AEX verder omlaag op laatste dag onrustige beursmaand
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs ging donderdag verder omlaag, op de laatste dag van de onrustige beursmaand juni. Beleggers blijven voorzichtig door de vrees voor een mogelijke recessie. De inflatie die wordt veroorzaakt door de sterk gestegen prijzen van energie en voeding lijkt voorlopig niet af te koelen en de renteverhogingen door de centrale banken om de hoge inflatie te bestrijden zouden een economische krimp kunnen veroorzaken.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,5 procent lager op 656,62 punten. De hoofdindex stevent af op een maandverlies van bijna 8 procent. De MidKap zakte 1,6 procent tot 898,65 punten. De beurs in Parijs verloor 2,3 procent. De inflatie in Frankrijk is in juni verder opgelopen tot een recordniveau van 6,5 procent. De DAX in Frankfurt leverde 2,5 procent in na een sterker dan verwachte daling van de Duitse winkelverkopen in mei. Londen daalde 1,8 procent.
Alle 25 AEX-bedrijven stonden in het rood. Verlichtingsbedrijf Signify was de grootste daler met een min van dik 4 procent. Staalfabrikant ArcelorMittal en chipmachinemaker ASML volgden met verliezen van meer dan 3 procent.
Air France-KLM
Ook Just Eat Takeaway (min 0,8 procent) ging verder omlaag na de koersval een dag eerder. Analisten van de Zwitserse bank Credit Suisse schroefden hun koersdoel voor het aandeel flink terug. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl zag een dag eerder al 16,5 procent van zijn beurswaarde verdampen na een zeer negatief analistenrapport van Berenberg.
In de MidKap daalde luchtvaartcombinatie Air France-KLM 0,6 procent, ondanks een koopadvies door Citi. Luchtvaartmaatschappij KLM liet daarnaast weten de lening die het heeft gekregen van de Nederlandse staat om de coronacrisis te overleven volledig afgelost.
Ease2Pay
Ease2Pay steeg 10 procent. De parkeerbetalingsapp zag het aantal transacties in de eerste vijf maanden van het jaar sterk groeien, mede dankzij de overname van het transactieplatform voor oplaadpalen Involtum.
Uniper kelderde 17 procent. De grootste Duitse importeur van Russisch gas heeft flink last van het afknijpen van de gasleveringen door Moskou en liet zijn verwachtingen voor dit jaar los. Ook voert het bedrijf gesprekken met de overheid over steun. TotalEnergies daalde 2 procent. De Franse olieproducent gaat deze zomer kortingen bieden op de benzineprijzen bij de tankstations langs de Franse snelwegen.
De euro was 1,0438 dollar waard, tegenover 1,0475 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent minder op 109,28 dollar per vat. Brentolie werd 0,7 procent goedkoper op 115,40 dollar per vat.
Meer uit Financieel
TAIPEI (ANP/DPA) - De Verenigde Staten en Taiwan hebben na maandenlange onderhandelingen een handelsakkoord getekend. Volgens de overeenkomst worden de Amerikaanse importheffingen op Taiwanese goederen verlaagd naar 15 procent. Ook gaat Taiwan voor ruim 44 miljard dollar aan vloeibaar gemaakt aardgas (lng) en ruwe olie van de VS kopen. De overeenkomst moet nog goedkeuring krijgen van het Taiwanese parlement.
7 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan de importheffingen op verschillende staal- en aluminiumproducten te verlagen. Dat meldde de Britse zakenkrant Financial Times vrijdag op basis van bronnen.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen bezitten een auto en een rijbewijs in 2026 dan in de jaren ervoor. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste cijfers. Aan het begin van dit jaar hebben bijna 11,9 miljoen Nederlanders een rijbewijs en zijn bijna 7,2 miljoen mensen in het bezit van een auto.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen bezitten een auto en een rijbewijs in 2026 dan in de jaren ervoor. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste cijfers. Aan het begin van dit jaar hebben bijna 11,9 miljoen Nederlanders een rijbewijs en zijn bijna 7,2 miljoen mensen in het bezit van een auto.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Carnaval lijkt er dit jaar voor te zorgen dat Nederlanders hun geliefden minder rozen geven voor Valentijnsdag. Marco Maasse, directeur van Vereniging Bloemist Winkeliers (VBW), ziet dit in het zuiden van het land gebeuren. "Als in een plaats stevig carnaval wordt gevierd, is er even iets minder aandacht voor bloemen", zegt hij. Bij Topbloemen.nl zijn minder rozen besteld vanwege carnaval en de voorjaarsvakantie.
1 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - De carnavalsperiode zorgt dit jaar opnieuw voor een miljoenenomzet voor de horeca in Noord-Brabant en Limburg. Volgens Rabobank-deskundige Jos Klerx behalen sommige kroegen in de carnavalsweek waarschijnlijk zelfs 10 tot 20 procent van hun totale jaaromzet. Eerder onderzoek van economen liet zien dat er tijdens carnaval alles bij elkaar meer dan een miljard euro kan worden besteed door hossende en de polonaise lopende feestvierders.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft Amerikaanse volksvertegenwoordigers gewaarschuwd dat het Chinese AI-bedrijf DeepSeek op oneerlijke wijze technologie van Amerikaanse concurrenten kopieert. Volgens de ChatGPT-maker kan dit het technologische voordeel van de Verenigde Staten ondermijnen.
2 uur geleden