Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Afdwingen terugkeer asielzoekers moet in hele EU hetzelfde zijn

Afdwingen terugkeer asielzoekers moet in hele EU hetzelfde zijn

WARSCHAU (ANP) - Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) vindt dat de terugkeer van uitgeprocedeerde asielzoekers in de hele Europese Unie op dezelfde manier moet worden afgedwongen. Dat vergt meer coördinatie in de EU, zei Brunner na afloop van overleg van EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor migratie. Brunner denkt daarbij aan uniforme regels in de EU op basis waarvan uitgeprocedeerde asielzoekers naar hun land van herkomst worden teruggestuurd.

"Wanneer iemand wordt bevolen een lidstaat te verlaten, geldt dat bovendien voor de hele Europese Unie", zei Brunner. Effectieve handhaving van terugkeerbesluiten is daarbij volgens hem van essentieel belang.

Nieuwe en strengere EU-regels voor het uitzetten van asielzoekers stonden donderdag centraal in het overleg van de EU-ministers, onder wie Marjolein Faber (Asiel en Migratie). De Europese Commissie komt in maart met een voorstel voor nieuwe EU-wetgeving voor terugkeer. Brunner zei in Warschau vooral te hebben geluisterd naar de wensen en behoeften van de lidstaten. Dat gaat hij de komende weken gebruiken voor zijn voorstel.

Nieuwe visumstrategie

De nieuwe EU-wetgeving moet in ieder geval "heel ambitieus zijn, met duidelijke verplichtingen voor terugkeerders", zei Brunner. Strengere regels voor terugkerende asielzoekers die een bedreiging vormen voor de veiligheid zijn ook "zeer belangrijk voor ons".

Naast het verbeteren van terugkeer in en door de EU, moet de samenwerking met derde landen worden geïntensiveerd. Het gaat om landen waar asielzoekers vandaan komen en waar de EU-lidstaten ze weer naartoe willen terugsturen. Lang niet alle landen willen dat. Volgens de Eurocommissaris is het tijd om "grotere stappen te zetten om de Europese migratiebelangen ook te verankeren in de partnerschappen die we wereldwijd zullen onderhouden".

De EU moet daarvoor onder meer beter gebruikmaken van bestaande instrumenten, zoals het visabeleid, zei Brunner. Later dit jaar komt hij daartoe met een nieuwe visumstrategie.

Meer uit Buitenland

Schelde weer open voor scheepvaart na olielek Antwerpen

ANTWERPEN (ANP/AFP) - De haven van Antwerpen heeft bekendgemaakt dat de scheepvaart naar de Noordzee is hervat. Een olielek had het verkeer in de op een na grootste haven van Europa nagenoeg tot stilstand gebracht.

13 minuten geleden
19 jaar cel om fraudezaak rond Russisch militair themapark

MOSKOU (ANP/RTR) - De voormalige Russische onderminister van Defensie, Pavel Popov, heeft een gevangenisstraf van negentien jaar opgelegd gekregen voor corruptie. De autoriteiten hadden hem in 2024 opgepakt op verdenking van fraude bij de bouw van een militair themapark bij Moskou.

15 minuten geleden
Vance onderweg naar Pakistan voor onderhandelingen met Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance is onderweg naar Pakistan voor onderhandelingen met Iran. Voordat hij in Washington op het vliegtuig stapte, zei hij tegen journalisten dat hij hoopt op een positieve uitkomst. Vanaf zaterdag gaan de VS en Iran praten over een definitief einde aan de oorlog.

19 minuten geleden
Finland probeert zorgen over toelaten kernwapens te sussen

HELSINKI (ANP/BLOOMBERG) - Finland probeert de zorgen te sussen over het schrappen van het verbod op het stationeren van kernwapens op zijn grondgebied. De Finse regering wil officieel verklaren dat de verwoestende wapens niet welkom zijn zolang het geen oorlog is.

2 uur geleden
Israël ontzegt Spanje toegang tot Gaza-coördinatiecentrum

TEL AVIV (ANP) - Israël heeft Spanje de toegang tot het civiel-militair coördinatiecentrum (CMCC) ontzegd. Hier wordt de uitvoering van het Amerikaanse vredesplan voor de Gazastrook gecoördineerd. Volgens de Israëlische buitenlandminister Gideon Saar heeft Spanje een "openlijk anti-Israëlische houding" aangenomen en hierdoor "elk vermogen verloren om een constructieve rol te spelen".

2 uur geleden
Macron wil met Trump dineren in paleis van Versailles

PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump uitgenodigd voor een uitgebreid diner in het beroemde paleis van Versailles. Trump wordt verwacht op de topconferentie van landen van de G7 die dit jaar in Évian-les-Bains wordt gehouden aan het Meer van Genève.

3 uur geleden
Antwerpse haven hoopt binnen dag weer open te zijn na olielek

ANTWERPEN (ANP/AFP/BELGA) - Het Antwerpse havenbedrijf hoopt dat de haven van de Belgische stad binnen een dag weer volledig operationeel is. In de op een na grootste haven van Europa ontstond donderdagavond een groot olielek, waardoor het scheepvaartverkeer er zo goed als stil ligt.

3 uur geleden