Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX zakt weg door recessievrees, ASMI en Arcelor onderaan

AEX zakt weg door recessievrees, ASMI en Arcelor onderaan

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak zakte donderdag verder weg onder aanvoering van chiptoeleverancier ASMI en staalconcern ArcelorMittal. De stemming werd gedrukt door de vrees dat de centrale banken met hun renteverhogingen een economische recessie zullen veroorzaken. Tegenvallende cijfers over de Amerikaanse industrie en de winkelverkopen in de VS, die woensdag al naar buiten kwamen, wakkerden de zorgen aan over een mogelijke krimp van de grootste economie ter wereld.

Ook lieten de bestuurders van de centrale banken van St. Louis en Cleveland weten dat de Federal Reserve voorlopig nog niet kan stoppen met het opvoeren van de rente in de VS ondanks de zwakkere economie. Klaas Knot, de president van De Nederlandsche Bank en bestuurslid van de ECB, verklaarde daarnaast in een interview met zakenzender CNBC dat de Europese Centrale Bank de rente met een half procentpunt zal blijven verhogen om de hoge inflatie te bestrijden. Hogere rentes zijn ongunstig voor meer risicovolle beleggingen zoals aandelen.

De AEX stond rond het middaguur 1,1 procent in het rood op 740,82 punten. De MidKap zakte 1 procent tot 1001,87 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 1,3 procent.

Chips

Een economische neergang is slecht nieuws voor ArcelorMittal, dat 3,4 procent verloor. ASMI leverde 3,6 procent in. De chiptoeleverancier werd woensdag bijna 10 procent meer waard na een verhoging van de omzetverwachting voor het vierde kwartaal. Olie- en gasconcern Shell (min 2,2 procent) kampte met een verdere daling van de olieprijzen. Bij een recessie zal de vraag naar de brandstof afnemen.

De zogeheten defensie-aandelen, die minder last hebben van de economische omstandigheden, lieten kleine winsten zien. Zo voerden levensmiddelenconcern Unilever, supermarktconcern Ahold Delhaize en bierbrouwer Heineken de schaarse stijgers aan, met plussen tot 0,5 procent. Heineken profiteerde daarbij van een adviesverhoging door RBC.

Maaltijdbezorging

Deliveroo won 0,5 procent in Londen na publicatie van de voorlopige jaarcijfers. De Britse maaltijd- en boodschappenbezorger, die eind vorig jaar de Nederlandse markt verliet, zette afgelopen jaar een grotere stap richting winstgevendheid dan verwacht en ziet een verdere verbetering in 2023. Branchegenoot Just Eat Takeaway liet een dag eerder al weten dichter bij winstgevendheid te zijn gekomen. De eigenaar van Thuisbezorgd.nl zakte 2,5 procent in Amsterdam, na een koerswinst van 5 procent op woensdag.

De euro was 1,0824 dollar waard, tegen 1,0817 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1 procent goedkoper op 78,67 dollar. Brentolie daalde 0,8 procent in prijs tot 84,27 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Levensmiddelenindustrie: stabiele prijzen minder vanzelfsprekend

DEN HAAG (ANP) - Stabiele prijzen in de supermarkt worden steeds minder vanzelfsprekend, stellen levensmiddelenfabrikanten. Consumenten zullen "moeten wennen aan steeds sterker fluctuerende prijzen als gevolg van sterk schommelende grondstofprijzen", zegt Cees-Jan Adema, directeur van de Federatie Nederlandse Levensmiddelen Industrie (FNLI).

21 minuten geleden
Mkb-bedrijven krimpen vaker dan dat ze groeien

DEN HAAG (ANP) - Mkb-bedrijven zijn de afgelopen tien jaar vaker gekrompen dan gegroeid. Vooral ondernemingen in de categorie kleinbedrijf, met tien tot vijftig medewerkers, belandden vaker in de lagere categorie micro dan dat ze een middenbedrijf werden. Deze middenbedrijven groeiden wel vaker in aantal werknemers dan dat ze krompen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

24 minuten geleden
CBS: personeelstekort niet langer grootste belemmering industrie

DEN HAAG (ANP) - Personeelstekorten vormen niet meer de belangrijkste belemmering voor de Nederlandse industrie. Ondernemers zien momenteel een gebrek aan vraag als hun grootste probleem, komt naar voren uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De laatste keer dat bedrijven dit als hun belangrijkste belemmering noemden, was bijna vijf jaar geleden.

35 minuten geleden
AkzoNobel gaat fuseren met branchegenoot Axalta

AMSTERDAM (ANP) - Verfproducent AkzoNobel heeft een definitieve overeenkomst bereikt met zijn Amerikaanse branchegenoot Axalta Coating Systems over een fusie. Door de samenvoeging van de twee bedrijven ontstaat een wereldwijd coatingbedrijf met een waarde van ongeveer 25 miljard dollar (ruim 21,5 miljard euro).

42 minuten geleden
Zorgen over hoge techkoersen drukken Wall Street weer in het rood

NEW YORK (ANP) - Wall Street is de nieuwe handelsweek negatief begonnen, opnieuw door zorgen onder beleggers over de hoge koersen van bedrijven in de techsector. Op de beurzen wordt dan ook met spanning uitgekeken naar de resultaten van chipconcern Nvidia die woensdag na de beurssluiting worden verwacht. De cijfers van de grootste verkoper van AI-chips ter wereld bepalen mogelijk de stemming in de laatste weken van het jaar. Maandag verloor het aandeel 1,8 procent.

9 uur geleden
India: bijna rond met eerste fase van handelsdeal met VS

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - Na maandenlange onderhandelingen zegt India dat het dicht bij het afronden is van een handelsovereenkomst met de Verenigde Staten. Het gaat om de eerste fase van een deal om de Amerikaanse importheffingen van 50 procent te verlagen, zei de Indiase handelssecretaris Rajesh Agrawal maandag.

9 uur geleden
Aandelenkoersen Damrak opnieuw over breed front omlaag

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenkoersen op het Damrak gingen maandag over een breed front omlaag, na de stevige verliezen vorige week. Een negatieve start van Wall Street droeg niet bij aan een verbetering van de stemming in Amsterdam.

14 uur geleden