AEX scherpt slotrecordstand aan en eindigt boven de 900 punten
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag op een nieuwe recordstand van 900,06 punten gesloten. Rond 15.10 uur doorbrak de hoofdindex voor het eerst de 900-puntengrens. Kort daarna werd de hoogste stand ooit bereikt, van 900,76 punten.
De AEX, die bestaat uit de 25 grootste bedrijven op de Nederlandse beurs, is dit jaar aan een flinke opmars bezig. Zo begon de belangrijkste beursindex van Nederland begin dit jaar op 786,82 punten. De positieve stemming op de aandelenmarkten wordt onder meer veroorzaakt door de verwachting dat de centrale banken in 2024 zullen beginnen met het verlagen van de rentetarieven.
De MidKap, de graadmeter voor de middelgrote fondsen op Beursplein 5, steeg 0,9 procent tot 936,20 punten. Ook de stemming op de beurzen elders in Europa was overwegend positief. Zo sloten die in Frankfurt, Londen en Parijs met plussen tot 1,4 procent.
Aandeelhoudersvergadering Philips
De sterkste stijger in de hoofdindex was betaalbedrijf Adyen (plus 3,3 procent), gevolgd door chipbedrijf ASMI (plus 3 procent). Techinvesteerder Prosus en staalfabrikant ArcelorMittal verloren respectievelijk 1,3 procent en 1,6 procent en bungelden daarmee onderaan.
Philips daalde 0,1 procent. Het medisch-technologisch concern organiseerde dinsdag zijn aandeelhoudersvergadering. Daar zei topman Roy Jakobs dat het bedrijf nog "een weg te gaan" had om de problemen rond de apneu-apparaten achter zicht te laten en de resultaten te verbeteren. Al zei hij ook dat Philips daarvoor een "stevig fundament" had gelegd.
Heijmans
In de MidKap stond Van Lanschot Kempen bovenaan met een plus van 8 procent. De vermogensbeheerder leek flink te profiteren van een koopadvies door zakenbank Kepler Cheuvreux. Sterkste dalers waren Thuisbezorgd-moederbedrijf Just Eat Takeaway (min 3,1 procent) en de aanbieder van pakketkluisjes InPost (min 1,6 procent).
Bij de kleinere bedrijven op de Amsterdamse beurs steeg Heijmans 5,1 procent na publicatie van de kwartaalresultaten. Het bouwbedrijf is het jaar naar eigen zeggen goed gestart, onder meer doordat er meer woningen werden verkocht. "Het is een fijne constatering dat we in het eerste kwartaal van 2024 volgens verwachting hebben gepresteerd", stelde topman Ton Hillen.
Euro- en oliekoersen
De euro was 1,0775 dollar waard, tegen 1,0779 dollar op maandag. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde met 0,5 procent tot 78,08 dollar. Een vat Brentolie werd ook 0,5 procent goedkoper en kostte 82,88 dollar.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Koerswinsten voor grote techbedrijven hebben voor een record gezorgd op Wall Street. De brede graadmeter S&P 500 eindigde hoger dan ooit in de aanloop naar een topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. In Trumps kielzog reisden ook topbestuurders van techbedrijven als Nvidia en Tesla mee naar China.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vullen van de gasopslagen in Nederland loopt moeizaam, waarschuwt Gasunie. In de komende weken is ingrijpen nodig om het vuldoel voor de winter te halen, zei algemeen directeur Jeroen Zanting tijdens een technische briefing van Kamerleden over leveringszekerheid. Door de Iranoorlog zijn de gasprijzen hard gestegen, wat het onaantrekkelijk maakt om nu aardgas in te kopen om op te slaan voor de winter.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat is akkoord met de benoeming van Kevin Warsh als voorzitter van de Federal Reserve. Hij is daarmee de opvolger van Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. Zijn termijn als voorzitter loopt vrijdag af.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix is van plan om vanaf 2027 een abonnement met reclame aan te bieden in Nederland. De streamingdienst biedt deze goedkopere abonnementen al sinds 2022 in verschillende grote landen aan, waaronder de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland.
2 uur geledenZIRNDORF (ANP) - De fabrikant van speelgoedmerk Playmobil, de Horst Brandstätter Group, blijft fors minder verkopen. Dat blijkt uit de jaarcijfers van het bedrijf. Het bedrijf kampt al enkele jaren met dalende cijfers en schrapte eerder al banen.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie (AI) Mistral is met Europese banken in gesprek over de inzet van zijn alternatief voor Mythos, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dat AI-model van het Amerikaanse Anthropic kan razendsnel zwakke punten in de cyberbeveiliging opsporen, wat tot zorgen leidt over de inzet van Mythos door cybercriminelen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX is woensdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. Na een tegenvallende dinsdag was de stemming op het Damrak weer goed. ABN AMRO was daarin de uitblinker. De bank boekte een plus van bijna 9 procent.
5 uur geleden