
AEX veert op na klap door coronavirus
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs begon maandag met winst aan de nieuwe maand. Ook de andere Europese beurzen veerden op na de zware koersverliezen afgelopen week. De hoop op steunmaatregelen van de wereldwijde centrale banken om de economische impact van de uitbraak van het nieuwe coronavirus te verzachten gaf beleggers weer wat moed.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 2,4 procent hoger op 552,36 punten. De hoofdindex beleefde vorige week de slechtste beursweek sinds de financiële crisis van 2008 en raakte bijna 13 procent kwijt. De MidKap klom 2,9 procent tot 866,98 punten. Londen, Parijs en Frankfurt stegen tot 2,9 procent.
De beurs in Milaan won 0,3 procent. Italië kondigde aan 3,6 miljard euro uit te trekken voor extra maatregelen ter ondersteuning van de economie wegens de gevolgen van het coronavirus. Italië is het zwaarst getroffen land in Europa. In Japan en de Verenigde Staten lieten de centrale banken weten klaar te staan om in te grijpen op de financiële markten.
Galapagos
Bijna alle 25 AEX-fondsen gingen vooruit. Biotechnologiebedrijf Galapagos prijkte bovenaan met een winst van 6,5 procent. Staalreus ArcelorMittal won 3 procent, geholpen door een adviesverhoging. In de MidKap ging bodemonderzoeker Fugro aan kop met een plus van 7,2 procent. Beursintermediair Flow Traders, die vorige week juist profiteerde van de paniek op de beurzen, stond onderaan met een min van 1,9 procent. Ajax zakte 1,7 procent bij de kleinere bedrijven na het verlies van de koploper in de eredivisie tegen AZ.
De zwaargetroffen luchtvaartsector bleef in de schijnwerpers staan. De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa (plus 0,6 procent) liet weten het aantal vluchten aanzienlijk in te perken wegens het coronavirus. Ook luchtvaartcombinatie Air France-KLM (min 1,8 procent) overweegt volgens persbureau Bloomberg om mogelijk langer niet op China te vliegen vanwege de virusuitbraak.
De euro was 1,1086 dollar waard tegen 1,0994 dollar op vrijdag. De olieprijzen veerden op na de zware koersdaling vorige week. Een vat Amerikaanse olie werd 3,6 procent duurder op 46,36 dollar. Brentolie kostte 3,9 procent meer op 51,59 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak haalden maandag opgelucht adem nadat de Verenigde Staten en China overeenkwamen om tijdelijk de importtarieven te verlagen. Door de afgenomen handelsspanningen tussen 's werelds twee grootste economieën, schoten de aandelenkoersen omhoog. De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML behoorden tot de grote winnaars bij de hoofdfondsen, met winsten tot 7,7 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De tijdelijke verlaging van de importtarieven tussen de Verenigde Staten en China is goed nieuws voor de wereldeconomie en daarmee ook voor de Europese Unie en Nederland. Dat zeggen economen Bert Colijn en Arjen van Dijkhuizen in reactie op de maandag aangekondigde verlagingen, van 30 procent van de VS voor China en 10 procent van China voor de VS voor zeker negentig dagen. "Dit is een enorme de-escalatie van de handelsoorlog", zegt Van Dijkhuizen van ABN AMRO.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen maandag flink omhoog. Beleggers reageerden opgelucht op de de-escalatie van de handelsoorlog tussen China en de Verenigde Staten. De twee landen lieten na handelsgesprekken weten hun importheffingen flink te verlagen voor een periode van negentig dagen. De twee grootste economieën ter wereld krijgen daarmee extra tijd om hun geschillen op te lossen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mensen konden vorig jaar in iets minder Nederlandse winkels met contant geld betalen, meldt De Nederlandsche Bank (DNB) in zijn jaarlijkse onderzoek. Vooral in de grote steden en in apotheken en bioscopen komt dit steeds vaker voor.
5 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent verwacht dat binnen enkele weken nieuwe handelsgesprekken met China zullen plaatsvinden. Dat zei hij in een interview met zakenzender CNBC. Afgelopen weekend spraken de Verenigde Staten en China in het Zwitserse Genève al een forse tijdelijke verlaging af van de wederzijdse importheffingen.
5 uur geledenAUSTIN (ANP) - Enkele Tesla-medewerkers hebben officieel gevraagd of Elon Musk wil aftreden, waarbij ze bevestigden dat de autofabrikant kampt met een enorm vraagprobleem dat ze toeschrijven aan hun topman. Een medewerker zou om zijn verzet tegen Musk tevens zijn ontslagen. Dat meldde de Amerikaanse nieuwssite Electrek, waarover ook BNR berichtte.
6 uur geledenCUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple overweegt de prijzen voor de nieuwe iPhone-modellen die later dit jaar uitkomen, te verhogen. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van ingewijden. Het techconcern zal eventuele prijsverhogingen toeschrijven aan nieuwe functies van de smartphone. Hiermee wil het bedrijf voorkomen dat de hogere prijzen worden toegeschreven aan de Amerikaanse importheffingen op goederen uit China.
6 uur geleden