AEX tikt 700 punten aan, Credit Suisse onderuit in Zürich
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index tikte maandag kortstondig de 700-puntengrens aan. De laatste keer dat de hoofdindex dat niveau wist te bereiken was tijdens het hoogtepunt van de internetzeepbel in 2000. De Europese aandelenmarkten lieten overwegend kleine winsten zien, na de forse koersstijgingen op vrijdag. In Zwitserland stond Credit Suisse onder druk. De bank waarschuwde voor een fors verlies door financiële problemen bij een groot Amerikaans hedgefonds.
Credit Suisse zag 10 procent aan beurswaarde verdampen in Zürich. De bank heeft zijn posities in een Amerikaans hedgefonds verlaten en verlies genomen nadat het fonds niet voldeed aan zogenoemde margin calls, ofwel een oproep om het onderpand aan te vullen om de risico's af te dekken. Het Japanse effectenhuis Nomura waarschuwde ook al voor een mogelijk miljardenverlies door transacties met een Amerikaanse klant. Beide financiële concerns gaven de naam van de klant niet prijs, maar volgens persbureau Reuters gaat het om hedgefonds Archegos Capital Management.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,3 procent hoger op 698,53 punten. Kort na opening van de markt steeg de AEX tot 700,58 punten. Eind februari lag de psychologische 700-puntengrens ook al binnen bereik. De trage voortgang van het vaccinatieprogramma in Europa, de oplopende rentes op vooral Amerikaanse staatsobligaties en de stijgende inflatie zorgden toen echter voor een terugval op de beurzen. De MidKap daalde 0,2 procent tot 1013,94 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 0,2 procent.
Olieprijzen omlaag
Sterkste stijger in de AEX was dataleverancier RELX met een winst van 1,7 procent. Techinvesteerder Prosus sloot de rij met een min van 1,1 procent. In de MidKap klom Air France-KLM 1,5 procent. Volgens persbureau Bloomberg is de Franse regering bijna klaar met haar plan om luchtvaartmaatschappij Air France van nieuw kapitaal te voorzien. De kapitaalinjectie van meerdere miljarden euro's wordt mogelijk in de komende dagen bekendgemaakt.
De olieprijzen gingen omlaag na het nieuws dat het vastgelopen containerschip in het Suezkanaal weer drijft. Het schip Ever Given blokkeert sinds dinsdag de belangrijke handelsroute. Volgens topman Peter Berdowski van maritiem dienstverlener Boskalis (min 0,4 procent), die helpt bij het lostrekken van het schip, is het echter nog te vroeg om te zeggen dat de problemen zijn opgelost.
De prijs van een vat Brentolie daalde 1,5 procent tot 63,61 dollar. Amerikaanse olie werd 2 procent goedkoper op 59,74 dollar per vat. De euro was 1,1782 dollar waard, tegenover 1,1797 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Brussel wil fusies binnen de EU eerder goedkeuren als ze de Europese markt verder vooruithelpen. Dat meldt de Financial Times op basis van richtlijnen voor fusies die de Europese Commissie binnenkort mogelijk gaat herzien.
41 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Door de Iranoorlog gaan Nederlanders er dit jaar in doorsnee waarschijnlijk niet op vooruit in hun portemonnee. Daarvoor waarschuwt het Centraal Planbureau in een nieuwe analyse van de gevolgen van het conflict, dat voor een sterke stijging van de olie- en gasprijzen heeft gezorgd.
49 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Europese Commissie wil dat Google andere zoekmachines toegang geeft tot de zoekdata van Google. Dat is een van de maatregelen die Brussel voorstelt zodat het bedrijf voldoet aan de Digital Markets Act. Volgens Google brengt het de privacy van mensen in gevaar.
1 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Bakfietsen van het merk Babboe komen weer op de markt. Dat meldt moederbedrijf Accell donderdag. Babboe moest in 2024 op last van Nederlandse autoriteiten stoppen met de verkoop van zijn bakfietsen en tal van verkochte fietsen terugroepen in verschillende landen, omdat veel modellen onveilig bleken.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NVM vreest dat mogelijk minder huizen worden gebouwd als de voorrangregels voor een aansluiting op het volle stroomnet later dit jaar veranderen. Nu kunnen woningbouwprojecten nog prioriteit krijgen over de aanvragen van sommige andere sectoren. Maar bouwers kunnen door onzekerheid over welke projecten straks nog maatschappelijke prioriteit krijgen in een bepaalde regio, besluiten om minder nieuwe huizen te bouwen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal gokaccounts waarmee per maand legaal wordt gespeeld is opnieuw gestegen. Ook nam het verlies per speler in de afgelopen periode iets toe. Dat meldt de Kansspelautoriteit (Ksa) in de monitoringsrapportage voorjaar 2026.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De effecten van hogere brandstofprijzen door de Iranoorlog voor huishoudens met lagere inkomens kunnen sterk verschillen. Daarvoor waarschuwt het Centraal Planbureau (CPB) in een nieuw rapport over de economische gevolgen van het conflict. In doorsnee lijken de gevolgen beperkt, maar in bepaalde scenario's kunnen grootverbruikers van de auto in deze inkomensgroep dit jaar 1000 euro duurder uit zijn.
2 uur geleden