Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX zet opmars voort na sterke beursmaand, chipbedrijven aan kop

AEX zet opmars voort na sterke beursmaand, chipbedrijven aan kop

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak zette donderdag de opmars voort na de sterke beursmaand november, waarin de graadmeter bijna 8 procent wist te stijgen. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML deden goede zaken. Uitspraken van voorzitter Jerome Powell van de Federal Reserve zorgden daarbij voor optimisme bij beleggers. Hij gaf aan dat de Amerikaanse centrale bank mogelijk al vanaf deze maand de rente in de Verenigde Staten met minder grote stappen zal verhogen.

Hogere rentes zijn in de regel ongunstig voor de waarde van aandelen en het vooruitzicht van kleinere renteverhogingen wakkerde woensdag al de kooplust bij beleggers op Wall Street aan. Daarbij werden vooral snelgroeiende technologie- en chipbedrijven opgepikt waardoor de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq ruim 4 procent wist te winnen.

De AEX noteerde rond het middaguur 0,9 procent hoger op 730,86 punten. De MidKap steeg 1,1 procent tot 959,24 punten. De beurzen in Londen en Parijs wonnen tot 0,1 procent. De DAX in Frankfurt klom 0,4 procent, ondanks een sterker dan verwachte daling van de Duitse winkelverkopen in oktober.

Stijgers techsector

ASMI, Besi en ASML wonnen tot 5,5 procent. Staalfabrikant ArcelorMittal sloot de rij in de AEX met een verlies van 1,5 procent. Informatieleverancier Wolters Kluwer kampte met een verkoopadvies door Credit Suisse en daalde 1,1 procent. Olie- en gasconcern Shell verloor eveneens dik 1 procent.

Heineken steeg 2,9 procent. De bierbrouwer houdt een beleggersdag en handhaafde zijn financiƫle doelstellingen voor dit jaar en 2023. Het concern, dat woensdag al liet weten de bierprijzen per 1 januari opnieuw te verhogen, verwacht nog altijd dat de operationele winst dit jaar ruim boven het niveau van 2019, het jaar voor de coronacrisis, zal uitkomen.

Corbion en euro- en oliekoers

Ook Corbion informeerde beleggers en analisten tijdens een bijeenkomst in Amsterdam over de voortgang van zijn strategische plannen. Het speciaalchemiebedrijf verhoogde daarbij zijn verwachting voor de omzetgroei in de komende jaren. Dat werd goed ontvangen op de beurs en het aandeel werd 11,5 procent hoger gezet. Corbion was daarmee veruit de sterkste stijger in de MidKap. JDE Peet's stond onderaan met een min van 2,8 procent. Analisten van Credit Suisse verlaagden het koersdoel voor het moederbedrijf van Douwe Egberts.

De euro zat in de lift door het vooruitzicht van mildere renteverhogingen in de VS en was 1,0438 dollar waard, tegen 1,0324 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,7 procent duurder op 81,11 dollar. Brentolie kostte ook 0,7 procent meer, op 87,55 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Softwarebedrijf Adobe zakt op Wall Street na vertrek topman

NEW YORK (ANP) - Adobe behoorde vrijdag tot de verliezers op de beurzen in New York. Topman Shantanu Narayen kondigde aan af te treden zodra er een opvolger voor hem is gevonden. Een reden voor zijn plotselinge vertrek werd niet gegeven. Narayen is sinds 2007 de hoogste baas van het softwarebedrijf. Het nieuws van zijn aanstaande vertrek overschaduwde de beter dan verwachte kwartaalresultaten. Het aandeel werd 6 procent lager gezet.

16 minuten geleden
Economische groei VS minder sterk dan gedacht

WASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten is in het vierde kwartaal van 2025 een stuk minder hard gegroeid dan eerder gedacht. De Amerikaanse export, bestedingen van consumenten en overheidsuitgaven waren minder hoog dan bij een eerste raming werd aangenomen, maakte een statistiekbureau van het ministerie van Handel bekend.

45 minuten geleden
Vakbond verbolgen over uitblijven oorlogstoeslag zeevarenden

ROTTERDAM (ANP) - Nederlandse zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zijn boos over het uitblijven van een oorlogstoeslag. Die krijgen ze nog niet, omdat Nederlandse rederijen het gebied niet erkennen als oorlogsgebied. De vakbond voor de zeevarenden Nautilus is verbolgen en overweegt juridische stappen, laat bestuurder Richard Moti weten.

56 minuten geleden
Britse regering wil met hervorming sneller kerncentrales bouwen

LONDEN (ANP) - De Britse regering wil regelgeving voor de bouw van kerncentrales grondig hervormen om versneld meer kernenergie te kunnen gebruiken. Het gaat onder andere om een afzwakking van regels voor natuurbehoud, wat kritiek oogst.

2 uur geleden
Economen: Duitsland moet frackingverbod opheffen door oliecrisis

BERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland moet overwegen fracking toe te staan om de energieprijzen te drukken en de afhankelijkheid van energie uit het buitenland te verminderen. Dat schrijven economische adviseurs van de Duitse minister van Economie Katherina Reiche in een rapport over de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de Duitse energiemarkt.

2 uur geleden
Onderzoek: supermarkten nemen steeds vaker plek in van winkels

DEN HAAG (ANP) - Het aantal winkels in de Randstad is de afgelopen jaren verder afgenomen. Supermarkten nemen de plek in van onder meer mode- en elektronicazaken, melden de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht op basis van onderzoek dat ze lieten uitvoeren door Ipsos I&O, Movares en Sweco.

3 uur geleden
VS starten nieuw onderzoek naar 60 landen om dwangarbeid

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering is begonnen met een tweede onderzoek naar oneerlijke handelspraktijken van handelspartners dat de weg vrij moet maken voor nieuwe importheffingen. In het nieuwe onderzoek naar zestig landen wordt gekeken of ze wel genoeg doen om dwangarbeid te voorkomen. De Europese Unie, China, Japan, Zuid-Korea, Canada, Mexico, India, Taiwan en het Verenigd Koninkrijk behoren tot de landen die het doelwit zijn van het onderzoek.

4 uur geleden