
AEX sluit lager na onduidelijkheid over rol VS in Midden-Oosten
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een verlies gesloten. Ook andere Europese beurzen gingen omlaag. De vraag of de Verenigde Staten zich actiever gaan mengen in het wapengeweld tussen Iran en Israël hing duidelijk boven de markt.
De AEX-index eindigde 0,9 procent lager op 909,30 punten. De MidKap zakte 0,8 procent tot 878,52 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt verloren tot 1,1 procent.
De Amerikaanse president Donald Trump zei tegen journalisten nog na te denken over de vraag of de VS met Israël aanvallen op Iran zullen uitvoeren. "Mogelijk doe ik het, mogelijk doe ik het niet", aldus de president.
Onzekerheid
De olieprijzen stegen na de aanhoudende onzekerheid over de rol die de Amerikanen willen spelen in het conflict in het olierijke Midden-Oosten. Een vat Amerikaanse olie werd 3 procent duurder op 77,35 dollar en Brentolie steeg 2,6 procent in prijs tot 78,71 dollar per vat.
Energieconcern Shell was in de AEX een van de schaarse winnaars met een plus van 1,3 procent. Beleggers namen ook hun toevlucht tot veilige havens in tijden van geopolitieke spanningen, zoals de dollar en goud.
Centrale banken
Luchtvaartmaatschappijen zaten bij de verliezers. Air France-KLM zakte 3,3 procent in Amsterdam. Branchegenoten IAG en Lufthansa zakten tot 3 procent. Hogere olieprijzen betekenen dat ze meer geld kwijt zijn aan brandstof. Ook zorgen de gewapende conflicten ervoor dat veel vluchten moeten worden omgeleid.
Beleggers verwerkten ook meerdere rentebesluiten van centrale banken. De Amerikaanse Federal Reserve hield de rente ongewijzigd, ondanks oproepen van Trump om de leenkosten te verlagen. Powell gaf aan te willen afwachten welke effecten Trumps importheffingen zullen hebben op de inflatie. Ook de Britse en Turkse centrale bank veranderden niets aan de rente. Beleidsmakers in Zwitserland verlaagden het belangrijkste rentetarief naar nul.
De euro daalde ongeveer 0,3 procent ten opzichte van de dollar en was 1,1467 dollar waard.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn donderdag lager gesloten. Beleggers lijken bang dat Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell met de boodschap kan komen dat de rente in de VS binnenkort toch niet omlaag gaat. Daarnaast drukten tegenvallende kwartaalresultaten van winkelconcern Walmart het sentiment.
6 uur geledenPANAMA (ANP/RTR) - De Panamese president José Raúl Mulino heeft felle kritiek geuit op berichten over een mogelijke rechtszaak tegen bananengigant Chiquita. Het concern ontsloeg eerder al zijn lokale dagarbeiders vanwege een staking. Mulino heeft zijn zinnen echter gezet op onderhandelingen over een terugkeer van het bedrijf naar zijn land.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Reisorganisatie Sunweb schrapt jongerenreismerk GOGO. "Na meer dan drie decennia vol legendarische feestvakanties, prachtige bestemmingen en onvergetelijke herinneringen, stopt GOGO na de zomer van 2025 met haar activiteiten", laat de onderneming weten in een persverklaring.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn donderdag gemengd de handel uitgegaan. De financiële markten verwerkten onder meer de formele bekrachtiging van de handelsdeal tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie. Beleggers keken daarnaast vooral uit naar het jaarlijkse symposium van de Federal Reserve, dat vanaf donderdag in Jackson Hole wordt gehouden. Dit alles zorgde voor een enigszins terughoudende stemming.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie wil mogelijk een onderzoek instellen naar Fed-bestuurder Lisa Cook. Een hoge ambtenaar heeft Fed-voorzitter Jerome Powell hierover donderdag per brief geïnformeerd en hem aangemoedigd Cook uit het Fed-bestuur te verwijderen.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Europese autofabrikanten als Volkswagen en Renault zijn verheugd over de bevestiging dat de Verenigde Staten hun heffingen op de import van Europese auto's verlagen van 27,5 naar 15 procent. "Deze bevestiging is een positieve stap die meer zekerheid biedt voor onze industrie", laat Sigrid de Vries, directeur-generaal van de Europese autobrancheorganisatie ACEA, weten.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Met de formele bekrachtiging donderdag van het handelsakkoord tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten is er in elk geval meer duidelijkheid voor ondernemers, stellen ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland.
12 uur geleden