AfD-leider en links kopstuk bakkeleien op Duitse tv over Hitler
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse leiders van de uiterst linkse en rechtse flank zijn op televisie in aanvaring gekomen over onder meer opvattingen over Adolf Hitler. Bij omroep ARD gingen Alice Weidel van anti-immigratiepartij Alternative für Deutschland (AfD) en de opkomende links-populistische Sahra Wagenknecht van BSW (Bündnis Sahra Wagenknecht) met elkaar in debat.
De twee spraken onder meer over het recente interview dat Weidel had met techmiljardair Elon Musk op zijn socialemediaplatform X. Tijdens dat gesprek beweerde het AfD-kopstuk dat Hitler niet rechts-extremistisch was maar een communist, en ze verdedigde haar standpunt bij de ARD tegenover Wagenknecht. "Hij was van binnen links." Wagenknecht noemde dat weerzinwekkend, omdat onder de slachtoffers van Hitler ook veel communisten en sociaaldemocraten waren.
"Hoeveel miljoenen mensen hebben de communisten en (Jozef) Stalin vermoord?", stelde Weidel als tegenvraag. "U bent deze mensen achterna gelopen." Ze verweet Wagenknecht voormalig Sovjet-leider Stalin te hebben geïmiteerd, verwijzend naar haar communistische verleden. Maar dat ontkende Wagenknecht ten stelligste.
Duitsland gaat op 23 februari naar de stembus. De AfD staat in de peilingen op de tweede plek, met ongeveer 20 procent van de kiezers achter zich. BSW hoopt de kiesdrempel van 5 procent te halen om in het Duitse parlement zitting te mogen nemen.
Meer uit Buitenland
GAZA (ANP/AFP/RTR) - Een omstreden organisatie die werd ondersteund door Washington en Israël, is gestopt met noodhulp in de Gazastrook. De particuliere Amerikaanse Gaza Humanitarian Foundation (GHF) meldt haar missie in het Palestijnse gebied na zes maanden te hebben beëindigd.
25 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Het Europese tegenvoorstel op het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne is "op het eerste gezicht niet constructief en werkt niet" voor Rusland, stelt Joeri Oesjakov, topadviseur van het Kremlin.
2 uur geledenLUANDA (ANP) - Een eventuele overeenkomst over de toekomst van Oekraïne mag niet ten koste gaan van de veiligheid van Polen en Europa, benadrukt de Poolse premier Donald Tusk. Hij reageert daarmee op het Amerikaanse vredesplan, waarin grote concessies van Oekraïne worden gevraagd.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie blijft doorwerken aan een voorstel voor een lening aan Oekraïne op basis van bevroren Russische tegoeden, ook nu er een mogelijk vredesplan ligt. Dat er een concreet voorstel komt is "nog urgenter gezien deze achtergrond", aldus een woordvoerder van de Commissie.
4 uur geledenKINGSTON (ANP) - De Jamaicaanse reggaezanger Jimmy Cliff is op 81-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie op Instagram bekendgemaakt. Hij overleed aan de gevolgen van een longontsteking.
4 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Poolse aanklagers zeggen een Oekraïense man te hebben opgepakt op verdenking van spoorsabotage in samenwerking met Rusland. Eerder werden twee andere Oekraïners geïdentificeerd als verdachten.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie streeft naar consensus in een EU-standpunt over een vredesplan voor Oekraïne, aldus een woordvoerder van de Europese Commissie maandag. "Zo staan we sterker, zo staan we eensgezind tegenover een onderwerp dat zo belangrijk is als de vrede in Oekraïne en zo belangrijk als de veiligheid van Europa", zei ze. Maar dat lukt niet altijd en eventuele onenigheid tussen de lidstaten over een vredesplan mag geen "belemmering vormen voor de voortgang van zo'n cruciaal onderwerp".
4 uur geleden