AEX scherpt record aan op rustig Damrak
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index scherpte maandag het recordniveau verder aan en kroop langzaam richting de 800-puntengrens. De aandelenhandel verliep relatief rustig. Het halfjaarcijferseizoen is voorbij en de belangrijke beurs in Londen is de hele dag gesloten. De aandacht ging in de ochtendhandel dan ook vooral uit naar de macro-economische cijfers, zoals de Europese inflatie en de Amerikaanse banengroei, die later in de week op het programma staan.
Beleggers verwerkten daarnaast nog de nieuwe recordstanden op Wall Street, waar de boodschap van de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell positief werd ontvangen. Powell verklaarde vrijdag dat geleidelijk kan worden begonnen met het afbouwen van de coronasteun. Een door beleggers gevreesde renteverhoging lijkt echter nog ver weg. Volgens Powell herstelt de grootste economie ter wereld sterk van de coronacrisis, maar moet nog meer vooruitgang worden geboekt op de arbeidsmarkt.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent in de plus op 788,85 punten en tikte op 789,88 punten de hoogste tussentijdse koers ooit aan. De MidKap steeg 0,5 procent tot 1105,09 punten. De DAX in Frankfurt klom 0,2 procent en de Franse CAC40-index won een fractie.
Chipbedrijven
De chipbedrijven Besi, ASMI en ASML waren opnieuw de sterkste stijgers in de AEX, met winsten tot 1,7 procent. Verzekeraar ASR (min 1,9 procent) noteerde ex dividend. Just Eat Takeaway zakte verder weg en verloor dik 1 procent. De maaltijdbezorger raakte vrijdag al 7,5 procent aan beurswaarde kwijt. De koersval volgde op het besluit van New York om de beperkingen van de vergoedingen die maaltijdbezorgers aan restaurants in de stad kunnen vragen permanent te maken. De eigenaar van Thuisbezorgd.nl is in New York actief met het onlangs overgenomen Grubhub.
In de MidKap ging Alfen aan kop met een plus van 2 procent. De laadpalenfabrikant verloor vrijdag nog dik 6 procent na publicatie van de resultaten. Kunstmestproducent OCI en roestvrijstaalmaker Aperam volgden met plussen van 1,4 procent. Winkelvastgoedinvesteerder Eurocommercial Properties sloot de rij met een min van 1,3 procent.
Op de oliemarkt hielden handelaren de orkaan Ida in de gaten, die in de Amerikaanse staat Louisiana zijn eerste slachtoffer heeft gemaakt. Ook vergadert oliekartel OPEC deze week weer. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,7 procent tot 68,24 dollar. Brentolie kostte 0,2 procent minder op 72,56 dollar per vat. De euro was 1,1794 dollar waard, tegen 1,1786 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse ambassadeur bij de EU, Andrew Puzder, heeft gezegd dat Europese bedrijven te maken kunnen krijgen met "verwoestende" represailles vanuit Washington. Dat zou het geval zijn als Brussel doorgaat met plannen om de toegang van Amerikaanse ondernemingen tot delen van de Europese markt in te perken. Puzder zei dit tegen de Britse zakenkrant Financial Times.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De storing bij de elektronische paspoortcontrole op Schiphol is verholpen, meldt de Koninklijke Marechaussee. Volgens een woordvoerder van Schiphol hebben enkele honderden mensen hun vlucht gemist nadat sinds 06.00 uur de zogeheten e-gates niet meer werkten. Dat leidde tot lange rijen op de luchthaven. Door de herfstvakantie was het op Schiphol een van de drukste dagen van het jaar.
5 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt vanaf vrijdag weer boodschappen, meldt de supermarktketen. Alle bestellingen tot en met donderdag zijn geannuleerd. Het is ook nog niet mogelijk om nieuwe bestellingen te plaatsen, meldt Albert Heijn. De supermarktketen kampt sinds een week met problemen door een cyberbeveiligingsincident.
7 uur geledenLOUGHTON (ANP) - Microsoft heeft zich teruggetrokken uit een deal rondom een datacenter in het Verenigd Koninkrijk. Dat meldt de Britse krant The Telegraph. Microsoft zou de belangrijkste klant worden van een nieuw datacenter in het Britse Loughton, dat daar wordt gebouwd door het Britse datacenterbedrijf Nscale.
8 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Een storing bij de elektrische paspoortcontrole zorgt zondag voor lange rijen op Schiphol. Dat bevestigen de luchthaven en de Koninklijke Marechaussee na berichtgeving van De Telegraaf. De zogeheten e-gates werken niet en daarom moeten alle reizigers voor een paspoortcontrole langs de balie, legt een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee uit.
9 uur geledenHANOI (ANP/RTR) - Noorwegen, Zwitserland, IJsland en Liechtenstein hebben een vrijhandelsakkoord met Vietnam gesloten. Dat hebben de regeringen van Noorwegen en Vietnam zondag bekendgemaakt. De vier Europese landen zijn geen onderdeel van de Europese Unie en zitten samen in de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA).
10 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Stellantis, het moederbedrijf van onder meer Opel, Citroën en Fiat, is van plan om dit jaar honderden extra ingenieurs aan te nemen op verschillende locaties in Europa en de Verenigde Staten. Dat heeft hoofd engineering en technologie van de autofabrikant Ned Curic gezegd tijdens een autobeurs in Parijs.
1 dag geleden