AEX sluit lager na verklaring Trump over invoerheffingen voor EU
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag flink lager gesloten. Beleggers vrezen dat de Europese Unie het volgende doelwit wordt van importtarieven door de Amerikaanse president Donald Trump. Afgelopen zaterdag heeft hij importtarieven aangekondigd op producten uit Canada, Mexico en China. Een dag later zei hij dat de EU "zeer snel" als volgende aan de beurt is. De door economen gevreesde handelsoorlog lijkt daarmee werkelijkheid te worden.
De AEX-index sloot 0,6 procent lager op 916,27 punten. De MidKap eindigde 1,1 procent in de min op 835,24 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen daalden tot 1,4 procent.
Zondag stelde Trump tegen journalisten dat de VS veel meer producten uit de EU afnemen dan andersom. "Ze nemen noch onze auto's, noch onze agrarische producten, bijna niks, en wij nemen alles, miljoenen auto's, enorme hoeveelheden landbouwproducten." Trump heeft nog geen datum bekendgemaakt voor mogelijke invoerheffingen op producten uit de EU. Eerder dreigde hij importtarieven tot 20 procent in te voeren op producten uit onder andere de EU.
Dinsdag gaan de heffingen op producten uit Canada en China in. Die op Mexicaanse producten gaan pas over een maand in, meldden de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum en Trump na een gesprek. Op producten uit Canada en Mexico komt een heffing van 25 procent. Op Chinese producten komt een heffing van 10 procent, bovenop de al bestaande tarieven.
Met de invoertarieven wil Trump de drie landen dwingen om de productie en verspreiding van fentanyl te stoppen. De landen hebben aangekondigd tegenmaatregelen te nemen.
Onder andere staalmakers lieten minnen zien. ArcelorMittal stond bij de dalers in de AEX met een verlies van 1,7 procent. Technologiebedrijven verloren ook flink. Besi, ASMI en ASML daalden tot 2,3 procent.
In de MidKap steeg Flow Traders met 1,4 procent. De flitshandelaar profiteert doorgaans van onrust op de beurzen.
De Europese autobouwers gingen ook omlaag. In Frankfurt verloren Volkswagen, BMW en Mercedes tot 4,1 procent. Renault en Stellantis, het bedrijf achter automerken als Opel, Fiat, Peugeot en Citroën, zakten tot 4,5 procent in Parijs.
Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent meer op 72,64 dollar. Brentolie werd 0,1 procent goedkoper op 75,62 dollar per vat. De euro was 1,0298 dollar waard, tegen 1,0397 dollar vrijdag.
Meer uit Financieel
HAMBURG (ANP/RTR) - Ondanks dat de Straat van Hormuz zaterdag kort na heropening al weer sloot, is het meerdere cruiseschepen toch gelukt uit de Perzische Golf te varen. TUI Cruises heeft zondag bekendgemaakt dat haar schepen Mein Schiff 4 en Mein Schiff 5 door de zeestraat zijn gevaren. MSC Cruises kwam met een verklaring dat de MSC Euribia Dubai had verlaten en nu op weg is naar Europa.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kan beter nog even wachten voordat ze de rente verhoogt, in plaats van te snel te handelen, gezien de nog altijd grote onzekerheid over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het Maltese centralebankhoofd Alexander Demarco, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB, gezegd bij de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington.
13 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Een nieuwe oliepijpleiding die de Iraakse olievelden bij Basra verbindt met de Turkse Middellandse Zeekust zou kunnen helpen om de wereld minder afhankelijk te maken van olieleveringen via de Straat van Hormuz. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) gezegd in de Turkse krant Hürriyet.
14 uur geledenWENEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Ook in Tsjechië en Slowakije zijn met rattengif gemanipuleerde potjes babyvoeding van fabrikant HiPP aangetroffen. In die landen zijn alle HiPP-potjes door distributeurs uit voorzorg ook uit de verkoop gehaald, terwijl de politie zoekt naar een mogelijke afperser die de babyvoeding heeft vergiftigd.
14 uur geledenHILVERSUM (ANP) - BOVAG-voorzitter Christianne van der Wal vindt het verstandig dat het kabinet maandag met maatregelen komt om de pijn van de prijsstijgingen aan de pomp voor burgers en bedrijven te verzachten. De belangenbehartiger van de autobranche in Nederland snapt wel dat het kabinet niet kiest voor een generieke accijnskorting, zei ze zondag in televisieprogramma WNL Op Zondag.
17 uur geledenGENÈVE (ANP/DPA) - In Zwitserland merken toerismeorganisaties een terugloop in het aantal buitenlandse gasten door de Iranoorlog. Volgens Schweiz Tourismus annuleerden veel toeristen uit Azië in maart hun reizen, deels omdat vluchten via knooppunten in het Midden-Oosten zoals Dubai werden geschrapt.
19 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland worden dit jaar meer dan duizend treinstations gemoderniseerd en tot 2030 krijgen nog eens honderden stations een opknapbeurt. Dat heeft topvrouw Evelyn Palla van Deutsche Bahn (DB) dit weekend gezegd in Duitse media.
20 uur geleden