AEX sluit lager na verklaring Trump over invoerheffingen voor EU
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag flink lager gesloten. Beleggers vrezen dat de Europese Unie het volgende doelwit wordt van importtarieven door de Amerikaanse president Donald Trump. Afgelopen zaterdag heeft hij importtarieven aangekondigd op producten uit Canada, Mexico en China. Een dag later zei hij dat de EU "zeer snel" als volgende aan de beurt is. De door economen gevreesde handelsoorlog lijkt daarmee werkelijkheid te worden.
De AEX-index sloot 0,6 procent lager op 916,27 punten. De MidKap eindigde 1,1 procent in de min op 835,24 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen daalden tot 1,4 procent.
Zondag stelde Trump tegen journalisten dat de VS veel meer producten uit de EU afnemen dan andersom. "Ze nemen noch onze auto's, noch onze agrarische producten, bijna niks, en wij nemen alles, miljoenen auto's, enorme hoeveelheden landbouwproducten." Trump heeft nog geen datum bekendgemaakt voor mogelijke invoerheffingen op producten uit de EU. Eerder dreigde hij importtarieven tot 20 procent in te voeren op producten uit onder andere de EU.
Dinsdag gaan de heffingen op producten uit Canada en China in. Die op Mexicaanse producten gaan pas over een maand in, meldden de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum en Trump na een gesprek. Op producten uit Canada en Mexico komt een heffing van 25 procent. Op Chinese producten komt een heffing van 10 procent, bovenop de al bestaande tarieven.
Met de invoertarieven wil Trump de drie landen dwingen om de productie en verspreiding van fentanyl te stoppen. De landen hebben aangekondigd tegenmaatregelen te nemen.
Onder andere staalmakers lieten minnen zien. ArcelorMittal stond bij de dalers in de AEX met een verlies van 1,7 procent. Technologiebedrijven verloren ook flink. Besi, ASMI en ASML daalden tot 2,3 procent.
In de MidKap steeg Flow Traders met 1,4 procent. De flitshandelaar profiteert doorgaans van onrust op de beurzen.
De Europese autobouwers gingen ook omlaag. In Frankfurt verloren Volkswagen, BMW en Mercedes tot 4,1 procent. Renault en Stellantis, het bedrijf achter automerken als Opel, Fiat, Peugeot en Citroën, zakten tot 4,5 procent in Parijs.
Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent meer op 72,64 dollar. Brentolie werd 0,1 procent goedkoper op 75,62 dollar per vat. De euro was 1,0298 dollar waard, tegen 1,0397 dollar vrijdag.
Meer uit Financieel
SYDNEY (ANP/AFP/RTR) - Australië gaat de boete voor techbedrijven die het socialmediaverbod voor kinderen omzeilen verdubbelen. Daarnaast krijgt de toezichthouder meer bevoegdheden om socialmediabedrijven te toetsen. Het verbod voor jongeren onder de 16 jaar lijkt nog weinig effect te hebben gehad.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hoeven niet te betekenen dat de olie- en gasprijzen weer flink zullen oplopen. Dat zal vooral afhangen van hoe beide landen reageren op de aanvallen, verwachten energiedeskundigen. Zowel de olie- als gasprijzen zijn de afgelopen dagen fors gedaald na het voorlopige vredesakkoord tussen de VS en Iran en de heropening van de Straat van Hormuz.
10 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Sportwagenmaker Porsche wil de productie van het Cayenne-model verplaatsen van Slowakije naar Duitsland. Dat meldt de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. De Duitse autobouwer wil daarmee de capaciteit in de fabrieken in eigen land beter benutten.
12 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Apple wil geheugenchips kopen bij een Chinese chipfabrikant die op de zwarte lijst staat van het Pentagon. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden. CXMT zou banden hebben met het Chinese leger. Het bedrijf achter de iPhone lobbyt daarvoor bij de Amerikaanse regering.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic mag zijn meest geavanceerde AI-model Mythos weer beschikbaar stellen aan een selecte groep organisaties. De Amerikaanse regering heeft het AI-bedrijf daartoe toestemming gegeven. Het Amerikaanse bedrijf schakelde zijn AI-model eerder uit na exportrestricties vanuit Washington.
15 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - ChatGPT-maker OpenAI heeft vrijdag een voorlopige versie van zijn nieuwe AI-model GPT-5.6 alleen in de Verenigde Staten beschikbaar gemaakt voor een beperkte groep partijen. Volgens het bedrijf gebeurt dat op verzoek van de Amerikaanse overheid vanwege zorgen over de nationale veiligheid.
22 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koersdalingen het weekend ingegaan. Apple stond bij de winnaars op Wall Street na een dag eerder nog flink te zijn gedaald door het nieuws dat het techconcern de prijzen van onder meer MacBooks en iPads verhoogt vanwege de sterk gestegen kosten voor geheugenchips. Chipbedrijf Micron Technology deed juist een stap terug na de sterke stijging een dag eerder.
1 dag geleden