AEX verder omlaag door virusvrees
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs ging vrijdag verder omlaag. Ook de andere Europese beurzen lieten stevige minnen zien, na de forse koersverliezen in Azië en New York. De zorgen over de snelle verspreiding van het nieuwe coronavirus bleven de stemming op de wereldwijde markten onder druk zetten.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 2,8 procent lager op 537,28 punten. De MidKap daalde 3,6 procent tot 809,64 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 2,7 procent. De hoofdindex in Milaan zakte 3,1 procent.
Alle 25 AEX-fondsen stonden in het rood. Grootste daler was chipmachinemaker ASML met een verlies van 4,2 procent. DSM daalde 2,9 procent. De activistische belegger Oceanwood Capital Management wil dat het speciaalchemieconcern zijn divisie voor materialen afsplitst en de opbrengst uitkeert aan aandeelhouders. Na de afsplitsing zou DSM zich puur op voeding kunnen richten.
Accell
Fietsenfabrikant Accell verloor 4,5 procent bij de kleinere bedrijven na publicatie van de jaarcijfers. Op de lokale markt won Stern 3,6 procent. Het autobedrijf verwacht in het tweede kwartaal meer duidelijkheid te kunnen geven over het al dan niet doorgaan van de fusie met zijn Scandinavische branchegenoot Hedin Automotive.
Lufthansa zakte 2,7 procent in Frankfurt. De Duitse luchtvaartmaatschappij schrapt 25 procent van de capaciteit ofwel zo'n 7000 vluchten vanwege de virusuitbraak. In Amsterdam daalde Air France-KLM 4,2 procent. In Parijs verloor Airbus 4,8 procent. De verspreiding van het coronavirus lijkt ook fabrikanten van vliegtuigen te raken. De Europese vliegtuigbouwer haalde in de maand februari geen enkele nieuwe order binnen voor zijn vliegtuigen.
Brillen
De virusuitbraak drukt ook op de verkoop van brillen in met name China. De Frans-Italiaanse brillengigant EssilorLuxottica, de koper van GrandVision, houdt daarom rekening met tegenvallende opbrengsten. Het aandeel daalde ruim 2 procent in Parijs.
De euro was 1,1266 dollar waard tegen 1,1198 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde 1,7 procent in prijs tot 45,12 dollar. Brentolie kostte 1,8 procent minder op 49,09 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Jaguar Land Rover staat op het punt om de komende twee jaar 4000 banen te schrappen, meldt de Britse krant The Times. De grootste autofabrikant van het Verenigd Koninkrijk kampt al langer met stijgende kosten en dalende verkopen. Ook heeft het bedrijf last van Amerikaanse importheffingen.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Medeoprichter Martin Lorentzon van muziekstreamingdienst Spotify wil Zweden verlaten als het land een nieuwe rijkentaks invoert. Dit heeft de Zweedse miljardair gezegd tegen persbureau Bloomberg.
3 uur geledenAPELDOORN (ANP) - In het afgelopen halfjaar is een forse stijging te zien van phishing rond onlineboekingsplatformen, met name rond Booking.com. Dat constateert Fraudehelpdesk, die de laatste tijd sowieso beduidend meer meldingen krijgt van fraude waarbij criminelen proberen persoonlijke gegevens of wachtwoorden te ontfutselen.
19 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Een bitcoin is weer minder dan 80.000 dollar waard. Door het Amerikaanse banenrapport van vrijdag is een einde gekomen aan de recente opmars van 's werelds grootste cryptomunt.
20 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Elon Musks xAI is er niet in geslaagd een verbod op door kunstmatige intelligentie gegenereerde neppe naaktbeelden te laten schrappen. Een verbod hierop in de staat Minnesota, het eerste in zijn soort in de Verenigde Staten, blijft van kracht terwijl een grondwettelijke zaak van het AI-bedrijf van 's werelds rijkste zakenman doorloopt.
1 dag geledenLAS VEGAS (ANP/BLOOMBERG) - De maker van het bekende computerspel Tetris heeft kritiek geuit op een nieuwe game van het Witte Huis die het klassieke blokstapelspel na-aapt. In het door de regering-Trump naar buiten gebrachte Build the Wall moeten spelers een muur bouwen om te voorkomen dat migranten de Amerikaanse grens oversteken.
1 dag geledenBUNNIK (ANP) - Werkgevers sturen door de hogere brandstofkosten scherper op kosten en kilometers, volgens de Vereniging van Nederlandse Autoleasemaatschappijen (VNA). Duurdere benzine en diesel door de oorlog in het Midden-Oosten zijn met name voor middelgrote werkgevers reden om de overstap naar elektrisch rijden te versnellen en werknemers meer te laten thuiswerken.
1 dag geleden