Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX zakt weg na speech Fed-baas, Just Eat Takeaway hard omlaag

AEX zakt weg na speech Fed-baas, Just Eat Takeaway hard omlaag

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is vrijdag met een duidelijk verlies de handel uitgegaan. Beleggers reageerden onder andere op de speech van Jerome Powell, baas van de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve. Volgens Powell zullen de rentes nog wel enige tijd hoog moeten blijven om de inflatie te beteugelen. Ook als dat betekent dat bedrijven en gezinnen daarvan de pijn zullen voelen.

Powell sprak tijdens de jaarlijkse bijeenkomst voor centrale bankiers in Jackson Hole. De laatste tijd heeft de Fed meermaals de rente verhoogd. Dat gebeurde de laatste twee keer met reuzensprongen van 0,75 procentpunt. Ook op de arbeidsmarkt zal de agressieve benadering van de centralebankenkoepel worden gevoeld. Deze gevolgen noemde Powell "ongelukkige kosten" bij het terugdringen van de inflatie die tot boven de 9 procent is opgelopen. Beleidsmakers bij de Europese Centrale Bank zouden voor september ook een stevige rentestap met 75 basispunten overwegen.

De AEX-index sloot de sessie met een verlies van 1,8 procent op 705,08 punten. Maaltijdbestelbedrijf Just Eat Takeaway, moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl, was de sterkste daler met een min van bijna 8 procent. Verlichtingsbedrijf Signify voerde met een bescheiden winst van 0,3 procent de schaarse stijgers in de leidende index aan. Verzekeraar NN Group, olie- en gasconcern Shell en bierbrouwer Heineken bleven ook aan de goede kant van de score.

CTP

De MidKap verloor 1,1 procent tot 945,58 punten. Logistiek vastgoedbedrijf CTP was hier de sterkste stijger met een winst van 0,9 procent. Corbion sloot de rij. Het speciaalchemieconcern zakte 3,1 procent. Alfen zag een eerdere winst verdampen en verloor 0,3 De laadpalenfabrikant steeg een dag eerder dik 10 procent dankzij goed ontvangen resultaten.

Bij de kleinere bedrijven werden de resultaten van vastgoedfonds Eurocommercial Properties eerder goed ontvangen. In de loop van de sessie zakte het fonds weg en sloot uiteindelijk 0,7 procent lager. De 24 winkelcentra van de vastgoedinvesteerder wisten het herstel na de coronalockdowns voort te zetten. Beleggers waren niet tevreden over de cijfers van funderingsspecialist Sif en stuurden dat aandeel dik 4 procent omlaag.

De euro was bijna evenveel waard als 1 dollar en noteerde op 0,9995 dollar. Een vat Amerikaanse olie kostte een fractie meer op 92,60 dollar. Brentolie werd 0,4 procent duurder op 99,73 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Nederland ontvangt Amerikaanse farmaceut 'met open armen'

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid ontvangt de Amerikaanse farmaceut Eli Lilly "met open armen". Dat zei demissionair minister Jan Anthonie Bruijn (Volksgezondheid) in het Haagse cultuurgebouw Amare, waar Lilly aankondigde een fabriek van 3 miljard dollar (omgerekend 2,6 miljard euro) te willen bouwen in Katwijk voor de productie van medicijnen. Minister Vincent Karremans (Economische Zaken) noemde het "een van de grootste buitenlandse investeringen van de afgelopen jaren".

7 minuten geleden
Massaclaim om terugleverkosten zonne-energie

DEN HAAG (ANP) - De terugleverkosten voor te veel opgewekte stroom via zonnepanelen zijn mogelijk tegen de regels. Claimorganisatie Claimer.nl is daar zelfs van overtuigd en is een massaclaim gestart tegen de energiemaatschappijen. Jurist Roelof de Nekker van de organisatie won al drie individuele zaken op dit gebied en vraagt consumenten zich nu te melden voor een gezamenlijke zaak.

26 minuten geleden
Amazon en OpenAI sluiten deal van 38 miljard dollar voor ChatGPT

SEATTLE (ANP) - Amazon en OpenAI hebben een zevenjarige overeenkomst gesloten ter waarde van 38 miljard dollar, omgerekend 33 miljard euro. De bedrijven hebben afgesproken dat de eigenaar van ChatGPT rekenkracht van Amazon Web Services (AWS) kan gebruiken. Daarmee krijgt OpenAI toegang tot honderdduizenden geavanceerde Nvidia-processors om de populaire chatbot verder te ontwikkelen.

1 uur geleden
Fors verlies BioNTech door ingezakte vraag naar coronaboosters

MAINZ (ANP/DPA) - Het Duitse biotechnologieconcern BioNTech heeft in de eerste negen maanden van dit jaar honderden miljoenen verlies geleden door een ingestorte vraag naar coronaboosters, zijn enige commerciële product. Het nettoverlies kwam uit op 831,1 miljoen euro, vergeleken met een verlies van bijna 925 miljoen euro in dezelfde periode een jaar eerder, maakte het concern bekend.

1 uur geleden
Wall Street begint optimistisch aan nieuwe beursmaand

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine winsten begonnen aan de nieuwe beursmaand. Wall Street sloot de maand oktober positief af, mede dankzij sterke resultaten van Amazon. Ook over de hele maand gingen de graadmeters vooruit door het nieuwe handelsbestand tussen de Verenigde Staten en China en het aanhoudende optimisme over kunstmatige intelligentie (AI). De S&P 500-index en Dow-Jonesindex stegen daarbij voor de zesde maand op rij.

1 uur geleden
Farmaceut uit VS bouwt miljardenfabriek met 500 banen in Katwijk

DEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse farmaceut Eli Lilly opent in Nederland een fabriek waar geneesmiddelen worden gemaakt. Lilly, een van de grootste farmaceutische bedrijven ter wereld, wil zich vestigen in de gemeente Katwijk. Het is de bedoeling dat in het gebied Zijlhoek-De Woerd voor 3 miljard dollar (omgerekend ruim 2,6 miljard euro) een productielocatie komt waar vijfhonderd banen ontstaan. Lilly is bekend van onder meer een nieuwe afslankpil en diabetes- en kankermedicijnen.

3 uur geleden
ABN AMRO schrapt tientallen banen in duurzaamheidsteam

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO schrapt tientallen banen in zijn duurzaamheidsteam. Bijna zeventig van de vierhonderd duurzaamheidsexperts moeten vertrekken, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving door Het Financieele Dagblad. Volgens de zegsman wil de bank efficiënter te werk gaan.

3 uur geleden