AEX sluit boven 900 punten door Brits-Amerikaanse handelsdeal
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag voor het eerst sinds begin april weer boven de 900 punten gesloten. De beurshandel kreeg steun van de handelsdeal tussen de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk. Volgens president Donald Trump heeft het Verenigd Koninkrijk toegezegd meer Amerikaanse landbouwproducten zoals rundvlees toe te laten.
Daarnaast opent het Verenigd Koninkrijk de markt verder voor ethanol en machines uit de VS, zei Trump. Ook zouden heffingen op Brits staal en aluminium komen te vervallen en gaan tarieven op Britse auto's fors omlaag. De Britse premier Keir Starmer sprak per telefoon van een "fantastische historische dag".
De AEX eindigde 0,7 procent hoger op 901,90 punten. De laatste keer dat de Amsterdamse hoofdgraadmeter boven die puntengrens sloot was op 2 april. Later op die dag kondigde Trump zijn handelstarieven aan. Door de wereldwijde onrust die volgde op de tarieven kelderde de AEX in de eerste week van april naar ongeveer 785 punten.
Gesprekken China
Ook zei Trump dat komend weekend handelsgesprekken met China staan gepland en als die onderhandelingen goed gaan, de torenhoge importheffingen op Chinese goederen verlaagd kunnen worden. Ook riep hij mensen op om nu aandelen te kopen.
De MidKap klom 0,8 procent tot 846,35 punten. Frankfurt en Parijs wonnen tot 1 procent. Londen daalde echter 0,3 procent, ondanks de handelsdeal en een nieuwe renteverlaging van de Britse centrale bank.
Exportbeperkingen
De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stegen tot 4,3 procent. Volgens persbureau Bloomberg is Trump van plan de nieuwe exportbeperkingen voor AI-chips van zijn voorganger president Joe Biden in te trekken. Die zouden medio mei ingaan.
Verder kwamen er nog resultaten van bouwer BAM (plus 0,7 procent), metalengroep AMG (plus 15,5 procent), veevoerproducent ForFarmers (min 5,2 procent) en biotechnoloog Pharming (plus 16,6 procent).
Handelstarieven
JDE Peet's won 1,4 procent. Het bedrijf achter Douwe Egberts en Pickwick verwacht geen grote impact van de Amerikaanse handelstarieven op de resultaten en bevestigde de verwachtingen voor dit jaar.
Meer uit Financieel
SEATTLE (ANP) - Amazon en OpenAI hebben een zevenjarige overeenkomst gesloten ter waarde van 38 miljard dollar, omgerekend 33 miljard euro. De bedrijven hebben afgesproken dat de eigenaar van ChatGPT rekenkracht van Amazon Web Services (AWS) kan gebruiken. Daarmee krijgt OpenAI toegang tot honderdduizenden geavanceerde Nvidia-processors om de populaire chatbot verder te ontwikkelen.
46 minuten geledenMAINZ (ANP/DPA) - Het Duitse biotechnologieconcern BioNTech heeft in de eerste negen maanden van dit jaar honderden miljoenen verlies geleden door een ingestorte vraag naar coronaboosters, zijn enige commerciƫle product. Het nettoverlies kwam uit op 831,1 miljoen euro, vergeleken met een verlies van bijna 925 miljoen euro in dezelfde periode een jaar eerder, maakte het concern bekend.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine winsten begonnen aan de nieuwe beursmaand. Wall Street sloot de maand oktober positief af, mede dankzij sterke resultaten van Amazon. Ook over de hele maand gingen de graadmeters vooruit door het nieuwe handelsbestand tussen de Verenigde Staten en China en het aanhoudende optimisme over kunstmatige intelligentie (AI). De S&P 500-index en Dow-Jonesindex stegen daarbij voor de zesde maand op rij.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse farmaceut Eli Lilly opent in Nederland een fabriek waar geneesmiddelen worden gemaakt. Lilly, een van de grootste farmaceutische bedrijven ter wereld, wil zich vestigen in de gemeente Katwijk. Het is de bedoeling dat in het gebied Zijlhoek-De Woerd voor 3 miljard dollar (omgerekend ruim 2,6 miljard euro) een productielocatie komt waar vijfhonderd banen ontstaan. Lilly is bekend van onder meer een nieuwe afslankpil en diabetes- en kankermedicijnen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO schrapt tientallen banen in zijn duurzaamheidsteam. Bijna zeventig van de vierhonderd duurzaamheidsexperts moeten vertrekken, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving door Het Financieele Dagblad. Volgens de zegsman wil de bank efficiƫnter te werk gaan.
3 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Nederlanders hebben in september vaker een vakantie geboekt dan in dezelfde maand vorig jaar, onder andere meer lastminutes voor de herfstvakantie. Ook boekten vakantiegangers meer reizen voor vertrek over zes maanden of langer, meldt reisbrancheorganisatie ANVR.
6 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk dreigt de toegang voor Shein te blokkeren als de Chinese webwinkel opnieuw sekspoppen verkoopt die op kinderen lijken. Shein haalde de producten uit zijn webshop na druk van Franse toezichthouders.
7 uur geleden