Afdwingen terugkeer asielzoekers moet in hele EU hetzelfde zijn
WARSCHAU (ANP) - Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) vindt dat de terugkeer van uitgeprocedeerde asielzoekers in de hele Europese Unie op dezelfde manier moet worden afgedwongen. Dat vergt meer coördinatie in de EU, zei Brunner na afloop van overleg van EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor migratie. Brunner denkt daarbij aan uniforme regels in de EU op basis waarvan uitgeprocedeerde asielzoekers naar hun land van herkomst worden teruggestuurd.
"Wanneer iemand wordt bevolen een lidstaat te verlaten, geldt dat bovendien voor de hele Europese Unie", zei Brunner. Effectieve handhaving van terugkeerbesluiten is daarbij volgens hem van essentieel belang.
Nieuwe en strengere EU-regels voor het uitzetten van asielzoekers stonden donderdag centraal in het overleg van de EU-ministers, onder wie Marjolein Faber (Asiel en Migratie). De Europese Commissie komt in maart met een voorstel voor nieuwe EU-wetgeving voor terugkeer. Brunner zei in Warschau vooral te hebben geluisterd naar de wensen en behoeften van de lidstaten. Dat gaat hij de komende weken gebruiken voor zijn voorstel.
Nieuwe visumstrategie
De nieuwe EU-wetgeving moet in ieder geval "heel ambitieus zijn, met duidelijke verplichtingen voor terugkeerders", zei Brunner. Strengere regels voor terugkerende asielzoekers die een bedreiging vormen voor de veiligheid zijn ook "zeer belangrijk voor ons".
Naast het verbeteren van terugkeer in en door de EU, moet de samenwerking met derde landen worden geïntensiveerd. Het gaat om landen waar asielzoekers vandaan komen en waar de EU-lidstaten ze weer naartoe willen terugsturen. Lang niet alle landen willen dat. Volgens de Eurocommissaris is het tijd om "grotere stappen te zetten om de Europese migratiebelangen ook te verankeren in de partnerschappen die we wereldwijd zullen onderhouden".
De EU moet daarvoor onder meer beter gebruikmaken van bestaande instrumenten, zoals het visabeleid, zei Brunner. Later dit jaar komt hij daartoe met een nieuwe visumstrategie.
Meer uit Buitenland
CLAOUEY (ANP) - De autoriteiten evacueren nog eens duizenden extra mensen vanwege de bosbranden nabij de Zuid-Franse stad Bordeaux. Claouey wordt preventief geëvacueerd, meldt het bestuur van het departement Gironde op X. Volgens Franse media gaat het om 8800 mensen. Eerder waren al 12.000 mensen geëvacueerd.
8 minuten geledenPARAMARIBO (ANP) - Het historische hart van de Surinaamse hoofdstad Paramaribo is door UNESCO toegevoegd aan de lijst van bedreigd werelderfgoed, bevestigt sitemanager Stephen Fokké aan het ANP. Het grotendeels houten stadscentrum, een toeristische trekpleister, stond sinds 2002 op de UNESCO-Werelderfgoedlijst.
13 minuten geledenATHENE (ANP/AFP/RTR) - Griekenland koopt het luchtverdedigingssysteem Achilles' Schild van Israël om het luchtruim te verdedigen tegen drones en raketten. Volgens bronnen van persbureau AFP kost het droneschild 2,8 miljard euro en is het deel van een groter Grieks defensiepakket.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) zet de zaak tegen de Soedanese rebellenleider Abdallah Banda stop. Aanklagers vroegen hier al om, omdat er geen goed genoeg bewijs meer zou zijn om hem te kunnen veroordelen.
41 minuten geledenTIRANA (ANP/AFP) - De politie van Albanië heeft traangas en een waterkanon ingezet bij een protest tegen de bouw van een hotel van Ivanka Trump en Jared Kushner, de dochter en schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump. Demonstranten verzetten zich al weken tegen de komst van het luxeresort in een beschermd natuurgebied en houden donderdag een nieuwe grote bijeenkomst in de hoofdstad Tirana.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU werkt al aan "volgende stappen", zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas in reactie op het akkoord over het 21e EU-sanctiepakket tegen Rusland. "De EU moet klaarstaan om te reageren op elke verdere escalatie door Rusland", aldus Kallas op X. "Dit is niet het einde van de sancties."
1 uur geledenSIMFEROPOL (ANP/RTR) - De autoriteiten op de door Rusland geannexeerde Krim hebben openbare telefoons op straat geïnstalleerd voor noodoproepen. Die moeten een alternatief bieden voor mobieltjes, die vaak geen bereik hebben door Oekraïense aanvallen.
1 uur geleden