AEX scherpt recordstand aan, ASMI zakt na nieuwe topman
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht hoger geopend en scherpte de recordstand van vorige week verder aan. Beleggers putten moed uit de over het algemeen goed ontvangen bedrijfsresultaten en hopen dat de centrale banken dit jaar beginnen met het verlagen van de rente. Ook deze week komen weer veel bedrijven met resultaten, zoals de AEX-fondsen Heineken, Randstad, DSM-Firmenich, RELX, ABN AMRO en Ahold Delhaize.
ASMI verloor 0,4 procent en stond daarmee onderaan in de AEX. Het chipbedrijf kondigde aan dat topman Benjamin Loh bij de aandeelhoudersvergadering op 13 mei dit jaar met pensioen gaat. Hij wordt opgevolgd door ASMI-bestuurslid en de huidige technische directeur Hichem M'Saad.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent hoger op 852,78 punten. De Amsterdamse hoofdindex won vrijdag al bijna 1 procent tot 851,77 punten en eindigde op het hoogste niveau ooit. De MidKap steeg 1,4 procent tot 898,12 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,5 procent en de olieprijzen zakten tot 0,7 procent.
Nieuw inflatiecijfer
Beleggers wachten daarnaast vooral op het nieuwe inflatiecijfer uit de Verenigde Staten, dat dinsdag naar buiten komt. Op de beursvloeren wordt gehoopt dat de inflatie inmiddels sterk genoeg is afgekoeld, zodat de Federal Reserve binnenkort kan beginnen met het verlagen van de rente. Maar na het rentebesluit van eind januari, liet Fed-baas Jerome Powell al doorschemeren meer bewijs nodig te hebben dat de inflatie echt richting het doel van 2 procent beweegt.
Chemicaliëndistributeur IMCD was de sterkste stijger in de AEX met een winst van 1,4 procent. Staalconcern ArcelorMittal volgde met een plus van dik 1 procent. Adyen won 0,8 procent. Analisten van investeringsbank AlphaValue/Baader haalden de betalingsverwerker van de verkooplijst af. Adyen liet vorige week al een stevige opmars zien na goed ontvangen resultaten.
In de MidKap stond Just Eat Takeaway bovenaan met een plus van 6,5 procent. Analisten van Deutsche Bank verhoogden het koersdoel voor het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Laadpalenmaker Alfen, die later deze week met cijfers komt, won ook ruim 6 procent. Kunstmestproducent OCI was de grootste daler met een min van 0,7 procent.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/DPA/RTR) - De oprichters van de Duitse producent van coronavaccins BioNTech gaan een nieuw biotechbedrijf beginnen en leggen daarom hun bestuursfuncties neer bij de biotechnoloog. Topman Ugur Sahin en medisch directeur Özlem Türeci gaan eind dit jaar het bedrijf verlaten wanneer hun contracten aflopen.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouworganisatie Agractie maakt zich "grote zorgen" over de explosief stijgende dieselprijzen en de gevolgen daarvan voor de Nederlandse voedselproductie. "De overheid profiteert momenteel fors van de hogere btw-inkomsten, terwijl boeren en transporteurs worden geconfronteerd met torenhoge kosten", zegt een woordvoerster.
38 minuten geledenDIEMEN (ANP) - Als de oorlog in het Midden-Oosten en de daardoor stijgende energie- en brandstofprijzen lang blijven aanhouden, leidt dat niet tot massale ontslagen in Nederland. Dit verwacht de topman van de Nederlandse tak van uitzendconcern Randstad. "Met de huidige arbeidsmarktkrapte denk ik dat het misschien wat minder krap wordt", zei topman Jeroen Tiel van Randstad Nederland dinsdag tijdens een persbijeenkomst over de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is onbekend hoeveel Nederlanders gestrand zijn die via het Midden-Oosten naar Nederland zouden reizen. Volgens een woordvoerder van de ANVR gaat het zeker om "duizenden" reizigers die door de oorlog in Iran vastzitten op hun vakantiebestemming. Exacte cijfers zijn er niet en bovendien fluctueren die per dag. "Hoe langer de oorlog duurt, hoe groter de groep wordt."
1 uur geledenRIYAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Een langdurige oorlog in het Midden-Oosten kan "catastrofale gevolgen" hebben voor de wereldwijde oliemarkt en het is van "cruciaal belang" dat de Straat van Hormuz wordt heropend voor de scheepvaart. Dat zei topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco bij de bekendmaking van jaarcijfers. Door de oorlog heeft Saudi-Arabië zijn olieproductie moeten beperken.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Het is een "strategische fout" geweest van Europa om de afgelopen decennia niet meer te investeren in kernenergie, stelt voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen. Met name nu de oorlog in het Midden-Oosten aantoont hoe afhankelijk Europa is van anderen voor de invoer van olie en gas, zei ze dinsdag in een toespraak op een top over kernenergie in Parijs.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) heeft zijn hoogste boete ooit uitgedeeld. Het gokbedrijf Novatech, bekend van gokwebsites Qbet.com en 55Bet.com, heeft een boete van bijna 25 miljoen euro gekregen voor illegaal gokaanbod. Daarnaast heeft de toezichthouder een boete van bijna 2 miljoen euro opgelegd aan Fortaprime. Dat bedrijf zit achter websites als amonbet101.com, kaasino.com en hiddenjack.com.
2 uur geleden