AEX sluit in de plus, chipbedrijven bij grootste stijgers
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML behoorden maandag tot de grootste stijgers in de Amsterdamse AEX-index. De hoofdgraadmeter op Beursplein 5 eindigde in de plus, evenals de toonaangevende Europese beurzen. Beleggers reageerden onder meer op de aankondiging dat de coronalockdownmaatregelen in China worden versoepeld.
Chipbedrijf ASMI dikte 4,4 procent aan en was daarmee de winnaar onder de hoofdfondsen. Besi won 3,1 procent en ASML kreeg er 2,7 procent aan beurswaarde bij. De AEX eindigde 0,9 procent hoger op 708,34 punten en de MidKap steeg 0,3 procent tot 1021,01 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt wonnen tot 0,8 procent.
Maaltijdbestelbedrijf Just Eat Takeaway won 2,9 procent. Volgens de Britse krant The Times kan een verkoop van de Amerikaanse dochter Grubhub het bedrijf opzadelen met een afschrijving van wel 5 miljard pond (5,9 miljard euro). De Amerikaanse bank Bank of America zou gevraagd zijn om een koper voor Grubhub te vinden.
Unilever
Unilever won 0,1 procent. Het levensmiddelen- en consumentengoederenconcern maakte bekend een meerderheidsbelang te nemen in Nutrafol, een fabrikant van haarverzorgingsproducten. Unilever had al een minderheidsbelang in het bedrijf. ING won 2,7 procent. Het financiële fonds profiteerde van het koopadvies dat analisten van Goldman Sachs op de bank plakten.
Shell zakte 0,7 procent. Het olie- en gasconcern gaat met SGH Energy aan de slag met de ontwikkeling van het Crux-aardgasveld, voor de kust van Australië. In eerste instantie zullen vijf putten worden geboord en wordt een leiding aangelegd.
Air France-KLM
Luchtvaartconcern Air France-KLM steeg 3 procent en was de grootste stijger bij de middelgrote fondsen. KLM hoopt in gesprek met de vakbonden snel te komen tot een oplossing voor de cao-problematiek en dan met name over de reeds verlopen cao met piloten. De staatsagent voor KLM stuurde zondag een advies naar de Tweede Kamer. Daaruit kwam naar voren dat cao-afspraken die KLM met bonden wil maken, niet voldoen aan de voorwaarden van het coronasteunpakket. Zo zou er nog geen dekking zijn voor de beoogde loonsverhoging.
De euro was 1,0779 dollar waard, tegen 1,0702 dollar bij het slot van de beurzen op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie steeg 1 procent in prijs tot 116,20 dollar. Brentolie kostte 1,2 procent meer op 120,82 dollar per vat.
Meer uit Financieel
OAKLAND (ANP) - Meta treft een schikking die kan oplopen tot 18 miljard dollar met Amerikaanse staten die het socialemediabedrijf hadden aangeklaagd voor de vermeende verslavende werking van Instagram en Facebook op jongeren. Dat maken openbaar aanklagers en het bedrijf bekend. Meta belooft ook aanpassingen aan zijn socialemediaplatforms, waaronder verplichte nachtelijke pauzes, tijdslimieten en het verbergen van aantallen 'likes' bij minderjarige gebruikers.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine minnen geopend. Beleggers op Wall Street zijn vooral in afwachting van de kwartaalcijfers van AI-chipconcern Nvidia die na het slot van de handel worden gepubliceerd. Daarnaast ging de aandacht uit naar een belangrijk cijfer over de Amerikaanse inflatie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook Corendon en Transavia maken zich grote zorgen over de forse verhoging van de Nederlandse vliegbelasting. "Die ligt straks veel hoger dan in de landen om ons heen. Dat verschil is niet meer uit te leggen. De overheid behandelt de Nederlandse reiziger steeds meer als melkkoe", zegt een woordvoerster van Corendon.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips heeft bijna 34 miljoen dollar gekregen van de Amerikaanse overheid voor onderzoek naar AI-gestuurde robotica bij de behandeling van beroertes. Het Nederlandse zorgtechnologieconcern kijkt of het mogelijk is dat artsen op afstand operatiekamers kunnen besturen. "De arts zit dan in een soort cockpit met joysticks en veel schermen", legt een woordvoerder uit.
2 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Duizenden medewerkers van Airbus in Spanje hebben deze week hun staking hervat. De werkonderbreking volgt nadat werknemers het meest recente loonbod en bemiddelingsvoorstel van de Europese vliegtuigbouwer hadden afgewezen. Dat melden vakbonden woensdag, in aanloop naar een nieuwe bemiddelingsbijeenkomst donderdag.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Reizigers moeten woensdag rekening houden met langere wachttijden bij de security op Schiphol. Beveiligers voeren opnieuw actie voor verbeteringen op de werkvloer. Volgens een woordvoerder van de luchthaven leiden de werkonderbrekingen ertoe dat passagiers gemiddeld zo'n twintig minuten moeten wachten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het versturen van post kan komend jaar weer flink duurder worden. PostNL mag de tarieven voor het basispakket aan postdiensten in 2027 met bijna 13 procent opschroeven, maakte de Autoriteit Consument & Markt (ACM) bekend. Het gaat om de sterkste stijging in drie jaar.
4 uur geleden