AEX sluit iets lager in aanloop naar rentebesluit ECB
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag iets lager geëindigd. Beleggers op de Amsterdamse aandelenbeurs deden het rustig aan in aanloop naar de rentevergadering van de Europese Centrale Bank donderdag. Beleidsmakers van de ECB besluiten dan of de rente in de eurozone opnieuw wordt verlaagd.
Naar verwachting verlaagt de ECB de rente met een kwart procentpunt. Dat zou dan de vierde keer dit jaar zijn dat de centrale bank in Frankfurt dit doet. De centrale bank in Frankfurt wil met de lagere leenkosten de consumentenbestedingen en bedrijfsinvesteringen stimuleren om de economie van de eurozone te steunen.
De AEX-index sloot 0,2 procent lager op 893,42 punten. De MidKap eindigde 0,4 procent lager op 873,14 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen daalden tot 1,1 procent.
De stemming op de beurzen werd dinsdag onder meer gedrukt door tegenvallende handelscijfers uit China. Zo steeg de Chinese export in november minder hard dan verwacht. De import liet de grootste daling zien in veertien maanden.
Prosus zakte 1,8 procent. De techinvesteerder heeft grote belangen in de Chinese techsector. KPN daalde 2,4 procent en was daarmee de grootste verliezer in de AEX. Analisten van de Britse bank Barclays hadden het telecomconcern van de kooplijst afgehaald.
Bij de middelgrote fondsen daalde Aalberts 3 procent. De industrieel toeleverancier presenteerde voorafgaand aan zijn beleggersdag nieuwe doelstellingen. Zo wil het bedrijf in 2030 een omzet van meer dan 4,5 miljard euro realiseren.
Ebusco zakte 12 procent. Het aandeel van de noodlijdende elektrische bussenbouwer is de afgelopen tijd erg aan het schommelen. Zo daalde Ebusco eind vorige maand na het aanstellen van een nieuwe interim-financieel directeur. Daarna volgde een grote koerssprong van ruim 18 procent. Ook begin deze maand steeg Ebusco, meerdere dagen op rij.
In Denemarken maakte Spar Nord Bank een koerssprong van ruim 45 procent. Nykredit Realkredit, de grootste hypotheekverstrekker van dat land, gaat de bank overnemen voor ongeveer 24,7 miljard Deense kroon, zo'n 3,3 miljard euro.
De euro was 1,0511 dollar waard, tegen 1,0583 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,9 procent duurder op 68,98 dollar. Brentolie kostte 0,7 procent meer op 72,65 dollar per vat.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/DPA) - De Duitse brancheorganisatie voor wegtransport vraagt de overheid om financiële steun door de sterke stijging van dieselprijzen. Volgens de vereniging van transport- en logistieke bedrijven BGL werkt de dure diesel uiteindelijk door in de consumentenprijzen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Door de stijgende energieprijzen en het uitblijven van overheidsmaatregelen komt de Nederlandse chemiesector in zware problemen, waarschuwt de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten. "Er is een gebrek aan urgentie bij het kabinet", zei ze in het programma Buitenhof.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gros van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf wil dat het kabinet spoedig met maatregelen komt om de torenhoge energie- en brandstofprijzen te dempen, meldt Ondernemend Nederland (ONL) na onderzoek. De ondernemersvereniging pleit voor een structurele verlaging van de energie- en brandstofprijzen en niet voor een "tijdelijke pleister".
6 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse regering verwacht dat de steun aan bedrijven en gezinnen, bedoeld om hen te beschermen tegen hoge prijzen veroorzaakt door de Iranoorlog, de begrotingspositie van het land niet schaadt. Volgens de Italiaanse economieminister Giancarlo Giorgetti verkeert Italië in een "solide" positie om de crisis aan te pakken.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.
1 dag geledenYAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.
1 dag geledenKOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.
1 dag geleden