AEX toont voorzichtig herstel dankzij chip- en techbedrijven
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index toonde dinsdag voorzichtig herstel, na de forse verliesbeurt een dag eerder. Vooral de zwaar afgestrafte chip- en techbedrijven werden opgepikt. De stemming bleef wel terughoudend door de zorgen dat de sterk gestegen prijzen voor olie, gas en elektriciteit de inflatie verder zullen aanjagen. Daarnaast keken beleggers uit naar de cijfers over de bedrijvigheid in de Europese en Amerikaanse dienstensector, die later op de dag naar buiten komen.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,6 procent hoger op 761,82 punten. De MidKap daalde 0,1 procent tot 1048,18 punten. De graadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,5 procent.
Beleggers hielden ook de ontwikkelingen rond het noodlijdende Chinese vastgoedconcern Evergrande in de gaten. De handel in het aandeel Evergrande ligt al sinds maandag stil in afwachting van belangrijk nieuws van het bedrijf. De schuldproblemen van Evergrande lijken inmiddels ook over te slaan naar andere Chinese vastgoedbedrijven. Zo hebben Fantasia en Sinic eveneens problemen met het aflossen van schulden.
Prosus
Techinvesteerder Prosus was de sterkste stijger in de AEX met een winst van 2,4 procent. Chipmachinemaker ASML en fintechbedrijf Adyen volgden met plussen van ruim 1 procent. Chiptoeleverancier Besi bleef echter onder druk staan en sloot de rij met een min van 0,8 procent.
In de MidKap zakte Galapagos 1,1 procent na een verlaging van het koersdoel door Citi. De biotechnoloog kwam ook met resultaten van zijn onderzoek naar het middel filgotinib bij patiënten met een chronische ontsteking van het maag-darmkanaal. Fitnessketen Basic-Fit won 0,5 procent. Topman René Moos liet bij de opening van zijn duizendste club weten dat het ledenaantal enorm is gegroeid sinds het einde van de lockdown.
OCI
Kunstmestproducent OCI, die deze maand een deel van zijn belang in dochterbedrijf Fertiglobe naar de beurs in Abu Dhabi wil brengen, klom 0,3 procent. In Frankfurt steeg Infineon 1,5 procent. De Duitse chipfabrikant liet tijdens een beleggersdag weten dat de omzet in 2022 met ongeveer 15 procent zal stijgen.
De euro was 1,1602 dollar waard tegen 1,1616 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,2 procent duurder op 77,79 dollar en Brentolie kostte 0,4 procent meer op 81,56 dollar per vat. Maandag gingen de olieprijzen flink omhoog na het besluit van oliekartel OPEC en zijn bondgenoten om vast te houden aan de plannen voor een geleidelijke verhoging van de olieproductie.
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - De Nederlandse technologische industrie heeft steeds meer last van de handelsoorlog die de Amerikaanse president Donald Trump vorig jaar ontketende. Dat meldt FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, na een onderzoek onder 156 bedrijven dat eerder deze maand is uitgevoerd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen zullen naar verwachting de rest van dit jaar niet meer stijgen, voorspelt ING in een rapport over de woningmarkt. In de grote steden blijft de huizenprijsontwikkeling naar verwachting achter bij het landelijk gemiddelde en zouden de prijzen kortstondig zelfs wat kunnen zakken, stellen de marktkenners van de bank. Na jaren van groei is het voor het eerst in lange tijd dat een bank verwacht dat de huizenmarkt niet verder groeit.
1 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Apple heeft het afgelopen kwartaal zijn beste eerste drie maanden in een jaar ooit behaald. Dat zegt topman Tim Cook van het techconcern in een toelichting op de resultaten. Volgens hem komt dat onder andere dankzij meer verkopen van iPhones.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag hoger gesloten. Beleggers reageerden onder meer op positieve kwartaalresultaten van Alphabet, het moederbedrijf van Google, en de fabrikant van graafmachines, bulldozers en mijnbouwtrucks Caterpillar.
3 uur geledenDEURNE (ANP) - De elektrische-bussenbouwer Ebusco voert gesprekken met partijen die interesse hebben in het kopen van een meerderheidsbelang in de busactiviteiten. Het noodlijdende bedrijf meldt dit bij de presentatie van de jaarresultaten.
4 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - Spotify heeft donderdag een nieuw verificatiesysteem aangekondigd om gebruikers van de muziekstreamingdienst te helpen echte artiesten te onderscheiden van muziek die is gegenereerd door kunstmatige intelligentie. Het groene vinkje, dat aangeeft dat een artiest is geverifieerd door Spotify, komt in een tijd van groeiende bezorgdheid in de muziekindustrie over door AI-gegenereerde nummers die streamingdiensten overspoelen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven zijn "ernstig bezorgd" over plannen van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) voor een zogenoemd invoedingstarief voor grote elektriciteitsproducenten. Daarmee moeten bijvoorbeeld zonneparken, windparken en elektriciteitscentrales meebetalen aan de kosten voor het uitbreiden van het volle stroomnet.
6 uur geleden