AEX zet winstreeks voort dankzij tech- en chipbedrijven
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak zette maandag de winstreeks voort onder aanvoering van de tech- en chipbedrijven. Sinds het begin van het nieuwe jaar is de hoofdindex al dik 40 punten gestegen tot het hoogste niveau sinds 14 december. De rally wordt aangedreven door de heropening van de Chinese economie en de hoop dat de Amerikaanse Federal Reserve mogelijk de rente wat minder stevig hoeft te verhogen om de inflatie onder controle te krijgen.
Afgelopen vrijdag reageerden beleggers al verheugd op het banenrapport van de Amerikaanse overheid, waaruit bleek dat de lonen in de VS minder hard stijgen. Dat wakkerde de hoop aan dat de Fed het dit jaar rustiger aan kan doen met het verhogen van de rente en zorgde voor stevige koerswinsten op Wall Street.
De AEX noteerde rond het middaguur 0,9 procent hoger op 730,62 punten. De graadmeter begon 2023 op 689 punten. De MidKap klom 1,2 procent tot 980,67 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs stegen tot 0,4 procent. Londen bleef vlak.
Chipbedrijven
De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML wonnen tot 2,9 procent. Prosus (plus 2,4 procent) profiteerde van de aanhoudende rally in de Chinese techsector. Zo steeg Tencent, waarin de techinvesteerder een groot belang heeft, 3,6 procent in Hongkong. Verlichtingsbedrijf Signify deed het nog beter en won dik 3 procent. Olie- en gasconcern Shell won 1,9 procent dankzij een herstel van de olieprijzen. De informatieleveranciers Wolters Kluwer en RELX sloten de rij, met minnen van 0,9 procent.
Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was de grote winnaar in de MidKap, met een plus van 8 procent. ABN AMRO en verzekeraar ASR waren de enige dalers, met kleine minnen van 0,1 procent. PostNL dikte 4 procent aan. Het postbedrijf heeft een cao-akkoord bereikt met vakbonden. De ruim 18.000 mensen die onder die cao vallen krijgen er tot 9,5 procent loon bij. Daarnaast krijgt het PostNL-personeel komende maand een eenmalige uitkering van 1,5 procent van het brutoloon.
ForFarmers
ForFarmers leverde 1,1 procent in. Het veevoerbedrijf en zijn branchegenoot 2Agriculture zijn er niet in geslaagd om de zorgen van de Britse toezichthouder CMA over hun geplande samenwerking weg te nemen. De twee bedrijven beraden zich nu op vervolgstappen.
In Londen zakte AstraZeneca 1 procent. Het Brits-Zweedse farmaceutische concern koopt het Amerikaanse biotechbedrijf CinCor Pharma voor ongeveer 1,8 miljard dollar.
Euro en dollar
De euro was 1,0670 dollar waard, tegen 1,0619 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie steeg 3,2 procent in prijs tot 76,10 dollar per vat. Brentolie werd 2,9 procent duurder op 80,86 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) eist een geldboete van 525.000 euro van twee dochterbedrijven van bouwconcern VolkerWessels. De twee bedrijven zouden de toenmalige infrastructuurminister op Sint Maarten hebben omgekocht in de periode 2009 tot 2014, in ruil voor de gunning van de opdracht voor de bouw van een brug op het Caribische eiland.
7 minuten geledenZWOLLE (ANP) - Twee oud-managers van dochterbedrijven van VolkerWessels hebben vorig jaar een strafbeschikking geaccepteerd van het Openbaar Ministerie (OM), in de vorm van geldboetes. Dat werd maandag duidelijk in de rechtbank van Zwolle tijdens de behandeling van een corruptiezaak die draait om de vermeende omkoping van een minister op Sint Maarten.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump wil opleggen aan een aantal Europese landen vanwege het conflict rond Groenland zijn schadelijk voor zowel de Verenigde Staten als de Europese Unie. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz gezegd. Ook zorgen heffingen voor schade aan de transatlantische relaties, aldus Merz.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Economen verwachten dat de extra importheffing van 10 procent die de Amerikaanse president Donald Trump dreigt in te voeren, slechts een beperkte impact zal hebben op de economische groei van de eurozone. De economen van de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs denken dat de nieuwe heffing ongeveer 0,1 procentpunt van het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, zal afsnoepen.
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Nederland exporteerde vorig jaar voor 7,2 miljard euro aan bloemen en planten. Dat is bijna 2 procent meer dan een jaar eerder, meldt de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB).
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - De importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump over Groenland zijn "absurd" en een poging tot chantage waar de EU niet aan mag toegeven. Dat heeft de Zweedse minister van Financiën Elisabeth Svantesson gezegd. De importheffing van 10 procent geldt voor alle landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Zweden. Trump dreigt het eiland, dat tot Denemarken behoort, te annexeren.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in december afgenomen tot 1,9 procent, meldt Eurostat. De stijging van de consumentenprijzen in het eurogebied ligt daarmee iets lager dan de 2 procent die het Europese statistiekbureau eerder deze maand bekendmaakte. De inflatie is daarmee voor het eerst sinds mei vorig jaar weer gezakt tot onder de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB) van 2 procent.
4 uur geleden