AEX scherpt slotrecordstand aan en eindigt boven de 900 punten
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag op een nieuwe recordstand van 900,06 punten gesloten. Rond 15.10 uur doorbrak de hoofdindex voor het eerst de 900-puntengrens. Kort daarna werd de hoogste stand ooit bereikt, van 900,76 punten.
De AEX, die bestaat uit de 25 grootste bedrijven op de Nederlandse beurs, is dit jaar aan een flinke opmars bezig. Zo begon de belangrijkste beursindex van Nederland begin dit jaar op 786,82 punten. De positieve stemming op de aandelenmarkten wordt onder meer veroorzaakt door de verwachting dat de centrale banken in 2024 zullen beginnen met het verlagen van de rentetarieven.
De MidKap, de graadmeter voor de middelgrote fondsen op Beursplein 5, steeg 0,9 procent tot 936,20 punten. Ook de stemming op de beurzen elders in Europa was overwegend positief. Zo sloten die in Frankfurt, Londen en Parijs met plussen tot 1,4 procent.
Aandeelhoudersvergadering Philips
De sterkste stijger in de hoofdindex was betaalbedrijf Adyen (plus 3,3 procent), gevolgd door chipbedrijf ASMI (plus 3 procent). Techinvesteerder Prosus en staalfabrikant ArcelorMittal verloren respectievelijk 1,3 procent en 1,6 procent en bungelden daarmee onderaan.
Philips daalde 0,1 procent. Het medisch-technologisch concern organiseerde dinsdag zijn aandeelhoudersvergadering. Daar zei topman Roy Jakobs dat het bedrijf nog "een weg te gaan" had om de problemen rond de apneu-apparaten achter zicht te laten en de resultaten te verbeteren. Al zei hij ook dat Philips daarvoor een "stevig fundament" had gelegd.
Heijmans
In de MidKap stond Van Lanschot Kempen bovenaan met een plus van 8 procent. De vermogensbeheerder leek flink te profiteren van een koopadvies door zakenbank Kepler Cheuvreux. Sterkste dalers waren Thuisbezorgd-moederbedrijf Just Eat Takeaway (min 3,1 procent) en de aanbieder van pakketkluisjes InPost (min 1,6 procent).
Bij de kleinere bedrijven op de Amsterdamse beurs steeg Heijmans 5,1 procent na publicatie van de kwartaalresultaten. Het bouwbedrijf is het jaar naar eigen zeggen goed gestart, onder meer doordat er meer woningen werden verkocht. "Het is een fijne constatering dat we in het eerste kwartaal van 2024 volgens verwachting hebben gepresteerd", stelde topman Ton Hillen.
Euro- en oliekoersen
De euro was 1,0775 dollar waard, tegen 1,0779 dollar op maandag. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde met 0,5 procent tot 78,08 dollar. Een vat Brentolie werd ook 0,5 procent goedkoper en kostte 82,88 dollar.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Nexperia beschuldigt zijn Chinese eigenaar Wingtech van een tactiek "van de verschroeide aarde" in pogingen om de controle over de Nijmeegse chipmaker terug te krijgen, insinuerend dat de topman liever bedrijfswaarde vernietigt dan concessies doet. Dat zei een advocaat namens het bedrijf bij de ondernemingskamer in Amsterdam.
59 minuten geledenPRAAG (ANP/BLOOMBERG) - Defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) wil in de komende weken naar de beurs van Amsterdam. De in Praag gevestigde wapenproducent is van plan voor 750 miljoen euro aan nieuwe aandelen te verkopen op het Damrak. Ook wil een aandeelhouder al bestaande aandelen verkopen. Ingewijden spraken onlangs tegenover persbureau Bloomberg de verwachting uit dat het bedrijf met de beursnotering minstens 3 miljard euro zou kunnen ophalen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk dreigt in de problemen te komen als het begrotingstekort 5 procent van het bruto binnenlands product (bbp) overstijgt in 2026. Dat zegt de president van de Franse centrale bank François Villeroy de Galhau.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is woensdag licht lager geopend. Daarmee bewoog de hoofdindex iets weg van de historische mijlpaal van 1000 punten, na het bereiken van een nieuwe recordslotstand dinsdag.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BELGA) - Eurostar heeft vorig jaar meer dan 20 miljoen reizigers vervoerd via zijn hogesnelheidstreinen, een nieuw record. Vooral tussen Amsterdam en Londen groeide het aantal reizigers.
3 uur geledenBEIJING (ANP) - China ontmoedigt lokale bedrijven nu zelf om hoogwaardige AI-chips van het Amerikaanse Nvidia te kopen. Autoriteiten hebben deze week tegen douanepersoneel gezegd dat de H200-chips het land niet in mogen. De overheid raadt bedrijven af de chips te kopen, tenzij dit noodzakelijk is, melden bronnen aan persbureau Reuters. "De bewoording is zo streng dat het in feite neerkomt op een verbod", zegt een van hen.
3 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese handelsoverschot blijft groeien en is aan het eind van 2025 op een recordhoogte van 1,2 biljoen dollar uitgekomen. Dat terwijl de export naar de VS verder daalt. China richt zich nadrukkelijk op de rest van de wereld.
3 uur geleden