AEX verder omhoog na steun Credit Suisse en renteverhoging ECB
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is donderdagmiddag verder gestegen nadat duidelijk was geworden dat Credit Suisse gebruik zal maken van aangeboden steun door de Zwitserse centrale bank SNB. De door schandalen geplaagde bank daalde de afgelopen dagen hard op de beurs en zorgde voor een paniekstemming die ook andere banken veel verlies bezorgde. Maar op donderdag werd Credit Suisse bijna een vijfde hoger gezet.
Nederlandse banken als ING (plus 2,1 procent) en ABN AMRO (plus 1,7 procent) herstelden ook wat na de afstraffing van een dag eerder. Toen gingen beide banken zo'n 10 procent omlaag. Bij het herstel van de banken speelde ook mee dat de Europese Centrale Bank (ECB) de rente, zoals verwacht, opnieuw met een half procentpunt verhoogde. Een hogere rente levert meer inkomsten op voor banken. Bovendien lieten ECB-president Christine Lagarde en vicepresident Luis de Guindos weten dat er weinig risico voor Europese banken is door de hoge rentes. Zij zijn minder kwetsbaar dan Amerikaanse banken zoals Silicon Valley Bank, die vorige week omviel.
Andere grote Europese banken veerden eveneens op. De grote Franse bank BNP Paribas won 1,4 procent in Parijs. In Londen klom Barclays 3,1 procent. Credit Suisse, dat woensdag bijna een kwart van zijn beurswaarde zag verdampen, maakte dat verlies weer goed met een koerssprong van ruim 19 procent in Zürich. Die bank kondigde aan dik 50 miljard euro te lenen van de Zwitserse centrale bank om zijn financiële positie te versterken.
Shell
De AEX sloot 1,5 procent in de plus op 727,06 punten. Een dag eerder kelderde de hoofdindex nog 2,9 procent. De MidKap klom 1,6 procent tot 945,46 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 2 procent.
Olie- en gasconcern Shell daalde 2 procent en was de grootste daler bij de hoofdfondsen op het Damrak. Dat had te maken met de olieprijzen die een dag eerder stevig daalden. Donderdag herstelden die zich enigszins. Een vat Amerikaanse olie werd 0,9 procent duurder op 68,22 dollar. Brentolie werd verhandeld voor 74,40 dollar per vat, een toename van 1 procent.
Ordina
Bij de kleinere bedrijven zette Ordina (plus 4 procent) de opmars voort. De ICT-dienstverlener liet een dag eerder al weten gesprekken te voeren met een aantal niet nader genoemde partijen over een mogelijke overname van het bedrijf. Gamesbedrijf Azerion klom na de koersdaling van een dag eerder vanwege een onderzoek door toezichthouder AFM en ging 9,4 procent omhoog.
De euro was 1,0622 dollar waard, tegen 1,0580 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Bouwbedrijf Dura Vermeer heeft vorig jaar flink meer omzet behaald dankzij een sterke vraag naar nieuwe woningen en infrastructuurprojecten. Volgens het familiebedrijf uit Rotterdam, dat vorig jaar zijn 170-jarig bestaan vierde, steeg de jaaromzet met 24 procent tot 2,6 miljard euro. Daarbij ging de nettowinst met bijna 50 procent omhoog tot ruim 90 miljoen euro.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlandse fabrikanten is in februari verslechterd, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Producenten waren volgens het CBS in de maand voorafgaand aan de oorlog in het Midden-Oosten vooral minder positief over de verwachte bedrijvigheid. Ook het oordeel over de orderpositie verslechterde, terwijl het oordeel over de voorraden gereed product verbeterde.
25 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen voor diesel in Nederland is dinsdagochtend voor het eerst tot boven de 2,50 euro per liter gestegen. Door de oorlog in het Midden-Oosten lopen de prijzen aan de pomp al ongeveer een week hard op. Ook benzine is weer een stuk duurder geworden.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in januari evenveel goederen en diensten aangeschaft als een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In december groeide de totale consumptie nog met 0,8 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in februari gemiddeld 2,4 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie bleef daarmee onveranderd ten opzichte van een maand eerder.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De omzet van de zakelijke dienstverlening is in 2025 met 3,6 procent gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste kwartaalcijfers. In het vierde kwartaal lag de omzet 4,5 procent hoger dan in dezelfde periode in 2024. De prijzen in de zakelijke dienstverlening waren hoger dan een jaar eerder, wat bijdroeg aan de omzetgroei in de sector.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Rederij MSC, een van 's werelds grootste containervervoerders, stopt tijdelijk met bepaalde ladingen uit de Golfregio vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Alle vracht die door de tijdelijke stop wordt getroffen, wordt door MSC gelost.
10 uur geleden