AEX sluit in de plus, chipbedrijven bij grootste stijgers
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML behoorden maandag tot de grootste stijgers in de Amsterdamse AEX-index. De hoofdgraadmeter op Beursplein 5 eindigde in de plus, evenals de toonaangevende Europese beurzen. Beleggers reageerden onder meer op de aankondiging dat de coronalockdownmaatregelen in China worden versoepeld.
Chipbedrijf ASMI dikte 4,4 procent aan en was daarmee de winnaar onder de hoofdfondsen. Besi won 3,1 procent en ASML kreeg er 2,7 procent aan beurswaarde bij. De AEX eindigde 0,9 procent hoger op 708,34 punten en de MidKap steeg 0,3 procent tot 1021,01 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt wonnen tot 0,8 procent.
Maaltijdbestelbedrijf Just Eat Takeaway won 2,9 procent. Volgens de Britse krant The Times kan een verkoop van de Amerikaanse dochter Grubhub het bedrijf opzadelen met een afschrijving van wel 5 miljard pond (5,9 miljard euro). De Amerikaanse bank Bank of America zou gevraagd zijn om een koper voor Grubhub te vinden.
Unilever
Unilever won 0,1 procent. Het levensmiddelen- en consumentengoederenconcern maakte bekend een meerderheidsbelang te nemen in Nutrafol, een fabrikant van haarverzorgingsproducten. Unilever had al een minderheidsbelang in het bedrijf. ING won 2,7 procent. Het financiële fonds profiteerde van het koopadvies dat analisten van Goldman Sachs op de bank plakten.
Shell zakte 0,7 procent. Het olie- en gasconcern gaat met SGH Energy aan de slag met de ontwikkeling van het Crux-aardgasveld, voor de kust van Australië. In eerste instantie zullen vijf putten worden geboord en wordt een leiding aangelegd.
Air France-KLM
Luchtvaartconcern Air France-KLM steeg 3 procent en was de grootste stijger bij de middelgrote fondsen. KLM hoopt in gesprek met de vakbonden snel te komen tot een oplossing voor de cao-problematiek en dan met name over de reeds verlopen cao met piloten. De staatsagent voor KLM stuurde zondag een advies naar de Tweede Kamer. Daaruit kwam naar voren dat cao-afspraken die KLM met bonden wil maken, niet voldoen aan de voorwaarden van het coronasteunpakket. Zo zou er nog geen dekking zijn voor de beoogde loonsverhoging.
De euro was 1,0779 dollar waard, tegen 1,0702 dollar bij het slot van de beurzen op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie steeg 1 procent in prijs tot 116,20 dollar. Brentolie kostte 1,2 procent meer op 120,82 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag lager aan de handel begonnen. Daarmee werd een stapje teruggedaan op Wall Street na de nieuwe records van de brede S&P 500-index en op de technologiebeurs Nasdaq een dag eerder. De techfondsen gaven daarbij terrein prijs. Later op de dag komen nog de notulen van het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank van vorige maand.
19 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Olie- en gasconcern Shell heeft recordresultaten geboekt met de raffinage van olie. Het verschil in prijs tussen ruwe aardolie en geraffineerde producten, zoals brandstoffen als diesel en benzine, was nooit zo groot als in het derde kwartaal. Daarbij profiteert het Britse bedrijf van de schaarste die is ontstaan door de Iranoorlog en Oekraïense aanvallen op raffinaderijen in Rusland, die leidden tot een Russisch exportverbod voor benzine en diesel.
20 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Maar een op de tien Duitse bedrijven is gewapend tegen cyberaanvallen met kunstmatige intelligentie (AI). Terwijl een op de zes afgelopen jaar waarschijnlijk of misschien doelwit was van zo'n aanval, maken de toezichthouder en de koepel van cyberinspectiebedrijven op uit gezamenlijk onderzoek.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse regering heeft de verkoop van een logistiek bedrijf aan de Chinese staatsrederij Cosco geblokkeerd. Dat doet Duitsland vanwege zorgen over de veiligheid, meldt het ministerie van Economische Zaken.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft woensdag ingestemd met een tijdelijke korting op tol voor zware voertuigen, zoals bussen en vrachtwagens, die weinig uitstoten.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT voor tieners, de variant van OpenAI voor jongeren, is te riskant voor de doelgroep. Dat concludeert Common Sense Media, een Amerikaanse non-profitorganisatie die ouders, kinderen en scholen adviseert over media en technologie. Het rapport roept OpenAI op om tieners tussen 13 en 17 geen toegang te geven tot ChatGPT totdat het een veilige ervaring kan bieden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV voelt geen opgave om een bepaald bedrag aan bezuinigingen te halen in de onderhandelingen met het kabinet over de sociale zekerheid, zei voorzitter Hans Spekman na afloop van een gesprek op het Catshuis. Hij wil praten over verbeteringen van de uitkeringen voor werkloosheid (WW) of arbeidsongeschiktheid (WIA) en sluit niet uit dat dit geld gaat opleveren. "Maar wij hoeven niet aan een opdracht te voldoen."
4 uur geleden