AEX scherpt recordstand aan, ASMI zakt na nieuwe topman
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht hoger geopend en scherpte de recordstand van vorige week verder aan. Beleggers putten moed uit de over het algemeen goed ontvangen bedrijfsresultaten en hopen dat de centrale banken dit jaar beginnen met het verlagen van de rente. Ook deze week komen weer veel bedrijven met resultaten, zoals de AEX-fondsen Heineken, Randstad, DSM-Firmenich, RELX, ABN AMRO en Ahold Delhaize.
ASMI verloor 0,4 procent en stond daarmee onderaan in de AEX. Het chipbedrijf kondigde aan dat topman Benjamin Loh bij de aandeelhoudersvergadering op 13 mei dit jaar met pensioen gaat. Hij wordt opgevolgd door ASMI-bestuurslid en de huidige technische directeur Hichem M'Saad.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent hoger op 852,78 punten. De Amsterdamse hoofdindex won vrijdag al bijna 1 procent tot 851,77 punten en eindigde op het hoogste niveau ooit. De MidKap steeg 1,4 procent tot 898,12 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,5 procent en de olieprijzen zakten tot 0,7 procent.
Nieuw inflatiecijfer
Beleggers wachten daarnaast vooral op het nieuwe inflatiecijfer uit de Verenigde Staten, dat dinsdag naar buiten komt. Op de beursvloeren wordt gehoopt dat de inflatie inmiddels sterk genoeg is afgekoeld, zodat de Federal Reserve binnenkort kan beginnen met het verlagen van de rente. Maar na het rentebesluit van eind januari, liet Fed-baas Jerome Powell al doorschemeren meer bewijs nodig te hebben dat de inflatie echt richting het doel van 2 procent beweegt.
Chemicaliëndistributeur IMCD was de sterkste stijger in de AEX met een winst van 1,4 procent. Staalconcern ArcelorMittal volgde met een plus van dik 1 procent. Adyen won 0,8 procent. Analisten van investeringsbank AlphaValue/Baader haalden de betalingsverwerker van de verkooplijst af. Adyen liet vorige week al een stevige opmars zien na goed ontvangen resultaten.
In de MidKap stond Just Eat Takeaway bovenaan met een plus van 6,5 procent. Analisten van Deutsche Bank verhoogden het koersdoel voor het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Laadpalenmaker Alfen, die later deze week met cijfers komt, won ook ruim 6 procent. Kunstmestproducent OCI was de grootste daler met een min van 0,7 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Koerswinsten voor grote techbedrijven hebben voor een record gezorgd op Wall Street. De brede graadmeter S&P 500 eindigde hoger dan ooit in de aanloop naar een topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. In Trumps kielzog reisden ook topbestuurders van techbedrijven als Nvidia en Tesla mee naar China.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vullen van de gasopslagen in Nederland loopt moeizaam, waarschuwt Gasunie. In de komende weken is ingrijpen nodig om het vuldoel voor de winter te halen, zei algemeen directeur Jeroen Zanting tijdens een technische briefing van Kamerleden over leveringszekerheid. Door de Iranoorlog zijn de gasprijzen hard gestegen, wat het onaantrekkelijk maakt om nu aardgas in te kopen om op te slaan voor de winter.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat is akkoord met de benoeming van Kevin Warsh als voorzitter van de Federal Reserve. Hij is daarmee de opvolger van Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. Zijn termijn als voorzitter loopt vrijdag af.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix is van plan om vanaf 2027 een abonnement met reclame aan te bieden in Nederland. De streamingdienst biedt deze goedkopere abonnementen al sinds 2022 in verschillende grote landen aan, waaronder de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland.
6 uur geledenZIRNDORF (ANP) - De fabrikant van speelgoedmerk Playmobil, de Horst Brandstätter Group, blijft fors minder verkopen. Dat blijkt uit de jaarcijfers van het bedrijf. Het bedrijf kampt al enkele jaren met dalende cijfers en schrapte eerder al banen.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie (AI) Mistral is met Europese banken in gesprek over de inzet van zijn alternatief voor Mythos, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dat AI-model van het Amerikaanse Anthropic kan razendsnel zwakke punten in de cyberbeveiliging opsporen, wat tot zorgen leidt over de inzet van Mythos door cybercriminelen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX is woensdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. Na een tegenvallende dinsdag was de stemming op het Damrak weer goed. ABN AMRO was daarin de uitblinker. De bank boekte een plus van bijna 9 procent.
9 uur geleden