AEX sluit met klein verlies op laatste handelsdag juni
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van juni en de eerste helft van dit jaar met een kleine min gesloten. Over de gehele maand juni wist de hoofdgraadmeter wel een winst te boeken. Bij de bedrijven op het Damrak moest luchtvaartconcern Air France-KLM het ontgelden na een adviesverlaging door analisten van de Britse bank Barclays.
De AEX eindigde 0,1 procent lager op 923,85 punten. De hoofdindex zette in juni een maandwinst van circa 2,8 procent neer. De MidKap daalde 0,5 procent tot 860,37 punten. De beurs in Frankfurt steeg 0,1 procent en Londen daalde 0,2 procent.
De CAC40 in Parijs verloor 0,7 procent. De Fransen gaan komende zondag naar de stembus voor de eerste ronde van de parlementsverkiezingen. Het onverwachte besluit van president Emmanuel Macron om vervroegde verkiezingen uit te schrijven na de grote nederlaag van zijn partij bij de Europese verkiezingen, zorgde eerder deze maand nog voor onrust op de beurzen.
ASMI
Chiptoeleverancier ASMI was koploper in de AEX met een plus van 1,7 procent. Grootste daler bij de hoofdfondsen was muziekbedrijf Universal Music Group (UMG) met een koersverlies van 2,2 procent.
Air France-KLM ging 4,2 procent onderuit bij de middelgrote fondsen op het Damrak. De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie werd door Barclays van de kooplijst gehaald. De kenners wezen daarbij op de dreigende politieke instabiliteit in Frankrijk, die voor uitdagingen kan zorgen voor Air France. Ook de politieke onzekerheid in Nederland over het nieuwe krimpplan voor Schiphol zet KLM onder druk, aldus Barclays.
Alfen ging aan kop in de MidKap met een winst van 3 procent. De maker van laadpalen en energiesystemen ging eerder deze week nog keihard omlaag na een winst- en omzetalarm.
PostNL
Bij de kleinere bedrijven op Beursplein 5 zakte PostNL 0,7 procent. De rechtbank in Antwerpen heeft twee Belgische onderdelen van PostNL vrijgesproken in een zaak rond vermeende misstanden. Daarmee ontloopt de pakketbezorger boetes met een totale waarde van 24,4 miljoen euro.
De euro was 1,0714 dollar waard, tegen 1,0708 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,3 procent goedkoper op 81,45 dollar. Brentolie steeg licht in prijs tot 86,46 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Door de onrust in het Midden-Oosten was het een lastig eerste kwartaal voor pensioenfondsen. Ambtenarenpensioenfonds ABP en metalektrofonds PME zagen hun financiële positie verslechteren, maar houden niettemin een stevige buffer over. Daardoor houden aangesloten gepensioneerden en andere deelnemers zicht op een mogelijke pensioenverhoging, als de fondsen volgend jaar overgaan naar het nieuwe pensioenstelsel.
2 uur geledenAUSTIN (ANP) - Tesla heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn winst opgevoerd, nadat de elektrische autofabrikant vorig jaar nog last had van lagere verkopen en hogere kosten. De elektrische autofabrikant van topman Elon Musk boekte een nettowinst van 477 miljoen dollar, omgerekend zo'n 407,5 miljoen euro. Dat is 17 procent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar.
4 uur geledenHSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, de grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen ter wereld, is voorlopig niet van plan om de geavanceerdste machines van het Nederlandse ASML aan te schaffen. Het bedrijf wil hiermee wachten tot in 2029 om kosten te besparen, heeft een hoge leidinggevende bij TSMC tegen verslaggevers gezegd.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn woensdag met winsten de handel uitgegaan, nadat de Amerikaanse president Donald Trump aankondigde de wapenstilstand met Iran te verlengen. De brede S&P 500-index en techbeurs Nasdaq sloten op een recordstand. De Straat van Hormuz is nog altijd gesloten en de olieprijzen stegen daardoor opnieuw.
4 uur geledenSUNNYVALE (ANP) - Dan Shapero is de nieuwe topman van socialmediaplatform LinkedIn, onderdeel van Microsoft. De nieuwe topman werkt al ruim achttien jaar bij LinkedIn, waarvan de afgelopen vijf jaar als operationeel topman.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland stopt vanaf 1 mei met de levering van Kazachse ruwe olie via de Droezjba-pijpleiding aan Duitsland. Dat meldde de Russische vicepremier Aleksander Novak woensdag. De maatregel vergroot de zorgen over de brandstofvoorziening in Duitsland die de Iranoorlog heeft veroorzaakt.
6 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Portugal wil doorgaan met de verkoop van een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat zowel Air France-KLM als Lufthansa wordt gevraagd een definitief bod uit te brengen. Beide luchtvaartmaatschappijen deden begin april een eerste bod en krijgen nu allebei drie maanden de tijd om een definitief bod uit te brengen.
8 uur geleden