Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX zet winstreeks voort dankzij tech- en chipbedrijven

AEX zet winstreeks voort dankzij tech- en chipbedrijven

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak zette maandag de winstreeks voort onder aanvoering van de tech- en chipbedrijven. Sinds het begin van het nieuwe jaar is de hoofdindex al dik 40 punten gestegen tot het hoogste niveau sinds 14 december. De rally wordt aangedreven door de heropening van de Chinese economie en de hoop dat de Amerikaanse Federal Reserve mogelijk de rente wat minder stevig hoeft te verhogen om de inflatie onder controle te krijgen.

Afgelopen vrijdag reageerden beleggers al verheugd op het banenrapport van de Amerikaanse overheid, waaruit bleek dat de lonen in de VS minder hard stijgen. Dat wakkerde de hoop aan dat de Fed het dit jaar rustiger aan kan doen met het verhogen van de rente en zorgde voor stevige koerswinsten op Wall Street.

De AEX noteerde rond het middaguur 0,9 procent hoger op 730,62 punten. De graadmeter begon 2023 op 689 punten. De MidKap klom 1,2 procent tot 980,67 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs stegen tot 0,4 procent. Londen bleef vlak.

Chipbedrijven

De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML wonnen tot 2,9 procent. Prosus (plus 2,4 procent) profiteerde van de aanhoudende rally in de Chinese techsector. Zo steeg Tencent, waarin de techinvesteerder een groot belang heeft, 3,6 procent in Hongkong. Verlichtingsbedrijf Signify deed het nog beter en won dik 3 procent. Olie- en gasconcern Shell won 1,9 procent dankzij een herstel van de olieprijzen. De informatieleveranciers Wolters Kluwer en RELX sloten de rij, met minnen van 0,9 procent.

Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was de grote winnaar in de MidKap, met een plus van 8 procent. ABN AMRO en verzekeraar ASR waren de enige dalers, met kleine minnen van 0,1 procent. PostNL dikte 4 procent aan. Het postbedrijf heeft een cao-akkoord bereikt met vakbonden. De ruim 18.000 mensen die onder die cao vallen krijgen er tot 9,5 procent loon bij. Daarnaast krijgt het PostNL-personeel komende maand een eenmalige uitkering van 1,5 procent van het brutoloon.

ForFarmers

ForFarmers leverde 1,1 procent in. Het veevoerbedrijf en zijn branchegenoot 2Agriculture zijn er niet in geslaagd om de zorgen van de Britse toezichthouder CMA over hun geplande samenwerking weg te nemen. De twee bedrijven beraden zich nu op vervolgstappen.

In Londen zakte AstraZeneca 1 procent. Het Brits-Zweedse farmaceutische concern koopt het Amerikaanse biotechbedrijf CinCor Pharma voor ongeveer 1,8 miljard dollar.

Euro en dollar

De euro was 1,0670 dollar waard, tegen 1,0619 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie steeg 3,2 procent in prijs tot 76,10 dollar per vat. Brentolie werd 2,9 procent duurder op 80,86 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Recordbedrag voor jaarlijks geveilde blauwvintonijn in Tokio

TOKIO (ANP/AFP) - Een blauwvintonijn van 243 kilo is op de vismarkt in Tokio voor een recordbedrag van 510,3 miljoen yen (bijna 2,8 miljoen euro) verkocht. De vis, die werd gevangen voor de kust van Japan, is gekocht door Kiyoshi Kimura, de eigenaar van de restaurantketen Sushi Zanmai.

1 uur geleden
'Superzondag' voor luchthaven Aruba: 78 vluchten gepland

ORANJESTAD (ANP) - De luchthaven van Aruba beleeft een "superzondag". Er worden naar verwachting meer dan 16.000 passagiers verwerkt. Naast de 68 aankomende en vertrekkende vluchten zijn er tien extra vluchten uit Amerika aangekondigd om passagiers te helpen die vast kwamen te zitten nadat zaterdag alle vluchten uit de VS waren geannuleerd, na de Amerikaanse aanval op Venezuela.

13 uur geleden
Vliegverkeer Griekenland hervat na urenlange opschorting

ATHENE (ANP/RTR) - Het vliegverkeer in Griekenland lijkt zondagmiddag langzaam weer op gang te komen, na een urenlange opschorting van alle aankomende en vertrekkende vluchten op Griekse luchthavens. Er was sprake van uitval van radiofrequenties, wat de gebruikelijke communicatie in het luchtverkeer lamlegde.

14 uur geleden
Ook Corendon zet extra vlucht in voor gestrande reizigers Curaçao

SCHIPHOL (ANP) - Ook Corendon zet een extra vlucht in om passagiers naar Amsterdam te vliegen die zaterdag op Curaçao zijn gestrand. Deze vertrekt maandag. De maatschappij verwacht dat alle passagiers die langer op het eiland hebben moeten blijven, mee aan boord kunnen.

14 uur geleden
KLM en TUI halen reizigers Antillen met extra vluchten op

SCHIPHOL (ANP) - KLM en TUI voeren extra vluchten uit om gestrande reizigers van de Antillen op te halen, hebben de maatschappijen zondagmiddag laten weten. Zaterdag konden meerdere vluchten naar de Caribische eilanden niet doorgaan door de ontwikkelingen in Venezuela. Inmiddels zijn de reguliere vluchten hervat. De extra vluchten zijn bedoeld voor de duizenden reizigers die zaterdag niet konden worden meegenomen.

15 uur geleden
Frankrijk komt boer tegemoet met extra controles op voedselimport

PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk scherpt zijn controles op verschillende voedselimporten aan om de zorgen van boeren weg te nemen die de laatste tijd veel hebben geprotesteerd tegen een Europees vrijhandelsakkoord met Zuid-Amerikaanse landen. Over deze Mercosur-overeenkomst, die nog altijd niet is getekend door Europa, is al langer veel te doen.

15 uur geleden
Oliekartel OPEC+ draait oliekraan voorlopig niet verder open

WENEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC+ houdt in het eerste kwartaal van dit jaar vast aan zijn pauze bij het verhogen van de olieproductie. Dat hebben afgevaardigden van de olielanden, waaronder Rusland en Saudi-Arabië, zondag besloten tijdens een onlinevergadering. Tussen de landen was ook weinig discussie; het overleg duurde minder dan tien minuten.

16 uur geleden