AEX scherpt slotrecordstand aan en eindigt boven de 900 punten
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag op een nieuwe recordstand van 900,06 punten gesloten. Rond 15.10 uur doorbrak de hoofdindex voor het eerst de 900-puntengrens. Kort daarna werd de hoogste stand ooit bereikt, van 900,76 punten.
De AEX, die bestaat uit de 25 grootste bedrijven op de Nederlandse beurs, is dit jaar aan een flinke opmars bezig. Zo begon de belangrijkste beursindex van Nederland begin dit jaar op 786,82 punten. De positieve stemming op de aandelenmarkten wordt onder meer veroorzaakt door de verwachting dat de centrale banken in 2024 zullen beginnen met het verlagen van de rentetarieven.
De MidKap, de graadmeter voor de middelgrote fondsen op Beursplein 5, steeg 0,9 procent tot 936,20 punten. Ook de stemming op de beurzen elders in Europa was overwegend positief. Zo sloten die in Frankfurt, Londen en Parijs met plussen tot 1,4 procent.
Aandeelhoudersvergadering Philips
De sterkste stijger in de hoofdindex was betaalbedrijf Adyen (plus 3,3 procent), gevolgd door chipbedrijf ASMI (plus 3 procent). Techinvesteerder Prosus en staalfabrikant ArcelorMittal verloren respectievelijk 1,3 procent en 1,6 procent en bungelden daarmee onderaan.
Philips daalde 0,1 procent. Het medisch-technologisch concern organiseerde dinsdag zijn aandeelhoudersvergadering. Daar zei topman Roy Jakobs dat het bedrijf nog "een weg te gaan" had om de problemen rond de apneu-apparaten achter zicht te laten en de resultaten te verbeteren. Al zei hij ook dat Philips daarvoor een "stevig fundament" had gelegd.
Heijmans
In de MidKap stond Van Lanschot Kempen bovenaan met een plus van 8 procent. De vermogensbeheerder leek flink te profiteren van een koopadvies door zakenbank Kepler Cheuvreux. Sterkste dalers waren Thuisbezorgd-moederbedrijf Just Eat Takeaway (min 3,1 procent) en de aanbieder van pakketkluisjes InPost (min 1,6 procent).
Bij de kleinere bedrijven op de Amsterdamse beurs steeg Heijmans 5,1 procent na publicatie van de kwartaalresultaten. Het bouwbedrijf is het jaar naar eigen zeggen goed gestart, onder meer doordat er meer woningen werden verkocht. "Het is een fijne constatering dat we in het eerste kwartaal van 2024 volgens verwachting hebben gepresteerd", stelde topman Ton Hillen.
Euro- en oliekoersen
De euro was 1,0775 dollar waard, tegen 1,0779 dollar op maandag. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde met 0,5 procent tot 78,08 dollar. Een vat Brentolie werd ook 0,5 procent goedkoper en kostte 82,88 dollar.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.
54 minuten geledenYAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.
3 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.
3 uur geledenYAOUNDÉ (ANP/RTR) - De Eurocommissaris voor Handel zegt een "zeer positief" gesprek met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer te hebben gehad. Ze spraken onder andere over toegang tot kritieke mineralen en importheffingen, zei Maroš Šefčovič bij een top van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Kameroen. De ontmoeting volgt enkele dagen op de goedkeuring van het Europees Parlement voor de handelsdeal die de VS en de Europese Commissie de afgelopen zomer sloten.
4 uur geledenURK (ANP) - Als de brandstofprijzen voor kottervissers hoog blijven, vaart binnenkort bijna niemand van de Nederlandse kottervloot nog uit. De hoge dieselkosten maken het vrijwel onmogelijk om geld te verdienen aan de gevangen vis, waarschuwt de Nederlandse Vissersbond.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.
20 uur geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.
21 uur geleden