
AEX sluit hoger dankzij techbedrijven, oliesector in de min
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag met winst gesloten. Dat had de belangrijkste Amsterdamse beursgraadmeter te danken aan techbedrijven als techinvesteerder Prosus en chipbedrijf ASMI. Bedrijven in de oliesector hadden het juist zwaar door de vrees voor een vertraging van de economische groei door de verdere verspreiding van de Delta-variant van het coronavirus. Andere Europese beurzen hadden daar meer last van en bleven dicht bij de slotstand van vorige week.
Verder werd gekeken naar het klimaatrapport van VN-panel IPCC. De uitkomst daarvan, dat een opwarming van de aarde met minder dan 1,5 graad al niet meer haalbaar is, moet volgens secretaris-generaal van de VN António Guterres worden gezien als de doodsklap voor kolen, olie en gas. Dat zei de Portugees in een eerste reactie.
De hoofdindex op Beursplein 5 sloot met een winst van 0,5 procent op 771,80 punten. De MidKap steeg 0,1 procent tot 1074,58 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs daalden 0,1 procent, die in Londen ging 0,1 procent omhoog.
Prosus
Techinvesteerder Prosus was de sterkste stijger bij de hoofdfondsen op het Damrak met een winst van 3,7 procent. Chiptoeleverancier ASMI volgde met een plus van 1,7 procent. Winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield daalde 3,6 procent en was daarmee hekkensluiter. Chemicaliëndistributeur IMCD (min 2 procent) stond ook bij de verliezers. Analisten van Berenberg haalden het aandeel van de kooplijst.
Zwaargewicht Shell daalde 0,8 procent in Amsterdam en in Londen verloor het Britse olieconcern BP 0,7 procent. Ook het Italiaanse Eni, Repsol uit Spanje en TotalEnergies uit Frankrijk leverden tot 0,3 procent in. De verdere verspreiding van de Delta-variant van het coronavirus in veel delen van de wereld en een onverwachte groeivertraging van de Chinese export wakkerden de zorgen aan over de vraag naar olie. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,9 procent minder op 66,32 dollar. Brentolie werd 2,7 procent goedkoper op 66,79 dollar per vat.
PostNL
In de MidKap zakte PostNL 3 procent. De post- en pakketbezorger, die profiteert van het vele online winkelen sinds de uitbraak van de coronapandemie, verhoogde opnieuw zijn verwachtingen. Het bedrijf zag het volume echter afnemen doordat winkels weer open mochten omdat lockdownmaatregelen werden versoepeld. PostNL gaat daarnaast de komende jaren 450 miljoen euro extra investeren in de uitbreiding van het aantal pakketautomaten, het netwerk en de capaciteit.
Deliveroo dikte in Londen 4,5 procent aan. De Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero (min 3,2 procent) heeft een belang van dik 5 procent genomen in zijn Britse rivaal.
De euro was 1,1751 dollar waard, tegen 1,1765 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
MOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Google heeft een reeks nieuwe toepassingen gepresenteerd op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). Een daarvan is AI Mode, een speciaal tabblad in de zoekmachine waarin gebruikers vervolgvragen kunnen stellen om bij het gewenste zoekresultaat te komen.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Shell moet binnen zes maanden in gesprek met aandeelhouders over de informatie die het gas- en olieconcern geeft over zijn plannen met vloeibaar gemaakt aardgas (lng). Kritische aandeelhouders plaatsten een voorstel op de agenda van de aandeelhoudersvergadering dat Shell oproept om zijn plannen voor meer lng-productie toe te lichten. Hoewel het voorstel werd verworpen, was het aantal voorstemmers met 20,6 procent dusdanig groot dat Shell in gesprek moet over zijn lng-plannen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Personeel van FNV heeft de Ondernemingskamer gevraagd zich te buigen over de bestuurscrisis bij de bond. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van De Telegraaf. "De crisis aan de top duurt nu al te lang en heeft grote impact op de werkorganisatie en de reputatie van de FNV", zegt bestuurder Judith Westhoek van de interne vakbond FNV Personeel.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO is dinsdag in de top van de AEX-index geëindigd. Beleggers reageerden op het nieuws dat de Nederlandse staat het belang in de bank heeft teruggebracht tot minder dan een derde. De overheid had in oktober vorig jaar al laten weten het belang te willen verkleinen. Het aandeel sloot 2,3 procent hoger.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Levi Strauss wil zijn dochtermerk Dockers verkopen aan Authentic Brands Group, het moederbedrijf van merken als Reebok en Quiksilver. Dat heeft het jeansmerk dinsdag bekendgemaakt. Levi's had bij de presentatie van de kwartaalcijfers in oktober al bekendgemaakt een verkoop te onderzoeken.
4 uur geledenDOHA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Elon Musk wil ook over vijf jaar nog aan het roer staan van de elektrische autofabrikant Tesla. "Tenzij ik overlijd", vertelde de topman dinsdag op een economisch forum in Qatar. Daarbij gaf hij aan dat de controle over het bedrijf de belangrijkste motivatie was om door te gaan.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Pensioenfederatie is "opgetogen" dat het pensioenplan van Nieuw Sociaal Contract (NSC) is verworpen. Volgens dit voorstel krijgen pensioendeelnemers inspraak over de overgang naar het nieuwe stelsel. Ger Jaarsma, voorzitter van de koepelorganisatie noemt het "buitengewoon goed nieuws voor Nederland" dat het amendement is gesneuveld.
4 uur geleden