AfD-kopstuk naar VS voor beëdiging Trump
BERLIJN (ANP/RTR/DPA) - Een van de leiders van de Duitse partij Alternative für Deutschland (AfD) zegt komende week naar de beëdiging van Donald Trump te gaan in Washington. AfD-kopstuk Tino Chrupalla voorspelt in een verklaring dat het presidentschap van Trump de wereld zal veranderen. Hij zegt ook dat Duitsland "goede en vreedzame betrekkingen moet onderhouden met alle landen."
De radicaal-rechtse AfD wordt gesteund door techmiljardair Elon Musk. De eigenaar van berichtendienst X en ruimtevaartbedrijf SpaceX treedt in de VS op als rechterhand en topadviseur van Trump. Musk had eerder via X een live-interview met een andere leider van de AfD, Alice Weidel. Zij gaat voor zover bekend niet naar de VS voor de inauguratie, die komende maandag plaatsvindt.
De uitnodiging voor het AfD-kopstuk zou uit Republikeinse kringen in de VS komen. Ook andere rechtse Europese politici zouden zijn uitgenodigd voor de plechtigheid, onder wie de Belgische politicus Tom Van Grieken, de Fransman Éric Zemmour en de Brit Nigel Farage. Chrupalla is niet de enige Duitse politicus die naar de VS afreist. De Duitse conservatieve oppositiepartij CDU stuurt buitenlandwoordvoerder Jürgen Hardt naar de beëdiging.
Hardt zal in de VS ook Republikeinse en Democratische politici ontmoeten. Hij noemde de reis een belangrijke gelegenheid om de banden te versterken "met onze belangrijkste niet-Europese bondgenoot". Trump heeft volgens de politicus in het verleden laten zien dat hij altijd openstaat voor deals die goed zijn voor beide partijen.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin wil best met Europa praten maar zal niet zelf besprekingen aanknopen, zegt het Kremlin. De roep in Europa om met Rusland te gaan praten klinkt de laatste tijd steeds luider en er wordt nagedacht over wie namens Europa zou kunnen optreden.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - In het gebied bij de kerncentrale van Tsjernobyl is volgens de Oekraïense autoriteiten een grote natuurbrand uitgebroken na een dronecrash. Het vuur woedt in de zogenoemde nucleaire exclusiezone.
2 uur geledenSINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport.
3 uur geledenHERAKLION (ANP) - De Global Sumud Flotilla is weer vertrokken vanaf Kreta. Meer dan dertig schepen zijn volgens de organisatie onderweg naar Turkije voor een technische tussenstop. Het is de eerste keer dat de vloot verder reist sinds Israël meer dan twintig schepen tegenhield bij Kreta.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De leider van de rechts-populistische partij Reform UK heeft verheugd gereageerd op de eerste uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Nigel Farage zei vrijdagochtend voor de camera dat de linkse Labourpartij van premier Keir Starmer wordt "weggevaagd" door Reform in gebieden die traditioneel gelden als Labourbolwerken. Hij voorspelde dat de conservatieven later op de dag aan de beurt zijn en sprak over een "historische verandering" in de Britse politiek.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft teleurgesteld gereageerd op de tussentijdse uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Zijn Labourpartij staat daarbij op verlies. Starmer noemde de uitslagen volgens Sky News pijnlijk, maar gaf ook het signaal af dat hij verder wil als premier. "Zware dagen zoals deze verzwakken mijn vastberadenheid niet om de verandering te realiseren die ik heb beloofd."
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Een bondgenoot van de Britse premier Keir Starmer heeft benadrukt dat de verwachte verkiezingsnederlaag van zijn partij niet het einde van zijn premierschap hoeft te betekenen. "Hij kan het tij nog keren", zei minister van Defensie John Healey bij Times Radio.
5 uur geleden