AEX zet winstreeks voort dankzij tech- en chipbedrijven
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak zette maandag de winstreeks voort onder aanvoering van de tech- en chipbedrijven. Sinds het begin van het nieuwe jaar is de hoofdindex al dik 40 punten gestegen tot het hoogste niveau sinds 14 december. De rally wordt aangedreven door de heropening van de Chinese economie en de hoop dat de Amerikaanse Federal Reserve mogelijk de rente wat minder stevig hoeft te verhogen om de inflatie onder controle te krijgen.
Afgelopen vrijdag reageerden beleggers al verheugd op het banenrapport van de Amerikaanse overheid, waaruit bleek dat de lonen in de VS minder hard stijgen. Dat wakkerde de hoop aan dat de Fed het dit jaar rustiger aan kan doen met het verhogen van de rente en zorgde voor stevige koerswinsten op Wall Street.
De AEX noteerde rond het middaguur 0,9 procent hoger op 730,62 punten. De graadmeter begon 2023 op 689 punten. De MidKap klom 1,2 procent tot 980,67 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs stegen tot 0,4 procent. Londen bleef vlak.
Chipbedrijven
De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML wonnen tot 2,9 procent. Prosus (plus 2,4 procent) profiteerde van de aanhoudende rally in de Chinese techsector. Zo steeg Tencent, waarin de techinvesteerder een groot belang heeft, 3,6 procent in Hongkong. Verlichtingsbedrijf Signify deed het nog beter en won dik 3 procent. Olie- en gasconcern Shell won 1,9 procent dankzij een herstel van de olieprijzen. De informatieleveranciers Wolters Kluwer en RELX sloten de rij, met minnen van 0,9 procent.
Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was de grote winnaar in de MidKap, met een plus van 8 procent. ABN AMRO en verzekeraar ASR waren de enige dalers, met kleine minnen van 0,1 procent. PostNL dikte 4 procent aan. Het postbedrijf heeft een cao-akkoord bereikt met vakbonden. De ruim 18.000 mensen die onder die cao vallen krijgen er tot 9,5 procent loon bij. Daarnaast krijgt het PostNL-personeel komende maand een eenmalige uitkering van 1,5 procent van het brutoloon.
ForFarmers
ForFarmers leverde 1,1 procent in. Het veevoerbedrijf en zijn branchegenoot 2Agriculture zijn er niet in geslaagd om de zorgen van de Britse toezichthouder CMA over hun geplande samenwerking weg te nemen. De twee bedrijven beraden zich nu op vervolgstappen.
In Londen zakte AstraZeneca 1 procent. Het Brits-Zweedse farmaceutische concern koopt het Amerikaanse biotechbedrijf CinCor Pharma voor ongeveer 1,8 miljard dollar.
Euro en dollar
De euro was 1,0670 dollar waard, tegen 1,0619 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie steeg 3,2 procent in prijs tot 76,10 dollar per vat. Brentolie werd 2,9 procent duurder op 80,86 dollar per vat.
Meer uit Financieel
STOCKHOLM (ANP) - Energieleverancier Vattenfall verkoopt zijn activiteiten in Frankrijk aan de Franse elektriciteits- en gasleverancier Alterna énergie. Vattenfall meldt een overeenkomst te hebben gesloten om de elektriciteits- en gasverkopen over te dragen aan zijn Franse branchegenoot.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Adyen was dinsdag de grootste stijger op de AEX-index. Het betaalbedrijf, dat betalingen verwerkt voor bedrijven als HelloFresh en Spotify, maakte vorige week een zware koersval. Adyen had de omzetverwachting voor dit jaar verlaagd.
1 uur geledenLEVERKUSEN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse producent van landbouwpesticiden Bayer gaat een schikking van 10,5 miljard dollar aankondigen om lopende en toekomstige rechtszaken in de Verenigde Staten rond het omstreden onkruidverdelgingsmiddel Roundup af te handelen. Dit zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.
2 uur geledenTIEL (ANP) - Het Bureau Krediet Registratie (BKR) ziet een aanzienlijke toename in het aantal mensen die hun gegevens over leningen willen inzien na het nieuws over een groot datalek bij telecomprovider Odido. Volgens een woordvoerder was er de afgelopen dagen een piek, die nu wat is geluwd.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Entertainment- en mediaconcern Paramount Skydance ging dinsdag omhoog op de beurzen in New York. Branchegenoot Warner Bros. Discovery verklaarde de verkoopgesprekken met Paramount tijdelijk te heropenen na het aangepaste overnamebod van het moederbedrijf van tv-zender CBS. Paramount klom 5,6 procent en Warner won 2,9 procent. Netflix steeg 0,8 procent.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Creditcardbedrijf ICS hoeft een ontevreden concertganger niet haar VIP-ticket voor een optreden van Beyoncé terug te betalen. Dat volgt uit een nieuwe uitspraak bij financieel klachteninstituut Kifid. Die stelt dat in het algemeen geldt dat consumenten die ontevreden zijn over een aankoop zich daarvoor niet kunnen beroepen op de zogenoemde GeldTerugService of Chargeback-regeling van creditcarduitgevers.
4 uur geledenWAALWIJK (ANP) - Een bedrijf uit Waalwijk is verantwoordelijk voor het overlijden van een werknemer die tijdens zijn werk aan een schip in het water viel en verdronk, bepaalde de rechtbank Oost-Brabant. De onderneming moet een geldboete van 75.000 euro betalen.
5 uur geleden