Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Afbouw saldering zonnepanelen vol onzekerheid, zeggen belangenclubs

Afbouw saldering zonnepanelen vol onzekerheid, zeggen belangenclubs

AMERSFOORT (ANP) - Het wetsvoorstel voor de afbouw van de salderingsregeling voor zonnepanelen zit vol onzekerheden en is gebaseerd op aannames. Volgens diverse belangenorganisaties zien mensen daardoor af van het aanschaffen van zonnepanelen. Zij roepen de Eerste Kamer daarom op om tegen het voorstel te stemmen "zoals het er nu ligt".

De oproep wordt gedaan door de brancheorganisatie voor woningcorporaties Aedes, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), Vereniging Eigen Huis (VEH), de Consumentenbond en de Woonbond.

De organisaties stellen dat de belangstelling voor zonnepanelen onder particulieren flink terugloopt. Zij zien daarvoor een oorzaak in het wetsvoorstel van minister Rob Jetten (Klimaat en Energie). Die stelt voor om de salderingsregeling voor huishoudens, waarmee teruggeleverde stroom wordt weggestreept tegen stroom die op andere momenten wordt gebruikt, tussen 2025 en 2031 stapsgewijs af te bouwen.

'Kleine portemonnee'

De belangenclubs stellen bijvoorbeeld dat er geen garantie wordt gegeven voor de toezegging dat zonnepanelen in zeven jaar terugverdiend kunnen worden. "Zonder deze garantie neemt de bereidheid van huurders af om panelen te laten plaatsen en is het te onzeker voor kopers om in zonnepanelen te investeren." Ook klinkt er kritiek op de gedateerde data waarop Jetten zich in het voorstel heeft gebaseerd. "Zo houdt hij er geen rekening mee dat steeds meer energieleveranciers de kosten voor salderen afwentelen op zonnepaneelbezitters. En gaat hij ervan uit dat zonne-installaties goedkoper worden in de toekomst."

De belangenorganisaties stellen ten slotte "an sich" niet tegen de afschaffing van de regeling te zijn. Zolang het alternatief maar voldoende zekerheid en vertrouwen biedt "aan huurders en woningeigenaren met een kleine portemonnee". Het wetsvoorstel wordt op 6 februari in de Eerste Kamer in stemming gebracht.

Meer uit Financieel

Haven Rotterdam merkt vooral 'indirecte effecten' importheffingen

ROTTERDAM (ANP) - De overslag in de Rotterdamse haven wordt "beperkt" geraakt door de Amerikaanse importheffingen. Het is vooral de onzekerheid over de tarieven van de Amerikaanse president Donald Trump die de haven voelt. "De indirecte effecten zijn groter dan de directe effecten", stelt topman van Havenbedrijf Rotterdam Boudewijn Siemons.

16 minuten geleden
Fondsen: voorlopig geen lagere pensioenen in nieuw stelsel

AMSTERDAM (ANP) - Pensioenfondsen rekenen er voorlopig niet op dat gepensioneerden veel minder geld krijgen in het nieuwe stelsel als het slechter gaat met de economie. Dit heeft voorzitter Ger Jaarsma van de Pensioenfederatie donderdag gezegd tijdens een bijeenkomst over de overstap naar het nieuwe stelsel.

52 minuten geleden
Politie: goed dat Odido geen losgeld heeft betaald aan hackers

DRIEBERGEN (ANP) - De politie pakt het onderzoek naar de cyberaanval en het datalek bij telecombedrijf Odido "met grote prioriteit" op. Dat heeft de politie in een verklaring naar buiten gebracht. Daarbij onderstreept de politie dat het bedrijven doorgaans adviseert in dit soort situaties geen losgeld te betalen aan hackers die gegevens hebben gestolen.

57 minuten geleden
EU-lidstaten blijven verdeeld over Made in Europe-aanpak

BRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten blijven verdeeld over het idee om aankopen met name in Europa te doen. Dat blijkt voorafgaand aan een bijeenkomst van EU-ministers over concurrentiekracht. Het idee van de zogeheten Made in Europe-aanpak is dat publieke aanbestedingen in Europa blijven, bijvoorbeeld voor tech, defensie of de industrie.

1 uur geleden
Lagarde ontving bijna 600.000 euro in 2025 als ECB-president

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Christine Lagarde ontving in 2025 een vergoeding van 595.000 euro als president van de Europese Centrale Bank (ECB). Haar basissalaris bedroeg 492.204 euro, 5,6 procent meer dan in het voorgaande jaar, volgens de jaarrekening van de ECB. Lagarde staat steeds meer onder druk om haar vergoeding, die hoger is dan die van veel internationale collega's, waaronder de voorzitter van de Federal Reserve Jerome Powell.

1 uur geleden
Rotterdamse haven in gesprek met defensie over weerbaarheid

ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse haven is in gesprek met defensie over de weerbaarheid van de haven. Of de haven, net als in Antwerpen, een luchtafweersysteem krijgt, wil topman van Havenbedrijf Rotterdam Boudewijn Siemons donderdag bij de presentatie van de jaarcijfers niet zeggen.

2 uur geleden
Topman World Economic Forum stapt op na ophef om band met Epstein

DAVOS (ANP/RTR) - Topman Børge Brende van het World Economic Forum (WEF) stapt op na ophef over zijn eerdere contact met zedendelinquent Jeffrey Epstein. De organisatie achter de jaarlijkse top in het Zwitserse Davos had enkele weken terug al een onafhankelijk onderzoek naar die banden ingesteld.

2 uur geleden