Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX scherpt record aan op rustig Damrak

AEX scherpt record aan op rustig Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index scherpte maandag het recordniveau verder aan en kroop langzaam richting de 800-puntengrens. De aandelenhandel verliep relatief rustig. Het halfjaarcijferseizoen is voorbij en de belangrijke beurs in Londen is de hele dag gesloten. De aandacht ging in de ochtendhandel dan ook vooral uit naar de macro-economische cijfers, zoals de Europese inflatie en de Amerikaanse banengroei, die later in de week op het programma staan.

Beleggers verwerkten daarnaast nog de nieuwe recordstanden op Wall Street, waar de boodschap van de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell positief werd ontvangen. Powell verklaarde vrijdag dat geleidelijk kan worden begonnen met het afbouwen van de coronasteun. Een door beleggers gevreesde renteverhoging lijkt echter nog ver weg. Volgens Powell herstelt de grootste economie ter wereld sterk van de coronacrisis, maar moet nog meer vooruitgang worden geboekt op de arbeidsmarkt.

De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent in de plus op 788,85 punten en tikte op 789,88 punten de hoogste tussentijdse koers ooit aan. De MidKap steeg 0,5 procent tot 1105,09 punten. De DAX in Frankfurt klom 0,2 procent en de Franse CAC40-index won een fractie.

Chipbedrijven

De chipbedrijven Besi, ASMI en ASML waren opnieuw de sterkste stijgers in de AEX, met winsten tot 1,7 procent. Verzekeraar ASR (min 1,9 procent) noteerde ex dividend. Just Eat Takeaway zakte verder weg en verloor dik 1 procent. De maaltijdbezorger raakte vrijdag al 7,5 procent aan beurswaarde kwijt. De koersval volgde op het besluit van New York om de beperkingen van de vergoedingen die maaltijdbezorgers aan restaurants in de stad kunnen vragen permanent te maken. De eigenaar van Thuisbezorgd.nl is in New York actief met het onlangs overgenomen Grubhub.

In de MidKap ging Alfen aan kop met een plus van 2 procent. De laadpalenfabrikant verloor vrijdag nog dik 6 procent na publicatie van de resultaten. Kunstmestproducent OCI en roestvrijstaalmaker Aperam volgden met plussen van 1,4 procent. Winkelvastgoedinvesteerder Eurocommercial Properties sloot de rij met een min van 1,3 procent.

Op de oliemarkt hielden handelaren de orkaan Ida in de gaten, die in de Amerikaanse staat Louisiana zijn eerste slachtoffer heeft gemaakt. Ook vergadert oliekartel OPEC deze week weer. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,7 procent tot 68,24 dollar. Brentolie kostte 0,2 procent minder op 72,56 dollar per vat. De euro was 1,1794 dollar waard, tegen 1,1786 dollar op vrijdag.

Meer uit Financieel

Nederland sterk afhankelijk van kritieke grondstoffen uit China

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is sterk afhankelijk van onmisbare grondstoffen die vooral in China worden verwerkt. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Op basis van eigen onderzoek concludeert het statistiekbureau dat materialen met het grootste risico voor Nederland voor het grootste deel door China worden verwerkt.

14 minuten geleden
Reuters: handelaren kopen snellere toegang tot berichten Trump

SARASOTA (ANP/RTR) - Nieuws- en dataorganisatie Bloomberg zou een van de klanten zijn die op socialmediaplatform Truth Social eerder toegang krijgen tot berichten van de president. Dat schrijft persbureau Reuters, dat op basis van ingewijden ook handelsondernemingen Susquehanna International Group en ⁠Jump Trading aanwijst als gebruikers van de dienst Truth API.

2 uur geleden
Onderzoek Kadaster: kwart nieuwbouw komt in vier grote steden

APELDOORN (ANP) - Ruim een kwart van de nieuwe woningen wordt de komende jaren in de vier grootste gemeenten van Nederland gebouwd. Dat meldt het Kadaster na onderzoek. Het aandeel appartementen wordt in de komende jaren ook een stuk groter, hoewel dit soort woningen wel iets kleiner wordt in oppervlakte. Het onderzoek baseert zich op woningen die al zijn vergund of in aanbouw zijn.

4 uur geleden
Pensioenfonds PME rekent op flinke pensioenverhoging

DEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metalektro, verwacht de pensioenen volgend jaar fors te kunnen verhogen als het fonds overgaat naar het nieuwe pensioenstelsel. "Als de economie en de rente geen grote schommelingen vertonen, kunnen onze pensioengerechtigde deelnemers gemiddeld genomen rekenen op een verhoging van hun pensioen in 2027 met 12,6 procent", zegt PME-bestuurder Alae Laghrich in het kwartaalbericht van het fonds.

4 uur geleden
Pensioenfonds PME rekent op flinke pensioenverhoging

DEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metalektro, verwacht de pensioenen volgend jaar fors te kunnen verhogen als het fonds overgaat naar het nieuwe pensioenstelsel. "Als de economie en de rente geen grote schommelingen vertonen, kunnen onze pensioengerechtigde deelnemers gemiddeld genomen rekenen op een verhoging van hun pensioen in 2027 met 12,6 procent", zegt PME-bestuurder Alae Laghrich in het kwartaalbericht van het fonds.

6 uur geleden
Google voert omzet op dankzij clouddivisie, winst krijgt tik

MOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Google-moederbedrijf Alphabet heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald, maar zag de winst dalen. De opbrengsten van de divisie voor cloudactiviteiten namen het hardst toe, dankzij de grote vraag naar rekenkracht en toepassingen van kunstmatige intelligentie. Het nettoresultaat kreeg een knauw door verliezen op beleggingen door Google.

8 uur geleden
Microsoft verdient opnieuw meer aan clouddivisie door AI-vraag

REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Techconcern Microsoft heeft ook afgelopen kwartaal weer veel geld verdiend aan zijn cloudtak. De vraag naar diensten rond kunstmatige intelligentie (AI) nam verder toe en leverde de clouddivisie Azure, na die van Amazon de grootste ter wereld, bijna de helft meer omzet op. De totale inkomsten van het Amerikaanse concern groeiden met 19 procent, tot ruim 92 miljard dollar.

9 uur geleden