AEX verder omlaag op laatste dag onrustige beursmaand
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs ging donderdag verder omlaag, op de laatste dag van de onrustige beursmaand juni. Beleggers blijven voorzichtig door de vrees voor een mogelijke recessie. De inflatie die wordt veroorzaakt door de sterk gestegen prijzen van energie en voeding lijkt voorlopig niet af te koelen en de renteverhogingen door de centrale banken om de hoge inflatie te bestrijden zouden een economische krimp kunnen veroorzaken.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,5 procent lager op 656,62 punten. De hoofdindex stevent af op een maandverlies van bijna 8 procent. De MidKap zakte 1,6 procent tot 898,65 punten. De beurs in Parijs verloor 2,3 procent. De inflatie in Frankrijk is in juni verder opgelopen tot een recordniveau van 6,5 procent. De DAX in Frankfurt leverde 2,5 procent in na een sterker dan verwachte daling van de Duitse winkelverkopen in mei. Londen daalde 1,8 procent.
Alle 25 AEX-bedrijven stonden in het rood. Verlichtingsbedrijf Signify was de grootste daler met een min van dik 4 procent. Staalfabrikant ArcelorMittal en chipmachinemaker ASML volgden met verliezen van meer dan 3 procent.
Air France-KLM
Ook Just Eat Takeaway (min 0,8 procent) ging verder omlaag na de koersval een dag eerder. Analisten van de Zwitserse bank Credit Suisse schroefden hun koersdoel voor het aandeel flink terug. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl zag een dag eerder al 16,5 procent van zijn beurswaarde verdampen na een zeer negatief analistenrapport van Berenberg.
In de MidKap daalde luchtvaartcombinatie Air France-KLM 0,6 procent, ondanks een koopadvies door Citi. Luchtvaartmaatschappij KLM liet daarnaast weten de lening die het heeft gekregen van de Nederlandse staat om de coronacrisis te overleven volledig afgelost.
Ease2Pay
Ease2Pay steeg 10 procent. De parkeerbetalingsapp zag het aantal transacties in de eerste vijf maanden van het jaar sterk groeien, mede dankzij de overname van het transactieplatform voor oplaadpalen Involtum.
Uniper kelderde 17 procent. De grootste Duitse importeur van Russisch gas heeft flink last van het afknijpen van de gasleveringen door Moskou en liet zijn verwachtingen voor dit jaar los. Ook voert het bedrijf gesprekken met de overheid over steun. TotalEnergies daalde 2 procent. De Franse olieproducent gaat deze zomer kortingen bieden op de benzineprijzen bij de tankstations langs de Franse snelwegen.
De euro was 1,0438 dollar waard, tegenover 1,0475 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent minder op 109,28 dollar per vat. Brentolie werd 0,7 procent goedkoper op 115,40 dollar per vat.
Meer uit Financieel
STRAATSBURG (ANP) - Europa zou meer handel moeten drijven met en via de landen in de zuidelijke Kaukasus en Centraal-Azië. Dat zei de voorzitter van de Europese Commissie woensdag in haar jaarlijkse State of the Union.
27 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Een groot sociaal akkoord staat bovenaan de lijst met wensen van voorzitter van VNO-NCW Coen van Oostrom. Dat zei hij na het Miljoenenontbijt in Rotterdam. Daarvoor kijkt de voorzitter van de ondernemersvereniging naar de vakbonden. Van Oostrom sprak opnieuw de hoop uit dat de bonden snel aan tafel komen om te praten over sociale zekerheid.
31 minuten geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - Saudi-Arabië voert de directe verkoop op van ruwe olie die zich net buiten de Straat van Hormuz bevindt. De stap volgt op de sluiting van de belangrijke oost-westelijke pijpleiding van het koninkrijk na een aanval met drones.
44 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Europa moet zijn best blijven doen "om in de race te blijven" als het aankomt op AI en niet achterblijven bij de Verenigde Staten en China. Dat stelt voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen in haar jaarlijkse speech, de State of the Union, in het Europees Parlement.
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De rechter heeft het Israël Producten Centrum (IPC) in het ongelijk gesteld in zijn poging het importverbod op goederen uit Israëlische nederzettingen in bezette gebieden van tafel te krijgen. De Nederlandse importeur van Israëlische producten spande vorige maand een kort geding aan tegen de Staat om het verbod, dat op 22 september ingaat, tegen te houden.
58 minuten geledenSTRAATBURG (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie wil een nieuwe Europese organisatie voor kritieke grondstoffen in de strijd tegen China. Dat zei ze in haar jaarlijkse toespraak, de State of the Union, waarin ze de politieke punten voor de EU uiteenzet. Wie in die Europese organisatie moet plaatsnemen, zei ze niet.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) houdt vanwege bezuinigingen volgend jaar op een aantal terreinen minder intensief toezicht. Het gaat onder meer om het vervoer van gevaarlijke stoffen, de taxibranche en geluidshinder in de luchtvaart en op het spoor. Andere onderwerpen krijgen prioriteit, zoals pfas-vervuiling, cyberweerbaarheid en de veiligheid van producten van Aziatische webshops.
2 uur geleden