AEX tikt 700 punten aan, Credit Suisse onderuit in Zürich
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index tikte maandag kortstondig de 700-puntengrens aan. De laatste keer dat de hoofdindex dat niveau wist te bereiken was tijdens het hoogtepunt van de internetzeepbel in 2000. De Europese aandelenmarkten lieten overwegend kleine winsten zien, na de forse koersstijgingen op vrijdag. In Zwitserland stond Credit Suisse onder druk. De bank waarschuwde voor een fors verlies door financiële problemen bij een groot Amerikaans hedgefonds.
Credit Suisse zag 10 procent aan beurswaarde verdampen in Zürich. De bank heeft zijn posities in een Amerikaans hedgefonds verlaten en verlies genomen nadat het fonds niet voldeed aan zogenoemde margin calls, ofwel een oproep om het onderpand aan te vullen om de risico's af te dekken. Het Japanse effectenhuis Nomura waarschuwde ook al voor een mogelijk miljardenverlies door transacties met een Amerikaanse klant. Beide financiële concerns gaven de naam van de klant niet prijs, maar volgens persbureau Reuters gaat het om hedgefonds Archegos Capital Management.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,3 procent hoger op 698,53 punten. Kort na opening van de markt steeg de AEX tot 700,58 punten. Eind februari lag de psychologische 700-puntengrens ook al binnen bereik. De trage voortgang van het vaccinatieprogramma in Europa, de oplopende rentes op vooral Amerikaanse staatsobligaties en de stijgende inflatie zorgden toen echter voor een terugval op de beurzen. De MidKap daalde 0,2 procent tot 1013,94 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 0,2 procent.
Olieprijzen omlaag
Sterkste stijger in de AEX was dataleverancier RELX met een winst van 1,7 procent. Techinvesteerder Prosus sloot de rij met een min van 1,1 procent. In de MidKap klom Air France-KLM 1,5 procent. Volgens persbureau Bloomberg is de Franse regering bijna klaar met haar plan om luchtvaartmaatschappij Air France van nieuw kapitaal te voorzien. De kapitaalinjectie van meerdere miljarden euro's wordt mogelijk in de komende dagen bekendgemaakt.
De olieprijzen gingen omlaag na het nieuws dat het vastgelopen containerschip in het Suezkanaal weer drijft. Het schip Ever Given blokkeert sinds dinsdag de belangrijke handelsroute. Volgens topman Peter Berdowski van maritiem dienstverlener Boskalis (min 0,4 procent), die helpt bij het lostrekken van het schip, is het echter nog te vroeg om te zeggen dat de problemen zijn opgelost.
De prijs van een vat Brentolie daalde 1,5 procent tot 63,61 dollar. Amerikaanse olie werd 2 procent goedkoper op 59,74 dollar per vat. De euro was 1,1782 dollar waard, tegenover 1,1797 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met een gemengd beeld gesloten. Een tegenvallend kwartaalbericht van softwareconcern Oracle leidde tot zorgen over hoge kosten en waarderingen in de AI-sector. Beleggers weken uit naar aandelen in andere sectoren, die daardoor aan waarde wonnen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Advies- en ingenieursbureau Arcadis heeft een nieuwe topbestuurder aangekondigd. De Amerikaanse Heather Polinsky wordt vanaf 1 maart de nieuwe bestuursvoorzitter van het Nederlandse bedrijf. De huidige topman Alan Brookes vertrekt na drie jaar leiding te hebben gegeven aan Arcadis.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Griekse minister Kyriakos Pierrakakis is gekozen tot nieuwe voorzitter van de Eurogroep. De ministers van Financiën van de eurolanden verkozen hem boven de andere kandidaat, de Belgische minister Vincent Van Peteghem (Begroting).
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met winst geëindigd. Beleggers verwerkten het besluit van de Federal Reserve in de Verenigde Staten om voor de derde keer op rij de rente te verlagen, wat eerder al voor opluchting zorgde op Wall Street. Tegelijkertijd drukte een tegenvallend kwartaalbericht van het Amerikaanse softwarebedrijf Oracle op techaandelen op het Damrak.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er komt geen volledig verbod op de verbrandingsmotor in auto's, zegt de voorzitter van de grootste partij in het Europees Parlement EVP, Manfred Weber, tegen de Duitse krant Bild. Eerder is afgesproken dat per 2035 nieuw gemaakte auto's in de EU geen CO2 meer mogen uitstoten. Weber zegt dat dat nu is teruggebracht naar 90 procent. Die aanpassing zou volgende week bekendgemaakt worden door de Europese Commissie.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Dat de Europese Unie akkoord gaat met het vrijhandelsverdrag met de Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay lijkt nog niet zeker. Hiervoor is een ruime meerderheid van de EU-lidstaten nodig, en het is nog niet zeker dat die er is, laat een hooggeplaatste EU-bron weten.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam heeft vastgesteld dat Gerard Sanderink wanbeleid voerde bij zijn ict-bedrijf Centric. Hij was ook verantwoordelijk voor wanbeleid bij Strukton-moederbedrijf Oranjewoud, stellen de rechters vast.
12 uur geleden