AEX wint daags voor jubileum, platenlabel UMG zakt na cijfers
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winsten het weekend ingegaan. De AEX-index, die zaterdag precies 40 jaar oud is, kreeg een zetje omhoog doordat de vrees voor verdere renteverhogingen voor even naar de achtergrond verdween. Platenlabel Universal Music Group (UMG) profiteerde niet van het optimisme en verloor aan waarde na de publicatie van zijn jaarcijfers.
De AEX-index won daags voor het jubileum 0,7 procent tot 760,57 punten, waarbij veel techbedrijven in de hoofdindex terrein wonnen. Zo voerden betalingsverwerker Adyen en chiptoeleverancier ASMI de graadmeter aan met winsten tot 4 procent. Dit zijn vaak de aandelen die gevoelig zijn voor nieuws over hogere of lagere rentes.
Op dat vlak kwam er nieuws uit de Verenigde Staten. De baas van de lokale afdeling in Atlanta van de Federal Reserve verklaarde eerder deze week dat de Amerikaanse centralebankenkoepel mogelijk deze zomer een pauze kan inlassen met de renteverhogingen. Beter dan verwachte cijfers over de Chinese industrie zorgden ook voor optimisme op de Europese handelsvloeren.
UMG
De MidKap in Amsterdam steeg 0,7 procent tot 1023,23 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 1,6 procent. De beurs in Londen steeg een fractie.
UMG verloor uiteindelijk 1,6 procent. Het muziekconcern zag de omzet in 2022 flink stijgen, mede dankzij nieuwe albums van zangeres Taylor Swift en rapper Drake. De nettowinst daalde wel, doordat de belangen van UMG in streamingdiensten als Spotify en Tencent Music minder waard werden. Analisten van ING, die zelf positief reageerden op het cijferbericht, wijzen erop dat een nieuw beloningsplan voor personeel beleggers mogelijk schrik aanjaagt.
Ook de resultaten van Corbion konden beleggers niet bekoren, ondanks de gestegen omzet en operationele winst vorig jaar. Het aandeel werd bijna 12 procent lager gezet en was daarmee veruit de grootste daler in de MidKap.
Lufthansa
In Frankfurt steeg Lufthansa bijna 5 procent. De Duitse luchtvaartgroep keerde afgelopen jaar terug naar winst door het sterke herstel van de coronacrisis. Ook dit jaar denkt het concern flink meer inkomsten te halen omdat mensen weer vaker met het vliegtuig op reis gaan. De groep, die naast Lufthansa ook uit onder meer Brussels Airlines en Eurowings bestaat, denkt bijvoorbeeld te kunnen profiteren van de vraag naar zomervakanties richting landen rond de Middellandse Zee. Concurrent Air France-KLM won 2,4 procent in Amsterdam.
De euro was 1,0605 dollar waard, tegen 1,0593 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,1 procent meer op 79,09 dollar. Brentolie werd 0,7 procent duurder op 85,38 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PALO ALTO (ANP/BLOOMBERG) - Computerfabrikant HP gaat de komende jaren duizenden banen schrappen. Het bedrijf kondigde aan dat 4000 tot 6000 banen zullen verdwijnen door meer gebruik te maken van AI-tools. Dat moet over drie jaar een jaarlijkse besparing van 1 miljard dollar opleveren.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nvidia hoorde dinsdag bij de verliezers op de aandelenbeurzen in New York, na een bericht dat Meta AI-chips van Google wil gebruiken. Nvidia domineert momenteel de sector voor AI-chips. Maar bedrijven zoals de eigenaar van Facebook en Instagram zoeken naar alternatieve chips om de afhankelijkheid van Nvidia te verminderen.
1 uur geledenCAMBRIDGE (ANP/BLOOMBERG) - Warner Music Group en AI-muziekstart-up Suno hebben een schikking getroffen in een auteursrechtszaak en zijn een samenwerking gestart voor het maken van muziek. Warner en andere grote platenlabels hebben Suno en zijn branchegenoot Udio vorig jaar aangeklaagd, omdat de start-ups auteursrechtelijk beschermd materiaal zouden hebben gebruikt in hun AI-platforms zonder compensatie voor de artiesten of bedrijven.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Adviseurs en bondgenoten van president Donald Trump zien Kevin Hassett als de favoriet om de volgende voorzitter van de Federal Reserve te worden. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen. Met Hassett zou Trump een nauwe bondgenoot bij de Amerikaanse centrale bank hebben die hij goed kent en vertrouwt, volgens de bronnen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse pantserhouwitsers krijgen netten die ze tegen kamikazedrones kunnen beschermen. Een Nederlands defensiebedrijf gaat die maken.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO eindigde dinsdag bovenaan de AEX-index, na de aankondiging komende jaren duizenden banen te schrappen. Daarmee wil de bank kosten verminderen en winstgevender worden. ABN AMRO maakte ook bekend dat het dochteronderneming Alfam, die persoonlijke leningen verstrekt, verkoopt aan Rabobank. Het aandeel kreeg er 6,5 procent bij.
6 uur geledenGENT (ANP) - Ook havens in Zeeland hebben last van de nationale stakingsdag in België. Een deel van de schepen die de havens bij Terneuzen en Vlissingen willen aandoen, kan die plaatsen niet bereiken. Dat meldt een woordvoerder van North Sea Port, het bedrijf achter de Zeeuwse havens en die van Gent.
6 uur geleden