AEX zet winstreeks voort dankzij tech- en chipbedrijven
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak zette maandag de winstreeks voort onder aanvoering van de tech- en chipbedrijven. Sinds het begin van het nieuwe jaar is de hoofdindex al dik 40 punten gestegen tot het hoogste niveau sinds 14 december. De rally wordt aangedreven door de heropening van de Chinese economie en de hoop dat de Amerikaanse Federal Reserve mogelijk de rente wat minder stevig hoeft te verhogen om de inflatie onder controle te krijgen.
Afgelopen vrijdag reageerden beleggers al verheugd op het banenrapport van de Amerikaanse overheid, waaruit bleek dat de lonen in de VS minder hard stijgen. Dat wakkerde de hoop aan dat de Fed het dit jaar rustiger aan kan doen met het verhogen van de rente en zorgde voor stevige koerswinsten op Wall Street.
De AEX noteerde rond het middaguur 0,9 procent hoger op 730,62 punten. De graadmeter begon 2023 op 689 punten. De MidKap klom 1,2 procent tot 980,67 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs stegen tot 0,4 procent. Londen bleef vlak.
Chipbedrijven
De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML wonnen tot 2,9 procent. Prosus (plus 2,4 procent) profiteerde van de aanhoudende rally in de Chinese techsector. Zo steeg Tencent, waarin de techinvesteerder een groot belang heeft, 3,6 procent in Hongkong. Verlichtingsbedrijf Signify deed het nog beter en won dik 3 procent. Olie- en gasconcern Shell won 1,9 procent dankzij een herstel van de olieprijzen. De informatieleveranciers Wolters Kluwer en RELX sloten de rij, met minnen van 0,9 procent.
Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was de grote winnaar in de MidKap, met een plus van 8 procent. ABN AMRO en verzekeraar ASR waren de enige dalers, met kleine minnen van 0,1 procent. PostNL dikte 4 procent aan. Het postbedrijf heeft een cao-akkoord bereikt met vakbonden. De ruim 18.000 mensen die onder die cao vallen krijgen er tot 9,5 procent loon bij. Daarnaast krijgt het PostNL-personeel komende maand een eenmalige uitkering van 1,5 procent van het brutoloon.
ForFarmers
ForFarmers leverde 1,1 procent in. Het veevoerbedrijf en zijn branchegenoot 2Agriculture zijn er niet in geslaagd om de zorgen van de Britse toezichthouder CMA over hun geplande samenwerking weg te nemen. De twee bedrijven beraden zich nu op vervolgstappen.
In Londen zakte AstraZeneca 1 procent. Het Brits-Zweedse farmaceutische concern koopt het Amerikaanse biotechbedrijf CinCor Pharma voor ongeveer 1,8 miljard dollar.
Euro en dollar
De euro was 1,0670 dollar waard, tegen 1,0619 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie steeg 3,2 procent in prijs tot 76,10 dollar per vat. Brentolie werd 2,9 procent duurder op 80,86 dollar per vat.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De bondsraad van FNV legt zich niet neer bij een hervorming van de grootste vakbond van Nederland en stapt naar de Hoge Raad. Daarmee vechten leden van het voormalige ledenparlement van FNV een eerdere uitspraak van de ondernemingskamer aan. Die oordeelde eind vorig jaar dat de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts eenmalig de statuten bij FNV mochten wijzigen om een bestuurscrisis te bezweren.
48 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amazon ging vrijdag ruim 9 procent onderuit op de beurs in New York. Het bedrijf voert de investeringen in AI-infrastructuur fors op, waardoor de kapitaaluitgaven dit jaar oplopen tot 200 miljard dollar. De enorme investeringen van Amerikaanse techconcerns in AI houden de gemoederen flink bezig.
4 uur geledenSTAMFORD (ANP) - Het Amerikaanse tabaksconcern Philip Morris heeft dankzij zijn alternatieven voor het traditionele roken vorig jaar een recordomzet geboekt. De sigaretten van bijvoorbeeld het merk Marlboro werden wel minder verkocht, maar de groei van bijvoorbeeld de populaire Zyn-nicotinezakjes en vapes maakte die daling meer dan goed.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De boekingen bij reisorganisaties naar de Verenigde Staten voor komende zomer lopen achter, meldt reisbrancheorganisatie ANVR. In juni en juli organiseert het land het WK voetbal samen met Canada en Mexico. Er zijn al langer berichten dat de VS minder gewild zijn als reisbestemming.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - TikTok gaat de bevindingen van de Europese Commissie op "alle mogelijke manieren" aanvechten. Dat laat een woordvoerder van de populaire filmpjesapp weten, nadat Brussel vrijdag bekend had gemaakt dat het verslavende aspect van TikTok in overtreding is met digitale regels van de Europese Unie.
6 uur geleden