AEX scherpt recordstand aan, ASMI zakt na nieuwe topman
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht hoger geopend en scherpte de recordstand van vorige week verder aan. Beleggers putten moed uit de over het algemeen goed ontvangen bedrijfsresultaten en hopen dat de centrale banken dit jaar beginnen met het verlagen van de rente. Ook deze week komen weer veel bedrijven met resultaten, zoals de AEX-fondsen Heineken, Randstad, DSM-Firmenich, RELX, ABN AMRO en Ahold Delhaize.
ASMI verloor 0,4 procent en stond daarmee onderaan in de AEX. Het chipbedrijf kondigde aan dat topman Benjamin Loh bij de aandeelhoudersvergadering op 13 mei dit jaar met pensioen gaat. Hij wordt opgevolgd door ASMI-bestuurslid en de huidige technische directeur Hichem M'Saad.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent hoger op 852,78 punten. De Amsterdamse hoofdindex won vrijdag al bijna 1 procent tot 851,77 punten en eindigde op het hoogste niveau ooit. De MidKap steeg 1,4 procent tot 898,12 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,5 procent en de olieprijzen zakten tot 0,7 procent.
Nieuw inflatiecijfer
Beleggers wachten daarnaast vooral op het nieuwe inflatiecijfer uit de Verenigde Staten, dat dinsdag naar buiten komt. Op de beursvloeren wordt gehoopt dat de inflatie inmiddels sterk genoeg is afgekoeld, zodat de Federal Reserve binnenkort kan beginnen met het verlagen van de rente. Maar na het rentebesluit van eind januari, liet Fed-baas Jerome Powell al doorschemeren meer bewijs nodig te hebben dat de inflatie echt richting het doel van 2 procent beweegt.
Chemicaliëndistributeur IMCD was de sterkste stijger in de AEX met een winst van 1,4 procent. Staalconcern ArcelorMittal volgde met een plus van dik 1 procent. Adyen won 0,8 procent. Analisten van investeringsbank AlphaValue/Baader haalden de betalingsverwerker van de verkooplijst af. Adyen liet vorige week al een stevige opmars zien na goed ontvangen resultaten.
In de MidKap stond Just Eat Takeaway bovenaan met een plus van 6,5 procent. Analisten van Deutsche Bank verhoogden het koersdoel voor het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Laadpalenmaker Alfen, die later deze week met cijfers komt, won ook ruim 6 procent. Kunstmestproducent OCI was de grootste daler met een min van 0,7 procent.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Revolut heeft in 2025 een recordwinst geboekt. De onlinebank kreeg er het afgelopen jaar flink meer nieuwe klanten bij, onder meer in Nederland. Ook het geld dat zij samen op hun rekeningen hadden staan, steeg flink.
27 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse cosmeticamerk Estée Lauder voert overnamegesprekken met het Spaanse Puig Brands, het moederconcern van bekende merken als Jean Paul Gaultier, Nina Ricci en Charlotte Tilbury. Door een eventuele overname zou een gecombineerd bedrijf ontstaan met een totale jaaromzet van ongeveer 20 miljard dollar.
28 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging dinsdag verder omhoog. De beurshandel bleef in het teken staan van de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. Maandag zorgde de hoop op een mogelijk einde van de oorlog al voor opluchting bij beleggers en stevige koerswinsten op Wall Street. President Donald Trump zei namelijk een pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten van vijf dagen in te lassen om ruimte te geven voor onderhandelingen.
40 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De verkoop van nieuwe benzineauto's in de Europese Unie is vorige maand met meer dan 23 procent ingestort, waarbij alle grote markten een duidelijke daling lieten zien. De markt voor dieselauto's bleef ook krimpen, met bijna 18 procent minder verkopen in februari. Dat maakte de Europese autobrancheorganisatie ACEA dinsdag bekend.
2 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae-myung heeft opgeroepen tot een landelijke energiebesparingscampagne, vanwege de risico's voor de olie- en gasvoorraden door de oorlog in het Midden-Oosten. Zuid-Korea wil dat inwoners van het land twaalf maatregelen nemen om minder energie te verbruiken, zoals korter douchen, telefoons en elektrische voertuigen overdag opladen en wasmachines en stofzuigers in het weekend gebruiken.
2 uur geledenKYOTO (ANP/BLOOMBERG) - Nintendo verlaagt de productie van de Switch 2 door tegenvallende verkopen van de spelcomputer, met name in de Verenigde Staten. Na de lancering in juni vorig jaar was de opvolger van de originele Switch nog de snelst verkopende spelconsole ter wereld, maar sindsdien zijn de verkoopcijfers achtergebleven bij de hoge verwachtingen van het management van het Japanse spelcomputerbedrijf.
2 uur geledenSINGAPORE (ANP) - De olieprijzen gingen dinsdagochtend omhoog, na de sterke daling op maandag door hoop op de oliemarkt op een mogelijk einde van de oorlog in het Midden-Oosten. Nu staken de zorgen over een escalatie van het conflict weer de kop op na een bericht van The Wall Street Journal, dat Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten overwegen mee te doen aan aanvallen op Iran.
2 uur geleden