AEX toont voorzichtig herstel dankzij chip- en techbedrijven
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index toonde dinsdag voorzichtig herstel, na de forse verliesbeurt een dag eerder. Vooral de zwaar afgestrafte chip- en techbedrijven werden opgepikt. De stemming bleef wel terughoudend door de zorgen dat de sterk gestegen prijzen voor olie, gas en elektriciteit de inflatie verder zullen aanjagen. Daarnaast keken beleggers uit naar de cijfers over de bedrijvigheid in de Europese en Amerikaanse dienstensector, die later op de dag naar buiten komen.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,6 procent hoger op 761,82 punten. De MidKap daalde 0,1 procent tot 1048,18 punten. De graadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,5 procent.
Beleggers hielden ook de ontwikkelingen rond het noodlijdende Chinese vastgoedconcern Evergrande in de gaten. De handel in het aandeel Evergrande ligt al sinds maandag stil in afwachting van belangrijk nieuws van het bedrijf. De schuldproblemen van Evergrande lijken inmiddels ook over te slaan naar andere Chinese vastgoedbedrijven. Zo hebben Fantasia en Sinic eveneens problemen met het aflossen van schulden.
Prosus
Techinvesteerder Prosus was de sterkste stijger in de AEX met een winst van 2,4 procent. Chipmachinemaker ASML en fintechbedrijf Adyen volgden met plussen van ruim 1 procent. Chiptoeleverancier Besi bleef echter onder druk staan en sloot de rij met een min van 0,8 procent.
In de MidKap zakte Galapagos 1,1 procent na een verlaging van het koersdoel door Citi. De biotechnoloog kwam ook met resultaten van zijn onderzoek naar het middel filgotinib bij patiënten met een chronische ontsteking van het maag-darmkanaal. Fitnessketen Basic-Fit won 0,5 procent. Topman René Moos liet bij de opening van zijn duizendste club weten dat het ledenaantal enorm is gegroeid sinds het einde van de lockdown.
OCI
Kunstmestproducent OCI, die deze maand een deel van zijn belang in dochterbedrijf Fertiglobe naar de beurs in Abu Dhabi wil brengen, klom 0,3 procent. In Frankfurt steeg Infineon 1,5 procent. De Duitse chipfabrikant liet tijdens een beleggersdag weten dat de omzet in 2022 met ongeveer 15 procent zal stijgen.
De euro was 1,1602 dollar waard tegen 1,1616 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,2 procent duurder op 77,79 dollar en Brentolie kostte 0,4 procent meer op 81,56 dollar per vat. Maandag gingen de olieprijzen flink omhoog na het besluit van oliekartel OPEC en zijn bondgenoten om vast te houden aan de plannen voor een geleidelijke verhoging van de olieproductie.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie zal door de Iranoorlog minder hard groeien, maar "kan tegen een stootje". Dat schrijven economen van ABN AMRO in een nieuw rapport, waarin ze ook waarschuwen voor hogere inflatie.
5 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI is van plan te stoppen met zijn app Sora, die gebruikers met behulp van kunstmatige intelligentie korte video's liet maken. Het bedrijf wil de benodigde rekenkracht liever voor andere doeleinden inzetten, meldt een woordvoerder.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV pleit voor een ruimere belastingvrije reiskostenvergoeding en het invoeren van maximumprijzen voor benzine en diesel aan de pomp. Het zijn enkele punten die de grootste vakbond van Nederland aandraagt in de aanloop naar een Kamerdebat over de economische gevolgen van de Iranoorlog.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen gesloten. Beleggers zochten naar aanwijzingen over de mogelijke duur van de gevechten in Iran en de Golfregio, maar de onzekerheid overheerste.
7 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Europa krijgt binnenkort te maken met dezelfde verstoring in de aanvoer van brandstoffen die landen in Azië al raakt, meent Shell-topman Wael Sawan. Door de oorlog in het Midden-Oosten en de afsluiting van de Straat van Hormuz kunnen Golfstaten veel moeilijker hun olie en gas exporteren. Dit leidde onder andere in de Filipijnen, India, Cambodja en Myanmar al tot schaarste aan olie of gas.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenmarkten gingen dinsdag verder omhoog, ondanks opnieuw fors oplopende olieprijzen. De aanhoudende onrust rond de oorlog in het Midden-Oosten drukte wel op het sentiment, omdat beleggers vrezen dat het conflict het wereldwijde energieprobleem zal verergeren.
11 uur geledenAMSTELVEEN (ANP/BLOOMBERG) - Cacao- en katoenboeren in West-Afrika zullen kampen met mesttekorten door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, waarschuwt ETG, een van de belangrijkste handelaren in landbouwgrondstoffen in de regio. Met de sluiting van de Straat van Hormuz worden de leveringen van meststoffen uit het Midden-Oosten verhinderd, waardoor de mestprijs stijgt.
12 uur geleden