AEX scherpt recordstand aan, ASMI zakt na nieuwe topman
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht hoger geopend en scherpte de recordstand van vorige week verder aan. Beleggers putten moed uit de over het algemeen goed ontvangen bedrijfsresultaten en hopen dat de centrale banken dit jaar beginnen met het verlagen van de rente. Ook deze week komen weer veel bedrijven met resultaten, zoals de AEX-fondsen Heineken, Randstad, DSM-Firmenich, RELX, ABN AMRO en Ahold Delhaize.
ASMI verloor 0,4 procent en stond daarmee onderaan in de AEX. Het chipbedrijf kondigde aan dat topman Benjamin Loh bij de aandeelhoudersvergadering op 13 mei dit jaar met pensioen gaat. Hij wordt opgevolgd door ASMI-bestuurslid en de huidige technische directeur Hichem M'Saad.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent hoger op 852,78 punten. De Amsterdamse hoofdindex won vrijdag al bijna 1 procent tot 851,77 punten en eindigde op het hoogste niveau ooit. De MidKap steeg 1,4 procent tot 898,12 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,5 procent en de olieprijzen zakten tot 0,7 procent.
Nieuw inflatiecijfer
Beleggers wachten daarnaast vooral op het nieuwe inflatiecijfer uit de Verenigde Staten, dat dinsdag naar buiten komt. Op de beursvloeren wordt gehoopt dat de inflatie inmiddels sterk genoeg is afgekoeld, zodat de Federal Reserve binnenkort kan beginnen met het verlagen van de rente. Maar na het rentebesluit van eind januari, liet Fed-baas Jerome Powell al doorschemeren meer bewijs nodig te hebben dat de inflatie echt richting het doel van 2 procent beweegt.
Chemicaliëndistributeur IMCD was de sterkste stijger in de AEX met een winst van 1,4 procent. Staalconcern ArcelorMittal volgde met een plus van dik 1 procent. Adyen won 0,8 procent. Analisten van investeringsbank AlphaValue/Baader haalden de betalingsverwerker van de verkooplijst af. Adyen liet vorige week al een stevige opmars zien na goed ontvangen resultaten.
In de MidKap stond Just Eat Takeaway bovenaan met een plus van 6,5 procent. Analisten van Deutsche Bank verhoogden het koersdoel voor het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Laadpalenmaker Alfen, die later deze week met cijfers komt, won ook ruim 6 procent. Kunstmestproducent OCI was de grootste daler met een min van 0,7 procent.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten dreigen nieuwe importheffingen in te stellen voor producten uit zestig economieën, waaronder de Europese Unie, Canada en China. Volgens Washington falen de landen in het uitbannen van producten die mogelijk met dwangarbeid zijn gemaakt.
18 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Shell Nederland krijgt een nieuwe topman. Huidig president-directeur Frans Everts treedt per 1 september af en wordt dan opgevolgd door Thomas de Boer. Everts geeft sinds 1 april 2023 leiding aan Shell Nederland en neemt na een dienstverband van 37 jaar afscheid van het bedrijf.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Google moet van de Britse mededingingsautoriteit aanpassingen doorvoeren rond de AI-samenvattingen in zijn zoekresultaten. Dat moet leiden tot eerlijkere deals voor uitgevers en consumenten en de zoekdiensten van Google in het Verenigd Koninkrijk verbeteren, meldt de Competition and Markets Authority (CMA) woensdag.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Het Hof van de Europese Unie verwerpt de aanmerking van Brussel voor Facebook Marketplace als zogeheten poortwachter. Een digitaal platform moet zich aan strengere EU-regels houden als het is aangemerkt als poortwachter. Het platform moet dan verwijzen naar alternatieven van concurrenten. Dit moet voorkomen dat het platform te dominant wordt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag vlak geopend, na de stevige plus een dag eerder. AkzoNobel was een sterke daler met een min van ruim 20 procent. Het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams zien af van verdere pogingen om de verfproducent over te nemen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lisa van Ginneken is benoemd tot de nieuwe voorzitter van brancheorganisatie OV-NL. Ze was van maart 2021 tot december 2023 Tweede Kamerlid voor D66 en hield zich daar onder andere bezig met het openbaar vervoer in Nederland.
3 uur geledenTOKIO/CLEVELAND (ANP) - Het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams zien af van verdere pogingen om verfproducent AkzoNobel over te nemen. Vorige week werd nog bekend dat AkzoNobel begin mei een overnamebod van die bedrijven had afgewezen. Het bedrijf achter merken als Flexa en Sikkens verklaarde daarbij door te zullen gaan met de fusie met het Amerikaanse Axalta Coating Systems.
3 uur geleden