AEX zet recordopmars door, ASMI grootste daler in hoofdindex
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag opnieuw met winst gesloten, waarmee de recordopmars verder werd doorgezet. Chiptoeleverancier ASMI stond echter bij de verliezers in de hoofdgraadmeter na het nieuws over een nieuwe topman.
De AEX eindigde 0,4 procent hoger op 854,88 punten, wat dus een nieuw recordniveau is. Vorige week verbrak de index het oude recordniveau uit 2021. De MidKap won 1,3 procent tot 897,30 punten. De aandelenmarkten in Parijs en Frankfurt lieten plussen tot 0,7 procent zien. De FTSE in Londen deed het wat rustiger aan met een miniem winstje.
ASMI was hekkensluiter bij de hoofdfondsen op het Damrak met een min van 1,7 procent. Het chipbedrijf uit Almere kondigde aan dat topman Benjamin Loh bij de aandeelhoudersvergadering op 13 mei met pensioen gaat. Hij wordt opgevolgd door ASMI-bestuurslid en de huidige technisch directeur Hichem M'Saad. Brouwer Heineken, die woensdag resultaten publiceert, daalde 0,8 procent.
ABN AMRO, dat woensdag ook met cijfers komt, was koploper in de AEX met een koersstijging van 3,1 procent, gevolgd door betalingsverwerker Adyen (plus 2,3 procent). Kenners van investeringsbank AlphaValue/Baader haalden het betaalbedrijf van de verkooplijst af. Adyen liet vorige week al een stevige opmars zien na goed ontvangen resultaten.
In de MidKap was Just Eat Takeaway een uitblinker met een winst van 7,8 procent. Analisten van Deutsche Bank verhoogden het koersdoel voor het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Laadpalenmaker Alfen, die dinsdag nabeurs met cijfers komt, won 6,3 procent. Biotechnoloog Galapagos was de grootste daler bij de middelgrote fondsen op Beursplein 5 met een min van 0,9 procent.
In Stockholm ging het Zweedse defensieconcern Saab 5,5 procent omhoog. Daarmee werd voortgeborduurd op de winst van vrijdag toen Saab met sterke cijfers kwam. Defensiebedrijven profiteren van de stijgende militaire uitgaven van overheden door de oorlog in Oekraïne. Saab maakt onder meer gevechtsvliegtuigen, antitankwapens en onderzeeboten.
De euro was 1,0775 dollar waard, tegen 1,0783 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,3 procent goedkoper op 76,58. Brentolie kostte 0,7 procent minder op 81,62 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ÉVIAN (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben gesproken over het opzetten van een regeling voor "betrouwbare partners" voor geavanceerde AI-modellen. Dat melden ingewijden aan zakenkrant Financial Times.
7 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran mag van de Verenigde Staten direct beginnen met de verkoop van olie en brandstof na het ondertekenen van de vredesdeal. Dat hebben de landen afgesproken, melden ingewijden aan The Wall Street Journal.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven hoorden dinsdag bij de verliezers op de Amsterdamse aandelenbeurs. Besi, ASMI en ASML zakten tot 4,9 procent. De AEX-index op het Damrak sloot lager, na een kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers waren vooral in afwachting van details van de deal die de Verenigde Staten met Iran hebben gesloten.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Medewerkers van drogisterijketens als Etos en Kruidvat dreigen te gaan staken, meldt vakbond FNV Handel. De vakbond is niet tevreden met het loonbod van de werkgevers voor een nieuwe cao en wil dat het plan van de bedrijven om de zondagstoeslag te halveren wordt geschrapt.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De marktwaarde van SpaceX is kort gestegen boven die van techconcern Microsoft. Daarmee bevindt het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk zich in een nek-aan-nekrace met andere waardevolle bedrijven, nadat het eerder op de dag boven de marktwaarde van Amazon steeg.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX heeft Amazon ingehaald als het op vier na meest waardevolle beursgenoteerde bedrijf ter wereld. Een aandeel in het ruimtevaartbedrijf ging vlak na de opening van Wall Street ruim 10 procent omhoog, waardoor de marktwaarde van het bedrijf van Elon Musk steeg tot 2,8 biljoen dollar. Het Amerikaanse tech- en webwinkelconcern heeft een marktwaarde van bijna 2,7 biljoen dollar.
5 uur geledenÉVIAN-LES-BAINS (ANP/RTR/AFP) - Donald Trump heeft gezegd dat de Verenigde Staten binnenkort weer sancties kunnen opleggen op Russische olie. Die uitspraak deed de Amerikaanse president dinsdag tijdens de G7-top in Frankrijk. Washington had eerder een tijdelijke ontheffing van sancties voor Russische olieladingen die al op zee waren verleend en vervolgens verlengd.
5 uur geleden