AEX zet recordopmars door, ASMI grootste daler in hoofdindex
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag opnieuw met winst gesloten, waarmee de recordopmars verder werd doorgezet. Chiptoeleverancier ASMI stond echter bij de verliezers in de hoofdgraadmeter na het nieuws over een nieuwe topman.
De AEX eindigde 0,4 procent hoger op 854,88 punten, wat dus een nieuw recordniveau is. Vorige week verbrak de index het oude recordniveau uit 2021. De MidKap won 1,3 procent tot 897,30 punten. De aandelenmarkten in Parijs en Frankfurt lieten plussen tot 0,7 procent zien. De FTSE in Londen deed het wat rustiger aan met een miniem winstje.
ASMI was hekkensluiter bij de hoofdfondsen op het Damrak met een min van 1,7 procent. Het chipbedrijf uit Almere kondigde aan dat topman Benjamin Loh bij de aandeelhoudersvergadering op 13 mei met pensioen gaat. Hij wordt opgevolgd door ASMI-bestuurslid en de huidige technisch directeur Hichem M'Saad. Brouwer Heineken, die woensdag resultaten publiceert, daalde 0,8 procent.
ABN AMRO, dat woensdag ook met cijfers komt, was koploper in de AEX met een koersstijging van 3,1 procent, gevolgd door betalingsverwerker Adyen (plus 2,3 procent). Kenners van investeringsbank AlphaValue/Baader haalden het betaalbedrijf van de verkooplijst af. Adyen liet vorige week al een stevige opmars zien na goed ontvangen resultaten.
In de MidKap was Just Eat Takeaway een uitblinker met een winst van 7,8 procent. Analisten van Deutsche Bank verhoogden het koersdoel voor het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Laadpalenmaker Alfen, die dinsdag nabeurs met cijfers komt, won 6,3 procent. Biotechnoloog Galapagos was de grootste daler bij de middelgrote fondsen op Beursplein 5 met een min van 0,9 procent.
In Stockholm ging het Zweedse defensieconcern Saab 5,5 procent omhoog. Daarmee werd voortgeborduurd op de winst van vrijdag toen Saab met sterke cijfers kwam. Defensiebedrijven profiteren van de stijgende militaire uitgaven van overheden door de oorlog in Oekraïne. Saab maakt onder meer gevechtsvliegtuigen, antitankwapens en onderzeeboten.
De euro was 1,0775 dollar waard, tegen 1,0783 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,3 procent goedkoper op 76,58. Brentolie kostte 0,7 procent minder op 81,62 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Huishoudens zullen voorlopig moeten wennen aan sterke fluctuaties in de energieprijzen, zoals dat de afgelopen tijd het geval was. Dat zegt Martijn Hagens, de nieuwe topman van energieleverancier Eneco, in een toelichting op de jaarcijfers. Vooral mensen met dynamische energiecontracten voelen de prijsschommelingen.
44 minuten geledenDUBLIN (ANP) - Ryanair gaat zijn beleid voor gezinsplaatsen iets aanpassen, maar doet dat wel met tegenzin. De Britse mededingingsautoriteit (CMA) onderzoekt de Ierse luchtvaartmaatschappij over de verplichte kosten die ouders moeten betalen om bij hun kinderen te zitten. Volgens de luchtvaartmaatschappij is er niets mis met het huidige beleid.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wereldhandel is in april met 0,7 procent toegenomen. Dat blijkt uit de wereldhandelsmonitor van het Centraal Planbureau (CPB). In maart was de wereldhandel nog afgenomen, maar in april is het effect van de onrust in het Midden-Oosten beperkt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een nieuw debacle bij Philips zoals de apneu-affaire is niet uit te sluiten. Dat zeggen advocaten van beleggers die een diepgaand onderzoek willen naar het medisch-technologische concern. Ze beschuldigen het bedrijf ervan de markt te laat te hebben ingelicht over een probleem met afbrokkelend schuim dat in 2021 leidde tot de terugroepactie van miljoenen beademingsapparaten voor apneu-patiënten, met grote verliezen en een gedaalde beurskoers als gevolg.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Medewerkers van drogisterijen Etos, Kruidvat en Holland & Barrett gaan aankomende zaterdag opnieuw staken, kondigt vakbond FNV aan. De medewerkers van de ketens verkopen die dag volgens de vakbond geen zonnebrandcrème en andere essentiële artikelen, terwijl er hoge temperaturen verwacht worden.
2 uur geledenEERBEEK (ANP) - Papierfabriek Folding Boxboard in het Gelderse Eerbeek heeft uitstel van betaling aangevraagd. Dat bevestigt een woordvoerder van het bedrijf. Vakbond CNV is "volkomen overrompeld" door het nieuws. Eerder sloten in Eerbeek twee andere papierfabrieken de deuren.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben het laatste akkoord gegeven voor het eerste deel van de handelsdeal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten. De deal wordt van kracht als deze verschijnt in het zogeheten EU-publicatieblad, wat meestal niet lang duurt na een definitief akkoord.
3 uur geleden