Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX tikt 700 punten aan, Credit Suisse onderuit in Zürich

AEX tikt 700 punten aan, Credit Suisse onderuit in Zürich

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index tikte maandag kortstondig de 700-puntengrens aan. De laatste keer dat de hoofdindex dat niveau wist te bereiken was tijdens het hoogtepunt van de internetzeepbel in 2000. De Europese aandelenmarkten lieten overwegend kleine winsten zien, na de forse koersstijgingen op vrijdag. In Zwitserland stond Credit Suisse onder druk. De bank waarschuwde voor een fors verlies door financiële problemen bij een groot Amerikaans hedgefonds.

Credit Suisse zag 10 procent aan beurswaarde verdampen in Zürich. De bank heeft zijn posities in een Amerikaans hedgefonds verlaten en verlies genomen nadat het fonds niet voldeed aan zogenoemde margin calls, ofwel een oproep om het onderpand aan te vullen om de risico's af te dekken. Het Japanse effectenhuis Nomura waarschuwde ook al voor een mogelijk miljardenverlies door transacties met een Amerikaanse klant. Beide financiële concerns gaven de naam van de klant niet prijs, maar volgens persbureau Reuters gaat het om hedgefonds Archegos Capital Management.

De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,3 procent hoger op 698,53 punten. Kort na opening van de markt steeg de AEX tot 700,58 punten. Eind februari lag de psychologische 700-puntengrens ook al binnen bereik. De trage voortgang van het vaccinatieprogramma in Europa, de oplopende rentes op vooral Amerikaanse staatsobligaties en de stijgende inflatie zorgden toen echter voor een terugval op de beurzen. De MidKap daalde 0,2 procent tot 1013,94 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 0,2 procent.

Olieprijzen omlaag

Sterkste stijger in de AEX was dataleverancier RELX met een winst van 1,7 procent. Techinvesteerder Prosus sloot de rij met een min van 1,1 procent. In de MidKap klom Air France-KLM 1,5 procent. Volgens persbureau Bloomberg is de Franse regering bijna klaar met haar plan om luchtvaartmaatschappij Air France van nieuw kapitaal te voorzien. De kapitaalinjectie van meerdere miljarden euro's wordt mogelijk in de komende dagen bekendgemaakt.

De olieprijzen gingen omlaag na het nieuws dat het vastgelopen containerschip in het Suezkanaal weer drijft. Het schip Ever Given blokkeert sinds dinsdag de belangrijke handelsroute. Volgens topman Peter Berdowski van maritiem dienstverlener Boskalis (min 0,4 procent), die helpt bij het lostrekken van het schip, is het echter nog te vroeg om te zeggen dat de problemen zijn opgelost.

De prijs van een vat Brentolie daalde 1,5 procent tot 63,61 dollar. Amerikaanse olie werd 2 procent goedkoper op 59,74 dollar per vat. De euro was 1,1782 dollar waard, tegenover 1,1797 dollar op vrijdag.

Meer uit Financieel

GSK betaalt miljarden voor ontwikkelaar van longkankermedicatie

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse farmaceut GSK neemt voor 10,6 miljard dollar de Amerikaanse ontwikkelaar van longkankermedicatie Nuvalent over. Daarmee wil GSK uitbreiden op het gebied van oncologie. Het is de grootste overname voor GSK in meer dan tien jaar.

24 minuten geleden
Sterke groei Chinese export door grote vraag naar AI-apparatuur

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in mei sterker gegroeid dan verwacht, ondanks druk op de wereldeconomie door de oorlog in het Midden-Oosten. De verstoringen in de uitvoer door de Iranoorlog werden echter gecompenseerd door de explosieve vraag naar hardware voor kunstmatige intelligentie (AI).

1 uur geleden
Stellantis roept ruim 1,3 miljoen Jeeps terug om brandgevaar

WASHINGTON (ANP/RTR) - Autofabrikant Stellantis roept wereldwijd ruim 1,3 miljoen Jeeps terug vanwege brandgevaar. Verreweg de meeste auto's worden in de Verenigde Staten teruggehaald.

1 uur geleden
Prijzen vliegtickets en bungalowparken stuwen inflatie in mei

DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in mei gemiddeld 3,5 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie liep daarmee verder op ten opzichte van de 2,8 procent in april.

2 uur geleden
Consumenten kopen meer goederen en iets minder diensten

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse consumenten hebben in april opnieuw meer uitgegeven, na een stijging van de bestedingen in maart. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) steeg de consumptie met 1 procent in vergelijking met een jaar eerder. In maart groeide de consumptie met 0,9 procent.

2 uur geleden
UWV: banengroei valt tijdelijk stil bij hoge energieprijzen

DEN HAAG (ANP) - De banengroei in Nederland valt tijdelijk stil als de energieprijzen hoog blijven. Dat stelt uitkeringsorganisatie UWV in een nieuwe prognose van de arbeidsmarkt. Vooral in sectoren als vervoer, industrie en de uitzendbranche zal het aantal banen afnemen.

6 uur geleden
Na Anthropic dient ook OpenAI aanvraag in voor beursnotering VS

SAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf van Sam Altman heeft nog geen datum voor een mogelijke beursgang, schrijft het in een online verklaring. Bronnen melden aan Bloomberg dat het bedrijf mogelijk al dit najaar naar de beurs zou willen gaan.

8 uur geleden