AEX poetst zwaar koersverlies weg en sluit hoger na inflatie VS
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met winst gesloten. De hoofdgraadmeter op het Damrak poetste de zware koersverliezen van eerder in de middag weg, die werden veroorzaakt door een tegenvallend inflatiecijfer uit de Verenigde Staten. Waarschijnlijk sloegen koopjesjagers hun slag na de recente dalingen op de beurs.
De AEX eindigde uiteindelijk met een plus van 0,3 procent op 633,01 punten. Na bekendmaking van het inflatiecijfer stond er nog een verlies van wel bijna 3 procent op de borden. De MidKap steeg 1,8 procent tot 860,48 punten. De hoofdgraadmeters in Parijs en Frankfurt wonnen tot 1,5 procent. De FTSE in Londen deed het wat rustiger aan met een plus van 0,4 procent.
De inflatie in de VS ging in september licht omlaag vergeleken met een maand eerder, maar was wel hoger dan verwacht. Daardoor kan de Amerikaanse centrale bank doorgaan met het agressief verhogen van de rente. Er is vrees op de financiƫle markten dat die renteverhogingen een diepe recessie kunnen veroorzaken. Maar beleggers leken donderdag die vrees even aan de kant te schuiven.
Chips
Verzekeraar Aegon en platenlabel Universal Music Group (UMG) waren de sterkste stijgers in de AEX met plussen van 3,3 procent. ING, verlichtingsproducent Signify en Shell waren ook in de kopgroep te vinden met plussen tot 3,2 procent. De chipfondsen Besi en ASMI wisten de zware verliezen van eerder op de dag om te buigen in winsten tot 1,7 procent. Chipmachinefabrikant ASML sloot wel 0,7 procent lager, maar liet eerder een min van wel 9 procent zien. Grootste daler in de hoofdindex was informatieleverancier Wolters Kluwer die 3,4 procent inleverde.
In de MidKap was Air France-KLM koploper met een stijging van 6 procent. Het Frans-Nederlandse luchtvaartconcern profiteerde van een positief handelsbericht van het Britse IAG, het moederconcern van onder meer British Airways. IAG ging in Londen 8 procent omhoog. Prijsvechter easyJet, die met voorlopige resultaten kwam, liet een plus van 2,8 procent optekenen. Lufthansa klom 4,7 procent in Frankfurt.
Fagron
Fagron (min 11 procent) bungelde onderaan bij de middelgrote fondsen op Beursplein 5 na tegenvallende kwartaalresultaten. De toeleverancier aan apotheken blijft last houden van het wereldwijde tekort aan injectienaalden door de vaccinatieprogramma's.
De euro was 0,9777 dollar waard, tegen 0,9707 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,5 procent meer op 88,38 dollar. Brentolie werd 2,3 procent duurder op 94,57 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De gemiddelde pensioenleeftijd is vorig jaar gestegen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2025 gingen ruim 100.000 werknemers gemiddeld op 66 jaar en 4 maanden met pensioen, ruim 2,5 maanden later dan in 2024.
39 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De verkoop van volledig elektrische auto's in de hele Europese Unie is in maart met bijna 50 procent toegenomen ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar. Dat meldt de Europese autobrancheorganisatie ACEA. Nederland vormt daarin wel een uitzondering.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Door de onrust in het Midden-Oosten was het een lastig eerste kwartaal voor pensioenfondsen. Ambtenarenpensioenfonds ABP en metalektrofonds PME zagen hun financiƫle positie verslechteren, maar houden niettemin een stevige buffer over. Daardoor houden aangesloten gepensioneerden en andere deelnemers zicht op een mogelijke pensioenverhoging, als de fondsen volgend jaar overgaan naar het nieuwe pensioenstelsel.
6 uur geledenAUSTIN (ANP) - Tesla heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn winst opgevoerd, nadat de elektrische autofabrikant vorig jaar nog last had van lagere verkopen en hogere kosten. De elektrische autofabrikant van topman Elon Musk boekte een nettowinst van 477 miljoen dollar, omgerekend zo'n 407,5 miljoen euro. Dat is 17 procent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar.
8 uur geledenHSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, de grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen ter wereld, is voorlopig niet van plan om de geavanceerdste machines van het Nederlandse ASML aan te schaffen. Het bedrijf wil hiermee wachten tot in 2029 om kosten te besparen, heeft een hoge leidinggevende bij TSMC tegen verslaggevers gezegd.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn woensdag met winsten de handel uitgegaan, nadat de Amerikaanse president Donald Trump aankondigde de wapenstilstand met Iran te verlengen. De brede S&P 500-index en techbeurs Nasdaq sloten op een recordstand. De Straat van Hormuz is nog altijd gesloten en de olieprijzen stegen daardoor opnieuw.
8 uur geledenSUNNYVALE (ANP) - Dan Shapero is de nieuwe topman van socialmediaplatform LinkedIn, onderdeel van Microsoft. De nieuwe topman werkt al ruim achttien jaar bij LinkedIn, waarvan de afgelopen vijf jaar als operationeel topman.
10 uur geleden