AEX verder omlaag door virusvrees
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs ging vrijdag verder omlaag. Ook de andere Europese beurzen lieten stevige minnen zien, na de forse koersverliezen in Azië en New York. De zorgen over de snelle verspreiding van het nieuwe coronavirus bleven de stemming op de wereldwijde markten onder druk zetten.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 2,8 procent lager op 537,28 punten. De MidKap daalde 3,6 procent tot 809,64 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 2,7 procent. De hoofdindex in Milaan zakte 3,1 procent.
Alle 25 AEX-fondsen stonden in het rood. Grootste daler was chipmachinemaker ASML met een verlies van 4,2 procent. DSM daalde 2,9 procent. De activistische belegger Oceanwood Capital Management wil dat het speciaalchemieconcern zijn divisie voor materialen afsplitst en de opbrengst uitkeert aan aandeelhouders. Na de afsplitsing zou DSM zich puur op voeding kunnen richten.
Accell
Fietsenfabrikant Accell verloor 4,5 procent bij de kleinere bedrijven na publicatie van de jaarcijfers. Op de lokale markt won Stern 3,6 procent. Het autobedrijf verwacht in het tweede kwartaal meer duidelijkheid te kunnen geven over het al dan niet doorgaan van de fusie met zijn Scandinavische branchegenoot Hedin Automotive.
Lufthansa zakte 2,7 procent in Frankfurt. De Duitse luchtvaartmaatschappij schrapt 25 procent van de capaciteit ofwel zo'n 7000 vluchten vanwege de virusuitbraak. In Amsterdam daalde Air France-KLM 4,2 procent. In Parijs verloor Airbus 4,8 procent. De verspreiding van het coronavirus lijkt ook fabrikanten van vliegtuigen te raken. De Europese vliegtuigbouwer haalde in de maand februari geen enkele nieuwe order binnen voor zijn vliegtuigen.
Brillen
De virusuitbraak drukt ook op de verkoop van brillen in met name China. De Frans-Italiaanse brillengigant EssilorLuxottica, de koper van GrandVision, houdt daarom rekening met tegenvallende opbrengsten. Het aandeel daalde ruim 2 procent in Parijs.
De euro was 1,1266 dollar waard tegen 1,1198 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde 1,7 procent in prijs tot 45,12 dollar. Brentolie kostte 1,8 procent minder op 49,09 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Hoewel het aantal te koop staande woningen in Nederland groeit en de hypotheekrentes oplopen, zullen de huizenprijzen voorlopig niet dalen. Dat concludeert ING in een rapport over de woningmarkt. "Daarvoor is de koopmarkt nog altijd te krap."
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine verliezen de handel uitgegaan. Een daling van de olieprijzen kon niet voorkomen dat beleggers nog altijd bezorgd waren over een stijging van de inflatie en rentes. Zo stegen de rentes op langerlopende Amerikaanse staatsobligaties tot het hoogste niveau sinds 2002.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt snel een AI-adviseur, of 'tsaar', aan te wijzen. Dat zegt hij na afloop van een ontmoeting met meerdere bestuursleden van vooraanstaande AI- en techbedrijven, onder wie de leiders van Anthropic en Nvidia. Volgens Trump moet een benoeming in de komende drie of vier dagen volgen.
6 uur geledenSOCHAUX (ANP/RTR) - Autofabrikant Stellantis legt de productie in een aantal Franse fabrieken dagenlang stil. Een van de redenen is een tekort aan batterijen, meldt het bedrijf.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse milieuorganisatie Both ENDS dient in Brussel een klacht in tegen Nieuw-Zeeland, omdat het land klimaatafspraken uit een twee jaar oude handelsovereenkomst met de Europese Unie niet zou nakomen. De Nieuw-Zeelandse regering hief vorig jaar een verbod op de zoektocht naar nieuwe olie- en gasvelden op zee op. Ook voerde ze onlangs wetgeving in die een lopende klimaatzaak tegen een zuivelconcern onmogelijk maakte.
7 uur geledenDUBLIN/BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat onderzoeken wat er gedaan kan worden om brandstof voor vervoer goedkoper te maken, zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) na afloop van een overleg met EU-ministers van Energie.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste graadmeter voor de beurs in Amsterdam, bereikte dinsdag tussentijds een recordstand van 1125 punten, maar wist niet op de hoogste slotstand ooit te sluiten. Vooral chipaandelen waren in trek, net als op Wall Street.
10 uur geleden