AEX zakt onder 700 punten na aanval op Oekraïense kerncentrale
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index ging vrijdag verder omlaag na de forse verliesbeurt een dag eerder. De hoofdindex op het Damrak zakte daarbij onder de 700 punten. Op de dag van de Russische invasie in Oekraïne, vorige week donderdag, dook de AEX tussentijds ook al een fractie onder deze puntengrens. De laatste keer dat de hoofdgraadmeter onder de 700 punten sloot was op 19 mei 2021.
De Russische aanval op de kerncentrale van Zaporizja in Oekraïne, waarbij brand uitbrak, zorgde voor onrust op de markten. De brand in de grootste kerncentrale van Europa is volgens de lokale autoriteiten inmiddels geblust en de stralingsniveaus zouden normaal zijn. Wel hebben Russische troepen de controle overgenomen.
De Amerikaanse president Joe Biden en Britse premier Boris Johnson riepen de Russische troepen op tot een staakt-het-vuren rondom Zaporizja. De regeringsleiders belden met de Oekraïense president Volodimir Zelenski, die de Russen "nucleaire terreur" en "een herhaling van Tsjernobyl" verweet. De NAVO-landen overleggen vrijdag over de oorlog in Oekraïne.
Russische beurs
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,8 procent in het rood op 699,51 punten. De MidKap daalde 0,8 procent tot 982,11 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 1,5 procent. De Russische beurs is al de hele week dicht. Het is de langste handelsonderbreking in het land ooit. De markt in Moskou blijft in ieder geval tot en met dinsdag 8 maart dicht.
Naast de aanhoudende bezorgdheid over de oorlog in Oekraïne en de impact van de zware sancties tegen Rusland gaat de aandacht uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport, dat later op de dag verschijnt.
Schaarse stijgers
Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway voerde de schaarse stijgers aan in de AEX, met een winst van 1,4 procent. De financiële bedrijven ING, Aegon en NN Group sloten de rij met minnen tot 2,9 procent. Universal Music Group (UMG) verloor 0,9 procent. Het label achter sterren als Taylor Swift en Billie Eilish bracht voor het eerst als beursgenoteerd bedrijf jaarcijfers naar buiten. Het concern profiteerde van de toegenomen verkoop van abonnementen op het streamen van muziek en zag de omzet stijgen.
De olieprijzen veerden weer op na de kleine daling een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,4 procent duurder op 109,15 dollar. Brentolie klom 0,9 procent in prijs tot 111,43 dollar per vat. De euro was 1,1014 dollar waard, tegenover 1,1052 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
PRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met beursnotering in Amsterdam, heeft mede door een groei in verkoop van defensiesystemen meer omzet geboekt. Dat meldt het bedrijf in zijn kwartaalcijfers. Eerder deze maand kwam CSG nog in opspraak nadat onderzoeksplatform Hunterbrook het bedrijf had beschuldigd van "verfraaiing van cijfers" en "ruzies in de top van het bedrijf".
2 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag licht lager aan de handelsdag begonnen. Zorgen over de toenemende inflatie houden beleggers bezig, wat een dag eerder ook al duidelijk werd op Wall Street. Daar eindigden de belangrijkste graadmeters toen lager, gevoed door de zorg dat sterke prijsstijgingen ook voor hogere rentes zullen zorgen.
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Huurcommissie heeft vorig jaar gemiddeld meer dan honderd bouwkundige onderzoeken per week uitgevoerd, 17 procent meer dan in 2024. Daarbij klaagden huurders steeds vaker over onder meer schimmel, lekkages en tocht, staat in het jaarverslag van de instantie die huurgeschillen beslecht.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De verkoop van elektrische auto's wereldwijd ligt op koers om opnieuw een recordhoogte te bereiken. Dat zegt het Internationale Energieagentschap (IEA) in een onderzoek. Naar verwachting zullen er 23 miljoen elektrische auto's worden verkocht in 2026.
1 uur geledenSEJONG (ANP/RTR) - Tienduizenden werknemers van Samsung dreigen te staken uit onvrede over het uitblijven van een deal over hogere bonussen. De vakbond van het bedrijf in Zuid-Korea heeft plannen waarbij 48.000 personeelsleden het werk achttien dagen neerleggen. Vanwege het grote belang van Samsung wordt gevreesd voor schade aan de economie.
1 uur geledenSTUTTGART (ANP/BLOOMBERG) - Mercedes-Benz heeft een elektrische sportwagen onthuld die klinkt als een brullende V8-benzinemotor, maar wordt aangedreven door drie krachtige elektromotoren. Daarmee richt de autofabrikant zich op kopers die de elektrische modellen van het merk tot nu toe links lieten liggen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Europese Unie heeft een voorlopig akkoord bereikt over wetgeving om invoerrechten op Amerikaanse goederen af te schaffen. Dit is een belangrijk onderdeel van het handelsakkoord dat afgelopen juli met Washington werd gesloten.
1 uur geleden