AEX verder omlaag door virusvrees
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs ging vrijdag verder omlaag. Ook de andere Europese beurzen lieten stevige minnen zien, na de forse koersverliezen in Azië en New York. De zorgen over de snelle verspreiding van het nieuwe coronavirus bleven de stemming op de wereldwijde markten onder druk zetten.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 2,8 procent lager op 537,28 punten. De MidKap daalde 3,6 procent tot 809,64 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 2,7 procent. De hoofdindex in Milaan zakte 3,1 procent.
Alle 25 AEX-fondsen stonden in het rood. Grootste daler was chipmachinemaker ASML met een verlies van 4,2 procent. DSM daalde 2,9 procent. De activistische belegger Oceanwood Capital Management wil dat het speciaalchemieconcern zijn divisie voor materialen afsplitst en de opbrengst uitkeert aan aandeelhouders. Na de afsplitsing zou DSM zich puur op voeding kunnen richten.
Accell
Fietsenfabrikant Accell verloor 4,5 procent bij de kleinere bedrijven na publicatie van de jaarcijfers. Op de lokale markt won Stern 3,6 procent. Het autobedrijf verwacht in het tweede kwartaal meer duidelijkheid te kunnen geven over het al dan niet doorgaan van de fusie met zijn Scandinavische branchegenoot Hedin Automotive.
Lufthansa zakte 2,7 procent in Frankfurt. De Duitse luchtvaartmaatschappij schrapt 25 procent van de capaciteit ofwel zo'n 7000 vluchten vanwege de virusuitbraak. In Amsterdam daalde Air France-KLM 4,2 procent. In Parijs verloor Airbus 4,8 procent. De verspreiding van het coronavirus lijkt ook fabrikanten van vliegtuigen te raken. De Europese vliegtuigbouwer haalde in de maand februari geen enkele nieuwe order binnen voor zijn vliegtuigen.
Brillen
De virusuitbraak drukt ook op de verkoop van brillen in met name China. De Frans-Italiaanse brillengigant EssilorLuxottica, de koper van GrandVision, houdt daarom rekening met tegenvallende opbrengsten. Het aandeel daalde ruim 2 procent in Parijs.
De euro was 1,1266 dollar waard tegen 1,1198 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde 1,7 procent in prijs tot 45,12 dollar. Brentolie kostte 1,8 procent minder op 49,09 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ASSEN (ANP) - Als de overheid besluit om weer aardgas te winnen uit de grond onder Groningen staat gasbedrijf NAM niet te springen om mee te doen. Het bedrijf, dat de gasvelden jarenlang exploiteerde, ziet bij een hervatting van de gaswinning geen rol voor zichzelf "als operator van deze faciliteiten". De maatschappij vindt dat de Staat dit zelf moet doen.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Coen van Oostrom wordt de nieuwe voorzitter van ondernemersorganisatie VNO-NCW. Hij neemt dan het stokje over van Ingrid Thijssen die sinds 1 maart bestuursvoorzitter van de TU Delft is. Thijssen was bijna zes jaar voorzitter van VNO-NCW.
20 minuten geledenONNEN (ANP) - Treinreizigers moeten de komende jaren rekening blijven houden met hinder door werkzaamheden op het spoor, waarschuwde NS-topman Wouter Koolmees. De afgelopen twee jaar namen de werkzaamheden met ongeveer een kwart toe. Dat gold ook voor het aantal verstoringen.
50 minuten geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schort reguliere vluchten naar het Midden-Oosten langer op door de oorlog in de regio. Tot en met volgende week dinsdag zal niet worden gevlogen naar Dubai en Abu Dhabi in de Verenigde Arabische Emiraten. Naar de Iraanse hoofdstad Teheran zal zeker tot en met 30 april niet worden gevlogen door Lufthansa.
1 uur geledenPIRAEUS (ANP/AFP) - Schepen kunnen donderdag de Griekse havens niet uit door een staking van een maritieme vakbond. De landelijke actie is uit solidariteit met de bemanningsleden die vastzitten in de Perzische Golf door de oorlog in Iran.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Treinreizigers hebben het afgelopen jaar te maken gehad met een "ongekend hoog aantal onverwachte verstoringen", zegt NS-topman Wouter Koolmees in het jaarverslag. Ook erkent hij dat er, door werkzaamheden en verstoringen, "te vaak" vieze treinen moesten rijden. "Dat wil je als bedrijf niet voor je reizigers", aldus Koolmees.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen (NS) hebben vorig jaar voor het eerst sinds 2019 weer winst gemaakt met het vervoeren van passagiers. De spoorvervoerder dankte dat resultaat aan prijsverhogingen voor treinkaartjes en abonnementen, een lichte toename van het aantal passagiers en kostenbesparingen.
2 uur geleden