AEX toont breed herstel na koersafstraffing
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index toonde vrijdag een breed herstel na de koersafstraffing een dag eerder. Beleggers schoven de zorgen over de opmars van de Delta-variant van het coronavirus even aan de kant en doken op de bedrijven die donderdag de grootste koersdalingen lieten zien. Daarnaast hielden ze met een schuin oog de G20-top in de gaten. Tijdens de top in het Italiaanse Venetië zal met name worden gesproken over het al dan niet invoeren van een wereldwijd minimumbelastingtarief voor bedrijven.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,7 procent hoger op 728,11 punten. Donderdag raakte de graadmeter 2 procent kwijt. De MidKap won 1,1 procent tot 1050,82 punten. Frankfurt en Parijs stegen tot 1,5 procent. De Londense FTSE-index klom 0,7 procent, ondanks dat de Britse economie in mei minder snel herstelde van de coronacrisis dan voorzien.
De markten verwerkten ook een nieuwe stap van de People's Bank of China. De Chinese centrale bank verlaagde de kapitaaleisen voor banken om meer steun te kunnen bieden aan kleinere bedrijven die hun kosten zien stijgen door de hogere prijzen van grondstoffen.
Luchtvaartmaatschappijen
Sterkste stijger in de AEX was staalproducent ArcelorMittal met een winst van dik 3 procent. De chipbedrijven ASMI en ASML stegen tot 1,7 procent door een positief handelsbericht van de Taiwanese chipproducent TSMC. Ook de financiële bedrijven veerden op na de verliezen in de vorige handelssessie. ING en Aegon wonnen rond 2 procent. Maaltijdbestelbedrijf Just Eat Takeaway sloot de rij met een min van 1 procent.
In Londen stegen de luchtvaartmaatschappijen easyJet, Ryanair en IAG, het moederbedrijf van British Airways, tot 2,6 procent. De koersstijging volgde op berichten dat het Verenigd Koninkrijk in de komende weken de quarantaineplicht voor volledig gevaccineerde reizigers uit andere landen gaat schrappen. Airbus klom 3 procent in Parijs. De Europese vliegtuigbouwer zag de leveringen van nieuwe toestellen in de eerste jaarhelft met 52 procent stijgen. Het concern ligt daarmee op koers om de doelstellingen voor dit jaar te halen.
BioNTech
BioNTech klom bijna 5 procent in Frankfurt. Het Duitse biotechnologiebedrijf en zijn partner Pfizer gaan de Amerikaanse autoriteiten vragen een derde coronaprik goed te keuren. Uit de eerste resultaten van een onderzoek door de vaccinmakers zou zijn gebleken dat de vaccins van Pfizer/BioNTech en concurrent Moderna mogelijk veel effectiever zijn na een derde prik.
De euro bleef ongewijzigd op 1,1841 dollar. Een vat Amerikaanse olie werd 1,1 procent duurder op 73,70 dollar. Brentolie klom 0,8 procent in prijs tot 74,72 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Michael Burry, de belegger die bekend werd door de film The Big Short, beschuldigt een aantal grote Amerikaanse techbedrijven ervan agressieve boekhoudpraktijken te gebruiken om hun winsten uit AI op te blazen. Volgens hem worden afschrijvingskosten te laag opgegeven door te schatten dat chipapparatuur en halfgeleiders voor AI-toepassingen een langere levensduur hebben dan realistisch is. Dat meldde de Amerikaanse zakenzender CNBC.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Adyen was dinsdag de grote winnaar op het Damrak. Het betaalbedrijf, dat transacties verwerkt voor bedrijven als Facebook-moederbedrijf Meta, Uber, H&M, eBay en Microsoft, presenteerde voorafgaand aan een beleggersdag in Amsterdam nieuwe doelen voor de komende jaren. Voor 2026 rekent Adyen nog altijd op een omzetgroei van 20 tot 25 procent. Na 2026 stijgt de omzet jaarlijks met ongeveer 20 procent. Beleggers reageerden enthousiast op het nieuws en zetten het aandeel 8,4 procent hoger.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Een Chinese vrouw is door een Britse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van bijna twaalf jaar. De vrouw pleegde miljardenfraude om bitcoin te kopen en wist jarenlang aan de autoriteiten te ontkomen.
3 uur geledenBERLIN (ANP/DPA) - Google gaat de komende vier jaar 5,5 miljard euro investeren in Duitsland, de grootste investering van het Amerikaanse techbedrijf tot nu toe in het land. De geldinjectie van het in Californië gevestigde bedrijf levert naar verwachting ongeveer 9000 banen op.
4 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China hoopt dat Duitsland een actieve rol kan spelen in het aansporen van Nederland om de resterende kwesties rond Nexperia op te lossen. Dat heeft de Chinese handelsminister Wang Wentao gezegd tijdens een gesprek met zijn Duitse ambtgenoot. De Nederlandse bemoeienis met de interne zaken van de Nijmeegse chipmaker was de oorzaak van de leveringsproblemen bij het bedrijf, volgens China.
5 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft gaat 10 miljard dollar investeren in een groot AI-datacenter in Portugal. Volgens het Amerikaanse softwarebedrijf gaat het om een van de grootste Europese investeringen van dit jaar.
8 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - Een zwakke binnenlandse vraag, en niet de Amerikaanse invoerheffingen, is de belangrijkste reden dat China overtollige producten tegen bodemprijzen op de Europese markt dumpt. Dat staat in een nieuwe studie van de Europese Centrale Bank (ECB).
8 uur geleden