.
3 uur geledenTOKYO (ANP/RTR) - Een uitzonderlijk grote brand in een kuststad in het zuiden van Japan heeft zeker één persoon het leven gekost. Minstens 170 gebouwen in Oita zijn door het vuur beschadigd. De kuststad, met zo'n half miljoen inwoners, ligt ongeveer 750 kilometer ten zuidwesten van Tokyo, op het eiland Kyushu. Het is de grootste brand in een Japanse stad in decennia. Hulpdiensten proberen nog steeds het vuur te bedwingen.
4 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Polen heeft twee vliegvelden in het oosten van het land tijdelijk gesloten na Russische bombardementen net over de grens met Oekraïne. Dat meldt de Poolse luchtverkeersleidingsdienst PANSA op X. De luchthavens in Rzeszów en Lublin blijven dicht "om militaire luchtvaart de volledige vrijheid te geven om te opereren", voegt PANSA eraan toe.
5 uur geleden