AEX zet opmars voort richting nieuw recordniveau
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak zette vrijdag de opmars voort richting een nieuw recordniveau. De stemming op de beursvloeren werd gesteund door sterke resultaten en vooruitzichten van Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, Instagram en WhatsApp, en webwinkelconcern Amazon. Die twee Amerikaanse bedrijven zullen naar verwachting later op de dag in New York met flinke koerswinsten gaan openen en zorgden ook in Europa voor optimisme.
Beleggers kijken daarnaast uit naar het Amerikaanse banenrapport, dat later op de dag verschijnt. De banengroei in de Verenigde Staten speelt naast de inflatie een belangrijke rol bij het rentebesluit van de Federal Reserve. Bij een tegenvallende banengroei zou de Fed mogelijk eerder kunnen besluiten om de rente te verlagen.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,4 procent hoger op 825,26 punten. Kort na opening wist de hoofdindex kortstondig op 827,57 punten de hoogste slotstand ooit te evenaren. Die werd op 17 november 2021 bereikt. De hoogste tussentijdse stand ooit werd op 18 november 2021 aangetikt op 829,66 punten. De MidKap klom 0,9 procent tot 893,90 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,7 procent.
Shell
Techinvesteerder Prosus (plus 1,6 procent) profiteerde van een koerswinst van Tencent en was de sterkste stijger in de AEX. Het Chinese internet- en gamebedrijf, waarvan Prosus grootaandeelhouder is, klom bijna 3 procent doordat de Chinese autoriteiten goedkeuring hebben gegeven aan twee nieuwe games van het bedrijf.
Shell was de grootste daler met een min van 0,4 procent. Het olie- en gasconcern won een dag eerder nog ruim 2 procent dankzij goed ontvangen resultaten. ING daalde 0,3 procent. De bank zakte donderdag ruim 6 procent na tegenvallende vooruitzichten voor 2024. Analisten van DZ Bank verlaagden daarnaast het advies voor ING.
In de MidKap steeg OCI dik 2 procent. De kunstmestproducent kreeg een koopadvies van investeringsbank Berenberg. Bij de kleinere bedrijven kreeg TomTom er ruim 6 procent bij. De navigatiedienstverlener zag de jaaromzet stijgen en wist het verlies in 2023 fors terug te dringen. Voor dit jaar hoopt het bedrijf op een verdere omzetgroei.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst aan de dag begonnen. De AEX toonde daarmee enig herstel na het forse verlies een dag eerder, toen zorgen over de aanhoudende gevechten in het Midden-Oosten veel aandelen lager zetten.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Verzorgings- en voedingsmiddelenproducent Unilever bevestigt dat een ander bedrijf een overnamebod heeft gedaan op zijn divisie voor eten en drinken. Het gaat om een bod van de specerijenproducent McCormick.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Luchtvaartconcern Air France-KLM bereidt zich voor op mogelijke brandstoftekorten in delen van de wereld waar het naartoe vliegt. Door de Iranoorlog is de export van brandstoffen vanuit de Golfregio ernstig verhinderd, wat vooral Zuidoost-Aziatische landen raakt. De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie houdt daarom rekening met problemen bij terugvluchten uit dat deel van de wereld, zei topman Ben Smith tegen de Financial Times.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De landelijke adviesprijzen voor benzine en diesel aan de pomp zijn vrijdag verder gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. De adviesprijs voor een liter Euro95 staat volgens consumentencollectief UnitedConsumers nu op 2,565 euro. Dat was 2,543 euro een dag eerder.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven in Nederland hebben in januari 1, 4 procent minder geïnvesteerd dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee was het de vierde maand op rij van dalende investeringen. Er gingen vooral minder investeringen naar gebouwen, auto's en infrastructuur.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten veroorzaakt een grote energiecrisis, waarschuwt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Zolang de oorlog aanhoudt, is het volgens de organisatie aan overheden en ook burgers in de rest van de wereld om de impact van de forse olie- en gasprijsstijgingen zoveel mogelijk te beperken. Het IEA raadt mensen bijvoorbeeld aan waar mogelijk vanuit huis te werken om brandstofkosten te drukken.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever voert gesprekken om zijn voedingsdivisie af te splitsen en samen te voegen met specerijenproducent McCormick. Dat meldt The Wall Street Journal onder verwijzing naar ingewijden. Een transactie die volledig uit aandelen bestaat zou binnen enkele weken tot stand kunnen komen als de gesprekken niet stuklopen, aldus de krant.
10 uur geleden