AEX sluit iets lager in aanloop naar rentebesluit ECB
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag iets lager geëindigd. Beleggers op de Amsterdamse aandelenbeurs deden het rustig aan in aanloop naar de rentevergadering van de Europese Centrale Bank donderdag. Beleidsmakers van de ECB besluiten dan of de rente in de eurozone opnieuw wordt verlaagd.
Naar verwachting verlaagt de ECB de rente met een kwart procentpunt. Dat zou dan de vierde keer dit jaar zijn dat de centrale bank in Frankfurt dit doet. De centrale bank in Frankfurt wil met de lagere leenkosten de consumentenbestedingen en bedrijfsinvesteringen stimuleren om de economie van de eurozone te steunen.
De AEX-index sloot 0,2 procent lager op 893,42 punten. De MidKap eindigde 0,4 procent lager op 873,14 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen daalden tot 1,1 procent.
De stemming op de beurzen werd dinsdag onder meer gedrukt door tegenvallende handelscijfers uit China. Zo steeg de Chinese export in november minder hard dan verwacht. De import liet de grootste daling zien in veertien maanden.
Prosus zakte 1,8 procent. De techinvesteerder heeft grote belangen in de Chinese techsector. KPN daalde 2,4 procent en was daarmee de grootste verliezer in de AEX. Analisten van de Britse bank Barclays hadden het telecomconcern van de kooplijst afgehaald.
Bij de middelgrote fondsen daalde Aalberts 3 procent. De industrieel toeleverancier presenteerde voorafgaand aan zijn beleggersdag nieuwe doelstellingen. Zo wil het bedrijf in 2030 een omzet van meer dan 4,5 miljard euro realiseren.
Ebusco zakte 12 procent. Het aandeel van de noodlijdende elektrische bussenbouwer is de afgelopen tijd erg aan het schommelen. Zo daalde Ebusco eind vorige maand na het aanstellen van een nieuwe interim-financieel directeur. Daarna volgde een grote koerssprong van ruim 18 procent. Ook begin deze maand steeg Ebusco, meerdere dagen op rij.
In Denemarken maakte Spar Nord Bank een koerssprong van ruim 45 procent. Nykredit Realkredit, de grootste hypotheekverstrekker van dat land, gaat de bank overnemen voor ongeveer 24,7 miljard Deense kroon, zo'n 3,3 miljard euro.
De euro was 1,0511 dollar waard, tegen 1,0583 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,9 procent duurder op 68,98 dollar. Brentolie kostte 0,7 procent meer op 72,65 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met winst gesloten. Beleggers wereldwijd zijn in afwachting van de kwartaalresultaten van chipontwikkelaar Nvidia, die worden gezien als barometer voor de groei van de AI-sector. Eerder maakten zorgen over mogelijk te hoge waarderingen voor techbedrijven en forse investeringen in datacenters beleggers nerveus.
22 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland beschouwt het als een "heel goed teken" dat Nederland zijn beperkingen voor de Nijmeegse chipmaker Nexperia heeft opgeschort. De chips van Nexperia zijn cruciaal voor de Duitse auto-industrie, maar sinds er een rel is ontstaan tussen Nederland en China zijn de leveringen verstoord. Daar is nu sprake van chiptekorten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil snel een debat met demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken, VVD) over de ontwikkelingen rond chipmaker Nexperia. Zijn rol in deze kwestie roept "ontzettend veel vragen op", vindt Volt-voorman Laurens Dassen. Zijn verzoek om een debat kreeg steun van een Kamermeerderheid.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nvidia, de belangrijkste ontwikkelaar van chips voor toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI), stond woensdag bij opening van de beurshandel in New York bij de stijgers met een plus van 1,6 procent. Nvidia komt na het slot van de handel op Wall Street met kwartaalcijfers. Op de financiële markten waren de afgelopen tijd zorgen over bubbelvorming bij de enorme investeringen door grote techbedrijven in AI en de hoge waarderingen van techbedrijven als Nvidia.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - China beschouwt het opschorten van de noodingreep bij Nexperia door het Nederlandse kabinet als "eerste stap in de goede richting". Tegelijkertijd heeft het ministerie van Handel in Beijing moeite met een gerechtelijke uitspraak waarmee de Chinese topman en moederbedrijf Wingtech op afstand zijn gezet bij de Nijmeegse chipfabrikant.
2 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Voor een volledig herstel van de leveringsketen van chipmaker Nexperia is meer nodig dan de stap die demissionair minister van Economische Zaken Vincent Karremans (VVD) woensdag heeft gezet. Daarvoor waarschuwt het Nijmeegse bedrijf in een verklaring.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Voormalig minister van Financiën en oud-president van Harvard Larry Summers is ook opgestapt uit het bestuur van OpenAI vanwege zijn contact met de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dit meldt nieuwssite Axios.
3 uur geleden